Дієприслівники доконаного і недоконаного виду, їхнє творення
Тема: Дієприслівники доконаного і недоконаного виду, їхнє творення.
Мета: Пояснити особливості творення дієприслівників доконаного й недоконаного виду; формувати вміння визначати вид дієприслівників, утворювати дієприслівники певного виду; формувати орфографічну грамотність; виховувати повагу до усної народної творчості, любов до пісні; розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення.
Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: Роздавальний матеріал, підручник.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання.
*Робота
Переписати, вставляючи пропущені букви та розставляючи розділові знаки (подаємо речення без їх вилучення). В останньому реченні підкреслити члени речення. Блиснула грімниченька, густу хмару розр..ваюч… Засіяли козаченьки, дібровою проїжджаюч… То не маки процвітали, густу траву пр..крашаюч… То козаки луку вкрили, кониченьків попасаюч… (П. Куліш.) Та ідуть воли степом, р..вуч.., поховали свого пана, з Криму ідуч… Зозуля літала над ним, куюч.., колеса скр..піли, під ним кот..ч..сь. (Нар. творч.) |
Переписати, вставляючи пропущені букви і розставляючи розділові знаки (подаємо речення без їх вилучення). З..мля, світаючи, всміхалась. (Є. Гуцало. ) Плющі, ціпеніючи, давлять колоні. (М. Бажан.) Прощаюч..сь, літо на груди мої пр..падає. (Є. Гуцало.) Пташенята зовcім зігрілися і, попискуюч.., б..шкетували. (М. Стельмах.) Листя, кружляюч.., пада. І тужать, відлітаюч.., ключі. Білим цвітом сніжини, кружляюч.., падали з хмар. (Д. Луценко.) Подувом відваги і свободи дихає, насовуюч..сь, даль. (М. Бажан.) Замисл..вш..сь, на пал..ць собі вітер незчувсь, як павутину насотав. (Б. Олійник.) Біжить, накульгуюч.., шлях. (І. Гнатюк.) |
Картка 3 Переписати, розставляючи розділові знаки (подаємо речення без їх вилучення). В останньому реченні підкреслити всі члени речення. Пахне м’ята, хліба, радіючи, цвітуть. (М. Рильський.) І по пояс входить в лан широкий, нахиляючись, врожай. (М. Стельмах.) Червоне крило простерши, крайнебо вгорі цвіло. (О. Довгий.) Плює під ноги жовтень жовтим листям, та, плачучи, чолом я не схилився. (М. Самійленко.) І світилися хмари, здійнявшись наметами. (А. Малишко.) Грав оркестр в мінорнім тоні, навіваючи задуму. (М. Вороний.) На вогні корчуватім, у широкому полі в казані допріває, булькочучи, каша. (А. Малишко.) |
Відредагувати речення. Побачивши картини Катерини Білокур, мене охопило зачарування. Мені дуже сподобалася столиця, відвідавши її. Виконавши домашнє завдання, мені залишилося підписати зошит. Випивши ліки, у бабусі однаково боліла голова. |
* Попереджувальний диктант.
З’ївши калач, знову берись до діла. Хто, наївшись, ще їсть, зубами копає собі могилу. Нюхаючи, не наситишся. Завзятий відпочиває, обтираючи піт, а ледачий мучиться, перевертаючись на другий бік. Поспиш в охоту, зробивши роботу. Обточуючи залізничну рейку, можна виточити голку. Сидячи на коні, не ховайся за вівцю. Діждешся гіршого, покладаючись на іншого. Це таке сіно, що й попадя, посоливши, з’їла б. Спотикаючись, вчаться вище ноги піднімати. Подорожуючи, не пускай коня галопом.
Народна творчість.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
* Робота з підручником. Виконання вправи 149 (І, ІІ). Опрацювання таблиці “Дієприслівники недоконаного і доконаного виду.
І V. Виконання вправ на закріплення вивченого.
* Прочитати речення. Вказати дієприслівники, визначити вид кожного. Пояснити, від якох основи й за допомогою якого суфікса дієприслівник утворено.
Втікаючи від дощу, остерігайся граду. Голки шукаючи, спалили свічку. Упустивши з гачка рибу, за хвіст не впіймаєш. Учись, на інших дивлячись. Тешучи дерево, кравцем не станеш. Краще скласти руки, ніж працювати, опустивши рукава. Добре попрацювавши, краще відпочиватимеш.
Народна творчість.
* Вибірковий розподільний диктант. Дієприслівники недоконаного й доконаного виду виписати в дві колонки.
Минають літа, одцвітають літа, імення і дати затерши. (Б. Олійник.) Я, бредучи від хати і до хати, піду в світи порадоньки шукати. (М. Вороний.) Летять в село лелеки напівсонні, ліниво й важко маючи крильми. (О. Довгий.) Де ти, хато з вогняною піччю, що завжди ділилася добром, що всміхалась золотим обличчям, материнським гріючи теплом? (Є. Гуцало.) Я з непокритим молодим чолом стою, схилившись у пшеничнім німбі, пред образами матері і хліба… (Б. Олійник.) Тверджу, любі, хай не все збагнувши: “В злобі – смерть нам. Злитися не слід”. (М. Самійленко.) Випала доля нам горда, тяжка і красива: самозгоряючи, світу світить. (Б. Олійник.)
Словник. Німб – сяйво у вигляді кола над зображенням голови Бога і святих у релігійному мистецтві; символ святості.
* Від поданих дієслів утворити дієприслівники. Позначити суфікс, за допомогою якого дієприслівник утворено, з’ясувати вид дієприслівника.
Знають, будуть, співають, несуть. Прочитати, сісти, з’їсти, помилитися.
* Переписати. Підкреслити дієприслівники, позначити над кожним його вид. Виділити суфікси, за допомогою якого утворено кожен дієприслівник. У виділених словах указати орфограми й обгрунтувати вибір написання. Пояснити вживання розділових знаків.
І. Вітри північні тремтять, затихаючи, між запашними кущами лавровими. (Леся Українка.) Пограбувавши золоті хороми, вітри в гаях ділили бариші. (Л. Костенко.) Високі гори, на плечах несучи пісні струмків, з планетами вели переговори. (Л. Забашта.) Чому верба не спить у хуртовину, грудьми спинивши непогоду злу? (М. Стельмах.) Уже тополі гордовиті, з рамен стрясаючи імлу, радіють ранкові й теплу. (М. Рильський.) Вітрів узявши довгі мітли, осінні дні по світу йдуть. (Є. Гуцало.) Печаль пташина в душу залетіла, знайшовши вирій у душі моїй. (Є. Гуцало.) Здіймаючи над головою шерех, зривались з урвищ кажани й сичі. (В. Базилевський.) А тиша, доторкаючись чола, мені шепоче дивні небилиці. (М. Самійленко.) І майдан, від сонця ставши злототканим, мерехтить, мов плесо. (М. Бажан.)
ІІ. Гуртом зібравшись у землянці, бійці співають “Заповіт”. (М. Нагнибіда.) Мовкнуть вороги, коли Богун підводиться поволі, свій люд і край рятуючи з неволі. (А. Малишко.) Ввійде люд у святині забуті і з сльозами в очах заспіває псалом за борців, що погинули в скруті, борючися за край і за щастя ясне. (М. Старицький.) Дід строїть бандуру, пробіг по струнах, і струни говорять в кістлявих руках: “Обріс мохом сірий камінь, в полі лежачи, зажурились козаченьки, дома сидячи”. Закричали сірі гуси, в вирійлетячи, заспівали козаченьки, в похід ідучи. (Л. Боровиковський.) Здавалось мені, що ворушаться скелі, з очей своїх сльози ллючи. (Олександр Олесь.)
* Переписати, на місці крапок вставляючи пропущені букви. Визначити вид дієприслівників.
