Безособові дієслівні форми на – но
Тема: Безособові дієслівні форми на – но, – то.
Мета: Дати поняття про близькі до пасивних дієприкметників безособові дієслівні форми на – но, – то, формувати вміння вирізняти їх у реченнях, визначати їхню синтаксичну роль, утворювати від пасивних дієприкметників; виховувати патріотичні почуття, пошану до сконденсованої у прислів’ях народної мудрості; розвивати увагу, логічне мислення, пам’ять.
Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: Підручник.
Хід уроку
І. Підготовка до сприймання нового матеріалу.
*
Виконання вправи 118.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
* Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу (п.9).
* Прочитати. У якій з колонок подано речення, до складу яких входять пасивні дієприкметники, у якій – речення з безособовими дієслівними формами на – но, – то? Якими членами речення є такі дієслівні форми?
Вже заволочене серпанком сіреньким небо. Блискавками небо перевито. (Є. Гуцало.) Золотом А у річці скаламучена вода. (Б. Олійник.) Покрите інеєм осіннє море. (Д. Павличко.) Серце і досі ще сповнене грому. | Вже заволочено серпанком сірень ким небо. (Леся Українка.) Блискавками небо перевите. Золотом налито вітер вересневий. А у річці скаламучено воду. Покрито інеєм осіннє море. Серце і досі ще сповнено грому. (В. Сосюра.) |
І V. Виконання вправ на закріплення вивченого.
* Вибірковий диктант. Виписати безособові дієслівні форми на – но, – то.
І. Усе на світі створено мозолями. Хоч голову зломлено, зате з доброго коня. То не при нас писано. Вітром підбито, морозом підшито. Небом покрито, вітром обнесено. Попрочищено, попромітено, наче й каші не їдено. Не випхано, так виведено. За планом посіяно, а в полі й не орано. Не кожному однаково дано: одному сито, а другому – решето. Сказано: велика птиця – горобець! І злодія не було, а батька вкрадено.
Народна творчість.
ІІ. Що мені суджено: щастя чи мука? (Леся Українка.) Прожито вік, як многотрудну ниву перейдено в жорстокому бою. (А. Малишко.) Ох, і переорано мужицьку душу, і вздовж, і впоперек. (М. Стельмах.) Перейдено півсвіту і піввіку, натруджено і руки, і чоло, засіяно ж лиш смужку невелику… (О. Довгий.) В мене хата, мов палата, сяєвом сіяє. Вквітчано її гаями, вислано лугами і приукрашено Дунаєм, його берегами. (П. Куліш.) На галяві вже збудовано хату, засаджено городець. (Леся Українка.) Шелестіли жита, хвилювали жита а між ними розкидано маки. (В. Сосюра.) …Всі квітоньки загарбано, всі квітоньки-зірниченьки геть вирвано з пшениченьки! (Леся Українка.)
ІІІ. В нас пшениці докошено останні, на голих нивах борозни рахманні. (І. Доценко.) Нажато вітру в голубі снопи, снопи нажаті складено у копи. (Є. Гуцало.) Переболено. Пережито. Переплакано сліз гірких (Д. Кремінь.) Мене було звідомлено: “Приходь”. (Д. Павличко.) Підпалив я бікфорд і подумав: “Завершено діло”. (П. Воронько.) І поклик “Визволено Київ!” весняним вітром нам повіяв. (М. Рильський.) Ніколи серце не проща того, що розумом безжально вбито. (Д. Павличко.) Мені на сірому причалі, де стільки злизано слідів, такого море намовчало… (Б. Олійник.)
* Від поданих дієприкметників утворити безособові форми на – но, – то. В кожному зі слів визначити орфограму. Дві-три утворених форми увести до самостійно складених речень.
Намальований, принесений, припасований, прикрашений, приклеєний.
* Переписати, пасивні дієприкметники замінюючи на безособові форми на – но, – то. У записаних реченнях підкреслити граматичні основи.
