БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛОВА
МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ
& 15. БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛОВА
195. Прочитайте подані в таблиці речення. Чи можна визначити особу, яка виконує названу виділеним дієсловом-присудком дію, у реченнях першої колонки? Другої? Поясніть.
Вітер віє, повіває, По полю гуляє (Т. Шевченко). Мені світає небо у вікні (М. Луків). | І віє духом яблунь і жасмину (М. Луків). Світає. Край неба палає (Т. Шевченко). |
– Які з виділених дієслів є присудками у двоскладних реченнях? Які є єдиним головним членом в
Дієслова, що називають дію, яка виконується сама собою, без участі особи, називають безособовими. Безособові дієслова означають:
– явища природи: вечоріє, світає, мрячить;
– стихійні явища: замело, залило, вимерзло;
– фізичний або психічний стан людини: лихоманить, нудить, трясе, не хочеться, не терпиться, не спиться;
– уявлення про долю людини: не щастить, не таланить, не судилося.
Безособові слова не змінюються за особами й числами, а також за родами. Вони мають форму третьої особи однини теперішнього і майбутнього часу (світає, розвидниться) та форми середнього роду
Безособові дієслова є головними членами речення (присудками) в односкладних реченнях: Учора трохи Повернуло на відлигу (А. Дрофань). Ще комусь у цю пору Не спиться (І. Білий). Так Бракує землі милосердя людей (Т. Севернюк).
Підметів при безособових дієсловах не буває.
196. Прочитайте речення, визначте в кожному граматичну основу. Перепишіть тільки ті речення, що мають один головний член – присудок. Якою частиною мови він виражений? Доведіть, що ці дієслова – безособові.
1. Благословляється на день. І сяють роси над ланами (М. Єркін). 2. Знов повернулися морози. Снігів холодних намело (Г. Чубач). 3. Мрячило. Мжичилося. Над головою клубочилися важкі сірі хмари (Зірка Мензатюк). 4. Уночі зривалася справжня буря. Надворі блискало, гриміло, тріщало й лило (М. Павленко). 5. Віє туманами з поля. Пахне барвінком нічним (А. Михайлевський).
– В одному з виписаних речень визначте та підкресліть усі члени речення.
197. Прочитайте речення, визначте в кожному граматичну основу. Двоскладними чи односкладними є речення? Поясніть.
1. Сутеніло помалу (Є. Плужник). 2. З лісу повіяло прохолодою (М. Стельмах). 3. Стежку в поле листям замело (Ю. Бартош-Кум’ятський). 4. Запаморочливо пахло в’янучим листям, хмелем і калиною (П. Загребельний). 5. І чого мене понесло сюди? (С. Васильченко). 6. Від жаху похолонуло в душі (Б. Олійник). 7. І як сльозами застилало очі! (М. Луків). 8. Дихається легко і привітно (В. Крищенко).
– Доведіть, що головний член речення в кожному з речень виражений безособовим дієсловом.
– Витлумачте лексичне значення кожного з безособових дієслів.
198. Перепишіть. У кожному з речень визначте та підкресліть граматичну основу. З’ясуйте синтаксичне роль безособових дієслів.
1. Хочеться казки. Хочеться тиші (М. Семенко). 2. Так добре й легко мріється (Р. Блага). 3. Не спиться мені. У голові шумить, як у млині… (Марко Вовчок). 4. Радісним почуванням охопило душу (Панас Мирний). 5. Вечірнім золотом зорі залило поле (В. Сосюра).
– Які безособові дієслова мають форму третьої особи однини теперішнього часу? минулого часу?.
199. Подані двоскладні (з двома головними членами) речення перебудуйте на такі, що мають один головний член, виражений безособовим дієсловом. Перебудовані речення запишіть.
1. Я цього не хочу. 2. Я не можу всидіти. 3. Вона не може читати. 4. У нього лихоманка. 5. Він не має щастя. 6. Вони не мають везіння (талану).
200. Перебудуйте кожне з речень так, щоб у ньому було безособове дієслово. З’ясуйте синтаксичну роль безособових дієслів.
