Зональні й азональні природні комплекси. Екологічні проблеми
ІІ СЕМЕСТР
РОЗДІЛ І ІІ
Географічна оболонка та її складові
Тема 5. Географічна оболонка
Урок 58. Зональні й азональні природні комплекси. Екологічні проблеми
Мета: систематизувати знання учнів про закономірності географічної оболонки; сформувати в учнів уміння працювати з картами природних зон; навчити давати характеристики зональним і азональним природним комплексам; показати зміни в природі внаслідок господарської діяльності людей; виховувати любов до природи, бережне ставлення до навколишнього середовища.
Тип
Обладнання: карта природних зон, підручники, атласи.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
Завдання. Накреслити схему взаємодії природних компонентів у природному комплексі.
Бесіда
– Що таке природний комплекс?
– Навести приклади природних комплексів.
– Назвати найбільший природний комплекс Землі.
– Які частини геосфери охоплює географічна оболонка?
– Назвати закономірності географічної оболонки. Охарактеризувати одну із закономірностей.
– Яку географічну закономірність описав Чарльз Дарвін,
III. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
На сьогоднішньому уроці ми познайомимось з тим, як формуються і розміщуються природні комплекси.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Бесіда
– Що таке зональність?
– Чому грунти, рослинний і тваринний світ змінюються від екватора до полюсів?
Природні комплекси можуть бути зональними й азональними.
Головний закон географії – закон широтної зональності. Він свідчить про закономірну зміну природних комплексів від екватора до полюсів. Зональність пояснює існування географічних поясів. Географічні пояси – це найбільші зональні природні комплекси, що закономірно змінюються від екватора до полюсів. Їх назви збігаються з назвами кліматичних поясів.
Робота з картами
– За картою атласу назвіть географічні пояси.
– Чому назви географічних поясів збігаються з назвами кліматичних поясів?
– Чому в деяких місцях межі географічних і кліматичних поясів не співпадають?
Робота зі словником. У складі географічних поясів розрізняють великі частини з подібними кліматичними умовами, рослинним і тваринним світом, які називаються природними зонами.
– За допомогою атласа назвіть природні зони кожного поясу.
– Що покладено в основу виділення природних зон?
Кожна зона характеризується певним типом клімату, грунтово-рослинним покривом та тваринним світом. Рослинність є найбільш виразним компонентом, що вказує на зміну природних умов. На рівнинах у розподілі природних зон переважає широтна зональність.
Робота з картою
– За картою атласу з’ясувати, яка природна зона займає найбільшу площу.
– Вияснити, які природні зони залягають суцільною смугою, а які розміщуються тільки на окраїнах материків.
– Чому деякі природні зони не мають широтного простягання?
– Чому природні зони змінюються від екватора до полюсів?
Завдання. За атласом і підручником скласти таблицю “Природні зони світу”.
Природна зона | Географічне положення | Клімат | Грунти | Рослини | Тваринний світ |
Арктичні пустелі | |||||
Тундра і лісотундра | |||||
Тайга | |||||
Мішані ліси | |||||
Широколисті ліси | |||||
Лісостеп | |||||
Степ | |||||
Напівпустелі і пустелі | |||||
Савани | |||||
Екваторіальні ліси |
Проблемні питання
– Материки й океан входять до складу географічної оболонки як дрібні природні комплекси, але вони виділяються як азональні природні комплекси. Як ви думаєте, чому?
– У горах природні зони змінюються з висотою. Чому?
– Уперше закон висотної поясності було сформулювано О. Гумбольдтом на прикладі Анд.
У природному комплексі всі компоненти перебувають у тісному взаємозв’язку. Зміна одного компонента приводить до зміни всього комплексу.
Проблемні питання
– Що буде з природним комплексом боліт, якщо висушити це болото?
– Що буде з лісом, якщо вирубати в ньому дерева?
Так виникають екологічні проблеми, які пов’язані з порушенням зв’язків у середовищі існування всього живого. До таких проблем відносять: танення льодовиків, висихання Амазонки, повені на річках Карпат, висихання Аралу.
V. Закріплення нових знань, умінь, навичок
Знайти на карті природні зони, поширені на Україні. Назвати їх. Чому степи в Україні майже всі розорані?
Бесіда
– Чому ліси називають “легенями нашої планети”?
– Які райони суходолу є постачальниками кисню? Наведіть приклади зміни людиною складу атмосфери.
– Наведіть приклади, як ліс захищає гори від руйнування.
– Чому тварини пустель ведуть нічний спосіб життя?
– Чому в тундрі багато боліт і озер?
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника.