БЕЗПЕЧНА ПРОГУЛЯНКА
Мета: обгрунтувати учням, наскільки небезпечно самостійно прогулюватися в незнайомих місцях; вчити уникати небезпечних місць у своєму мікрорайоні/населеному пункті; навчати чинити опір тиску незнайомих людей; виховувати обачливість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальне опитування
– Що таке натовп? Коли він стає небезпечним?
– Які заходи безпечної поведінки в натовпі ви знаєте?
– Як не стати жертвою дій некерованого натовпу?
– Чому в натовпі потрібно обминати
– Чому шнурки на взутті треба в’язати не бантиком, а міцними вузлами?
– Чи можна в натовпі нахилятися, щоб підняти річ, яку загубив? Чому?
– Ви опинилися в натовпі, охопленому панікою. Раптом ви впали. Якими будуть ваші подальші дії? Обгрунтуйте їх.
2. Тестування
1. Причинами травматизму на новорічних святах є:
А) значна кількість дітей та гостей;
Б) знання та виконання правил поведінки;
В) використання вибухонебезпечних предметів;
Г) порушення правил поведінки.
2. Причинами травматизму на спортивних змаганнях є:
А) погано підібрані спортивне взуття та одяг;
Б)
В) виконання вправ без страхування;
Г) порушення правил поведінки.
3. За умов виникнення паніки слід:
А) кричати;
Б) тримати руки у кишенях;
В) йти проти натовпу;
Г) намагатися не впасти;
Д) триматися якнайдалі від стін, огорож, скляних дверей.
– Чи чули ви повідомлення по радіо, телевізору про дорослих і дітей, які зникли безвісти? Чому дітям небезпечно самостійно гуляти у незнайомих місцях?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, як виходити із непередбачуваних ситуацій поза межами домівки, школи.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
– Щоб уберегти себе від нещасних випадків, слід знати і виконувати правила безпеки життєдіяльності під час самостійного перебування вдома, на вулиці, громадських місцях.
– Не розмовляти й не вступати в контакт із незнайомцями, не передавати їм цінні речі, ключі від дому, навіть якщо вони назвалися представниками міліції, одразу ж кликати на допомогу та швидко йти до людей.
– Не сідати й не підходити до автомобілів, у яких сидять незнайомці, навіть якщо вони питають, як проїхати на вулицю, сказати, що не знаєте, та відійти якнайдалі.
– Перебувати без супроводу дорослих на вулиці дітям можна лише до настання темряви.
– Діти мають право не відчиняти двері дому навіть представникам правоохоронних органів. Якщо незнайомець запитує, чи скоро прийдуть батьки, повідомити, що незабаром, вони знаходяться у сусідів, а в цей час зателефонувати батькам і двері незнайомцям не відчиняти.
– Перебувати подалі від тих, хто влаштовує бійки, не встрявати в суперечки дорослих і не провокувати словами, діями агресивну поведінку, яка може призвести до бійки або травми.
– Не заходити в під’їзд, у ліфт із незнайомими людьми; одразу кликати на допомогу, якщо незнайомець провокує певні дії стосовно вас. Бути уважними, оглядатися назад й перевірити, чи не слідує за вами хтось під час проходу провулків, підземних переходів між будинками й тунелями. Якщо за вами хтось іде, зупинитися й відійти убік, щоб ця людина пройшла повз.
– Чому не можна вступати у розмови з незнайомцем?
– Чому не можна сідати в автомашину без дозволу батьків, тим більше до незнайомця, навіть тоді, коли він пропонує щось привабливе?
– Що робити, якщо незнайомець не відмовився від свого наміру?
– Чому не можна затримуватися по дорозі зі школи додому?
– Чому не можна заходити до під’їзду, до ліфта, коли там знаходиться незнайома людина?
– Чому не можна гратися надворі до настання темряви?
– Як діти можуть привернути своєю поведінкою чи вчинками увагу людей зі злими намірами?