1. У лісі пахне глиця. 2. Вітер розвіяв листя. 3. Заморозки прибили на деревах зав’язь. 4. Туман покрив поле. 5. Рясний весняний дощ покропив землю. 6. Вода залила луки. 7. Друзі не хотіли розлучатися. 8. Пісок позамітав сліди.
201. Перепишіть, на місці крапок уставляючи пропущені літери. Визначте безособові дієслова, підкресліть їх як члени речення.
Чи їздили ви по Україні? Чи міряли ви її бе..мірні шляхи і з..лені та рівні ст..пи, де ніщо не забороняє вашим очам виміряти їх? Чи бачили, як синє небо ро..гортає над з..млею своє блак..тне і бе..мірно в..соке шатро?
Настав ясний та погожий ранок після короткої ночі. Шугонуло світлом. Сизе полум’я віхтем знялося угору сер..д ч..рвоного жару. Ще наддало світла, ще раз к..нуло рожевим огнем. Крайнебо м..гоче, пашить, мов личенько сором’язливої дівчини.
За Панасом Мирним
– Чи доводилося вам бачити світанок над морем (річкою, озером), у горах чи в місті? Складіть про це 3-4 речення, використавши безособові дієслова.
Українські світанки
У курсі “Мистецтво” ви вивчали поняття культурного й екологічного середовища людини. За яких умов, на вашу думку, сучасне місто може стати близьким людині?
– Розкажіть про те середовище, у якому комфортно було б жити саме вам. Уживайте безособові дієслова.
202. Витлумачте значення фразеологізмів. Чому в кожному з них ужито безособове дієслово?
1. Зав’язало мову. 2. Позакладало вуха. 3. Похололо на душі. 4. Памороки забило. 5. Мов язиком злизало. 6. Замакітрилося в голові. 7. Мов окропом обдало. 8. Запахло смаленим. 9. Аж животи попідтягало.
– Із трьома фразеологізмами складіть речення. Яким членом речення є в кожному з них фразеологізм?
ЗВЯЗНЕ МОВЛЕННЯ
ГОВОРІННЯ
СКЛАДАННЯ ДІАЛОГІВ
203. Складіть і розіграйте діалог між семикласницею та ‘її п’ятирічною сестричкою, які самі залишилися ночувати в домі. Малій наснився страшний сон. Мета старшої сестри – заспокоїти дитину, пояснити, що причина сновидінь – фільми-“страшилки”. У репліках уживайте подані в рамці словосполучення і речення.
Мені привиділося (здалося, наснилося, примарилося). Мене трусило (тіпало). Усередині похололо.
У голові шуміло. Від страху заціпило. Запаморочилося в голові.
204. Складіть і розіграйте діалог між стареньким дідусем та його онуком-семикласником, який прийшов у неділю навідати діда. Хлопчик приніс передані батьками ліки, нові окуляри, запас харчів на тиждень, улюблений дідусів журнал. Мета хлопчика – дізнатися про стан здоров’я старого, з’ясувати, якої допомоги він потребує. Мета дідуся – запросити родину сина (хлопчикового батька) у гості на наступний вихідний. У репліках діалогу вживайте подані в рамці безособові дієслова.
Мені полегшало. Мені стало… Мені бракувало… Не спалося, не лежалое я, не пилося, не їлося.
205. Розгляньте послідовність і зразки розбору дієслова. Розберіть виділені в тексті дієслова як частину мови.
Якщо ти повірив, що безсилий, тобі вже нема чого робити на цьому світі. Отже, вір у себе. Не піддавайся власній зневірі. Перемагай! Усе на світі минає, не минає тільки могутній дух людини. Якщо ти сильний духом – переможеш себе. І люди не забудуть твоєї мужності (О. Довгий).
ПОСЛІДОВНІСТЬ РОЗБОРУ ДІЄСЛОВА ЯК ЧАСТИНИ МОВИ
1. Дієслово, його загальне значення.
2. На яке питання відповідає.
3. Початкова (неозначена) форма.
4. Постійні морфологічні ознаки: вид, перехідність, дієвідміна.
5. Непостійні морфологічні ознаки: спосіб, час, особа, число, рід.
