Чергування голосних [о], [е] з [і] у коренях слів
Тема: Чергування голосних [о], [е] з [і] у коренях слів
Мета: формувати уявлення учнів про те, що в одному й тому самому корені голосні звуки можуть змінюватися (чергуватися) під час змінювання слів або добирання споріднених; розвивати вміння зіставляти, узагальнювати; розвивати зв’язне мовлення; виховувати доброзичливість.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав –
До роботи час настав.
Ось
А урок свій починаймо.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с.56, впр. 118)
– Прочитайте спільнокореневі слова.
– Прочитайте речення з цими словами.
2. Каліграфічна хвилинка
Ж ж Жж дж лж же
Журавель жайворонок джміль
З ранку до вечора на пасіці дзвенить бджолина музика.
– Установіть зв’язок слів у реченні; визначте кількість звуків і букв у словах дзвенить, бджолина.
3. Словникова робота
Гра “Збери словечко”
Ди ти на тел дя дар ка лен во чер ний
(Дитина, дятел, календар, червоний)
4. Робота над загадками “Частини
– У дерева могутнього,
У лагідної квітки
Обов’язково корінь є,
Це ми вже знаєм, дітки.
Та якщо корінь відірвати,
Чи шкоду з ним зробити,
Не буде дерево стояти,
Не зможе квітка жити.
Не тільки корінь у рослин –
У слові теж він є…
Через слова, через віки
Несе він значення своє.
Д. Білоус
– Що ж таке корінь?
– Які слова називають спільнокореневими?
– Як визначити корінь у слові?
– Ми віддавна і віками
Чесно дружимо з майстрами,
Які вміють так нас вжити,
Щоб нові слова створити.
Д. Білоус
– Про що йдеться у вірші? (Про префікси і суфікси)
5. Гра “Де “зайве” слово, відгадай”
Маленький, мала, малесенький, малий, малюк, малюнок.
Малюнок, мальований, мальовничий, малина, маляр, малювати.
Поле, польовий, полиця, полечко.
Весна, весело, весняний, веснянка.
Вода, водяний, водій, водний.
Сир, сирок, сирний, сирий.
6. Робота за підручником (с. 56, впр. 119)
– Спишіть слова. Позначте в них основу, корінь. На місці крапок напишіть, які з них спільнокореневі, а які мають однозвучний корінь, які – синоніми, а де – різні форми того самого слова, тобто вони відрізняються своїм закінченням.
– З кожного ряду виберіть слово й складіть із ним речення.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми прослідкуємо за зміною (чергуванням) голосних у коренях слів, ви навчитеся розпізнавати однакові корені зі зміною звуків.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Вправлення у змінюванні слів (с. 57, впр. 120)
– Спишіть слова. Змініть їх так, щоб у корені відбулося чергування звуків [о], [е] з [і]. Позначте корінь (за зразком).
Запам’ятайте! У коренях слів можуть чергуватися звуки [о] та [е] з [і]: ножі – ніж, осені – осінь. |
– У якому складі (закритому чи відкритому) написано і?
– У якому складі (закритому чи відкритому) пишемо о та е?
– Зробіть висновок.
Висновок. У багатьох словах в українській мові о, е чергуються з і: у відкритих складах виступає о, е, у закритих – і.
В переливах слів ми раді
Відтінити тут одне:
Там де І в закритім складі,
У відкритім – О та Е.
У закритім складі кінь,
У відкритому – коня.
Поміркуй над цим, прикинь:
Не поїдем навмання.
У закритім складі гість,
У відкритім – гостя жди.
У закритім складі шість,
У відкритому – шести.
Не кінець тут прикладам –
Ще раз вам викладем:
Лебідь – лебедя; обід – обода,
Невід – невода, чобіт – чобота…
А є й виняток!
Хобот – хобота,
Й ще сучасніший:
Робот – робота.
Д. Білоус
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над текстом (с. 57, впр. 121)
– Прочитайте текст. Про що в ньому розповідається?
