ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ДВОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ БЕЗ ПЕРЕХОДУ ЧЕРЕЗ ДЕСЯТОК
АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 132. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ДВОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ БЕЗ ПЕРЕХОДУ ЧЕРЕЗ ДЕСЯТОК
Мета: повторити усну і письмову нумерацію чисел першої сотні, випадки додавання і віднімання, пов’язані з нумерацією; вправляти учнів у побудові відрізків; розвивати мислення, пам’ять; виховувати акуратність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 151, завдання 1024; 1025)
Завдання 1024
– Прочитайте вирази у порядку зростання
Завдання 1025
– У скільки разів менше бензину залили в бак мопеда?
2. Усна лічба (за вибором учителя)
3. Хвилинка каліграфії з логічним завданням
– Числа 35; 28; 75; 19; 93; 87 запишіть у порядку спадання.
4. Математичний диктант
1) Запишіть цифрами числа: вісімнадцять, тридцять дев’ять, п’ятдесят шість, сорок два, сімдесят чотири.
2) Запишіть числа, що складаються:
А) з п’яти десятків і трьох одиниць;
Б) з семи десятків і п’яти одиниць;
В) з чотирьох десятків і дев’яти одиниць.
3) На городі працювали 10 хлопчиків, а дівчаток на 4 менше. Скільки дівчаток було на
4) Школярі працювали в саду. У перший день вони зібрали 20 ящиків яблук, а в другий день – на 10 ящиків більше. Скільки ящиків яблук зібрали школярі в другий день? Скільки ящиків зібрали за два дні?
5. Запис та обчислення знань виразів
– Суму чисел 4 і 6 помножити на 8.
– Число 9 помножити на різницю чисел 12 і 4.
– Різниця добутку чисел 7 і 9 і їх суми.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми повторимо додавання і віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота за підручником (с. 153-154)
Завдання 1026
Учні записують найбільше і найменше двоцифрові числа та їх різницю. Один учень працює біля дошки.
Завдання 1027
Учні з місця складають приклади, записуючи у вигляді суми розрядних доданків за зразком кожне з поданих чисел: 75; 26; 62; 88.
Завдання 1028. Самостійне виконання завдання
Учні вимірюють поданий відрізок і креслять у зошиті відрізок, на 3 см довший від поданого. Його довжину спочатку записують у сантиметрах, а потім – у дециметрах і сантиметрах.
Завдання 1029. Самостійне виконання завдання Один учень працює біля дошки.
Завдання 1030. Усне виконання завдання Учні коментують, як виконали обчислення.
Завдання 1031*. Коментоване розв’язання завдання
Учні добирають цифри, щоб нерівність була правильною.
11 – 9 < 3
10 – 9 < 3
10 – 8 < 3
Завдання 1032
Учні складають план розв’язання задачі:
1) Скільки кілограмів цибулі зібрали з першої і другої грядок разом?
2) Скільки кілограмів цибулі зібрали з третьої грядки?
3) На скільки кілограмів цибулі менше зібрали з першої грядки, ніж із третьої?
Сильніші учні, скориставшись планом, самостійно записують розв’язання задачі у зошити. Решта учнів разом з учителем розглядають план розв’язання і визначають дії.
2. Фізкультхвилинка
3. Самостійна робота
2) На одну сторінку альбому входить 6 фотографій. Скільки сторінок альбому займуть: 42 фотографії? 48 фотографій? 54 фотографії?
4. Офтальмологічна пауза
5. Розв’язування логічної задачі
Костик уважає, що квиток, куплений у кондуктора в автобусі або в трамваї, може приносити щастя. Для цього треба, щоб сума перших трьох цифр його шестицифрового номера і сума останніх його цифр були рівні між собою. Одного разу в автобусі йому дістався щасливий квиток. Костик заховав його. А коли потім вийняв з кишені, то побачив, що остання цифра стерлася. Перші ж п’ять цифр були такі: 32875. Допоможіть Костику відновити номер квитка.
Розв’язання.. Номер квитка виглядає так: 32875*. Оскільки квиток щасливий, то 3 + 2 + 8 = 7 + 5 + [ ], звідки і виходить відповідь.
Відповідь: 328751.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 154, завдання 1033; 1034.