А дорога сповнена чудес. (А. Малишко.) І хуртовиною розкидана отара. (М. Старицький.) А у піску загублені сліди. (Д. Кремінь.) Розлита блакить по снігах. (М. Самійленко.) В співи дні мої повиті. (В. Сосюра.) На жовтих стернищах розсипана солома. (Є. Гуцало.) Та в мене вишитий рукав полатаний сім раз. (А. Малишко.)
* Переписати народні прислів ‘ я, на місці крапок уставляючи безособові дієслівні форми на – но, – то.
За наше жито ще нас і… . Де… на живу нитку, там чекай дірку. Вилами по воді… . Як набуто, так і… . Прийшов дуже рано, тому тобі й… . Під носом косовиця, а в голові ще й на зяб… Ще… , а він уже вареників просить. Що сам зробив, те… певно. Криво викроєно, зате міцно… . … свині на небо глянути. … абияк, то і вийшов кривуляк. Як коней…, то хоч воза прив’яжи. Оце з’їм та полежу, тоді ще упережу, гляну на сволок, з’їм ще сорок, а як не полегшає, значить, мені… .
Для довідок. Бито. Зшито. Писано. Збуто. Не дано. Не орано. Не молочено. Зроблено. Зшито. Не дано. Роблено. Вкрадено. Пороблено.
* Робота біля дошки. Записати речення, підкреслити всі члени речення.
На сизих луках скошено отаву. (М. Рильський.) Вже трави скошено, вже складено в стоги пропахле сонцем і дощами сіно. (О. Довгий.) Вечірню сизу даль узором срібним куто. (А. Малишко.) Як цей вечір узорено! Як його вквітчано зорями! Як люблено поле плугом і як його плугом зорано! (Є. Гуцало.) Землі із сонцем розлучить ще не дано нікому. (В. Сосюра.) І ким це так дано ще й вічно припечатано, що ти є тільки ти? (І. Драч.) Людей в кімнаті як набито, і кожен тут бажаний гість. (А. Малишко.)
* Попереджувальний диктант. Безособові форми на – но, – то підкреслити. Визначити їхню синтаксичну роль.
І. Неначе із золота звито бджолу золотисту. (Є. Гуцало.) Знов шляхи відкрито бджолам. (Д. Павличко.)І даль піснями перевито. (М. Рильський.) В небі проміння колосся сповнено сонячних мрій. (В. Сосюра.) Поле й поле… Жде комбайна жито. Труд у хлібну повінь перелито. (Д. Луценко.) Степи гортають книги вікові, мовляв: “Читай! Все сказано в письмі”. (П. Воронько.) А єдиних слів, на жаль, було не сказано… А для чого ті слова, як плаче музика? (Б. Олійник.)
ІІ. Світе тихий, краю милий, моя Україно! За що тебе сплюндровано, за що, мамо, гинеш? (Т. Шевченко.) Волинщину, Подільщину могилами зрито, снарядами збито, ні орано, ні сіяно під чорнеє літо. (П. Усенко.) Нині Богом визначено час нам. Україні бути! Як не є! (М. Самійленко.) І не порушено в серці звитяги, і, кулями рвані, не схилено стяги. (А. Малишко.) Ніде не переступлено закону. Нікому не перейдено путі. (Б. Олійник.) Чужинця виженем. Судьбою так дано. (А. Малишко.) Вперше вчуто силу добрих слів. Вчуто порух людяності в душах. (М. Самійленко.) Людині рухатись не суджено по колу. (М. Рильський.) Не розмежовано душу і розум. Душу осяяно розуму світлом, розум осяяно світлом душі. (М. Самійленко.)
ІІІ. Все переспівано, все обговорено дуже докладно. (В. Самійленко.) На нескромність втрачено табу. (А. Бортняк.) Пісня в далеч лунала, поверталась, приносила смуток. У сні України мало. Давнє не призабуто. (М. Самійленко.) Так на минулого й майбутнього раменах повішено, мов плахту, долю нашу. (Б.-І. Антонич.) Кривими виростають ті дерева, яким для крони місця не дано. (Д. Павличко.) Пощерблені мечі поточено іржею. Лжа стала правдою, а правда стала лжею. (Є. Гуцало.) Не добудовано світ. Був він і є крихкий. (М. Самійленко.)
