Арабський світ
Розділ І Перші середньовічні держави
& 6. Арабський світ
1. ВПЛИВ ПРИРОДНО-ГЕОГРАФІЧНИХ УМОВ АРАВІЇ НА СПОСІБ ЖИТТЯ її НАСЕЛЕННЯ
Як природні умови Аравійського півострова впливали на спосіб життя його населення?
Переважна частина Аравійського півострова, за винятком вузької смуги вздовж узбережжя, – це пустелі й сухі степи. Тому численні племена арабів, які здавна жили тут, займалися здебільшого скотарством – розводили коней, верблюдів, овець.
У давнину арабів-кочовиків називали бедуїни, що означає “степовики”.
Спираючись на середньовічні малюнки та сучасні фото (с. 39-40), опишіть спосіб життя арабів у Середні віки.
Осілі племена арабів жили в невеликих оазисах. На родючих землях урожай збирали 2-3 рази на рік.
Маючи воду, вони вирощували пшеницю, ячмінь, бавовну, дині, фінікові
Араби були також умілими купцями, адже через Аравію проходив важливий торговий шлях, що з’єднував Візантію зі Східною Африкою та Індією. На цьому шляху ще за давнини виникли міста, де перепочивали купецькі каравани.
Найбільшими з арабських міст вважалися Мекка і Ясріб.
Одяг арабів у IV-VI ст. (сучасна історична реконструкція)
1. Караван у пустелі (сучасне фото)
2. Караван верблюдів
3. Бесіда на околиці аула (середньовічні малюнки)
Араби здебільшого були язичниками. Вони поклонялися Сонцю, Місяцю й зіркам, вірили в добрих і поганих духів. Головною язичницькою святинею була Кааба (від арабського – “куб”). Цю кубічну споруду і в наш час можна побачити в Мецці. До неї сходилися прочани з усієї пустелі. Вони молились біля вмурованого в Каабу метеорита – космічного тіла, що впало на Землю12. Люди називали його Чорним Каменем. За легендою, він був спочатку білим, але через гріхи людей почорнів. Раз на рік усі війни та чвари припинялися, щоб будь-хто міг прийти до Кааби й помолитися.
– Чому араби називали Мекку матір’ю міст?
Мекка – матір міст (середньовічний арабський малюнок)
Кааба (сучасне фото)
12 Багато хто вважає, що це не метеорит, а вулканічне каміння. Достеменна правда невідома.
2. МУХАММАД І ВИНИКНЕННЯ ІСЛАМУ
Як Мухаммад став пророком?
Людиною, якій судилося створити нову світову релігію та змінити світогляд значної частини арабського населення, став Мухаммад (роки життя близько 570-632).
Він народився в знатній родині, але його батьки рано померли, хлопчик став погоничем верблюдів і разом з торговими караванами ходив у далекі краї. Під час подорожей Мухаммад ознайомився з релігійними вченнями християн та іудеїв. Він багато міркував про Бога й не раз вирушав на поклоніння до Кааби.
Мухаммад одружився з багатою вдовою Хадіджою, яка перша повірила в його особливий дар – дар пророцтва. Через деякий час на Мухаммадазійшло божественне одкровення. Йому з’явився архангел Джебраїл (Гавриїл)13 і сповістив про те, що він обраний єдиним Богом – Аллахом – бути його пророком (посланцем). Архангел допоміг йому прочитати Небесну Книгу, незважаючи на те, що пророк був неписьменним. Тоді Мухаммад звернувся до одноплемінників із проповідями.
13 Один із багатьох образів, що пов’язують іслам і християнство.
Пророк Мухаммад (середньовічне зображення)
Користуючись документом, розкажіть, з якими словами звертався Мухаммад до людей.
ІЗ КНИГИ НАЙДАВНІШОГО БІОГРАФА МУХАММАДА ІБН-ІСХАКА (VIII ст.)
