ЧОРНОМОРСЬКИЙ БІОСФЕРНИЙ ЗАПОВІДНИК
Екологія – охорона природи
ЧОРНОМОРСЬКИЙ БІОСФЕРНИЙ ЗАПОВІДНИК – заповідник у Голопристанському р-ні Херсонської обл. та Очаківському р-ні Миколаївської обл. Розташований на пн.-зх. узбережжі Чорного моря. Підпорядкований HAH України. Утворений у 1927 р., з 1933 р.- самостійна природоохоронна та н.-д. установа, з 1975 р. – у складі водно-болотних угідь міжнар. значення. У 1984 р. його включено у міжнар. мережу заповідників біосферних. До складу Ч. б. з. входять три лісостепові ділянки на Кінбурнському півострові (Івано-Рибальчанська, Солоноозерна,
Рослинність окремих ділянок дуже різноманітна. На лісостепових ділянках збереглися невеликі гаї – кілки, утворені дубом звичайним, березою дніпровською, осикою, вільхою клейкою; у підліску та на узліссях ростуть бузина,
Усього у флорі Ч. б. з. налічується близько 600 видів вищих рослин, з них 13 занесені до Червоної книги України (зозулинцеві, ковили, тюльпан Шренка, білоцвіт літній та ін.).
Багатий і різноманітний тваринний світ Ч. б. з., особливо орнітофауна. Тут зареєстровано близько 300 видів птахів, з них понад 145 гніздяться, решта зимують або залітають, зокрема на відпочинок під час міграцій; 22 види – рідкісні та зникаючі. На території заповідника виділяють чотири основні орнітологічні комплекси: птахи деревно-чагарникових насаджень, відкритих просторів, водно-берегові та синантропні. До першого належать горобині, кулики, чаплі, хижаки (шуліка чорний, боривітер, кібчик, чеглок, лунь болотяний, сова вухата); акліматизовано фазана. З рідкісних видів зимує орлан-білохвіст, занесений до Червоної книги України. На відкритих просторах водяться жайворонки, перепел, куріпка сіра, лежень, дерихвіст степовий, трапляються (на прольоті) дрофа, стрепет, журавель степовий, а також журавель сірий, занесені до Червоної книги України. Найбільш численні й різноманітні водно-берегові птахи: понад 60 видів гніздиться та близько 190 – на прольоті. На о-вах Тендрівської і Ягорлицької заток переважають мартини і крячки. Гніздяться качки, багато куликів. На о-вах Довгий та Круглий гніздиться гага звичайна. На прольоті спостерігається чорноголовий реготун. Затоки Ч. б. з. – місця зимівлі та линяння водоплавних птахів, зокрема лебедя-шипуна, лебедя-кликуна, крижня, гагари червоноволої, норців, крохалів, черні. Ссавці представлені 44 видами, серед яких – козуля європейська, свиня дика, лисиця, куниця кам’яна, заєць-русак, їжак, єнотоподібний собака; трапляється тхір степовий, занесений до Червоної книги України, з біосферного заповідника “Асканія-Нова” завезено оленя плямистого. У Ч. б. з. 4 види земноводних, 9 – плазунів (з рідкісних – гадюка степова і полоз чотирисмугий, занесені до Червоної книги України), близько 4 тис. видів комах, з них понад 20 – рідкісних та зникаючих. У мор. акваторіях трапляються Звиди дельфінів, водяться понад 70 видів риб, у т. ч. цінні пром. види (осетер російський, білуга, севрюга, шпрот чорноморський, хамса тощо).
У заповіднику проводять наук, дослідження за програмою екол. моніторингу. Є базою для проходження практики студентів-біологів Одеського, Київського, Харківського та Львівського університетів. У м. Гола Пристань – музей природи заповідника.