АНАЛІЗ СКЛАДОВИХ ЕЛЕМЕНТІВ МАЛОЇ І ВЕЛИКОЇ БУКВ Йй. ПИСЬМО МАЛОЇ І ВЕЛИКОЇ БУКВИ Йй. ПОРІВНЯННЯ ВЕЛИКИХ БУКВ Й І И. СПИСУВАННЯ ДРУКОВАНОГО РЕЧЕННЯ. СКЛАДАННЯ РОЗПОВІДІ ЗА МАЛЮНКОМ У ЗОШИТІ

Мета: учити учнів правильно писати малу і велику букви Йй окремо і з’єднувати їх у складах і словах; розвивати навички письма рядкових і великих букв, вміння спостерігати, аналізувати графічний матеріал; формувати елементи самоконтролю; виховувати уважність.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Повторення правил сидіння за партою під час письма

2. Диктант. Робота в звичайному зошиті

Учитель диктує рядкові букви о, и, у, п, в, м, і.

Самоконтроль

– Порівняйте своє написання букв

зі зразками на дошці. У кого букви вийшли не такі, запишіть їх на наступному рядку правильно.

3. Повторення типів з’єднань букв (за зразком учителя на дошці)

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

IV. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1. Робота за малюнком зошита (с. 10). Лексична робота

– Розгляньте малюнок.

– Що робить дівчинка? Які квіти поливає дівчинка? (Іриси, чи півники; айстри; маки; барвінок.) Який мак? Який барвінок?

– Складіть речення за схемою.

– Дайте ім’я дівчинці.

– З якої літери ви його напишете у зошиті?

2. Звукове значення букви. Ознайомлення з буквою

– Зверніть

увагу на останній звук у словах червоний, синій. Як він вимовляється? (З перешкодою.) До яких звуків його віднесемо? (До м’яких приголосних.) Звук [й] завжди м’який.

Чи то дощик ллє довкола,

Чи лютує завірюха,

Буква Й ніде й ніколи

Не скидає капелюха.

– Ви зрозуміли, що то за капелюх?

– А от рукописна буква й. Співставте її з друкованою. Яку букву, уже відому вам (ви її сьогодні писали під час диктанту), вона нагадує?

3. Підготовка руки до письма. Копіювання та продовження орнаменту

– Як ви гадаєте, у чому може полягати складність під час написання малої букви й? (В однаковому нахилі елементів.)

– Потренуйтеся швидко і вільно писати елементи цієї букви у вигляді травички у квітах.

4. Письмо малої букви й

– Повторимо, з яких елементів складається ця буква.

Учитель виставляє букви, у яких є такі елементи, як у букви й (и, і, у, ч, т, м, л, н, р), пропонує учням знайти і показати однакові елементи.

– Зверніть увагу на написання букви й. Вона складається з двох ліній, які заокруглюються на нижній рядковій, і невеличкої вигнутої лінії над буквою.

Обведіть кожен елемент на рядку і напишіть самостійно рядок цієї букви, не звужуйте і не розтягуйте букву – обидва її елементи пишуться на однаковій відстані у кожній наступній букві.

Пальчикова гімнастика

5. Письмо буквосполучень

Учитель пише склади на дошці, коментуючи написання кожної букви, і звертає увагу дітей на те, що букви в буквосполученнях ай, ой поєднуються безвідривно. Після цих буквосполучень можна поставити знак оклику і з’ясувати, коли так вигукують. (Коли відчуваєш біль, страх, а також захоплення,.)

6. Письмо слів

– Прочитайте слова. Скільки в кожному з них складів?

Учитель нагадує, що буква й завжди належить попередньому складу, не відокремлюється від попередніх букв. Під час написання слова зелений пропонує дітям з’єднати всі букви безвідривно. У букві н зробити повернення назад по першому елементу до його середини, потім написати другий і третій елементи. Необхідно нагадати дітям, що спиратися потрібно на мізинний палець, а не на бік долоні. Спочатку учні наводять слово по вже написаному, потім пишуть самостійно.

Перед написанням слова айстра доцільно повторити це слово кілька разів, щоб діти запам’ятали, що воно пишеться з буквою й. (Порівняти з російським словом “астра”.)

Фізкультхвилинка

7. Продовження роботи у рядках

Учні читають речення, наводять його і самостійно записують, прагнучи не підглядати.

8. Виконання завдання зі знаком питання

Учні розглядають квіти, називають, якого вони кольору: пролісок – білий, мак – червоний, барвінок – блакитний чи синій, бузок – синій, білий, блакитний.

9. Розфарбовування малюнків

Слід пам’ятати, що у цьому віці діти можуть не знати назв кольорів. Тому вчитель може показувати олівці, називати кольори і показувати квітку, яку цим олівцем можна розфарбувати.

10. Робота за малюнком (с. 11)

– Розгляньте малюнок. Що на ньому зображено?

11. Письмо великої букви Й

Діти спостерігають перетворення великої друкованої букви Й на рукописну, виконане вчителем. Спочатку змінюється перший і другий елементи друкованої букви (зливаються в один), потім – третій елемент. Він стає подібним до попереднього рукописного елемента, але без заокруглення вгорі. Останній елемент (“шапочка”, “брилик”) подібний до того, що у малої й. Учитель пише на дошці букву Й, коментуючи.

– Трохи нижче верхньої міжрядкової лінії робимо невеличке заокруглення, ведемо його до міжрядкової лінії, від неї прямою до нижньої рядкової, торкнувшися нижньої рядкової лінії, заокруглюємо праворуч і ведемо вгору до верхньої міжрядкової лінії. Потім починаємо писати другий елемент від міжрядкової лінії по тій, що вже написана, вниз, до нижньої рядкової, торкаючись її, заокруглюємо вправо і доводимо майже до середини рядка. Ставимо третій елемент – вигнуту коротку лінію, на міжрядковій, між першим і другим елементами.

Учні “наводять” букву Й у повітрі і пишуть кілька букв у рядку. Учитель застерігає дітей від написання надто широких елементів. Учні продовжують написання у двох рядках.

По закінченні письма букви Й учитель показує написання великої букви И. Учитель пояснює дітям, що в українській мові слів на букву Ии немає. Однак до нас приїжджають люди з інших країн, а в їхніх мовах є звук [и] на початку слів, імен, тому ми сьогодні навчимося писати велику букву И. Вона пишеться так само, як Й, тільки без “шапочки”. Учні пишуть рядок букви Ии.

12. Письмо буквосполучення Йо. Письмо речень

Учитель пояснює, що букви йо поєднуються відривно. Учні наводять буквосполучення і речення Йосип – пасічник, пишуть на наступному рядку.

Наступне речення Його пасіка в гайку учні прочитують і пишуть під диктування вчителя.

Останнє речення учні списують з друкованого шрифту. Спочатку вони читають, потім, не торкаючись букв, наводять рукописними. Після цього списують самостійно по одному слову і перевіряють.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

– Яку букву навчилися писати на уроці?

– Який звук вона позначає?

– Що нового ви дізналися про букву Йй?


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: АНАЛІЗ СКЛАДОВИХ ЕЛЕМЕНТІВ МАЛОЇ І ВЕЛИКОЇ БУКВ Йй. ПИСЬМО МАЛОЇ І ВЕЛИКОЇ БУКВИ Йй. ПОРІВНЯННЯ ВЕЛИКИХ БУКВ Й І И. СПИСУВАННЯ ДРУКОВАНОГО РЕЧЕННЯ. СКЛАДАННЯ РОЗПОВІДІ ЗА МАЛЮНКОМ У ЗОШИТІ