Мухаммад промовив до них (купців): “…Те, що я приніс, я приніс не для того, щоб домагатися багатств ваших, пошани поміж вас чи влади над вами. Але Аллах направив мене до вас посланцем, подарував мені книгу (Коран) і наказав мені бути для вас благовісником і застережником. Я повідомив вам послання Господа мого й наставляв вас; якщо ви приймете від мене те, що я приніс вам, то це буде щастя ваше в усьому світі й у майбутньому; якщо ж ви відринете мене, то я витерплю ради справи Аллаха, поки Аллах не стане суддею поміж мною та вами”.
Людей, які повірили в Аллаха, стали іменувати мусульманами, що означає “ті, які доручили себе Богу “, а релігія Мухаммада дістала назву іслам.
Іслам (з арабської – “покірність”, “підкорення”) – одна зі світових релігій (нарівні з християнством і буддизмом), які сповідують віру в єдиного Бога.
Коран – головна священна книга мусульман, запис проповідей, виголошених пророком Мухаммадом головним чином у Мецці та Медині (610-632).
Іслам також називають мусульманством, магометанством. Мусульмани становлять переважну більшість населення багатьох країн Азії, Африки.
Кожну главу Корану арабською називають “сурою” – “одкровенням”, або “зібранням кількох одкровень”. Усього їх є 114.
– Назвіть основні заповіді мусульман. Чи нагадують вони християнські?
Чому?
КОРАН ПРО ОСНОВНІ ОБОВ’ЯЗКИ МУСУЛЬМАН
– Вірити, що існує лише один Бог – Аллах, а Мухаммад – його Пророк.
– Молитися п’ять разів на день.
– Додержувати головного посту протягом місяця всім, крім хворих і малих дітей, від світанку до заходу сонця.
– Витрачати п’яту частину прибутку чи здобичі на милостиню для допомоги бідним і сиротам, аби звільнитися від гріхів.
– Здійснити один раз у житті паломництво у святі місця – Мекку і Медину.
Сторінка Корану
Проповіді Мухаммада викликали невдоволення у племінних вождів і торговців, які були ревними язичниками. Тому в 622 р. Мухаммад і його послідовники, рятуючи своє життя, були змушені тікати з Мекки в місто Ясріб. Переселення Мухаммада з Мекки започаткувало мусульманське літочислення, а місто Ясріб стало називатися Мединою, тобто “Містом Пророка”. Через кілька років Мухаммад завоював Мекку, він очистив Каабу від язичницьких ідолів і проголосив її головним святилищем ісламу.
Перемога мусульман в Аравії зумовила виникнення єдиної ісламської держави на чолі з Мухаммадом, який об’єднав у своїх руках релігійну (духовну) і світську (державну) владу. Але в 632 р. пророк раптом занедужав і помер.
АРАБСЬКІ ЗАВОЮВАННЯ. РОЗКВІТ І ЗАНЕПАД ПЕРШИХ ХАЛІФАТІВ
За допомогою карти (с. 44) установіть основні напрямки завоювань арабів у VII-IX ст. Які держави увійшли до Арабського Халіфату? Чому арабам вдалося так швидко завоювати країни Європи та Сходу?
Після смерті Мухаммада на чолі ісламської держави стали його найближчі соратники – халіфи, які вели безкінечні завойовницькі війни. Головною силою їхнього війська була арабська кіннота. Кожного бедуїна з дитинства привчали володіти зброєю, їздити верхи, бути невтомним у поході й невибагливим у їжі, мужньо переносити тягар походів.
Опишіть озброєння арабського війська. Як сучасні історики-реконструктори підкреслюють його міць?
Арабське військо (сучасні історичні реконструкції)
До середини VIII ст. внаслідок завоювань сформувалася величезна мусульманська держава – Арабський Халіфат, територія якого простягалась від Атлантичного океану до річки Інд.
Арабський Халіфат – ісламська держава, утворена внаслідок мусульманських завоювань у VII-VIII ст. Перші дві династії халіфів: Омейяди (VII-VIII) і Аббасиди (VIII-XIII).
