Динамічний розвиток музики. Розучування пісні “Вишиванка” музика О. Сендпера. Слухання музики. Е. Гріг. Концерт для віолончелі з оркестром
7 КЛАС
Тема 2. Композиція музичного твору
Урок 25
Тема уроку. Динамічний розвиток музики. Розучування пісні “Вишиванка” музика О. Сендпера. Слухання музики. Е. Гріг. Концерт для віолончелі з оркестром
Мета уроку: закріпити з учнями динамічні відтінки та їх значення в музичному творі; формувати вокально-хорові навички та музично-ритмічний слух; виховувати любов до української пісні.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: магнітофон, аудіо-запис, фортепіано, портрет композитора.
Хід уроку
І. Організація класу до
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Почувши тему уроку, ви зрозуміли, що сьогодні ми закріпимо значення динаміки для вираження почуття музичного образу, яким хоче зобразити його композитор у музичному творі.
– Як ви думаєте, якщо динаміка буде наростати, то який рівень почуття зображений композитором?
А якщо динамічне послаблення чуємо, то воно швидше всього пов’язане з сумом чи скорботою. Це дуже добре проілюстроване у творі Є. Гріга, який ми слухали на минулому уроці.
– Який твір ми слухали на минулому уроці?
(Концерт для фортепіано
А тепер погляньте на вправу, яка написана на дошці. Чи впізнали ви мелодію?
(Награю).
– З якої пісні прозвучала мелодія?
– Хто автор слів і музики?
Давайте просольфеджуємо вправу, але спочатку розспіваємося.
(Настройка у тональності, тонічний тризвук, спів за “рухомою нотою”).
3. Сольфеджування вправи з динамічними відтінками.
III. Розучування пісні.
Вишиванка
Слова М. Сома
Музика О. Сандлера
А що чорна ниточка – розставання,
А червона ниточка – то кохання.
Щоб та чорна ниточка часто рвалась.
А червона ниточка гладко слалась. Двічі
Встану я в неділеньку спозаранку.
Подарую милому вишиванку.
Сердься, мій соколику, чи не сердься,
Будеш ти носить її коло серця. Двічі
1. Художній показ пісні.
2. Бесіда за прослуханим твором.
Вишиванка для українського народу – це як окраса, оберіг. Раніше жодна людина не обходилася без вишитого рушника. Він був з нею від народження, супроводжував по життю. Кожна дівчина перед весіллям повинна була вишити милому сорочку, а собі придане.
Під час співу звергаю увагу на чистоту інтонування, дикцію, дихання, оскільки пісня наспівна, протяжна.
3. Характеристика нотного тексту пісні.
4. Розучування по фразах.
IV. Слухання музики.
1. Вступна бесіда.
На минулому уроці ми з вами слухали Концерт ля мінор Едварда Гріга, а сьогодні послухаємо І ч. сонати для віолончелі та фортепіано.
Твори Гріга завжди користувалися великою популярністю завдяки ліричній чарівності, особливої гармонії. Музика Гріга зображує конкретні музичні образи, тому для неї характерна проірамність.
Нагадайте, які його програмні твори ви слухали, тобто ті твори, які мають назву – “Пташки”, “Навесні”, “Похід гномів”, “Танець ельфів”, “Весільний день у Трольгаугені”.
Соната – один із жанрів інструментальної музики, призначений для виконання окремим інструментом. Це циклічний твір, бо складається з кількох самостійних частин – розділів, контрастних між собою.
2. Слухання І частини сонати для віолончелі та фортепіано.
3. Характеристика прослуханого.
У музиці далі поєднується національний колорит з яскравими індивідуальними почуттями. Мелодії насичені норвезькою народною музикою.
– Які почуття, у вас викликає цей музичний твір?
– Які картини ви б змалювали?
– Яка роль динаміки у творі?
4. Повторне слухання.
V. Підсумок уроку.