Словник. Плюндрувати – ламаючи, знищуючи, руйнувати, спустошувати що-небудь; нищити, нівечити, псувати.
* Диктант з коментуванням. Безособові форми на – но, – то підкреслити.
І. Підкови ковано у путь. (П. Усенко.) До ганку на щастя підкову прибито. Без неї буланий розранив копито, розвідник упав, не утік від погоні, його не діждались в розбитім загоні. (П. Воронько.) Знаю, в житті переплутано все. Хто тут підкаже, де знайдеш, де згубиш? (Н. Матюх.) З печаллю стільки жито й пережито! (Є. Гуцало.) Не вичахала за зиму хата гучна й убога. Потім це буде названо батьківським порогом. (М. Самійленко.) Манекени одягаються модно в закордонні костюми й манішки. Декого в шовки замотано, видно лиш голову й ніжки. (Д. Павличко.)
ІІ. Любов’ю народу сповито безсмертні пісні Кобзаря. (Т. Масенко.) В полях Берестечка поховано прадідів кості. (А. Малишко.) А де ж ти був, мій зрадничку, як в бік мене улучено, як в’язано, і мучено, і топтано, і палено, і глиною привалено? (Олександр Олесь.) Затягнено арканом наші шиї… Терпець урвавсь, але живі надії. (М. Старицький.) В хаті прибрано, мов на Великдень. (М. Стельмах.) Розорано й розорено стерню, що вже, здається, й не уродить колос. (Є. Гуцало.) Тут тинами хати підперезано. Де та стежка, яку вишито шовком-піском у житах? (Є. Гуцало.)
* Пояснити значення фразеологізмів. Два-три з них увести до самостійно складених речень (усно).
На роду (на лобі) написано (відбито). Повито темрявою. Мости вже спалено. Видом не видано, слухом не чувано. Он де собаку зарито. В трубі помелом записано.
* Навчальний диктант.
Ідея повного перекладу Святого Письма українською мовою виникла в Пантелеймона Куліша у спілкуванні з Тарасом Шевченком. Справа в тім, що всі попередні переклади Біблії було здійснено старослов’янською мовою.
Працю над перекладом було розпочато лише через вісім років по смерті Кобзаря. Куліш переїхав до Відня, де у великій біблійній книгозбірні при університеті поринув у роботу. Тут відбулася зустріч перекладача із земляком Іваном Пулюєм, який згодом став першовідкривачем проміння, пізніше названого рентгенівським. Молодий учений досконало володів давніми мовами, що було необхідно для перекладу. Переклад семи книг по смерті Куліша було завершено видатним письменником Іваном Нечуєм-Левицьким.
Вперше видрукувану в Україні “Біблію” в перекладі П. Куліша за участю І. Нечуя-Левицького та І. Пулюя було представлено квітневого дня 2001 року у Національному музеї Т. Г. Шевченка (За В. Кирилюком; 120 сл.)
V. Підбиття підсумків уроку.
V І. Домашнє завдання. П. 9, вправа 121.
Related posts:
- Безособові дієслівні форми на – но, – то – Дієприкметник Самостійні частини мови Дієприкметник Безособові дієслівні форми на – но, – то У сучасній українській мові вживаються дієслова на – но, – то, які виступають присудком в односкладному безособовому реченні: Проса покошено (М. Рильський). Всі взолочено віконця (П. Тичина). Дощ без упину лив осінь і літо; Луки затоплено, трави побито (П. Грабовський). Безособові дієслова на […]...