Do6oma в парах. Переказ тексту
– Спишіть текст. Підкресліть слова, у коренях яких відбувається чергування голосних [о], [е] з [і]. (Столі – стіл, дому – дім)
– Позначте закінчення та основу в підкреслених словах. Назвіть частини основи. Позначте їх.
2. Робота в парах
1) Доповніть словосполучення формою слова, що означає один предмет.
Навчальні речі – навчальна…
Круторогі воли – круторогий…
Дерев’яні столи – дерев’яний…
Кухонні ножі – кухонний…
Сильні громи – сильний…
Картини осені – гарна…
2) Змініть форму слова за зразком.
Є немає
Радість радості
Слова
Школа
Ремінь
Лебідь
Сім
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що вивчали на уроці?
– Які зміни можуть відбуватися у корені слова при зміні форми слова або доборі споріднених слів?
– Чергування яких голосних звуків ми досліджували на уроці?
– У якому складі – відкритому чи закритому – чується звук [і]?
– У якому складі – відкритому чи закритому – чуються звуки [о], [е]?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 57, впр. 121, правила вивчити.
Related posts:
- Чергування голосних [о] з [а], [е] з [и], [е] з [і] в коренях дієслів БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 88 Тема. Чергування голосних [о] з [а], [е] з [и], [е] з [і] в коренях дієслів Мета: ознайомити учнів з найпоширенішими випадками чергування голосних звуків о-а, е-и, е-і; домогтися засвоєння ними цих правил, навчити правильно писати голосні у словах; прищеплювати учням повагу до предмета. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ I. […]...
- ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ У КОРЕНЯХ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО ТА ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ОДНИНІ Урок 33. ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ У КОРЕНЯХ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО ТА ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ОДНИНІ Мета: ознайомити учнів з чергуванням голосних звуків у коренях в окремих іменниках жіночого і чоловічого роду; розвивати фонематичний слух; виховувати любов до рідної мови. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Стій, друже, зупинись, Ти у класі не крутись, Дзвоник кличе всіх за парти […]...
- Чергування приголосних у коренях слів БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 91 Тема. Чергування приголосних у коренях слів Мета: ознайомити школярів з основними випадками чергування приголосних звуків; навчити їх правильно обгрунтовувати свій вибір у написанні приголосних; виховувати в учнів сумлінне ставлення до предмета. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ Перевірка домашньої вправи. II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ […]...
- Чергування О – А – Чергування голосних у дієслівних коренях УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Чергування голосних у дієслівних коренях Чергування О – А Це чергування відбувається в коренях ряду дієслів, змінюючи їх значення. Дієслова з О зазвичай позначають тривалу, нерозчленовану дію або одноразову, закінчену; дієслова з А – повторювану, багаторазову дію: Гонити – ганяти, котити – качати, кроїти – краяти, ломити […]...
- ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ У КОРЕНЯХ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО ТА ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ОДНИНІ РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ ІМЕННИК & 18. ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ У КОРЕНЯХ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО ТА ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ОДНИНІ Які чергування кореневих голосних звуків відбуваються в іменниках жіночого та чоловічого роду в однині? 116. 1. Прочитай. Визнач, який це текст – розповідь, опис чи міркування. Доведи свою думку. Надходить осінь і приносить людям […]...
- Урок розвитку мовлення. Чергування голосних у коренях іменників жіночого та чоловічого роду в однині. (Вправи 116-120) Тема. Чергування голосних у коренях іменників жіночого та чоловічого роду в однині. (Вправи 116-120). Мета. Ознайомити учнів із випадками чергування голосних звуків в окремих відмінках іменників чоловічого та жіночого роду на приголосний; виробляти вміння визначати звуки, що чергуються. Обладнання: індивідуальні картки, мовний матеріал. Хід уроку I. Організація класу. Побажаймо собі успіху! Посміхнімося, і хай гарний […]...
