ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ІМЕНОВАНИХ ЧИСЕЛ, ВИРАЖЕНИХ В ОДИНИЦЯХ ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИНИ І МАСИ
Мета: ознайомити учнів з прийомами письмового додавання і віднімання іменованих чисел, виражених в одиницях вимірювання довжини і маси; закріплювати вміння розв’язувати задачі; розвивати уважність; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення. Кругові приклади
3. Математичний диктант. Гра “Так чи ні?”
– Число 280 більше 14 в 2 рази.
– У числі 826 – 8 одиниць III розряду.
–
– У числі 7258 всього 7 тисяч.
– Добуток чисел 25 і 4 дорівнює 1000.
– Частка чисел 320 і 8 більше, ніж частка чисел 320 і 80.
– Периметр рівностороннього трикутника зі стороною 17 см дорівнює 51 см.
Відповіді: ні; так; ні; так; ні; так; так.
4. Аналіз самостійної роботи
Учитель аналізує роботи учнів, виявляючи типові помилки. Колективно виконуються завдання, у яких були допущені помилки.
III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Повторення таблиць одиниць вимірювання довжини і маси
Завдання 431 (усно, “ланцюжком”)
Пояснення способів
Віднімання виконується на дошці в клітинку.
– Зробіть висновок, що числа, які виражають довжину і масу, можна додавати і віднімати двома способами:
1) додавати так, як вони записані в прикладі;
2) замінити кожне число меншими одиницями вимірювання довжини або маси і виконати дії.
2. Закріплення нового матеріалу
Завдання 432 (2) (з коментуванням)
Завдання 434 (1)
Учні пояснюють різні способи додавання іменованих чисел, виражених в одиницях маси.
Завдання 434 (2) (самостійно з подальшою самоперевіркою з дошки)
3. Фізкультхвилинка
IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ. РОБОТА НАД ЗАДАЧАМИ
Завдання 433
Учні читають задачу, складають короткий запис, самостійно розв’язують її, записуючи в зошиті.
10 с -12 удар.
1 хв – ?
1 хв = 60 с
12 • (60 : 10) = 72 удари нарахує дівчинка за хвилину.
Завдання 435
Учні ознайомлюються зі змістом задачі. Під керівництвом учителя складають її короткий запис. Перевіряють короткий запис, порівнюючи з текстом задачі. Аналізують задачу від питання до даних і колективно розв’язують.
1) 5 кг 720 г – 3 кг 345 г = 2 кг 375 г – маси курки;
2) 5 кг 720 г + 2 кг 375 г = 8 кг 095 г – маса гусака і курки;
3) 8 кг 095 г + 4 кг 390 г = 12 кг 485 г – маса індика;
4) 8 кг 95 г + 12 кг 485 г = 20 кг 580 г – загальна маса гусака, курки і індика.
Завдання 436
Учні розв’язують задачу самостійно з подальшою самоперевіркою. Один учень працює біля дошки.
50 пакетів – 1 ц 50 кг
100 пакетів – ?
I спосіб
1) 150 кг : 50 = 3 (кг) – маса одного пакета;
2) 3 • 100 = 300 (кг) – маса 100 пакетів.
100 • (150 : 50) = 300 (кг) = 3 ц
II спосіб
1) 100 : 50 = 2 (рази);
2) 150 • 2 = 300 (кг) = 3 ц – маса 100 пакетів.
150 • (100 : 50) = 300 (кг) = 3 ц
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 437; 438 (с. 70).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Як можна додавати і віднімати числа, які виражають одиниці довжини і маси?
– Як ви вважаєте, які знання необхідно вдосконалити, щоб успішно впоратися з контрольною роботою за темою?