6. Синтаксична роль (яким є членом речення)
Нічого кращого в усьому світі не знайдеш за любов і працю (М. Стельмах).
ЗРАЗОК УСНОГО РОЗБОРУ ДІЄСЛОВА
(Не) знайдеш – дієслово, означає дію, відповідає на питання що зробиш?, початкова форма – знайти, доконаний вид, перехідне, перша дієвідміна, дійсний спосіб, майбутній час, друга особа однини, присудок.
ЗРАЗОК ПИСЬМОВОГО РОЗБОРУ ДІЄСЛОВА
Related posts:
- Безособові дієслова – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Безособові дієслова Деякі дієслова означають дію або стан, що відбуваються самі по собі, без діючої особи (предмета). Такі дієслова називаються Безособовими: Світає, морозить, вечоріє, дощить. У таких реченнях не може бути підмета. Безособові дієслова змінюються лише за часами, їхні форми в теперішньому й майбутньому часі нагадують форми третьої […]...
- БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛОВА Мета: – навчальна: ознайомити семикласників із безособовими дієсловами; – розвивальна: формувати вміння розрізняти особові й безособові дієслова; удосконалювати вміння доречно вживати безособові дієслова в усному та писемному мовленні, визначити їх виражальні можливості; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу познайомити з різноманітністю флори й фауни в Україні й на Землі. Внутрішньопредметні зв’язки: – Лексикологія і […]...
- Безособові дієслівні форми на – но, – то – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Безособові дієслівні форми на – но, – то У сучасній українській мові від усіх пасивних дієприкметників минулого часу із суфіксами – н-, – т – утворюються незмінні дієслівні форми на – но, – то, наприклад: Засіяний – засіяно, покладений – покладено, з’ясований – з’ясовано, здобутий – здобуто, политий […]...
- Форми дієслова: неозначена форма, особові форми, дієприкметник, дієприслівник, безособові форми на – но, – то МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ДІЄСЛОВО & 5 Форми дієслова: неозначена форма, особові форми, дієприкметник, дієприслівник, безособові форми на – но, – то Форми дієслова На яке питання відповідає Що означає Як змінюється Які граматичні ознаки має Неозначена форма (інфінітив) (говорити, умитися ) Що робити? Що зробити? Дія, стан безвідносно до часу, особи, способу, числа Не змінюється Вид […]...
- Безособові форми на – НО, – ТО – Дієприкметник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприкметник Безособові форми на – НО, – ТО Українській мові властиві утворені від пасивних дієприкметників форми на – но, – то: Відзначено, здобуто, наказано. Це – незмінні слова, які виконують роль головного члена в безособових реченнях (у них немає підмета): Хай буде вік Прожито як належить (Л. Костенко). Безособові […]...
- Безособові дієслівні форми на – но, – то – Дієприкметник Самостійні частини мови Дієприкметник Безособові дієслівні форми на – но, – то У сучасній українській мові вживаються дієслова на – но, – то, які виступають присудком в односкладному безособовому реченні: Проса покошено (М. Рильський). Всі взолочено віконця (П. Тичина). Дощ без упину лив осінь і літо; Луки затоплено, трави побито (П. Грабовський). Безособові дієслова на […]...
- ФОРМИ ДІЄСЛОВА. НЕОЗНАЧЕНА ФОРМА ДІЄСЛОВА (ІНФІНІТИВ) ТА ОСОБОВІ ФОРМИ Мета: – навчальна: ознайомити учнів з особливими формами дієслова, формувати вміння вирізняти особливі форми дієслова в реченні, вчити доречно використовувати їх у власному мовленні; – розвивальна: збагачувати словниковий запас; удосконалювати культуру усного й писемного мовлення; розвивати вміння аналізувати, порівнювати; – виховна: виховувати бажання пізнавати нове. Соціокультурна лінія: українська природа. Внутрішньопредметні зв’язки: – Лексикологія й фразеологія: […]...
- Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми. Багатозначні дієслова. Пряме й переносне значення дієслів ДІЄСЛОВО Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми. Багатозначні дієслова. Пряме й переносне значення дієслів 306. Прочитайте текст, розкриваючи дужки. Перекажіть. Визначте тип тексту: розповідь, опис, міркування. Загубив ведмідь Медолюб свої сап’янці*. Хоч і старі були, а шкода! Сам шукав – (не) знайшов. Звірі шукали – (не) знайшли. Лисиця Облудниця аж сльозами вмилася: “Три дні й три ночі (не) їла, […]...
- ДІЄСЛОВА-СИНОНІМИ, ДІЄСЛОВА-АНТОНІМИ, БАГАТОЗНАЧНІ ДІЄСЛОВА. УЖИВАННЯ ДІЄСЛІВ У ПРЯМОМУ І ПЕРЕНОСНОМУ ЗНАЧЕННЯХ Мета: вчити учнів добирати до поданого дієслова 2-3 синоніми, антоніми, пояснювати пряме і переносне значення дієслів, 2-3 значення багатозначного дієслова, вводячи їх у словосполучення, речення, зв’язні висловлювання; розвивати мовлення та мислення учнів; збагачувати словниковий запас; виховувати бажання працювати самостійно, вдумливо, наполегливо. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Робота над прислів’ями – […]...
- Дієслова майбутнього часу Урок 92 Тема. Дієслова майбутнього часу Мета: з’ясувати, чи мають дієслова майбутнього часу такі ж граматичні ознаки, що й дієслова теперішнього часу, вчити змінювати дієслова майбутнього часу за числами та особами, визначити особливості змінювання складної форми дієслів майбутнього часу, вчити визначати число та особу дієслів майбутнього часу; розвивати уважність, спостережливість; виховувати працелюбність. Обладнання: картки індивідуального […]...
- Питання для самоконтролю – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Питання для самоконтролю 1. Що таке дієслово як частина мови? Назвіть граматичні ознаки дієслів. 2. Що є початковою формою дієслова та які граматичні ознаки вона має? 3. Поясніть написання не з дієсловами. Наведіть приклади. 4. Що виражає категорія виду дієслів? Дайте характеристику кожному виду. 5. У чому полягає […]...
- ДІЄСЛОВА І ТА II ДІЄВІДМІН Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Дієслово § 57. ДІЄСЛОВА І ТА II ДІЄВІДМІН Про дві дієвідміни дієслів, особливості дієвідмінювання та про написання е(є), и (ї) в особових закінченнях ПРИГАДАЙМО. Що таке закінчення? Дієвідміни Дієслова теперішнього та майбутнього часу (крім складеної форми) за характером закінчень поділяють на дві дієвідміни (рос. спряжение) – першу й другу. І дієвідміна […]...
- ОСОБОВІ ФОРМИ ДІЄСЛОВА Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Дієслово § 49. ОСОБОВІ ФОРМИ ДІЄСЛОВА Про дієслова першої, другої та третьої особи, їхні морфологічні ознаки й роль у мовленні ПРИГАДАЙМО. Які є особові займенники? 433 Порівняйте виділені дієслова. На які питання вони відповідають? Яке з них має закінчення, а яке – не має? Зробіть висновок, яке дієслово вжито в неозначеній […]...
- Безособові речення – Односкладні речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Односкладні речення Безособові речення Безособовими називаються такі односкладні речення, у яких дія або стан не співвідноситься з дійовою особою. Якщо в означено-особовому або неозначено-особовому реченні підмет не визначений, але мислиться, то в безособових реченнях його взагалі немає. Головний член безособового речення може бути виражений: А) безособовим дієсловом. Схотілось сонця, веселого шуму ріки, […]...
- Розбір дієприкметника як особливої форми дієслова – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Розбір дієприкметника як особливої форми дієслова Послідовність розбору 1. Слово. 2. Назва частини мови, її форма. 3. Початкова форма (називний відмінок однини чоловічого роду, жіночого роду, середнього роду). 4. Активний чи пасивний. 5. Вид. 6. Час. 7. Число. 8. Рід (в однині). 9. Відмінок. 10. Синтаксична роль. Тиша […]...
- Вид дієслова – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Вид дієслова Дієслова мають два види – доконаний і недоконаний. Доконаний вид означає дію, обмежену в часі, вказує на її завершеність: Прибіг, напишу, пішов би. Дієслова доконаного виду відповідають на питання Що зробити? що зробив? що зроблю? та ін. Дієслова Недоконаного виду означають дію, не обмежену в часі, […]...