І. Лет..чи, втомився сокіл, стерла чайка крила. Коли в..селими руками не твор..ш світу доброго навкруг, ржавіє серце, наче плуг, полів не ор..чи. Вдягає, стел..чись, пороша на сосни шапки голубі.
З творів М. Стельмаха.
ІІ. Між тих квіток дівчат б..гато ходить. Не рвуть квіток співучих, та зр..вають із кожної рослинки по листку. І, бач..чи забаву їх таку, я мовив: “Нащо ті листки, дівчата? На лік, на страву їх рвете яку?” (І. Франко.) Я назад помчав темним путівцем, біж..чи крізь ніч, плакав я т..хцем. Ракета, мов бікфордів шнур, горить, заглиблюється, лет..чи, в блакить. (Д. Павличко.) Помчали коні, сталлю гримл..чи. (М. Бажан.)
* Переписати, розставляючи пропущені розділові знаки (подаємо речення без їх вилучення). Дієприслівникові звороти підкреслити як члени речення. Визначити вид дієприслівників. Вказати дієприкметникові звороти.
І. Опинившись у лузі чи в полі, заслухаюсь мови і послухаю слово, проказане зіллям громовим. (Є. Гуцало.) Сади стоять, обдмухані вітрами, листки летять, киваючи гіллю. (Л. Костенко.) Пахучі схиляючи віти, залиті цвітінням рясним, хотів би я садом шуміти. (В. Сосюра.)
ІІ. Хатина, схилена на схилі, стоїть, сумуючи, сама. (Б. Дегтярьов.) Сонях дістав і з грудей золотаве, задимлене серце і, закохавшись у ластівку, ластівці віддає. (Є. Гуцало.) Шумить, вриваючись у душу, спокій, як у пробитий корабель вода. (Д. Павличко.) Раптово грянувши з розбігу, пропахлий йодом моря дощ відтанцював гульливу джигу на плитах задзвенілих площ. (М. Бажан.) Поки ми собі на здоров’я тут говорим на сотні тем, гине час, стікаючи кров’ю не написаних нами поем.(Л. Костенко.)
Словник. Джига – старовинний англійський танець.
* Навчальний диктант.
Весь людський вік супроводжують пісні. Гойдається материнський спів над колискою, пеленаючи дитинство в тихі мелодії, роняючи в дитячу душу перші зерна поезії й ніжності. Потім пісні дзвенять дівочими й парубочими голосами, вливаючись у серця бентегу кохання, смуток розставання, мрії й надії на щастя.
Лірична пісня несе в собі високу народну мораль. Вона завжди бере сторону покривдженого, багатству протиставляючи красу, розрахункові – кохання, поетизуючи працьовитість, доброту, щедрість, щирість, вірність.
Пісня перелітає над довгою життєвою нивою. Усе знаходить в пісні відгомін: сімейні радощі, нарікання на важку долю, розчарування і радість. (За О. Деєм; 87 сл.)
V. Підбиття підсумків уроку.
V І. Домашнє завдання. Вправа 155.
Related posts:
- Вид і час дієприслівників. Дієприслівники недоконаного й доконаного виду, їх творення МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ДІЄПРИСЛІВНИК & 21 Вид і час дієприслівників. Дієприслівники недоконаного й доконаного виду, їх творення ! Вид мають усі форми дієслова. Дієприслівники бувають недоконаного й доконаного виду. Дієприслівники недоконаного виду теперішнього часу означають додаткову дію, одночасну з основною, і відповідають на питання що роблячи?: Працюючи за комп’ютером, контролюй відстань до екрана. […]...
- Творення дієприслівників недоконаного і доконаного виду – Дієприслівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприслівник Творення дієприслівників недоконаного і доконаного виду Дієприслівники недоконаного виду утворюються від основи дієслова теперішнього часу (3-ї особи множини) за допомогою суфіксів: – від І дієвідміни Учи (-ючи), – від II дієвідміни – – ачи (-ячи): Нес/уть + учи -> несучи, Малю/ють + ючи -> малюючи, Нос/ять + ячи […]...
