АМФІБІЇ, ЇХ РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ
ТЕМА 1 РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН
“Ах, яка сьогодні прекрасна мокра погода! – думала жаба – Яка це насолода – жити на світі!”
В. Гаршин “Жаба-мандрівниця”
&27. АМФІБІЇ, ЇХ РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ЗНАЧЕННЯ
Ключові терміни: Хвостаті. Безхвості. Безногі
Пригадайте! Хто такі амфібії?
Поміркуйте
Яка тварина в цьому ряді є зайвою й чому: саламандра карпатська (1), тритон звичайний (2), квакша (3), ящірка прудка (4), червуга кільчаста (5).
ЗМІСТ
Чому амфібії є малочисельною групою хребетних
Амфібії – це перші й найпростіше організовані наземні хребетні тварини. їх прогресивними ознаками, порівняно з рибами, є поява парних п’ятипалих кінцівок, рухомого з’єднання черепа з хребтом й шийного хребця, легенів й дихальних шляхів, голосового апарату, язика й слинної залози, трикамерного серце й поділу току крові на мале й велике кола кровообігу, півкуль головного мозку, трьох повік (верхньої, нижньої й мигальної) та ін.
Недосконалість засобів пристосування до життя на суші проявляється в амфібій у всіх системах органів. Температура їхнього тіла залежить від температури і вологості
Отже, амфібії відрізняються недосконалістю способів пристосування до умов суходолу, що обмежує їх кількість та можливості поширення, переміщення й орієнтування на суходолі.
Як класифікують амфібій?
Сучасні амфібії є найменшою за кількістю видів групою хребетних тварин. Їх поділяють на три види: хвостаті, безхвості й безногі.
Хвостаті – група земноводних з видовженим тілом, у яких є добре виражений хвостовий відділ і, здебільшого, однакові кінцівки. Це найпримітивніша група амфібій, вони найбільше подібні до найдавніших земноводних. Існує близько 350 видів хвостатих амфібій, поширених переважно у північній півкулі. В окремих представників ряду спостерігається розмноження на личинковій стадії (неотенія). До ряду належать саламандри, тритони, протеї, сирени, амбістоми та ін. По всій території України зустрічаються тритон звичайний, тритон гребінчастий, а такі види, як тритон карпатський, тритон альпійський та саламандра плямиста поширені лише в Карпатах. Найбільшим представником групи є велетенська саламандра, яка поширена в Китаї та Японії й досягає довжини тіла 1,5 м.
Іл. 107. Тритон гірський
Безхвості – група земноводних з коротких тілом, у яких хвостовий відділ не виражений, задні кінцівки розвинені набагато краще за передні, часто мають плавальні перетинки між пальцями. Існує близько 3 500 видів безхвостих амфібій. Хвіст є лише в пуголовків, а хвостові хребці, що залишилися в дорослих, злилися в паличкоподібну кістку (уростиль). Безхвості земноводні мають й інші особливості: обмежену кількість хребців (звичайно 9), видовжені тазові кістки, наявна барабанна порожнина й барабанна перетинка. Поширені безхвості в усіх географічних зонах, крім полярних областей (трав’яна жаба живе й за Полярним колом) та безводних пустель. Найбільше безхвостих земноводних у тропічній Америці. До ряду належать жаби (гостроморда, озерна, трав’яна, голіаф), ропухи (зелена, звичайна, очеретяна), квакші, кумки (жовточеревна, червоночеревна) та ін. Найбільшими представниками безхвостих амфібій є жаба-голіаф (вага 3,2 кг, довжина 32 см) та жаба Бломберга (при вазі 2-2,5 кг вона має довжину 25 см).
Безногі – група земноводних з червоподібним видовженим тілом, що має кільцеподібні переваги й позбавлене кінцівок і хвоста. Налічує ряд близько 170 видів, поширених переважно в Південній Америці, тропічній Африці та Південній Азії. Більшість безногих амфібій веде підземний спосіб життя, риючи ходи у вологому грунті й рослинній підстилці. Яйця розвиваються поза водою, лише остання стадія личинки пов’язана з водним середовищем. До ряду належать червуга кільчаста, рибозмій цейлонський та ін.
Яке значення амфібій у природі та житті людини?
