Значення повітря для живої природи
СВІТ НЕЖИВОЇ ПРИРОДИ
Урок 22
Тема. Значення повітря для живої природи
Мета: дати дітям первинні уявлення про значення повітря в житті живих організмів; формувати досвід творчої діяльності учнів, сприяти розвитку загально-навчальних умінь; спрямовувати практичну діяльність учнів; учити їх дбати про чистоту повітря.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
>> Вправа “Погода”
– Яка зараз пора року?
– Який місяць?
– Яке число?
– Тепло чи холодно надворі?
– Який стан неба?
– Яка температура
– Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Відгадайте загадку.
Що в кімнаті невидиме? (Повітря)
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про значення повітря для живої природи.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Повідомлення вчителя “Повітря на Землі”
1) Що таке повітря?
– Усім рослинам і тваринам для життя потрібні не лише тепло і світло, але й повітря. Усі вони живуть у повітрі. Повітря, як ковдра, огортає нашу планету. Воно рятує живі організми від шкідливих космічних випромінювань і зберігає теплоту Землі.
З чого складається повітря?
2) Повітря і тварини.
– Повітря – місце існування багатьох живих організмів. Птахи і комахи мають чудові пристосування для польотів – крила. У повітрі вони не лише пересуваються, але й шукають собі їжу, рятуються від ворогів.
Повітря допомагає літати.
У павуків літальний апарат – павутиння. Цікаво простежити, як павук готується до польоту. Підіймається на злітний майданчик, що добре обдувається вітерцем. Міцно схоплюється за те місце, де сидить, своїми вісьмома ніжками і починає випускати павутиння. Потім піднімає кінець черевця якомога вище. Вітер підхоплює павутиння і витягає його з павутинових бородавок на 2-3 метри. Павук відчіплюється від злітного майданчика, схоплюється за павутиння і летить! Вітер несе його в нове місце, чимдалі від родичів, де буде досить корму.
Не дивуйтеся, якщо ясного сонячного дня до вас раптом прилипне павутиння. Це павук-мандрівник наштовхнувся на вас.
3) Повітря і рослини.
– Не лише тварини, але й багато рослин переміщуються повітрям.
У багатьох дерев і трав немає яскравих квіток. Вони цвітуть непоказними дрібними квіточками. їм не потрібно притягати комах. Свій пилок вони довіряють вітру.
– Чому береза цвіте до розпускання листя?
– Хмарки пилку літають над полями, де ростуть жито, пшениця, ячмінь, овес та інші злакові рослини.
Не лише пилок, але й плоди, насіння деякі рослини довіряють вітру. Ось як це починалося.
КАЗКА ПРО ТЕ, ЯК РОСЛИНИ З ВІТРОМ ПОДРУЖИЛИСЯ
Давно це було. Напевно, ще і давні люди не населяли тоді Землю. жили в лісі дерева, трави, кущі. Щороку народжували вони своїх діточок – насіння, плоди. Падали діточки поряд із батьками, там і проростали. Через декілька років тісно стало в лісі. Рослини-мами, рослини-дітки, рослини-онуки… Бракує всім місця в землі, тепла і світла, а поряд із лісом – луг, світлий, просторий. Почали рослини думати, як їм своїх діток відправити на луг. Але немає у плодиків і насіння ніжок, не перебіжать вони на луг. Сумують дерева, а вітер їх гілками гойдає і слухає. Слухав-слухав, і запропонував: “Ви свої насінинки і плодики легшими народжуйте і приробіть до них крильця, тоді я зможу вам допомогти!” Не один рік минув, поки вітер залишився задоволений роботою рослин. На лугу з’явився гарний ліс. Багато рослин відтоді кидають на вітер своїх діточок, а вітер відносить їх на нові луги.
Узимку жене по снігу, як човники з вітрилом, насіння ялини. На декілька кілометрів спливають вони від мами-дерева. Дрібні легкі плодики берези з двома крильцями летять за вітром на 2 км від матінки-берези. Плодики клена дещо важчі, їх вітер може понести тільки на 90 м, а в’яза – ще менше – на 20 м.
Трави теж вирішили довірити вітру своїх діточок.
Задоволений вітер, що рослинам зміг допомогти. Радіють рослини, що розв’язали проблему з розселенням свого потомства.
Демонстрація ілюстрацій насіння дерев і трав.
– Розглянемо плодики, що розселяє вітер.
– Знайдіть літальний апарат і насіннячко.
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1. Вивчення народних прикмет
– Сильний вітер під час дощу – на гарну погоду.
– Якщо вітер дме вночі, то з’явиться вода вдень.