- ДІЄПРИСЛІВНИКИ ДОКОНАНОГО ТА НЕДОКОНАНОГО ВИДУ § 30. ДІЄПРИСЛІВНИКИ ДОКОНАНОГО ТА НЕДОКОНАНОГО ВИДУ Вправа 305 Доконаного виду Недоконаного виду Купивши, Ознайомившись, Здолавши, Домовившись, Принісши, Увійшовши, Розрісшись, Змішавши, Купивши, Стиснувши, Віддавши, злетівши, сівши Оздоблюючи, Здобуваючи, Командуючи, Працюючи, Добігаючи, Творячи, говорячи, Задумуючись, Одягаючись, Думаючи, Ошукуючи, Зачиняючись КЛЮЧ. У здоровому тілі здорова душа. II. Вправа 306 Вправа 307 I. Доорати – доорав – дооравши. […]...
- ТВОРЕННЯ ДІЄПРИСЛІВНИКІВ НЕДОКОНАНОГО І ДОКОНАНОГО ВИДУ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 27. ТВОРЕННЯ ДІЄПРИСЛІВНИКІВ НЕДОКОНАНОГО І ДОКОНАНОГО ВИДУ 328. Прочитайте. Визначте дієприслівники, з’ясуйте вид кожного. 1. Не мовчи, коли, гордо пишаючись, велегласно брехня гомонить, коли, горем чужим утішаючись, заздрість, наче оса та, бринить (І. Франко). 2. І ти ставав вродливий і надійний, розговорившись і розкрившись враз (О. Слоньовська). 3. Витри піт солоний із […]...
- ВИД І ЧАС ДІЄПРИСЛІВНИКІВ. ТВОРЕННЯ ДІЄПРИСЛІВНИКІВ НЕДОКОНАНОГО Й ДОКОНАНОГО ВИДУ Морфологія. Орфографія. Дієприслівник & 23. ВИД І ЧАС ДІЄПРИСЛІВНИКІВ. ТВОРЕННЯ ДІЄПРИСЛІВНИКІВ НЕДОКОНАНОГО Й ДОКОНАНОГО ВИДУ Мово моя українська – Батьківська, материнська, Рідна мені до болю,- Дужий я із тобою! В. Бичко ПАМ’ЯТАЙМО Дієприслівники мають форми теперішнього й минулого часу. На відміну від дієприкметників, дієприслівники утворюються від усіх дієслів І і II дієвідміни. Виняток становить дієслово […]...
- Дієприслівники, їх творення і вживання – Дієслово ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 3. Граматична парадигма самостійних частин мови в ділових паперах 3.5. Дієслово Дієприслівники, їх творення і вживання Дієприслівник – це особлива форма дієслова, яка вказує на додаткову дію. Дієприслівник вживається лише тоді, коли в реченні до одного діяча відноситься щонайменше дві дії. Дієприслівники недоконаного виду утворюються за допомогою суфіксів – учи – […]...
- ЯКІСНІ, ВІДНОСНІ, ПРИСВІЙНІ ПРИКМЕТНИКИ, ЇХНЄ ТВОРЕННЯ ТА ПРАВОПИС МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ПРИКМЕТНИК § 27. ЯКІСНІ, ВІДНОСНІ, ПРИСВІЙНІ ПРИКМЕТНИКИ, ЇХНЄ ТВОРЕННЯ ТА ПРАВОПИС 325. Прочитайте прислів’я, визначте в них прикметники, поставте до кожного питання. 1. Материн гнів – як весняний сніг: рясно випаде, та скоро розтане. 2. Часом б’ють Хому за Яремину вину. 3. Зимовий деньок – як комарів носок. 4. Не викидай полотняної сорочки, […]...