- Безособові дієслівні форми на – но, – то – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Безособові дієслівні форми на – но, – то У сучасній українській мові від усіх пасивних дієприкметників минулого часу із суфіксами – н-, – т – утворюються незмінні дієслівні форми на – но, – то, наприклад: Засіяний – засіяно, покладений – покладено, з’ясований – з’ясовано, здобутий – здобуто, политий […]...
- БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛІВНІ ФОРМИ НА МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 21. БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛІВНІ ФОРМИ НА – НО, – ТО 260. Прочитайте. Поміркуйте, що означають виділені в реченнях дієслівні форми: дію, що її виконала конкретна особа, чи результат дії без вказівки на особу її виконавця? 1. Від кожного, кому багато дано, багато чекатимуть. 2. Прощайте, то й вам буде прощено. 3. Не судіть […]...
- БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛІВНІ ФОРМИ НА Мета: – навчальна: ознайомити учнів з безособовими дієслівними формами на – но, – то; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити ці дієслівні форми в текстах, визначати їх морфологічні ознаки; – розвивальна: розвивати творчі вміння використання дієслівних форм на – но, – то у висловлюваннях; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу до матеріальної й духовної […]...
- Безособові форми на – НО, – ТО – Дієприкметник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприкметник Безособові форми на – НО, – ТО Українській мові властиві утворені від пасивних дієприкметників форми на – но, – то: Відзначено, здобуто, наказано. Це – незмінні слова, які виконують роль головного члена в безособових реченнях (у них немає підмета): Хай буде вік Прожито як належить (Л. Костенко). Безособові […]...
- Форми дієслова: неозначена форма, особові форми, дієприкметник, дієприслівник, безособові форми на – но, – то МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ДІЄСЛОВО & 5 Форми дієслова: неозначена форма, особові форми, дієприкметник, дієприслівник, безособові форми на – но, – то Форми дієслова На яке питання відповідає Що означає Як змінюється Які граматичні ознаки має Неозначена форма (інфінітив) (говорити, умитися ) Що робити? Що зробити? Дія, стан безвідносно до часу, особи, способу, числа Не змінюється Вид […]...
- Безособові дієслова – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Безособові дієслова Деякі дієслова означають дію або стан, що відбуваються самі по собі, без діючої особи (предмета). Такі дієслова називаються Безособовими: Світає, морозить, вечоріє, дощить. У таких реченнях не може бути підмета. Безособові дієслова змінюються лише за часами, їхні форми в теперішньому й майбутньому часі нагадують форми третьої […]...
- ДІЄПРИКМЕТНИК, ДІЄПРИСЛІВНИК, БЕЗОСОБОВІ ФОРМИ НА Мета: – навчальна: ознайомити семикласників з дієприкметником та дієприслівником як особливими формами дієслова, з безособовими формами на но, – то; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити дієприкметники та дієприслівники в текстах, визначати їх роль у реченнях; – розвивальна: розвивати творчі вміння використання дієприкметників та дієприслівників у власних висловлюваннях; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу […]...
- Дієприслівник – Дієслівні форми Українська мова Частини мови Дієслівні форми Дієприслівник Дієприслівник – це незмінювана дієслівна форма, яка називає додаткову дію і відповідає на питання що роблячи? що зробивши? Морфологічний розбір дієприслівника 1. Морфологічні ознаки. – вид (доконаний, недоконаний); – час (теперішній, минулий). 2. Синтаксична роль. Співаючи про хмари кучеряві, не забувай, поете, про народ! (Сос.) Співаючи – дієприслівник […]...
- Дієприкметник – Дієслівні форми Українська мова Частини мови Дієслівні форми Дієприкметник Дієприкметник – це особлива дієслівна форма, яка називає ознаку предмета за дією і відповідає на питання який? яка? яке? які? Морфологічні ознаки дієприкметника Дієприкметники поділяють на 2 групи: – активні (ознака предмета за його ж дією): палаючі степи, почорніла ягода; – пасивні (ознака предмета за дією над ним): […]...
- БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛОВА Мета: – навчальна: ознайомити семикласників із безособовими дієсловами; – розвивальна: формувати вміння розрізняти особові й безособові дієслова; удосконалювати вміння доречно вживати безособові дієслова в усному та писемному мовленні, визначити їх виражальні можливості; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу познайомити з різноманітністю флори й фауни в Україні й на Землі. Внутрішньопредметні зв’язки: – Лексикологія і […]...
- БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛОВА МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 15. БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛОВА 195. Прочитайте подані в таблиці речення. Чи можна визначити особу, яка виконує названу виділеним дієсловом-присудком дію, у реченнях першої колонки? Другої? Поясніть. Вітер віє, повіває, По полю гуляє (Т. Шевченко). Мені світає небо у вікні (М. Луків). І віє духом яблунь і жасмину (М. Луків). Світає. Край неба палає […]...
- ФОРМИ ДІЄСЛОВА. НЕОЗНАЧЕНА ФОРМА ДІЄСЛОВА (ІНФІНІТИВ) ТА ОСОБОВІ ФОРМИ Мета: – навчальна: ознайомити учнів з особливими формами дієслова, формувати вміння вирізняти особливі форми дієслова в реченні, вчити доречно використовувати їх у власному мовленні; – розвивальна: збагачувати словниковий запас; удосконалювати культуру усного й писемного мовлення; розвивати вміння аналізувати, порівнювати; – виховна: виховувати бажання пізнавати нове. Соціокультурна лінія: українська природа. Внутрішньопредметні зв’язки: – Лексикологія й фразеологія: […]...
- Безособові речення – Односкладні речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Односкладні речення Безособові речення Безособовими називаються такі односкладні речення, у яких дія або стан не співвідноситься з дійовою особою. Якщо в означено-особовому або неозначено-особовому реченні підмет не визначений, але мислиться, то в безособових реченнях його взагалі немає. Головний член безособового речення може бути виражений: А) безособовим дієсловом. Схотілось сонця, веселого шуму ріки, […]...
- Основні форми дієслова – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Основні форми дієслова Назва форми Що означає На яке питання відповідає (приклади) Морфологічні ознаки Синтаксична роль Неозначена форма дієслова (інфінітив) Дію, стан як процес Що робити? Що зробити? (читати, прочитати ) Вид, Перехідність/ Неперехідність Будь-який член речення Особове Дієслово Дію, стан предмета Що роблю? Що зроблю? Що зробив? (читаю, прочитаю, прочитав ) […]...
- Дієслівні суфікси УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Дієслівні суфікси А) – ува – (-юва-) пишеться в дієсловах: Забілювати, керувати, підпорядкувати. У похідних словах і формах (віддієслівних іменниках та дієприкметниках) суфікс – ува – (-юва-) пишеться тоді, коли на перший голосний цього суфікса не падає наголос: Виве’ршувати – виве’ршування, виве’ршуваний; очі’кувати – очі’кування, очі’куваний; підси’нювати […]...
- Частка як службова частина мови Тема: Частка як службова частина мови Мета: дати поняття про частку як службову частину мови, формувати вміння впізнавати частки у реченнях, визначати їх морфологічні ознаки; виховувати повагу до фольклору, любов до природи; розвивати увагу, логічне мислення, Пам’ять. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. Обладнання : підручник. І. Підготовка до сприймання нового матеріалу. ІІ. Повідомлення теми […]...
- Повні і короткі форми прикметників МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Прикметник Повні і короткі форми прикметників В українській мові прикметники мають, як правило, Повну форму, що відмінюється (Зелений, ясний), і лише деякі якісні прикметники можуть уживатися і в Короткій незмінюваній формі (Зелен, ясен). Повна форма прикметників існує у двох варіантах: Стягненому (зелений, зелена, зелене, зелені) та Нестягненому (зеленая, зеленеє, зеленії). Загальновживаними є стягнені […]...
