ЧОМУ ЧОРНЕ Й АЗОВСЬКЕ МОРЯ НЕПОВТОРНІ?
Зустріч 46. ЧОМУ ЧОРНЕ Й АЗОВСЬКЕ МОРЯ НЕПОВТОРНІ?
Мета: розповісти учням, чому Чорне й Азовське моря неповторні; розвивати мислення, комунікативні навички; виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Тестування
1. Місце, де починається річка, називається;
А) притокою;
Б) руслом;
В) витоком.
2. Заглиблення, яким тече річка, називається;
А) гирлом;
Б) руслом;
В) притокою.
3. Частиною океану є:
А) річка;
Б) озеро;
В)
4. Які річки протікають територією України?
А) Нева;
Б) Дністер;
В) Дніпро
5. Які водойми називають штучними?
А) Водосховище;
Б) озеро;
В) море.
6. Морська вода не придатна для пиття, тому що:
А) вона холодна;
Б) у ній розчинено багато солей;
В) вона брудна.
Ключ: 1в; 2б; 3в; 4б-в; 5а; 6б.
2. Відповіді на запитання рубрики “Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу” (с. 139)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся… (Учні читають рубрику “Ти дізнаєшся”.)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя
–
Азовське море – це мілководна водойма з плоским дном. Середня глибина його становить 8-10 м, а максимальна – 14 м. Рівень моря під впливом сильних вітрів і припливу річкової води зазнає значних коливань. Вітри іноді відганяють воду від берега, оголюючи дно моря.
Азовське море є унікальним. Це своєрідний рибний розплідник, одна з най – багатших, найпродуктивніших водойм світу. У морі мешкають безліч видів риб.
2. Робота за підручником (с. 140-142)
Вправа “Мікрофон”
Учні відповідають на запитання рубрики “Пригадай”.
– Прочитайте розповідь козака Подорожника.
– Доведіть, що наша Батьківщина – Україна – дійсно морська держава.
– Чому важливо знати про наші моря якомога більше?
– Що ви дізналися про Чорне море?
– Береги яких країн вони омивають?
– Як Азовське море сполучається з Чорним морем?
– У чому полягає особливість Азовського моря?
– Що ви про нього дізналися?
– Прочитайте розповідь рибки Немо.
– Які види риб мають промислове значення?
– Які непромислові риби мешкають у Чорному морі?
– Які види дельфінів живуть у Чорному морі?
– Що може подарувати людям природа узбережжя наших морів для оздоровлення та літнього відпочинку?
– Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці “Сторінками Книги корисних знань про природу України”.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Цікаво знати!
– Усе, що довго пролежить на дні Чорного моря, через деякий час чорніє. Це відбувається тому, що у придонній товщі води міститься сірководень – газ із неприємним запахом. Він і забарвлює всі предмети у чорний колір.
Чорне море у північно-західній частині синьо-бузкове, у центральній і східній – зеленувато-синє. Там, де впадають річки, вода майже жовта.
2. Гра “Так чи ні?”
– Вода – найбільш поширена речовина на землі. (+)
– Вода є всюди: в морях, океанах, грунті, річках, повітрі. (+)
– Вода може перебувати лише в двох станах. (-)
– Життя на Землі можливе без води. (-)
– Вода входить до складу живих організмів. (+)
– Водойми бувають природними і штучними. (+)
– Водосховище, ставок – це природні водойми. (-)
– Річка Дніпро бере свій початок в Україні. (-)
– Дунай – “інтернаціональна” річка. (+)
– Найбільшим прісним озером України є озеро Ялпуг. (+)
– Азовське море глибше за Чорне. (-)
– Водойми не потребують охорони. (-)
3. Гра “П’ять речень”
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що нового ви дізналися на уроці?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 140-142.