- ДІЄСЛОВА НА РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ ДІЄСЛОВО & 44. ДІЄСЛОВА НА – СЯ (-СЬ) Яку дію називають дієслова на – ся (-сь)? Як треба вимовляти і писати дієслова на – ся? 315. 1. Прочитай і порівняй два вірші. Добери до кожного з них заголовок. 2. Знайди дієслова, які називають дію, спрямовану виконавцем на самого […]...
- ДІЄСЛОВА ТЕПЕРІШНЬОГО ЧАСУ РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ ДІЄСЛОВО & 40. ДІЄСЛОВА ТЕПЕРІШНЬОГО ЧАСУ Як змінюються дієслова теперішнього часу? 290. Попрацюйте разом! 1. Розгляньте таблицю змінювання дієслів теперішнього часу за особами і числами. Число Особа Відповідає на питання Приклади Однина 1-ша (я) 2-га (ти) 3-тя (він, вона, воно) Що роблю? Що робиш? Що робить? Пишу, думаю, […]...
- Двовидові й одновидові дієслова – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Двовидові й одновидові дієслова В українській мові є група дієслів, здатних виражати значення обох видів тією самою формою. Видова ознака цих дієслів морфологічно не виражена і виявляється тільки в контексті. Наприклад: Не хочу я Женитися (недоконаний вид), Не хочу я братись (Т. Шевченко). Ото Женився (доконаний вид) – І все (Л. Костенко). […]...
- Розбір дієприслівника як особливої форми дієслова – Дієприслівник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприслівник як особлива форма дієслова Розбір дієприслівника як особливої форми дієслова Послідовність розбору 1. Слово. 2. Частина мови. 3. Вид. 4. Від перехідного чи неперехідного дієслова утворений. 5. Синтаксична роль. Сон, Улетівши до хати, бере Харитю під своє крило (М. Коцюбинський). Зразок розбору Улетівши – особлива незмінювана форма дієслова – дієприслівник; доконаного виду, […]...
- ДІЄСЛОВА МИНУЛОГО ЧАСУ РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ ДІЄСЛОВО & 43. ДІЄСЛОВА МИНУЛОГО ЧАСУ Як змінюються дієслова минулого часу? Як визначити рід дієслів минулого часу? 310. Попрацюйте разом! 1. Розгляньте таблицю змінювання дієслів минулого часу. Число Рід Відповідає на питання Приклади Однина Чоловічий Жіночий Середній Що робив? Що зробив? Що робила? Що зробила? Що робило? що […]...
- Часи дієслова. Минулий час МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ДІЄСЛОВО §47. Часи дієслова. Минулий час 443. І. Попрацюйте в парах. Пригадайте, які три форми часу дієслів є в українській мові. II. Прочитайте речення. Скажіть, коли відбувається дія, яку означають виділені дієслова, порівняно з моментом мовлення. У нас шляхи називаються гостинцями, бо галичани гостей далеких і близьких сподівалися, сподіваються й будуть сподіватися […]...
- Дієслова І і II дієвідмін – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Дієслова І і II дієвідмін 1. До Другої дієвідміни Належать дієслова: А) на – ити, – іти; – їти (після голосних); – атИ (після Ж, ч, ш, щ), у яких суфікси – И-, – і-, – ї-, – а – зникають у 1-й особі однини теперішнього часу: Носити (ношу), летіти (лечу), доїти […]...
- ДІЄСЛОВА НАКАЗОВОГО СПОСОБУ § 14. ДІЄСЛОВА НАКАЗОВОГО СПОСОБУ Вправа 130 1. Кричимо, пишемо, носимо. – Це дієслова теперішнього часу. 2. Кричімо, пишімо, носімо. – Це дієслова наказового способу, бо вони утворилися від дієслів теперішнього часу шляхом додавання закінчень – імо. Вправа 132 II. Дорогі діти, уважно роздивляймося малюнок, щоб правильно відповісти на запитання. Роздивляйся скільки хочеш, а все […]...
- Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми. Вживання дієслів у прямому та переносному значеннях. (Вправи 265-269) Тема. Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми. Вживання дієслів у прямому та переносному значеннях. (Вправи 265-269). Мета. Провести спостереження за виражальними можливостями дієслів-синонімів і дієслів-антонімів; формувати вміння впізнавати і добирати дієслова у прямому і переносному значенні; збагачувати словниковий запас, розвивати мовне чуття. Обладнання: мовний матеріал. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання. 1. Вправа “Мікрофон”. – Яка […]...
- Час дієслова. Змінювання дієслів за часами. (Вправи 282-285) Тема. Час дієслова. Змінювання дієслів за часами. (Вправи 282-285). Мета. Виробляти вміння розрізняти часові форми дієслова; розвивати навички правильного їх уживання у зв’язних висловлюваннях. Обладнання: таблиця часів дієслова. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання (вправа 281). 1. Вправа “Інтерв’ю”. – Наведіть приклади неозначеної форми дієслова. – Продовжте речення: “Неозначена форма дієслова є… […]...
- Дієслова минулого часу. Змінювання дієслів минулого часу за числами та за родами (в 3-й особі однини) Урок 99 Тема. Дієслова минулого часу. Змінювання дієслів минулого часу за числами та за родами (в 3-й особі однини) Мета: познайомити з граматичними ознаками дієслів минулого часу, вчити визначати число і рід дієслів минулого часу, змінювати за родами дієслова минулого часу; розвивати навички грамотного письма; виховувати інтерес до вивчення історії своєї держави. Обладнання: картки із […]...
- БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛІВНІ ФОРМИ НА МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 21. БЕЗОСОБОВІ ДІЄСЛІВНІ ФОРМИ НА – НО, – ТО 260. Прочитайте. Поміркуйте, що означають виділені в реченнях дієслівні форми: дію, що її виконала конкретна особа, чи результат дії без вказівки на особу її виконавця? 1. Від кожного, кому багато дано, багато чекатимуть. 2. Прощайте, то й вам буде прощено. 3. Не судіть […]...
- ДІЄСЛОВА НАКАЗОВОГО СПОСОБУ Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Дієслово § 59. ДІЄСЛОВА НАКАЗОВОГО СПОСОБУ Про особливості творення дієслів наказового способу та про вживання одного способу дієслова в значенні іншого ПРИГАДАЙМО. Які речення називають спонукальними? 511 Прочитайте дієслова. Поміркуйте, яке з цих дієслів має цікаву особливість – уживається в мові лише у формі наказового способу. Доганяй, відбігай, стривай, перелазь, почекай. […]...
- Дієслова першої і другої дієвідмін МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ДІЄСЛОВО §49. Дієслова першої і другої дієвідмін Зміна дієслів за особами й числами називається дієвідмінюванням (рос. спряжением). До першої дієвідміни належать дієслова, що в третій особі множини мають закінчення – ить (-ють): До другої дієвідміни належать дієслова, що в третій особі множини мають закінчення – ать ( ять): 457. Поставте подані дієслова […]...
- ДІЄСЛОВО ЯК ЧАСТИНА МОВИ. ФОРМИ ДІЄСЛОВА Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Дієслово Мужай, прекрасна наша мово… М. Рильський Ви знатимете: – загальне значення дієслова та його морфологічні ознаки; Форми дієслова; – способи творення дієслів. Ви вмітимете: – розрізняти дієслова доконаного й недоконаного виду, часи і способи дієслів; – уживати одні дієслівні форми замість інших; – правильно писати дієслова з вивченими орфограмами; – […]...
- Урок розвитку мовлення. Дієслова майбутнього часу. Змінювання дієслів майбутнього часу за особами і числами. (Вправи 295-298) Тема. Дієслова майбутнього часу. Змінювання дієслів майбутнього часу за особами і числами. (Вправи 295-298). Мета. Закріпити вміння учнів розпізнавати дієслова майбутнього часу, ознайомити з особливостями змінювання дієслів у майбутньому часі. Обладнання: Додаток 2, мовний матеріал, таблиця “Змінювання дієслів майбутнього часу”. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання. 1. Вправа “Нагадай мені”. – Як […]...
