Альтерація, знаки альтерації, спів вправи. Розучування української народної пісні “Вийшли в поле косарі”. Слухання музики. А. Кос-Анатольський. “Незабутній вальс” та “Вальс мі мінор” Ф. Шопена
6 КЛАС
Тема 1. Музика як мова почуттів
Урок 3
Тема уроку. Альтерація, знаки альтерації, спів вправи. Розучування української народної пісні “Вийшли в поле косарі”.
Слухання музики. А. Кос-Анатольський. “Незабутній вальс” та “Вальс мі мінор” Ф. Шопена
Мета уроку: закріпити з дітьми музично-теоретичні знання на різних видах вправ; розвивати вокально-хорові навички та музично-ритмічний слух; виховувати інтерес до танцювальної музики.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: таблиця, нотний текст пісні, магнітофон,
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми уроку.
II. Розспівування.
Зверніть, діти, увагу на вправу, яка написана на дошці.
– Що ви тут побачили?
(При ключі немає ніяких знаків).
– А як називаються ті знаки, які стоять біля нот усередині нотного тексту?
(Зустрічні знаки).
– Які ви бачите зустрічні знаки у тексті?
(Дієзи).
– Що таке дієз, бемоль?
(Вони понижують або підвищують звуки на півтону).
– Така зміна висоти звуків в музиці
– Чи впізнали ви уривок з пісні?
(Так, це пісня “Голубий вагон” В. Шаїнського, яку ви вивчали у 5 класі). Крім зустрічних знаків, є ключові, які стоять біля скрипкового ключа. Ось погляньте на нотний текст пісні “Вийшли в поле косарі”, яку ми будемо сьогодні розучувати.
– Які знаки знаходяться біля ключа?
(Три дієзи).
– Чим починається пісня?
(Затактом).
– Що таке затакт? Як його потрібно виконувати?
IV. Розучування пісні.
1. Художній показ пісні з метою визначення дітьми ладу, характеру виконання та жанру української народної пісні.
2. Характеристика прослуханої пісні “Вийшли в поле косарі”.
Це жартівлива жниварська українська пісня. В ній розповідається про важку працю косарів. Адже їм треба ще до зорі встати і вже з першою зіркою косити жито, поки роса не впаде. І хоча спочивали вже по обіді, але ввечері йшли додому, весело співаючи, тому пісня за характером весела, радісна.
3. Розучування пісню по фразах, за нотним текстом. Звертаю увагу на заліговані ноти, на які припадає лише один склад.
Вийшли в поле косарі
Українська народна пісня
V. Слухання музики.
1. Бесіда.
Всі ви, діти, з початкових класів виконували музично-ритмічні рухи. Під них ви імітували гру на інструментах, інсценізували текст пісні або показували ритмічними рухами різні за характером мелодії. Так і виникли танці, які і сьогодні є проявом емоцій та настрою людини. У кожного народу є свій національний танець.
Сьогодні ми познайомимось з австрійським танцем-вальсом, який став популярним у всій Європі. Для нього характерні мелодійність, наспівність та плавність мелодії. Чудові зразки вальсу створили Ф. Шуберт, Ф. Шопен, И. Штраус. Багато українських композиторів у своїй творчості звертались до танцювального жанру. Так, у вокальній творчості Анатолія Кос-Анатольського набув популярності “Незабутній вальс”, написаний на вірші поета Анатолія Пашка. Але ми ще послухаємо і вальс польського композитора Ф. Шопена, у творчості якого вальси займали велике місце. їх у нього – 17. Серед них ніжні, поетичні, мрійливі, меланхолічні, блискучі. Але це не є музика суто танцювальна. Це чудові концертні п’єси, що викликають роздуми, переживання.
2. Діти слухають вальси і дають відповіді на запитання.
3. Характеристика прослуханого.
– Для чого призначені ці вальси?
– Які характерні риси цих музичних творів двох народів?
– Який вплив має на вас ця музика?
– Що можна сказати про метро-ритм вальсів?
(Повторне слухання).
VI. Підсумок уроку.