- Форми організації виховного процесу – Методи і форми виховання ПСИХОЛОГІЯ ТА ПЕДАГОГІКА Основи педагогіки 3. Теорія і методика виховного процесу 3.4. Методи і форми виховання 3.4.2 Форми організації виховного процесу У виховному процесі використовують масові, групові та індивідуальні форми його організації. Масові форми виховної роботи. До масових форм організації виховної роботи належать тематичний вечір, вечір запитань і відповідей, конференція, тиждень певного навчального предмета, зустріч […]...
- Н у дієприкметниках та нн у прикметниках дієприкметникового походження Тема: Н у дієприкметниках та нн у прикметниках дієприкметникового походження. Мета: Пояснити правила написання нн у прикметниках дієприкметникового походження, формувати вміння відрізняти їх від пасивних дієприкметників на – ний, визначати орфограми “Буква н у суфіксах дієприкметників” та “НН у прикметниках дієприкметникового походження”; виховувати повагу до загальнолюдських моральних цінностей; розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення. Тип уроків: […]...
- Форми організації державної влади та форми організації держави – ПОНЯТТЯ ПОЛІТИЧНОЇ СИСТЕМИ СУСПІЛЬСТВА Політологія ПОЛІТИЧНА СИСТЕМА СУСПІЛЬСТВА ПОНЯТТЯ ПОЛІТИЧНОЇ СИСТЕМИ СУСПІЛЬСТВА 3. Форми організації державної влади та форми організації держави У різні періоди людської історії сформувалися різні форми правління. Це, передусім, абсолютна монархія (самодержавство), за якої верховна державна влада юридично належить одній особі – монархові, що обіймає цю посаду, як правило, в заведеному порядку престолоспадкування. За абсолютизму неминучі […]...
- Організаційні форми колективних підприємств: виробничі, збутові, споживчі кооперативи, кредитні спілки. Організаційні форми підприємств державної власності УРОК 5 Організаційні форми колективних підприємств: виробничі, збутові, споживчі кооперативи, кредитні спілки. Організаційні форми підприємств державної власності Мета уроку: охарактеризувати різні організаційні форми колективних та державних підприємств; розвивати пізнавальний інтерес, творчу активність і вміння учнів логічно викладати свої думки; навчити застосовувати набуті знання в конкретних життєвих ситуаціях; розвивати економічне мислення, пам’ять, увагу. Основні поняття: кооператив, […]...
- ЯК УТВОРЮЮТЬСЯ РІЗНІ ФОРМИ ПРИСЛІВНИКІВ Мета: практично ознайомити учнів зі способами утворення різних форм прислівників; розвивати мовлення дітей; поповнювати словниковий запас; виховувати наполегливість у навчанні. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – Поясніть за допомогою прислівника зміст прислів’їв та приказок. Посієш вчасно, то і вродить рясно. (Вчасно) Раді люди літу, а бджоли цвіту. […]...
- Прислівник:загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль Тема: Прислівник:загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Мета: Дати поняття про прислівник як частину мови, формувати вміння розпізнавати прислівники в реченнях, визначати їхнє загальне значення та граматичні ознаки, правильно використовувати прислівники в мовленні; виховувати повагу до загальнолюдських моральних цінностей; розвивати увагу, логічне мислення, пам’ять. Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу. Обладнання: Підручник, орфографічний словник. Хід […]...
- Форми і методи товаропостачання Форми і методи товаропостачання – форми просторового існування роздрібної торгівлі та методи її забезпечення. Такими формами є транзитна (передбачає завезення товарів в роздрібну торговельну мережу, минаючи склади гуртових баз) і складська (постачання товарів у магазини зі складів гуртових баз). Основними методами товаропостачання є централізований (здійснюється самими постачальниками або транспортними підприємствами на замовлення магазинів) і децентралізований […]...