- Активні й пасивні дієприкметники. Творення активних і пасивних дієприкметників. Правопис голосних і приголосних у суфіксах дієприкметників Тема: Активні й пасивні дієприкметники. Творення активних і пасивних дієприкметників. Правопис голосних і приголосних у суфіксах дієприкметників. Мета: Пояснити відмінність між активними й пасивними дієприкметниками, правила їхнього творення, формувати вміння розрізняти активні й пасивні дієприкметники, утворювати їх, правильно писати дієприкметникові суфікси; виховувати мовне чуття; розвивати увагу, логічне мислення, пам’ять. Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу. […]...
- ІНДЕКС ЗНАЧЕННЯ ВИДУ Екологія – охорона природи ІНДЕКС ЗНАЧЕННЯ ВИДУ – чисельність (частка) досліджуваного виду в заг. чисельності аналогічних організмів, його відносна перевага (визначається за відношенням площі поширення даного виду до площі, зайнятої всіма ін. видами)....
- СТРУКТУРА ВИДУ Екологія – охорона природи СТРУКТУРА ВИДУ – поділ виду як системи на певні підсистеми; статевовікова С. в. – співвідношення кількості особин різних вікових і статевих груп; хорологічна С. в. – розміщення в межах ареалу виду, підвидів, груп популяцій або окремих популяцій....
- АДАПТИВНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ВИДУ Екологія – охорона природи АДАПТИВНИЙ ПОТЕНЦІАЛ ВИДУ – міра пристосувальних можливостей виду до умов середовища....
- УЧАСТЬ ВИДУ Екологія – охорона природи УЧАСТЬ ВИДУ – ступінь кільк. участі та функц. значення виду у складі або продуктивності угруповання....
- АРЕАЛ ВИДУ Екологія – охорона природи АРЕАЛ ВИДУ – зона геогр. поширення особин певного виду незалежно від ступеня постійності їх існування....
- ВІДМІНКИ ІМЕННИКІВ, ЇХНЄ ЗНАЧЕННЯ Мета: навчальна: розширити і поглибити знання учнів про відмінки іменників; сформувати вміння визначати відмінок іменника в реченні та ставити іменники в необхідній відмінковій формі; поглибити знання учнів про кличний відмінок; розвивальна: розвивати вміння школярів правильно вживати відмінкові форми іменників в усних та письмових висловлюваннях; розвивати культуру мовлення; виховна: виховувати інтерес до української мови, традицій українського […]...
- Схема екологічної характеристики виду тварин ОСНОВИ ПОПУЛЯЦІЙНОЇ ЕКОЛОГІЇ Розділ 11. ПОПУЛЯЦІЯ ЯК ОБ’ЄКТ ВИКОРИСТАННЯ 11.4. Схема екологічної характеристики виду тварин 1. Назва виду (наукова і народна). 2. Загальні відомості про ареал виду. 3. Поширення в регіоні, включаючи коротку характеристику екосистем (біогеоценозів), в яких вони функціонують. 4. Основні відомості про біологію виду: А) розмір, забарвлення, пристосованість до життя в даному середовищі; […]...
- МІСЦЕЗНАХОДЖЕННЯ ВИДУ Екологія – охорона природи МІСЦЕЗНАХОДЖЕННЯ ВИДУ – простір, обмежений сукупністю умов абіотичного та біотичного середовищ, що забезпечує весь цикл розвитку особин, популяції або виду в цілому. Місце (територія, акваторія) з певними умовами, де знаходиться даний вид живого....
- ТВОРЕННЯ І ПРАВОПИС СКЛАДНОСКОРОЧЕНИХ СЛІВ Мета: навчальна: поглибити знання учнів про творення й правопис складних і складноскорочених слів; формувати вміння й навички правильно писати складноскорочені слова; розвивальна: розвивати творчі вміння використовувати складноскорочені слова при побудові власних висловлювань; розвивати навички грамотного письма; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу збагачувати словниковий запас учнів; виховна: виховувати інтерес до української мови. Внутрішньопредметні зв’язки: морфологія, лексикологія. […]...
