АТОМИ

Розділ 2. БУДОВА РЕЧОВИНИ

АТОМИ

§8 . АТОМИ ТА МОЛЕКУЛИ

1. АТОМИ

Тіла складаються з речовини. Питання про будову речовини цікавило вчених ще з далекої давнини.

Одні вчені вважали, що речовину можна ділити на менші частини нескінченно. Наприклад, казали вони, краплю води можна дробити скільки завгодно, але найдрібніші краплі все одно залишаються краплями води! І межі такому поділові не видно, із чого ці вчені робили висновок, що її взагалі немає.

Інші ж учені, серед яких був давньогрецький філософ Демокріт,

що жив у 5-му столітті до нашої ери, виявили більшу проникливість. Демокріт стверджував, що речовина складається з крихітних неподільних частинок, настільки малих, що їх навіть не видно. Наприклад, вода, висихаючи, не зникає, а дробиться на найменші частинки, які не можна побачити оком. Демокріт назвав неподільні частинки речовини “атомами”1.

Так Демокріт, випереджаючи свій час на тисячоліття, висловив геніальну думку: існувати може навіть те, що не можна побачити оком! Своє припущення про будову речовини Демокріт виразив знаменитими словами: “у світі є лише атоми та порожнеча”.

Але тільки через дві

з половиною тисячі років, у 19-му столітті, учені одержали на дослідах перші підтвердження атомної будови речовини.

1 Від грецького “атомос”, що означає “неподільний”.

У 20-му столітті наука досягла такого рівня, що вчені змогли побачити атоми. На рис. 8.1 наведено фотографію поверхні вістря голки (з тугоплавкого металу вольфраму), зроблену за допомогою спеціального мікроскопа, роль пучків світла в якому відігравали пучки заряджених частинок. Кружечки – це зображення окремих атомів Вольфраму1!

АТОМИ

На численних дослідах установлено, що всі тіла навколо нас складаються з атомів.

З атомів складаються й наші власні тіла! Це довгий час здавалося незбагненним: як живі істоти можуть складатися з неживих атомів?

Сьогодні відповідь на це запитання вже знайдено: з’ясувалося, що будова живих тіл дуже відрізняється від будови неживих тіл. Ми розповімо про це в розділі “Хочеш дізнатися більше?”.

1 Назви хімічних елементів треба писати з великої літери, а назви відповідних речовин – з малої, тобто атом Вольфраму, а метал – вольфрам.

Ученим відомо сьогодні понад 100 різних типів атомів. Маси всіх атомів приблизно кратні масі найлегшого атома1 – атома Гідрогену2. Наприклад, маса наступного за масою атома – атома Гелію в 4 рази більша за масу атома Гідрогену, а маса атома Карбону приблизно у 12 разів більша за масу атома Гідрогену. Ми не випадково згадали про Карбон: за атомну одиницю маси (її позначають а. о. м.) прийнято саме 1/12 маси атома Карбону.

Наприклад, маса атома Гідрогену дорівнює 1 а. о. м., маса атома Гелію – 4 а. о. м., маса атома Оксигену – 16 а. о. м., а маса атома Феруму – 56 а. о. м.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: АТОМИ