- И та і в кінці прислівників Тема : И та і в кінці прислівників. Мета: Пояснити правила написання и та і в кінці прислівників; формувати вміння визначати в словах орфограму “Букви и та і в кінці прислівників та обгрунтовувати вибір написання відповідним правилом; виховувати повагу до образного поетичного слова та його творців-письменників; розвивати увагу, уяву, пам’ять, логічне мислення. Тип уроку: Урок […]...
- Повні і короткі форми прикметників І СЕМЕСТР ПРИКМЕТНИК Урок № 44 Тема: Повні і короткі форми прикметників Мета: дати відомості про повні та короткі форми прикметників, особливості їхнього вживання, формувати вміння їх розрізняти та правильно й доречно використовувати в мовленні; розвивати образне мислення, удосконалювати культуру усного та писемного мовлення; виховувати захоплення влучністю й мудрістю фольклору, красою художнього слова. Тип уроку: […]...
- Форми давального й місцевого відмінків прикметників жіночого роду в однині Урок 66 Тема. Форми давального й місцевого відмінків прикметників жіночого роду в однині Мета: вчити утворювати форми давального і місцевого відмінків прикметників в однині жіночого роду, розрізняти їх, правильно вимовляти й писати, закріплювати навички визначати відмінок прикметників; розвивати мовленнєві вміння дітей; виховувати повагу до народних звичаїв і традицій. Обладнання: святкові новорічні листівки. ХІД УРОКУ I. […]...
- ЧИСЛО ІМЕННИКІВ. ІМЕННИКИ, ЩО МАЮТЬ ФОРМИ ТІЛЬКИ ОДНИНИ АБО ТІЛЬКИ МНОЖИНИ Мета: навчальна: актуалізувати знання учнів про число іменників; дати поняття про іменники, які вживаються тільки в однині або тільки в множині; розвивальна: розвивати пам’ять, логічне і критичне мислення; виховна: виховувати інтерес до української мови, традицій українського народу. Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис, орфографія, лексикологія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, українознавство. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. ПЕРЕБІГ УРОКУ […]...
- Форми державно-управлінської діяльності Державне управління Форми державно-управлінської діяльності. Зовнішні, постійні й типізовані вияви практичної активності державних органів щодо формування й реалізації управлінських цілей і функцій та забезпечення їх власної життєдіяльності. Основними Ф. д.-у. д. є: правова, за допомогою якої Управлінські рішення і дії набувають характеру встановлення та застосування правових норм, і організаційна, яка охоплює різноманітні дії, спрямовані на […]...
- Спонукальні речення. Розділові знаки в кінці спонукальних речень. Форми спонукання Урок 33 Тема. Спонукальні речення. Розділові знаки в кінці спонукальних речень. Форми спонукання Мета: розширити уявлення учнів про речення, ознайомити зі спонукальними реченнями, їх характерними ознаками, формами спонукання, розділовими знаками в кінці спонукальних речень; формувати самостійність у роботі; виховувати культуру пішохода. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання 1. Перевірка […]...
- Форми організації навчання – Методи, форми і засоби навчання ПСИХОЛОГІЯ ТА ПЕДАГОГІКА Основи педагогіки 2. Теорія освіти і навчання (дидактика) 2.4. Методи, форми і засоби навчання 2.4.2 Форми організації навчання Ефективність засвоєння учнями, студентами знань, формування у них умінь та навичок залежить не лише від вдалого підбору методів і прийомів навчання, а й від форм організації навчальної роботи. Форма організації навчання – зовнішнє вираження […]...
- Форми випуску цінних паперів Форми випуску цінних паперів – законодавчо встановлені і передбачені проспектами засновницьких документів тощо форми випуску акцій, облігацій та інших цінних паперів. Такими формами є документарна, готівкова (коли власник цінного папера вимагає від емітента безпосередньої видачі цінного папера), документарна безготівкова (передбачає, що власник акції визначається шляхом запису в реєстрі власників цінних паперів) і бездокументарна безготівкова (передбачає […]...