- МЕЖА ТОЛЕРАНТНОСТІ ВИДУ Екологія – охорона природи МЕЖА ТОЛЕРАНТНОСТІ ВИДУ – поведінка виду відносно чинників середовища у відомих межах визначена генетично як норма реакції. Порогові значення чинника, всередині яких ще можливе існування організму, позначаються як мінімум і максимум. Зона, розташована між крайніми значеннями толерантності, визначає екол. амплітуду, або М. т. в. відносно відповідного чинника навколишнього середовища. Чим ширший […]...
- Генофонд (алелофонд) виду МЕДИЧНА БІОЛОГІЯ Розділ 2 ПОПУЛЯЦІЙНО-ВИДОВИЙ РІВЕНЬ ОРГАНІЗАЦІЇ ЖИТТЯ ТА МІСЦЕ ЛЮДИНИ В НЬОМУ 2.1.3. Генофонд (алелофонд) виду Біологічний вид, який складається з численних особин, що мають генетичні родинні зв’язки, але різняться за комбінаціями спадкових ознак, складає цілісну біологічну макросистему. Завдяки дії природного добору генофонд виду збалансований і має оптимальні якості щодо умов існування виду. Генофонд […]...
- Критерії виду – ОСНОВИ ЕКОЛОГІЇ. БІОСФЕРА Біологія. Комплексний довідник – підготовка до ЗНО та ДПА ОСНОВИ ЕКОЛОГІЇ. БІОСФЕРА Критерії виду Морфологічний схожість зовнішньої і внутрішньої будови організмів одного виду. Критерій не абсолютний, тому що існують види-двійники, статевий диморфізм особин одного виду, породи і сорту, що значно відрізняє їх один від одного. Генетичний – характеризує кількість і структуру хромосом виду, його каріотип. […]...
- ВИД. СТРУКТУРА І КРИТЕРІЇ ВИДУ Біологія – універсальний довідник ЗАГАЛЬНА БІОЛОГІЯ ЕВОЛЮЦІЯ. ЕВОЛЮЦІЙНЕ ВЧЕННЯ ВИД. СТРУКТУРА І КРИТЕРІЇ ВИДУ Вид – сукупність особин, що характеризуються спадковою подібністю морфофізіологічних особливостей, вільно схрещуються і дають плодюче потомство, пристосовані до певних умов життя і займають визначений ареал. Види біологічно ізольовані один від одного. Структурною одиницею виду є популяція. Популяція – відносно ізольована група […]...
- Схема екологічної характеристики виду рослин (спрощена) ОСНОВИ ПОПУЛЯЦІЙНОЇ ЕКОЛОГІЇ Розділ 11. ПОПУЛЯЦІЯ ЯК ОБ’ЄКТ ВИКОРИСТАННЯ 11.5. Схема екологічної характеристики виду рослин (спрощена) 1. Назва виду (наукова і народна). 2. Загальні відомості (літературні) про ареал. 3. Поширення в регіоні. Вказати, в якому типі місцезростань і в яких біогеоценозах переважає. 4. Загальні (літературні) відомості про біологію виду. 5. Життєва форма, розміри рослини і […]...
- ВІРНІСТЬ ВИДУ Екологія – охорона природи ВІРНІСТЬ ВИДУ – показник прихильності виду до певного угруповання (умов середовища). Розрізняють В. в. абсолютний (для стенобіонтів), територіальну (для угруповань геогр. регіону) і локальну (для вузького регіону). За шкалою В. в., запропонованою Браун-Бланке, розрізняють: вірні види, що трапляються лише в даній категорії рослинності; постійні, що трапляються переважно в даній категорії рослинності; […]...
- Творення слів із найуживанішими суфіксами Тема: Творення слів із найуживанішими суфіксами Мета: закріпити в учнів поняття про суфікс; вчити утворювати нові слова за допомогою найуживаніших суфіксів; збагачувати усне і писемне мовлення учнів; виховувати любов до мови. Тип уроку: урок формування мовної компетенції. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав – До роботи час настав. Ось […]...
- СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ДІЄСЛІВ – навчальна: ознайомити семикласників зі способами творення дієслів; – розвивальна: формувати вміння знаходити дієслова й визначати спосіб їх творення, вправно ними користуватися при творенні дієслів; доречно використовувати в мовленні дієслова, утворені різними способами; удосконалювати культуру усного й писемного мовлення; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу познайомити з рослинами-цілителями, з надбаннями народної медицини. Внутрішньопредметні зв’язки: […]...
- Творення й відмінювання активних і пасивних дієприкметників теперішнього й минулого часу МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ДІЄПРИКМЕТНИК & 15 Творення й відмінювання активних і пасивних дієприкметників теперішнього й минулого часу Дієприкметники за станом поділяються на активні (теперішнього й минулого часу) і пасивні (минулого часу). Активні Пасивні Називають ознаку предмета за дією, яку він сам виконує: граючий тренер (тренер, який ще грає в команді); зів’яле листя (листя, […]...
- Творення слів із найуживанішими префіксами Тема: Творення слів із найуживанішими префіксами Мета: вчити учнів утворювати нові слова за допомогою різних префіксів; розвивати мовлення; мислення; виховувати інтерес до слова. Тип уроку: урок формування мовної компетенції. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг уроку І. Організаційний момент Ось дзвінок сигнал подав – До роботи час настав. Ось і ми часу не гаймо, А урок свій […]...
- Основні способи творення іменників І СЕМЕСТР ІМЕННИК Урок № 33 Тема: Основні способи творення іменників Мета: дати відомості про основні способи творення іменників, суфікси, які надають значення зменшеності, пестливості або збільшеності, згрубілості; формувати вміння визначати способи творення іменників та утворювати іменники різними способами; розвивати культуру усного та писемного мовлення; сприяти збагаченню словникового запасу учнів словами, утвореними за допомогою антонімічних […]...
- Не з дієприслівниками – Дієприслівник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприслівник як особлива форма дієслова Не з дієприслівниками Не з дієприслівниками пишеться окремо, крім тих випадків, коли дієприслівник без Не не вживається або входить до складу префікса Недо-: не Укриваючись, Не розбивши, Не дослухавши до кінця, Але НеВгаваючи, НеЗдужаючи, НеХтуючи, НеНавидячи, НеПокоячись, НеДооцінюючи, НеДописавши. Творення дієприслівників доконаного і недоконаного виду Вид Від якої […]...
- Творення слів. Основні способи словотвору БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 87 Тема. Творення слів. Основні способи словотвору Мета: закріпити знання учнів про основні способи словотвору; вдосконалювати вміння робити словотвірний розбір; виховувати пізнавальний інтерес до мови. Обладнання: підручник, текст диктанту. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашнього […]...
- ТВОРЕННЯ Й ВІДМІНЮВАННЯ АКТИВНИХ І ПАСИВНИХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ ТЕПЕРІШНЬОГО Й МИНУЛОГО ЧАСУ Мета: – навчальна: навчити семикласників утворювати активні й пасивні дієприкметники, сприяти зміцненню навичок їх написання; – розвивальна: удосконалювати творчі вміння використовувати активні й пасивні дієприкметники в мовленні; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу знайомити зі звичаями і традиціями рідного краю, виховувати повагу до національної культури. Внутрішньопредметні зв’язки: – Лексикологія і фразеологія: засвоєння фразеологізмів, до […]...
- Перехід з одного виду пенсії на інший Перехід з одного виду пенсії на інший – перехід, який може мати місце щодо осіб, які водночас мають право на різні державні пенсії. їм призначається одна пенсія за вибором. Винятком є пенсія інвалідам внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов’язків військової служби, або внаслідок захворювання, […]...