- Чергування голосник і приголосних звуків у коренях слів РОЗДІЛ 5. БУДОВА СЛОВА § 18. Чергування голосник і приголосних звуків у коренях слів 165. 2. Темна ніч – темної ночі, особисті речі – особиста річ, зубний біль – зубного болю, сірий кіт – сірі коти, роботящий віл – роботящі воли, твердий ріг – тверді роги, дерев’яний стіл – дерев’яні столи, гострий ніж – гострі […]...
- Е (випадний) – И – Чергування голосних у дієслівних коренях УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Чергування голосних у дієслівних коренях Е (випадний) – И Випадний Е чергується з И перед Л, р: Беру – брати – вибирати, вистелю – вислати – вистилати, завмер – замри – завмирати, видер – драти – видирати, стер – зітри – стирати Та ін....
- Найголовніші випадки чергування приголосних звуків у коренях слів БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФ І Я §54. Найголовніші випадки чергування приголосних звуків у коренях слів 548. Прочитайте слова. Визначте корені. Які приголосні звуки змінюються в коренях слів? Друг, подруга, дружити, друзі; рука, рукавичка, ручка, на руці; вухо, вушко, у вусі. В українській мові при утворенні й зміні слів у корені може відбутися чергування приголосних, тобто […]...
- Найпоширеніші випадки чергування голосних і приголосних звуків. Чергування [о] Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 69 Тема. Найпоширеніші випадки чергування голосних і приголосних звуків. Чергування [о] – [а], [е] – [і], [е] – [и], [о], [е] з [і]; [г], [к], [x] – [ж], [ч], [ш] – [з], [ц], [с] Мета: – навчальна: пояснити закономірності чергування голосних [о] – [и], [е] – [і], [е] – [и], […]...
- Чергування приголосних у коренях дієслів БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ Найпоширеніші випадки чергування голосних і приголосних звуків Чергування приголосних у коренях дієслів – : ЇзДИти – їЖджУ – : ЛагоДИти – лагоДжУ – : ПроСИти – Прошу – : ВерТІти – верЧУ – : Зв’яЗАти – зв’яЖУ – : РоСтИти – вироЩУвати , , , , – , , , , : […]...
- НАЙПОШИРЕНІШІ ВИПАДКИ ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ §27. НАЙПОШИРЕНІШІ ВИПАДКИ ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ З01. Прочитайте пари слів. Назвіть звуки, які в них змінюються. Слово – слів. Школа – шкільний. Нести – ніс. Рука – ручний. Дорога – дорозі – доріжка. Вухо – у вусі – вушко. Ходити – ходжу. При зміні форми слів та творенні нових […]...
- Чергування о, е з і, чергування і з о, е після ж, ч, ш, щ та г, к, х БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 90 Тема. Чергування о, е з і, чергування і з о, е після ж, ч, ш, щ та г, к, х Мета: ознайомити учнів з випадками чергування і з о, е після ж, ч, ш, щ та г, к, х; о, е з і; формувати вміння знаходити слова, в […]...
- Е (невипадний) – І (невипадний) – Чергування голосних у дієслівних коренях УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Чергування голосних у дієслівних коренях Е (невипадний) – І (невипадний) Це чергування теж відбувається в коренях дієслів, змінюючи їх значення: Е виступає в префіксальних морфемах дієслів доконаного виду, І – в дієсловах недоконаного виду: Вигребти – вигрібати, викоренити – викорінювати, випекти – випікати, замести – замітати, зберегти […]...
- Чергування [и]-[і] після [ж], [ч], [ш], [шч] та [г], [к], [х] у коренях слів ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ §27. НАЙПОШИРЕНІШІ ВИПАДКИ ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ Чергування [и]-[і] після [ж], [ч], [ш], [шч] та [г], [к], [х] у коренях слів У коренях українських слів після [ж], [ч], [ш], [шч] та [г], [к], [х] вимовляємо [и] або [і]. На письмі їх передаємо відповідно буквами и (життя, чистота, щирий) або / […]...
- ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ ЗВУКІВ ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ § 31. ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ ЗВУКІВ Про те, як при творенні слів чи зміні їхньої форми замість одного голосного з’являється інший, а також про написання и, і після шиплячих та г, к, х ПРИГАДАЙМО. З якими звуками може “вагуватися голосний [і] в корені іменників? Прочитайте пари дієслів Якими звуками різняться корені слів […]...
- ВИМОВА ГОЛОСНИХ. ПОЗНАЧЕННЯ НА ПИСЬМІ НЕНАГОЛОШЕНИХ [Е], [И] В КОРЕНЯХ СЛІВ ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ § 28. ВИМОВА ГОЛОСНИХ. ПОЗНАЧЕННЯ НА ПИСЬМІ НЕНАГОЛОШЕНИХ [Е], [И] В КОРЕНЯХ СЛІВ Про чітку вимову наголошених голосних, особливості вимови ненаголошених звуків [е], [и], [о], а також про те, коли в слові слід писати букву е, а коли – и ПРИГАДАЙМО Як перевірити написання букв е, и в коренях слів? 218 […]...
- Вимова наголошених і ненаголошених голосних, позначення їх на письмі. Ненаголошені голосні [е], [и], [о] в коренях слів ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Урок № 59 Тема: Вимова наголошених і ненаголошених голосних, позначення їх на письмі. Ненаголошені голосні [ е ] , [ и ] , [ о ] в коренях слів Мета: поглибити знання учнів про правила вимови й позначення на письмі наголошених і ненаголошених голосних, формувати навички вимови й написання ненаголошених [е], […]...
- Вимова наголошених і ненаголошених голосних і позначення їх на письмі. Ненаголошені голосні [е], [и], [о] у коренях слів ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ § 31 Вимова наголошених і ненаголошених голосних і позначення їх на письмі. Ненаголошені голосні [е], [и], [о] у коренях слів Запам’ятаймо! 284 1. Прочитайте слова, дотримуючись правильної вимови. Гайдамака, холодно, караван, розумний, коло, галас, молоко, салат, полонина, гарячий, солодко, голубка, каюта, вологий, лопух, карусель, подружжя, покотитися, каструля, зозуля, боротьба, дарма, лоскотно, […]...
- Чергування О – І, Е – І – Чергування голосних УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Чергування голосних Чергування О – І, Е – І У сучасній українській мові звуки О, е (у відкритих складах) часто чергуються з І (у закритих складах): А) при словозміні: Водопій – водопою, паслін – пасльону, кінь – коня, камінь – каменя, лід – льоду, мій – мого, […]...
- Узагальнення знань учнів про написання ненаголошених е, и в коренях слів. Звуко-буквений аналіз слів Урок 92 Тема. Узагальнення знань учнів про написання ненаголошених е, и в коренях слів. Звуко-буквений аналіз слів Мета: вчити правильно позначати на письмі ненаголошені е, и в коренях слів; удосконалювати вміння перевіряти правопис е, и шляхом добору споріднених або за допомогою орфографічного словника; вчити проводити звуко-буквений аналіз слів; розвивати логічне мислення; збагачувати лексичний запас учнів; […]...
- Голосні звуки. Позначення їх буквами на письмі. Позначення голосних звуків буквами я, ю, є, ї (на початку складу). Перенос слів із буквосполученням йо. Вимова і правопис слів обрій, горизонт, виднокруг Урок 84 Тема. Голосні звуки. Позначення їх буквами на письмі. Позначення голосних звуків буквами я, ю, є, ї (на початку складу). Перенос слів із буквосполученням йо. Вимова і правопис слів обрій, горизонт, виднокруг Мета: з’ясувати спосіб творення голосних звуків і позначення їх на письмі буквами я, ю, є, ї; сформувати вміння визначати кількість складів за […]...
- Найпоширеніші чергування голосних – Орфоепія Орфоепія Найпоширеніші чергування голосних – : нести – носити, везти – возити; – : сідати – садити, лізти – лазити; – : летіти – літати, плести – заплітати; – : котити – катати, стояти – стати; , – : нога – ніжка, овес – вівса, село – сіл, школа – шкіл, осені – осінь, кореня […]...