Араби заволоділи священним містом християн та іудеїв – Єрусалимом, відібрали у Візантії Сирію, Палестину, Межиріччя. До складу Халіфату ввійшов Єгипет. Араби поневолили майже всю Іспанію. Лише франки на чолі з Карлом Мартеллом у 732 р. біля міста Пуатьє зуміли зупинити арабів. Так нещодавні кочовики створили велику державу.
У VIII-IX ст. Арабський Халіфат досяг піку своєї могутності. Арабська мова стала загальною для населення підкорених країн. Саме тоді відбувався розквіт сільського господарства, ремесел і торгівлі, що позитивно вплинуло на арабське повсякдення. Багаті люди оздоблювали помешкання вишуканими речами: тонким посудом, яскравими тканинами й килимами.
Більшість населення Халіфату становили поневолені народи, які прийняли іслам. Керувати великою державою було складно, і халіфи тримали владу силою зброї. Намісники у провінціях відмовлялися визнавати владу халіфів. Повстання й заколоти також розхитували ісламську державу. Тому до X ст. Халіфат позбувся більшості володінь. На місці величезної держави виникло багато мусульманських країн, де розмовляли арабською. Але іслам поширювався й далі: у країни Азії, Африки, Європи його несли не тільки воїни, а й купці та мореплавці. Із країн Халіфату іслам не прийняли тільки Вірменія та Грузія, де були давні християнські традиції.
У XIII ст. під тиском нових завойовників – монголів, ослаблений внутрішніми чварами Арабський Халіфат припинив своє існування.
4. ЗНАННЯ ТА КУЛЬТУРА АРАБСЬКОГО СВІТУ
Читаючи текст, виписуйте ключові слова з кожного абзацу. Спираючись на них, визначте основні напрями розвитку арабської культури та її визначні досягнення.
До складу Арабського Халіфату ввійшли країни з давніми культурними традиціями, які були засвоєні арабами. Це дало їм можливість створити власну унікальну культуру, велику роль у становленні та розвитку якої відігравав іслам.
На основі ілюстрацій розкажіть, як було організовано навчання й астрономічні дослідження.
Середньовічна школа (копія з мініатюри XV ст.)
Арабський астроном (середньовічний малюнок)
Уміння читати, писати, а також знання арифметики вважалися необхідними для розуміння й засвоєння Корану. За наказом халіфів створювалися медресе – церковні школи з роздільним навчанням, де підлітки та дорослі мали змогу продовжити освіту.
Давні араби дуже цінували знання й освіту, що відобразилось у їхніх поезіях. Яку оцінку знанням дають східні поети?
МУДРІСТЬ АРАБО-ПЕРСЬКОЇ ПОЕЗІЇ14
* * *
Хто мудрих слухає, у того мир на думці,
Війною й чварами втішаються безумці.
* * *
Знання – це скарб, йому ціни не зложиш,
Визбируй же його, де тільки зможеш.
Рудакі
* * *
Хай в тебе Розум буде водієм,
Бо тільки з ним добро ми пізнаєм!
* * *
І той, у кому світоч розуму горить,
Поганих дій у світі не здійснить.
Фірдоусі
* * *
Хай кожна мить, що в вічність промайне,
Тебе вщасливлює, бо головне,
Що нам дається тут життя: пильнуй же!
Як ти захочеш, так воно й мине.
Омар Хайям
14 Поезія наводиться у перекладах В. Мисика та А. Кримського.
При дворі халіфа, у Багдаді, виник “Будинок мудрості” – своєрідна академія наук, що мала велику бібліотеку. Арабські перекладачі зробили зрозумілими для всіх освічених мусульман праці Платона, Аристотеля й Архімеда. Саме тут було створено й видатну пам’ятку літератури – зібрання казок “Тисяча й одна ніч”.