- ВІДНІМАННЯ ВИДУ 50 УСНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 100 З ПЕРЕХОДОМ ЧЕРЕЗ РОЗРЯД Урок 46. ВІДНІМАННЯ ВИДУ 50 – 34. КРУГОВІ ПРИКЛАДИ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ Мета: навчати учнів прийомів обчислень випадків виду 50-34; вдосконалювати обчислювальні навички, пов’язані з прийомами обчислень різного виду; розвивати логічне мислення; формувати вміння грамотно й аргументовано обгрунтовувати власні дії; виховувати допитливість. Хід уроку […]...
- Популяції – головні складові одиниці виду МЕДИЧНА БІОЛОГІЯ Розділ 2 ПОПУЛЯЦІЙНО-ВИДОВИЙ РІВЕНЬ ОРГАНІЗАЦІЇ ЖИТТЯ ТА МІСЦЕ ЛЮДИНИ В НЬОМУ 2.1.5. Популяції – головні складові одиниці виду Усі види складаються з популяцій. Популяція – елементарна структурна одиниця виду, форма його існування за даних умов. Види бувають монотипові і політипові. Монотипові види складаються лише з популяцій, навіть з однієї. Але таких видів небагато […]...
- ОРГАНИ ЧУТТЯ ТА ЇХНЄ ЗНАЧЕННЯ Урок 42. ОРГАНИ ЧУТТЯ ТА ЇХНЄ ЗНАЧЕННЯ А нюх, як у собаки, а зір, як у орла… З дитячого мультфільму Мета уроку: сформувати поняття про особливості органів чуття у тварин різних груп та їхню роль у житті тварин. Розвивати уяву, пам’ять, пізнавальний інтерес. Виховувати культуру спілкування. Основні поняття: подразник, рецептори, подразливість, рефлекс, прості очі, складні […]...
- Творення дієприкметників – Дієприкметник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприкметник Творення дієприкметників Активні дієприкметники теперішнього часу утворюються від основи теперішнього часу (форма третьої особи множини без закінчення) за допомогою суфіксів: для дієслів І дієвідміни – уч-(-юч-), для дієслів II дієвідміни Ач-(-яч-): Ріж/уть +уч(ий) -> ріжучий, Пала/ють + юч(ий) -> палаючий, Леж/ать + ач(ий) -> лежачий, Го/ять + яч(ий) […]...
- СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ДІЄСЛІВ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 16. СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ДІЄСЛІВ 206. Прочитайте. Яким способом утворено кожне з дієслів? Від якої частини мови? Казати – переказати Білий – білити Зима – перезимувати Йти – прийти Обід – обідати Син – усиновити Сміятися – розсміятися Я – якати Два – подвоїти Дієслова творяться від дієслів [креслити – підкреслити), іменників (вечеря […]...
- ЗМІНЮВАННЯ І ТВОРЕННЯ СЛІВ. ОСНОВНІ СПОСОБИ СЛОВОТВОРЕННЯ Мета: навчальна: повторити та поглибити вивчене про змінювання й творення слів; сформувати вміння розрізняти спільнокореневі слова і форми слів; узагальнити знання про способи творення слів; розвивальна: розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички; збільшувати словниковий запас учнів; виховна: виховувати інтерес до української мови, традицій українського народу. Внутрішньопредметні зв’язки: морфологія, […]...
- Трикутник загального виду – ТРИКУТНИКИ Формули й таблиці МАТЕМАТИКА ТРИКУТНИКИ Трикутник загального виду R – радіус описаного кола R – радіус вписаного кола Формула Герона:...
- Значення величини чисельності популяції для охорони виду ОСНОВИ ПОПУЛЯЦІЙНОЇ ЕКОЛОГІЇ Розділ 12. ПОПУЛЯЦІЙНО-ВИДОВИЙ РІВЕНЬ ОХОРОНИ ЖИВОЇ ПРИРОДИ 12.3.2. Значення величини чисельності популяції для охорони виду Невід’ємною умовою існування популяції є наявність достатньої кількості особин, що забезпечують здатність її до відтворення і росту. Визначення мінімального числа особин, при якому популяція може зберегти своє існування, є однією з важливих проблем практичної охорони багатьох видів […]...