- Чергування о, е з і БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ Найпоширеніші випадки чергування голосних і приголосних звуків Чергування о, е З і 1. Згідно з вимовою, у відкритому складі чергуються з в закритому складі: А) при зміні форм іменників, прикметників (і похідних від них власних назв), числівників і займенників прикметникового типу, а також дієслів: СправедливОСті – справедливІСть, у прекраснОМу світі – у […]...
- Чергування Е – О після Ж, Ч, Ш, Щ, ДЖ, Й – Чергування голосних УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Чергування голосних Чергування Е – О після Ж, Ч, Ш, Щ, ДЖ, Й Е пишеться після Ж, ч, ш, щ, дж, й перед м’яким приголосним, а також перед складами з Е та И (яке походить від давньоруського И): Вечеря, вишень, джерело, женити, ніженька, пшениця, стаєнь, увечері, учень, […]...
- Чергування приголосних [г], [к], [х] із [ж], [ч], [ш] і [з’],[ц’], [с’] Тема: Чергування приголосних [г], [к], [х] із [ж], [ч], [ш] і [з’],[ц’], [с’] Мета: ознайомити учнів із чергуванням приголосних звуків у коренях спільнокореневих слів; виробляти вміння змінювати приголосні звуки під час змінювання слів, правильно вживати і вимовляти слова; розвивати зв’язне мовлення; виховувати пізнавальний інтерес. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, […]...
- СКЛАДНІ ВИПАДКИ ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 25 СКЛАДНІ ВИПАДКИ ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ Мета: повторити знання десятикласників про основні чергування голосних і приголосних; формувати правописні вміння; удосхсоналювати уміння знаходити й виправляти орфографічні помилки у писемному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів повагу до рідної мови, а також відчуття […]...
- О, Е, що не переходять в І – Чергування голосних УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Чергування голосних О, Е, що не переходять в І О, е не переходять в і в закритому складі в таких випадках: А) коли ці звуки вставні або випадні: Вікно – вікон, земля – земель, казка – казок, сотня – сотень;витер – витру, вітер – вітру; Б) у […]...
- Найголовніші випадки чергування приголосних звуків при словозміні і словотворенні БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ Найпоширеніші випадки чергування голосних і приголосних звуків Найголовніші випадки чергування приголосних звуків при словозміні і словотворенні – – КриГА-криЖАний-на криЗІ – – РіК-ріЧНиця-у роЦі – – ЛантуХ-лантуШОк-у лантуСІ...
- Позначення на письмі ненаголошених [е], [и] та [о] перед складом із наголошеним [у] в коренях слів Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 60 Тема. Позначення на письмі ненаголошених [е], [и] та [о] перед складом із наголошеним [у] в коренях слів Мета: – навчальна: поглибити знання про способи визначення написання ненаголошених голосних, що не перевіряються наголосом; – розвивальна: розвивати мислення, увагу, аналітичні здібності, фонематичний слух; – виховна: виховувати культуру усного і писемного мовлення, […]...
- Добирання спільнокореневих слів і зміна форми слова для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и] Тема: Добирання спільнокореневих слів і зміна форми слова для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и] Мета: вчити учнів знаходити перевірне слово шляхом змінювання слова або добирання спільнокореневого слова; розвивати правильну літературну вимову слів із ненаголошеними [е], [и] в коренях; виховувати любов до природи. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, […]...
- Букви и, і після ж, ч, ш, щ та г, к, х у коренях слів ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ § 38 Букви и, і після ж, ч, ш, щ та г, к, х у коренях слів Запам’ятаймо! Після букв ж, ч, ш, щ та г, к, х у коренях слів пишемо и: жити, прочитати, широкий, щирий, кислий, хитрий, гинути, розхитати, вищипати, кидати. Букву і пишемо в словах, де відбувається чергування […]...