Араби – невтомні мандрівники й торговці – залишили нам карти та описи земель – від Іспанії аж до Індії. Вони створили алгебру й дали цій науці свою назву “ал-джебр”. А ще арабські вчені запозичили в Індії цифри, які ми зараз іменуємо арабськими. Далеко за межами мусульманського світу шанували Аль-Біруні – ученого-енциклопедиста із Середньої Азії. Він був географом, істориком, астрономом і залишив багато цінних творів. Аль-Біруні висловив геніальне припущення, що Сонце є центром Всесвіту, а Земля рухається довкола нього.
Роздивіться фотографії пам’ятників, установлених великим діячам науки і культури арабського світу. Поясніть задуми їхніх авторів.
Пам’ятник Аль-Біруні в Тегерані (Іран)
Пам’ятник Рудакі в Душанбе (Таджикистан)
Закони мусульманської релігії забороняють уклонятися зображенням людей і тварин. Тому на тогочасних будівлях, у книжках, на килимах – переважно візерунки й орнаменти, складені з арабських букв, поєднаних у слова: цитати з Корану чи висловлювання пророка Мухаммада. Значного поширення в Халіфаті набула каліграфія15.
У кожному мусульманському поселенні будувалася мечеть. До мечеті прибудовували мінарет – вежу, з якої правовірних закликали до молитви.
Мечеть відігравала в житті мусульман велику роль. Тут не тільки молилися, а й навчалися, вершили суд, обговорювали важливі питання.
У мечетях зберігалися книжки та пожертви для бідних.
15 Каліграфія – мистецтво красивого й чіткого письма.
Мечеть – місце для молитви та богослужіння, молитовний дім у прихильників ісламу – мусульман.
Про який рівень розвитку культури Халіфату свідчать наведені ілюстрації? Порівняйте тогочасні арабські та європейські споруди.
1. Будівництво мечеті (мініатюра XVст.)
2. Мухаммад є посланцем Бога (середньовічна каліграфія)
3. Кааба (середньовічний арабський малюнок)
4. Мечеть Омара (Єрусалим, VII ст., сучасне фото)
5. Мінарет Калян (Бухара, XII ст., сучасне фото)
Культура Арабського Халіфату поєднала досягнення різних країн і народів та розвинула їх на основі ісламу.
1. Коли починається ісламське літочислення?
2. Хто та коли створив іслам?
3. Якими є основні положення ісламу?
4. Чим можна пояснити військові успіхи арабів?
5. Поміркуйте, які риси характеру дали змогу Мухаммаду створити нову релігію – іслам, а які – стати державним діячем.
6. Як ви думаєте, з чим пов’язаний розквіт культури в Арабському Халіфаті?
7. Спираючись на ілюстративний матеріал параграфа, опишіть повсякденне життя та світосприйняття населення Арабського Халіфату.
ПІДГОТУЙТЕСЯ ДО ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ
1) Перегляньте параграфи 2-4 та заповніть порівняльну таблицю в зошиті.
Франкська імперія | Візантійська імперія | Арабський Халіфат |
Періоди існування | ||
Території | ||
Видатні діячі |
2) Пригадайте 3-4 найважливіші, на вашу думку, досягнення культури перших імперій Середньовіччя.
Той, хто мріяв читати Алі ібн-Сіна – видатний лікар, написав “Канон лікарської науки” (5 томів), автор книжок із геології, метеорології, фізики й оптики, хімії, ботаніки, математики й теорії музики. У Європі його називали Авіценна.
Коли Алі ібн-Сіні було всього сімнадцять, він вилікував правителя Бухари. Після успішного лікування той запитав юного Авіценну: “Яку нагороду ти просиш собі, юначе?” – “Я давно мрію читати книги у твоїй бібліотеці!” – була відповідь Авіценни.
Його “Канон” став медичною енциклопедією в усіх країнах світу. Лікарі й травники Русі-України постійно згадують ім’я Авісен.
У Європі з винаходом друкованого верстата одразу після Біблії надрукували п’ять томів “Канону”. Мусульманські бібліотеки дбайливо зберігають його книжки, і небагатьом людям дозволено торкатися до них.
Алі ібн-Сіна (Авіценна) (середньовічний малюнок)