БАТЬКІВСЬКА СІМ’Я
БАТЬКІВСЬКА СІМ’Я – використовується при племінній роботі на пасіці. При відборі високоякісних маток, які дають добрих дочок, ураховують також якість трутнів, одержуваних від них. Відомо, що на розвиток матки потрібно 16 днів, трутня – 24. Молода матка після виходу з маточника здатна спаровуватися на 7-10-й день, трутень – на 8-14-й день. З огляду на ці строки, Б. с. готують як мінімум на два тижні раніше сімей, які виводять маток.
Б. с. відбирають серед племінних сімей, наявних на пасіці. Для виведення трутнів зазвичай відбирають 3-6 сімей,
Для цього необхідно з осені подбати про Б. с., у якій матка не молода, а три – або чотирирічна. Матка повинна відповідати всім вимогам: племінна, плідна, працездатна. Одночасно підбирають також материнську сім’ю, при цьому важливо не допустити близькоспорідненого спарювання порід.
При весняній виставці бджіл вулики з Б. с. і сім’ями-виховательками розміщають у найтеплішому місці пасіки, надійно захищеному від вітрів. У найтепліший час дня сонячні промені повинні
Одержати трутневий розплід до весни вдається не завжди, тому що матка завзято обходить трутневі чарунки й не засіває їх. Таке трапляється, якщо бджолосім’я недостатньо сильна або недостатньо утеплене гніздо. Якщо в гніздо був поставлений світлий трутневий стільник, матка також не червитиме. Навесні матки воліють відкладати яйця в ті стільники, у яких уже виводився розплід. Тому трутневі стільники необхідно готувати заздалегідь. Для цього в середині рамки в добре відбудованому бджолиному стільнику вирізують “вікно” завбільшки близько 10-15 см. У розпалі літа стільник ставлять у гніздо сильної сім’ї, і бджоли охоче забудують “вікно” трутневими чарунками й виведуть у них 2-3 покоління трутневого розплоду. Заготовивши в такий спосіб необхідну кількість рамок, їх використовують при ранньовесняному виведенні трутнів. Зауважено, що навесні матки краще відкладають яйця в ті трутневі стільники, які мають невеликі ділянки серед бджолиних чарунок. З огляду на це, іноді рекомендується розрізати трутневі стільники на невеликі шматочки (5 х 5 см) і по кілька штук розміщати в стільниках Б. с. серед бджолиних чарунок.
Тривале вирощування великої кількості трутневих личинок послабляє розвиток Б. с. Щоб уникнути цього, її періодично посилюють рамками зрілого бджолиного розплоду, узятого з інших племінних сімей.