Іл. 108. Саламандра велетенська
Іл. 109. 1 – рибозмій цейлонський; 2 – жаба озерна; 3 – жаба-голіаф
У помірних широтах земноводні не численні, тому їх роль у природі невелика. Ними живляться хижі хребетні – риби, змії, птахи, ссавці, і вони самі знищують чимало безхребетних й дрібних хребетних, регулюючи тим самим чисельність видів.
Значення амфібій для людини полягає, перш за все, у тому, що вони поїдають багатьох шкідливих безхребетних: молюсків, комах та їх личинок. Серед хвостатих земноводних України найкориснішим є тритон звичайний, чисельність якого досить велика. У його харчовому раціоні переважають комарі. Червоночерева кумка, яка, на відміну від жовточеревої, більш поширена на рівнинних місцевостях, поїдає ворогів риб (личинок бабок, водяних клопів, плавунців). Ропуха сіра й ропуха зелена, що відрізняються “співом”, схожим на пташиний, активно знищують комах із неприємним запахом і смаком, яких не їдять птахи. Користь амфібій є значною ще й тому, що вони проявляють активність у нічний час, коли інші хижаки не полюють.
Іл. 110. 1 – кумка червоночерева; 2 – ропуха зелена; 3 – тритон гребінчастий
У деяких країнах населення використовує в їжу м’ясо жаб та саламандр (наприклад, велетенська саламандра, гостроморда жаба). Жаби й тритони є об’єктами медико-біологічних досліджень для вивчення процесів збудливості, розвитку. Особливо науковців зацікавила надзвичайна здатність до регенерації в тритонів: у них відновлюються не лише кінцівки, хвіст, а й легені, спинний мозок, кишечник. У цих тварин не існує проблеми відторгнення пересаджених органів. Окремі види амфібій є джерелом отримання отрут (буфотоксин від ропух, саламандротоксин від саламандр), які використовують для ліків. У наш час особлива увага вчених під час досліджень спрямована на отрути, здатні знижувати кров’яний тиск людини, розширювати судини, збуджувати дихальні рухи й кровообіг, згубно діяти на гельмінтів, прискорювати загоєння ран і лікувати пухлинні хвороби.
Деякі види можуть завдавати шкоди: переносять небезпечні захворювання (туляремія), поїдають мальків риб.
Земноводні відіграють помітну роль у природі та житті людини. До Червоної книги України занесено 5 видів амфібій: тритон карпатський, тритон гірський, саламандра плямиста, ропуха очеретяна, жаба прудка.
ДІЯЛЬНІСТЬ
Навчаємося пізнавати
Порівняйте зовнішню будову окуня річкового й жаби озерної з допомогою таблиці, визначте особливості та сформулюйте висновок при причини відмінностей.
Ознака | Окунь річковий | Жаба озерна |
Відділи тіла | ||
Форма тіла | ||
Кінцівки | ||
Орган зору | ||
Орган слуху | ||
Покриви |
Іл. 111. 1 – окунь річковий; 2 – жаба озерна
Біологія + Техніка
Око жаби має цікаву особливість – воно бачить лише ті предмети, які рухаються. На основі вивчення будови і функціонування ока жаби біоніки створили прилад ретинатрон, який на аеродромах разом із радіолокаторами дає змогу добре розрізняти рухомі об’єкти (літаки), стежити за ними. Які ж особливості ока жаби дозволяють їм бачити рухомі предмети?
Біологія + Наука
На Землі є пам’ятники жабі, створені на знак подяки і визнання їх значення є медичних, фізіологічних й фармакологічних дослідженнях. Один з пам’ятних побудований на території Паризького університету ще в XIX ст. (див. іл.), а другий зведений у Токіо за кошти студентів-медиків на честь мільйонної жаби, яка була використана для потреб медицини. Які ж важливі відкриття в біології було здійснено завдяки дослідженням жаб та інших амфібій?
РЕЗУЛЬТАТ
Оцінка | Запитання для самоконтролю |
1-6 | 1. Назвіть основні систематичні групи амфібій. 2. Наведіть приклади хвостатих амфібій. 3. Назвіть особливості безхвостих амфібій. 4. Наведіть проклади безногих амфібій. 5. Назвіть амфібій, поширених а Україні. 6. Назвіть амфібій Червоної книги України. |
7-9 | 7. Як класифікують амфібій? 8. Яка роль амфібій у природі? 9. Яке значення амфібій для людини? |
10-12 | 10. Які особливості зовнішньої будови амфібій відрізняють їх від риб? |