- Ненаголошені [е], [и], [о] в коренях слів. Правопис. Орфограма (практично) Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 57 Тема. Ненаголошені [е], [и], [о] в коренях слів. Правопис. Орфограма (практично) Мета: – навчальна: систематизувати й узагальнити знання учнів про написання ненаголошених голосних [е], [и], [о] в коренях слів; формувати орфографічні й орфоепічні вимоги ненаголошених голосних [е], [и], [о] в коренях слів; – розвивальна: розвивати вміння школярів працювати колективно […]...
- ЧЕРГУВАННЯ КОРЕНЕВИХ ЗВУКІВ [о], [е] З [і] В ІМЕННИКАХ ЖІНОЧОГО ТА ЧОЛОВІЧОГО РОДУ З ОСНОВОЮ НА ПРИГОЛОСНИЙ Мета: ознайомити учнів із чергуванням голосних звуків у коренях в окремих іменниках жіночого та чоловічого роду; розвивати мовлення школярів; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання (вправа 157, с. 71) – Прочитайте змінені іменники. – Поясніть правопис закінчень іменників в орудному відмінку однини. Пояснювальний диктант Ой, […]...
- Розрізнення спільнокореневих слів і слів, близьких за значенням Урок 79 Тема. Розрізнення спільнокореневих слів і слів, близьких за значенням Мета: поглиблювати знання учнів про істотні ознаки спільнокореневих слів; вчити розрізняти спільнокореневі слова та слова, близькі за значенням; удосконалювати вміння добирати спільнокореневі слова, що належать до різних частин мови, і виділяти корінь; формувати увагу до лексичного значення слова; виховувати наполегливість та оптимізм. ХІД УРОКУ […]...
- ЧЕРГУВАННЯ ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ § 32. ЧЕРГУВАННЯ ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ Про те, як при творенні слів чи зміні їхньої форми замість звуків [г], [к], [х] з’являються інші приголосні ПРИГАДАЙМО На які звуки змінюються приголосні [г], [к], [х] в іменниках перед закінченням [і]? 253 Прочитайте. Простежте, які зміни відбулися в коренях слів кожної групи. На основі спостереження […]...
- Зміни голосних та приголосних при словозміні та словотворенні Тема 4. Українська фразеологія та її місце у професійному мовленні. Українська лексикографія. Словотвір У діловій мові 4. Зміни голосних та приголосних при словозміні та словотворенні При творенні нових слів та їх форм певних фонетичних змін зазначають деякі приголосні. Ці зміни відтворюються і на письмі. 1. Перед суфіксами ськ(ий), ств(о) змінюються приголосні г, ж, з, к, […]...
- Чергування звуків [і] з [о], [е] в іменниках жіночого і чоловічого роду Тема. Чергування звуків [і] з [о], [е] в іменниках жіночого і чоловічого роду. (Вправи 134-139). Мета. Ознайомити учнів з чергуванням звуків [і] з [о], [е] в іменниках жіночого і чоловічого роду. Формувати уміння та навички визначення відмінків іменників, чергування голосних у початковій формі та у непрямому відмінку на основі спостережень при виконанні практичних завдань та […]...
- Чергування звуків [і] з [о], [е] в іменниках жіночого і чоловічого роду ІМЕННИК & 16. Чергування звуків [і] з [о], [е] в іменниках жіночого і чоловічого роду Дорожче за золото 134. 1. Відгадай загадку. Доведи правильність відповіді. У воді росте, кохається, вкинь у воду – злякається. 2. Випиши із загадки слова, що відповідають схемам: 3. У яких відмінках вжито цей іменник? До якого роду належить? Добери інші […]...
- Чергування [о], [е] з [і] ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ §27. НАЙПОШИРЕНІШІ ВИПАДКИ ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ Чергування [о], [е] з [і] 317. Перепишіть пари слів, поділяючи кожне слово рисками на склади. Визначте склади закриті та відкриті. Школа – шкільний, гора – гірка; бджола – бджілка; джмелі – джміль; семеро – сім; колесо – коліс; громовий – грім. Поспостерігайте: у […]...