- Форми страхування Форми страхування – форми існування та організації страхування. Двома основними Ф. с. є обов’язкова (встановлюється державою і передбачає обов’язковість внесення певним колом страхувальників фіксованих страхових платежів і необхідність відшкодування збитків з урахуванням інтересів суспільства) і добровільна (передбачає організацію відносин страхування лише на підставі правил страхування). У Законі України “Про страхування” названо 20 видів обов’язкового страхування, […]...
- Циклічні форми моносахаридів – Моносахариди – Вуглеводи КЛАСИ ОРГАНІЧНИХ РЕЧОВИН 8. Вуглеводи 8.2 . Моносахариди Найважливіші моносахариди – глюкоза (виноградний цукор) і фруктоза (фруктовий цукор). Більшість цукрів, у тому числі глюкоза і фруктоза, містять асиметричні атоми Карбону, які є оптично активними. Тому структуру молекули цукру позначають за допомогою префіксів L – і D-. При цьому розглядають гідроксильну групу найбільш віддаленого від кетонної […]...
- Частини мови. Дієслово. Часові форми дієслів Тема. Частини мови. Дієслово. Часові форми дієслів. (Вправи 436-440). Мета. Повторити вивчене про дієслово, формувати навички грамотного письма ненаголошених закінчень дієслів. Розвивати уяву, логічне мислення. Пробуджувати бажання дружити, допомагати друзям. Обладнання: таблиця правопису особових закінчень дієслів, роздатковий матеріал, підручник, зошит. Хід уроку I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності. Привітання, побажання хорошого настрою. Висловлювання дітьми їхніх […]...
- ФОРМИ ДАВАЛЬНОГО І МІСЦЕВОГО ВІДМІНКІВ ОДНИНИ ПРИКМЕТНИКІВ ЖІНОЧОГО РОДУ Мета: вчити учнів утворювати форми давального і місцевого відмінків прикметників в однині жіночого роду, розрізняти їх, правильно вимовляти й писати; закріпити навички визначати відмінок прикметників; розвивати мовленнєві вміння; виховувати організованість. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Каліграфічна хвилинка – Запишіть каліграфічно. Закрутилися сніжинки, Як веселі комашинки, Наче зграї білих мух, Як […]...
- ЧИСЛО ІМЕННИКІВ. ІМЕННИКИ, ЩО МАЮТЬ ФОРМИ ТІЛЬКИ ОДНИНИ АБО ТІЛЬКИ МНОЖИНИ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ІМЕННИК § 21. ЧИСЛО ІМЕННИКІВ. ІМЕННИКИ, ЩО МАЮТЬ ФОРМИ ТІЛЬКИ ОДНИНИ АБО ТІЛЬКИ МНОЖИНИ 217. Прочитайте. Визначте число виділених іменників. 1. Коли мати виряджала сина в далеку дорогу, вона дарувала йому вишитий рушник (В. Супруненко). 2. Цілує сонце рушники у чистій материній хаті (Д. Луценко). 3. Пісня любові й дитинства в серці бринить, […]...
- Повні й короткі, стягнені й нестягнені форми прикметників УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Прикметник Повні й короткі, стягнені й нестягнені форми прикметників Деякі якісні прикметники чоловічого роду в називному й знахідному відмінках можуть мати, крім Повної (зелений, повний), ще й Коротку форму (ясен день, красен лицем). Короткі прикметники мають нульове закінчення. Прикметники жіночого, середнього роду та множини в називному й знахідному відмінках […]...
- Форми давального і місцевого відмінків однини прикметників жіночого роду. (Вправи 202-205) Тема. Форми давального і місцевого відмінків однини прикметників жіночого роду. (Вправи 202-205). Мета. Вчити учнів розрізняти в реченнях форми прикметників жіночого роду в давальному і місцевому відмінках, правильно вимовляти і писати ці форми; закріплювати навички визначати відмінок прикметників; розвивати мовлення учнів; виховувати любов до рідного краю, повагу до народних звичаїв і традицій. Обладнання: мовний матеріал, […]...