2. Робота за підручником (с. 100-103)
– Чи дозволяють вам гуляти надворі без супроводу дорослих, самостійно ходити до школи, відвідувати гуртки чи спортивні секції?
Вправа “Мікрофон”
Учні по черзі називають небезпечні для ігор місця, що є у даному населеному пункті (мікрорайоні). По черзі розповідають, що їм дозволяють робити самим надворі, а що – забороняють і чому.
Робота в парах
Учитель пропонує учням прочитати наведені на с. 100 поради та пояснити, які з них виконувати легко, а які – складно.
– Як розпізнати зловмисника? Які поради ви запам’ятали?
– Прочитайте висновок у підручнику.
– Які правила спілкування з незнайомцями, що допоможуть уникнути неприємностей, вам відомі?
Робота в групах
Учні обговорюють, як краще діяти у наведених у підручнику ситуаціях.
Гра “Панночка і хуліган”
Учні працюють за завданнями підручника.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Складання правил безпечної поведінки на прогулянці
Правило 1. Ніколи не ходи гуляти без дозволу. Батьки завжди повинні знати, де ти знаходишся. Не затримуйся по дорозі зі школи додому.
Правило 2. Не грайся надворі з настанням темряви.
Правило 3. Збираючись на прогулянку, не одягай дорогі прикраси, які можуть стати причиною нападу на тебе.
Правило 4. Якщо у тебе відбирають певну річ, а сила не на твоєму боці – віддай. Пам’ятай, що жодна річ не варта здоров’я!
Правило 5. Негайно відійди від краю тротуару, якщо поряд загальмувала машина чи повільно їде за тобою слідом.
Правило 6. Якщо ти побачиш на вулиці, в тролейбусі, трамваї, метро певний предмет – коробку, сумку, згорток, пакет,- не чіпай його. У ньому може опинитися бомба.
Правило 7. Про будь-яку заподіяну тобі шкоду повинні знати дорослі.
Правило 8. Якщо ти потрапив у біду чи просто злякався, то найбезпечніше для тебе – опинитися на виду в людей.
– Чому не можна знайомитися з ровесниками або старшими за себе дітьми на вулиці, біля гральних автоматів?
2. Робота в групах
– Поміркуйте над ситуаціями.
– У дворі до тебе підходить незнайомий хлопчик-одноліток і пропонує:
“Давай познайомимось і будемо дружити”.
Якою буде ваша відповідь? Обгрунтуйте її.
– Уявіть, що з вами сталося таке.
На вулиці до вас підходить незнайома жінка і говорить, що ви підходите на роль у дитячому фільмі. Вона пропонує поїхати із нею на кіностудію.
Позначте правильну відповідь.
( ) Дам згоду. Адже так можна стати знаменитістю.
( ) Запитаю, скільки заплатять за роль. Якщо багато, дам згоду.
( ) Скажу, що треба порадитися з батьками, але з незнайомою людиною нікуди не поїду.
– Чому порядна незнайома людина ніколи не буде кудись тебе запрошувати без батьків?
– Чому про будь-яку заподіяну вам шкоду повинні знати дорослі?
– Чому якщо до вас хтось підходив на вулиці або переслідував по дорозі зі школи додому, треба обов’язково розказати про це батькам, учителеві або міліціонеру?
– Чому важливо запам’ятати прикмети підозрілої людини?
– Чому якщо ви потрапили у біду чи просто злякалися, то найпростіше і найбезпечніше для вас – опинитися серед людей?
3. Робота над прислів’ям
Не скривдять того, хто не розгубився.
4. Гра “П’ять речень”
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Назвіть місця у вашому місті (районі міста), селі, у яких небезпечно з’являтися без дорослих.
– Які помилки в поведінці Червоної Шапочки ви можете назвати?
– Які телепередачі, що займаються розшуком дітей, вам відомі?
– Які речі завжди притягують увагу зловмисників?
– Які заходи зменшують ризик злочинного посягання?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 100-103).