АМФІБІЇ. РІЗНОМАНІТТЯ. РОЛЬ У ПРИРОДІ ТА ЗНАЧЕННЯ В ЖИТТІ ЛЮДИНИ
Цілі уроку:
– освітня: ознайомити учнів з розмаїтістю земноводних, їхньою роллю в екосистемах і житті людини;
– розвивальна: розвивати вміння знаходити взаємозв’язки між об’єктами вивчення та вміння аналітично мислити;
– виховна: виховувати розуміння важливості існування для нашої планети всіх живих організмів, які на ній існують.
Обладнання й матеріали: вологі препарати “Внутрішня будова жаби”, “Розмноження жаби”, кістяки жаб або ропух, таблиці “Тип Хордові. Клас Земноводні”, малюнки й фотографії
Базові поняття й терміни: безногі, хвостаті та безхвості земноводні, яйцеживородіння, неотенія, лабораторні тварини.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
– Хто такі земноводні?
– Де живуть земноводні?
– За якими ознаками тварин відносять до земноводних?
– Як розмножуються земноводні?
– Які особливості розвитку притаманні земноводним?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя з елементами бесіди
Повідомлення
– Безногі земноводні.
– Безхвості земноводні.
– Хвостаті земноводні.
– Значення земноводних у житті людини.
Бесіда з аналізом повідомлень учнів про групи земноводних (проводять з одночасним заповненням таблиці)
Група земноводних | Особливості будови й життєдіяльності | Значення для людини | Представники |
Безногі Земноводні | Червоподібне тіло, у багатьох видів з перетяжками. Кінцівки відсутні, очі рудиментарні. Запліднення внутрішнє. Більшість видів веде рийний спосіб життя, деякі живуть у прісних водоймах | Великого практичного значення не мають | Кільчаста Черв’яга, Цейлонський Рибозмій |
Хвостаті Земноводні | Тіло подовжене, хвостовий відділ добре виражений. Кінцівки розвинені зазвичай однаково, у більшості видів їх дві пари (у сирен – одна). | Деякі види вживають в їжу, деякі використовують | Гігантська саламандра, звичайний тритон, протей, сирени, |
Запліднення в більшості внутрішнє, зустрічається яйце – живородіння. Деякі види здатні розмножуватися на личинковій стадії (явище неотенії) | Як лабораторні тварини | Амбістома, Аксолотль | |
Безхвості Земноводні | Тіло коротке, хвіт у дорослих особин редукований. Хвостові хребці зливаються в єдину кістку. Задні ноги стрибальні, довші за передні у два-три рази. Ребер зазвичай немає. Водні, напівводні й наземні види. Поширені на всіх материках, крім Антарктиди | Деякі види вживають в їжу, деякі використовують для одержання токсинів. Жаб широко використовують як лабораторних тварин | Озерна жаба, трав’яна жаба, зелена жаба, землянка, квакша, червонобрюха жерлянка, жаба голіаф |
Бесіда про господарське значення земноводних, їхню охорону
Аналізуючи господарське значення, звернути увагу на вживання земноводних у їжу, одержання з них цілої низки токсинів, що використовують для виготовлення ліків. Відзначити широке використання земноводних як об’єкта лабораторних досліджень. Показати значення земноводних для боротьби з кровосисними комахами й комахами, що завдають шкоди культурним рослинам. Як негативну ознаку групи відзначити завдання земноводними незначного збитку в рибних господарствах (поїдання мальків). Звернути увагу на необхідність охорони земноводних.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Дати відповіді на питання.
– Які групи можна виділити серед земноводних?
– Які особливості притаманні хвостатим земноводним?
– Які особливості притаманні безногим земноводним?
– Яке значення в природі мають безхвості земноводні?
– Яке значення земноводні мають для людини?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити відповідний матеріал із підручника.