ЗНЯТТЯ РОЮ

ЗНЯТТЯ РОЮ – процедура, до якої бджоляр завжди повинен бути готовий у ройову пору. На пасіці він повинен установити чергування з 6-ї до 18-ї год, щоб рої не летіли або не прищепилися до одного місця при одночасному вильоті з різних вуликів. Він повинен установити на пасіці привої з обрізків товстих обаполів або дощок завбільшки ЗО х 45 см. У них треба зробити напівкруглу виїмку, обпалити її (бджоли часто прищеплюються до обвугленої частини привою) й укріпити їх у різних місцях пасіки на дерев’яній стійці заввишки в 2,5 м. Якщо бджоляр знає, з якої

сім’ї вийде рій, він устромляє привой поруч із цією сім’єю. Бджоляр повинен також підготувати запасні вулики, штучну вощину, роївні.

При роїнні бджоли стрімко вилітають із вулика, до них приєднується матка, і через якийсь час рій осідає на привой або який-небудь інший високий предмет. Багато бджолярів при виході рою виловлюють на прилітній дошці матку. Рій без матки нікуди не полетить.

Якщо бджоляр помітив рій на виході, він бере привой на довгій або короткій тичині (залежно від висоти польоту рою) і ставить так, щоб він опинився в самій гущавині рою. Бджоли самі почнуть сідати на привой, і бджоляр обережно

встромляє тичину в землю. Поки бджоли сідають на привой, бджоляр готує роївню. Він кладе її відкритою на землю. Обережно висмикує тичину із землі й плавно опускає її над роївнею, перехопивши її ближче до рою. Різким поштовхом він струшує бджіл у роївню й швидко закриває її. Якщо частина бджіл не потрапила в роївню, вони повернуться в старий вулик. На цей прийом іде 5-7 хв.

Якщо ж рій уже осів на привой, гілку дерева тощо, то бджоляр підносить до нього роївню й струшує або збирає в неї бджіл, користуючись черпаком з картону. Коли більша частина бджіл буде зібрана в роївню, її підвішують до місця привою й димом спрямовують туди бджіл.

Якщо бджоли осіли на стовбурі дерева, то роївню приставляють до стовбура нижнім боком вище бджіл. У роївню попередньо поміщають трохи бджіл, узятих черпаком, і димом спрямовують у неї бджіл. Зібраних у роївню бджіл закривають і відносять у темне й прохолодне місце, а ввечері переселяють у новий вулик.

Рій з молодою неплодовою маткою прищеплюється зазвичай високо на дереві й на його знімання йде, як правило, багато часу.

Якщо знятий рій поводиться в роївні спокійно, розміщається у верхній його частині, це означає, у сім’ї є матка. Якщо ж рій розсипається, бджоли гудуть, б’ються об стінки роївні, тривожаться, намагаються вийти, це означає, що рій втратив матку або ж у ньому виявилося дві матки.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ЗНЯТТЯ РОЮ