Об’єднання арабів і початок мусульманських завоювань


ЄВРОПА ВІЗАНТІЯ АРАБСЬКИЙ СВІТ

§ 11. Арабський халіфат

4. Об’єднання арабів і початок мусульманських завоювань

Зі смертю Мухаммеда постало питання про його наступника. Оскільки, згідноз вченням ісламу, після Мухаммеда не могло бути інших пророків, то новий керівник мусульманської общини й арабської держави отримав титул халіф, що означає “заступник Пророка”. Перші халіфи обиралися із соратників і родичів Мухаммеда. Таких виборних правителів було чотири: Абу Бекр, Омар, Осман та Алі. Вони правили один за одним у період з 632

до 661 р.

З-поміж них найпомітніший слід в історії арабів залиш, другий халіф Омар (634-644). Він об’єднав під своєю владою всю Аравію і взявся проводити активну загарбницьку політику за межами півострова. Араби відвоювали від Ірану значну частину його західних земель аж до Закавказзя, а від Візантії – Палестину, Сирію, Лівію, Єгипет.

Обєднання арабів і початок мусульманських завоювань

Купець у пустелі. Мініатюра. XIIIст.

Історична цікавинка

Щоб навести лад у завойованих візантійських областях, Омар приїхав у Палестину в плащі з грубої тканини на звичайному верблюді. До зношеного сідла було причеплено дерев’яне горнятко й

мішечок з кількома черствими ячмінними коржиками та в’яленими фініками. Суворий халіф наказав припинити гру на музичних інструментах, з якими вийшли зустрічати його місцеві жителі. На арабських воєначальників, які прибули до нього, він подивився суворо і з презирством: на них був коштовний шовковий та парчевий одяг. “Подумайте про те, що вас чекає після смерті!” – дорікнув Омар і жбурнув на розкішний одяг зніяковілих воєначальників жменю пилу.

Завоювавши Єгипет, халіф Омар наказав знищити славнозвісну Александрійську бібліотеку. Як свідчить переказ, він сказав: “Усе, що в стародавніх книгах відповідає Корану, у ньому є, а те, що не відповідає, – мусульманам не потрібне”.

Отже, перші халіфи завершили об’єднання Аравії й заклали основи велетенської імперії – Арабського халіфату.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5,00 out of 5)Фізика у житті сучасної людини.
Ви зараз читаєте: Об’єднання арабів і початок мусульманських завоювань