- ДІЄПРИКМЕТНИК, ДІЄПРИСЛІВНИК, БЕЗОСОБОВІ ФОРМИ НА Мета: – навчальна: ознайомити семикласників з дієприкметником та дієприслівником як особливими формами дієслова, з безособовими формами на но, – то; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити дієприкметники та дієприслівники в текстах, визначати їх роль у реченнях; – розвивальна: розвивати творчі вміння використання дієприкметників та дієприслівників у власних висловлюваннях; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу […]...
- Зв’язок дієслова з іншими частинами мови. Змінювання дієслів за числами ДІЄСЛОВО & 40. Зв’язок дієслова з іншими частинами мови. Змінювання дієслів за числами Вже напоготові березневі коні Оксана Сенатович 321. 1. Виразно прочитай вірш. Добери до нього заголовок. Бурульки плакали, Звисаючи зі стріхи, І краплі їхніх сліз Розтоплювали сніг. Мабуть, їх скривдив хтось Або спіткало лихо, Й ніхто напровесні Утішити не міг… Гриць Гайовий 2. […]...
- ДІЄПРИСЛІВНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 25. ДІЄПРИСЛІВНИК ЯК ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ 302. Перепишіть прислів’я, визначте й підкресліть у кожному граматичні основи. Якими частинами мови виражено присудки? Доведіть, що ці дієслова стоять в особових формах. 1. Високо злітаючи, птах далеко бачить. 2. Ластівка, облетівши півсвіту, повертається додому. 3. Живучи в одному лісі, […]...
- Дієслова, що означають незавершену і завершену дію Тема. Дієслова, що означають незавершену і завершену дію. (Вправи 339- 347). Мета. Повторити вивчене у 3-му класі про дієслова, що означають незавершену і завершену дію, спостерігати за виражальними можливостями дієслів, що означають незавершену і завершену дію, визначити їх істотні ознаки. Розвивати вміння ставити перед собою навчальну задачу. Виховувати терплячість і наполегливість. Обладнаній: роздатковий матеріал, підручник, […]...
- Дієслова, що означають незавершену і завершену дію ДІЄСЛОВО & 43. Дієслова, що означають незавершену і завершену дію Випливає на небо красне сонечко Костянтин Ушинський 339. 1. Прочитайте і порівняйте тексти. I. Випливає на небо красне сонечко. Розсилає всюди свої золоті промені – будить землю. II. Випливло на небо красне сонечко. Розіслало всюди свої золоті промені – розбудило землю (За Костянтином Ушинським). 2. […]...
- Аналіз контрольної роботи. Число дієслова. Змінювання дієслів за часами. (Вправи 286-289) Тема. Аналіз контрольної роботи. Число дієслова. Змінювання дієслів за часами. (Вправи 286-289). Мета. Формувати в учнів уміння визначати число дієслова і змінювати дієслова за числами; вдосконалювати навички роботи з текстами. Обладнання: мовний матеріал, додаток 3. Хіт уроку I. Організація класу. II. Аналіз контрольної роботи (диктанту). 1. Повідомлення результатів контрольної роботи. 2. Відзначення учнів, які написали […]...
- Види дієслова – Дієслово Самостійні частини мови Дієслово Види дієслова Дієслова, які означають дію, обмежену в часі її перебігу, – доконаного виду (заспівав, перейшов, виніс, відлетіла), а дієслова, які означають дію, не обмежену в часі, – недоконаного виду (мислити, плавати, прати, прибирати). Дієслова доконаного виду відповідають на питання що зробити? Недоконаного – що робити? Дієслова доконаного виду означають дію […]...
- Основні форми дієслова – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Основні форми дієслова Назва форми Що означає На яке питання відповідає (приклади) Морфологічні ознаки Синтаксична роль Неозначена форма дієслова (інфінітив) Дію, стан як процес Що робити? Що зробити? (читати, прочитати ) Вид, Перехідність/ Неперехідність Будь-який член речення Особове Дієслово Дію, стан предмета Що роблю? Що зроблю? Що зробив? (читаю, прочитаю, прочитав ) […]...