– Якщо зірки мерехтять, то посилиться вітер і погода погіршає.
– Якщо дим стелеться по землі, то потрібно чекати на погану погоду.
2. Бесіда про забруднення повітря
– Яке найголовніше значення має повітря для всього живого на землі? (Ми ним дихаємо.)
– Як ви вважаєте, чи багато повітря на планеті? Чи вистачить його всім людям? Звідки береться чисте повітря? (Кисень виділяють усі рослини, а найбільше – морські синьо-зелені водорості.)
– Як забруднюється повітря? (Заводи, машини, пил, пожежі та вогнища… )
– З чого крім кисню і вуглекислого газу складається повітря?
– Так, до складу повітря входять інші гази, водяні пари і пил. Незважаючи на це, чисте повітря прозоре і не має запаху.
У горах і сільській місцевості повітря чисте. Над океаном повітря ще чистіше. А ось у містах, де багато машин, фабрик, заводів, повітря забруднене димом, що виходить із труб котлових, вихлопних труб автомобілів. Тому повітря в містах іноді має дуже неприємний запах.
>> Обговорення проблеми
– Фермери вирощують корів, щоб було багато молока. Корови їдять траву на луках. Люди чекали на дощ. Пройшов дощ. Але раптом трава пожовкла і навіть почорніла, усі квіти зів’янули.
– Чому так сталося?
Виявилося, що це був кислотний дощ. Хмара пропливала над заводом. З труби йшов дим. Хмара забруднилася сажею, кіптявою, хімічними відходами, які йшли з труби. Забруднений дощ пройшов над луками. Трави немає, отже, немає корму для корів. Діти залишилися без молока.
– Як розв’язати цю проблему?
Якщо ми закриємо завод, то знову виросте трава, буде корм для корів і знову буде багато молока. Але його нікуди наливати, адже ми закрили завод, на якому виробляли посуд для молока.
– Як знайти вихід із цієї ситуації?
– Як захистити повітря на планеті? (Обговорення проектів: саджати нові дерева, будувати очисні споруди, установлювати фільтри на машини…)
– Дорослі теж стурбовані цією проблемою. Цим займається наука екологія. У багатьох країнах видані закони, що забороняють забруднювати природу. На всі труби, що димлять, установлюють спеціальні фільтри. Але цього замало, тому робота триває і понині.
– Повітря в приміщенні чистіше вуличного або брудніше? (Брудніше в 10 разів.)
– Що таке пил? (Частинки шкірних покривів людини і тварин, ворсинки різних тканин і килимів, а в них міститься багато бактерій і мікробів, які вражають дихальні шляхи і викликають різні форми алергії.)
– Як захистити повітря в приміщенні: удома, в класі?
3. Виконання малюнка “Кому потрібне повітря?”
4. Робота з “розсипанками” літер
– Що потрібно для нашого життя, щоб усі на планеті були здоровими і щасливими?
Діти з літер збирають слова “Чисте повітря”.
5. Колективне виконання тестових завдань
1) Що таке повітря?
А) Рідина;
Б) тверда речовина;
В) суміш газів.
2) Скільки часу людина може обходитися без повітря?
А) 5 тижнів;
Б) 5 днів;
В) 5 хвилин.
3) Чисте повітря:
А) біле;
Б) прозоре;
В) синє;
Г) здатне переміщуватися;
Д) залишається на місці;
Е) без запаху;
Ж) пахне;
З) легке;
И) важке;
К) має температуру;
Л) має форму кулі.
4) Рух повітря – це:
А) листопад;
Б) вітер;
В) сніг.
5) Куди піднімається гаряче повітря?
А) Угору;
Б) униз;
В) у сторони.
6. Вивчення правил здоров’я
– Намагайся перебувати якомога рідше поблизу дороги, намагайтеся не дихати глибоко, дихайте лише носом.
– Краще гуляйте в парках чимдалі від доріг.
– Повітря в квартирах дуже забруднене через скупчення пилу, тому кімнату потрібно постійно провітрювати за допомогою хороших протягів, люди мають перебувати в цей час в іншій кімнаті.
– Мешканцям перших поверхів не слід відчиняти кватирки, коли під вікнами багато машин, особливо вранці, коли водії прогрівають мотори.
V. Підсумок уроку
– Для чого потрібне повітря? (Щоб дихати. Без їжі людина живе 5 тижнів, без води – 5 днів, а без повітря 5-ти хвилин прожити не зможе.)
– Де повітря чистіше? У якій місцевості?
– Чим ще забруднюється повітря?
– Як можна очищувати повітря вдома, на вулиці від шкідливих домішок?
– Що нам потрібно для очищування повітря в класі?