Документ як основний вид офіційно-ділового стилю. Вимоги до документа. Реквізит як елемент документа. Поділ документів за структурними ознаками
Тема 2. Особливості української орфографії у професійному мовленні та її значення для правильного оформлення ділових паперів
7. Документ як основний вид офіційно-ділового стилю. Вимоги до документа. Реквізит як елемент документа. Поділ документів за структурними ознаками
При творенні чоловічих імен по батькові вживаються суфікси – – ович, – йович: Русланович, Сергійович.
При творенні жіночих імен по батькові вживається суфікс – івн(а), після голосних – ївн(а):
Юрій+івна=Юріївна
Іван+івна=Іванівна
Юрій+ович=Юрійович
Іван+ович=Іванович
Деякі
Григорій – Григорович – Григорівна
Ілля – Ілліч – Іллівна
Сава – Савич – Савівна
Яків – Якович – Яківна (-лівна)
Лука – Лукич – Луківна
До складних випадків відмінювання належать чоловічі прізвища типу: Іваньо, Руньо, Барзьо, Маньо. Н.: Пильо – Пиля – Пильові (Пилю), Пиля – Пилем, при Пилеві (Пилю, Пилі).
Жіночі прізвища на о, – й, – ко, – ло та приголосний не відмінюються: Пансо Тетяна, Галина Чубач, Ліна Костенко, Нечитайло Діана. Завжди незмінними є жіночі прізвища, утворені
Окрему групу становлять прізвища “спільного” роду. Це укр.. прізвища на – а типу: Білобаба, Лагола, Діброва. Рід їх визначається синтаксично, залежно від того, особі якої статі даються ці прізвища.
При звертанні до особи вживається кличний відмінок (Григорію, колего). В усному мовленні перевага, як правило, віддається кличному відмінку. Іменники-звертання, вжиті в кличному відмінку, сприймаються як вираз поваги. В офіційному листуванні вживають форму кличного відмінка: Шановний Вікторе Васильовичу, Шановний Леоніде Васильовичу.
При звертанні до старшої за віком або офіційної особи її ім’я та по батькові вживається й у формі називного відмінка (Наталія Володимирівна), і в кличному відмінку (Наталіє Володимирівно). Перша з форм несе відтінок офіційності, друга – ознаку приязні. Не вживаються поєднання Лідо Іванівна чи Лідо Іванівно, Кость Михайлович чи Костю Михайловичу. Треба: Лідія Іванівна чи Лідіє Петрівно.
Основним видом текстів у офіційно-діловому стилі є документи. Вони класифікуються за формою донесення до адресатів і за жанрами підстилів – законодавчого, дипломатичного й адміністративно-управлінського. Слово документ (від лат. повчальний приклад, взірець, доказ) у сучасній мові має такі значення: 1) діловий папір, що посвідчує певний юридичний факт, підтверджує право на що-небудь, служить доказом чого-небудь; 2) письмове свідоцтво, що офіційно підтверджує особу; 3) письмовий твір, грамота і т. ін. як свідчення про щось історичне, важливе.
За формою донесення до адресатів виділяють документи, що повинні мати письмове підкріплення (квитанції, накладні) де переважає цифрова інформація і які мають призначення доказовості.
Тексти інших жанрів фіксуються на письмі, та розраховані на усне оголошення на зборах, прес-конференціях: заяви, рішення, ухвали, оголошення.
За призначенням документи є директивні (орієнтир кому адресуються), нормативні (правила поведінки осіб, колективу).
За рівнем стандартизації виділяють документи з низьким рівнем стандартизації та високим.
Види документів
Документ – основний вид ділового мовлення, що містить у зафіксованому вигляді інформацію, підтверджує її достовірність та об’єктивність, оформлений у встановленому порядку і має відповідно до чинного законодавства юридичну силу.
Документи виконують офіційну, ділову й оперативну функції, оскільки вони – писемний доказ, джерело відомостей довідкового характеру. Оформляють їх на папері, фотоплівці, магнітній та перфострічці, дискеті, перфокарті.
У практичній діяльності установ, організацій і підприємств найпоширеніші текстові документи, інформація яких фіксується рукописним, машинописним або друкарським способом.
1. Критерії класифікації документів.
2. Документи, що обслуговують наукову та професійну діяльність особи.
Документальну інформацію, що циркулює на підприємстві, групують за окремими ознаками однорідності. Так, за формою документи бувають текстові (рукописи, бланки, журнали, книги і т. п.), графічні (креслення, схеми, графіки, карти), аудіовізуальні (звукозаписи, діапозитиви тощо), фотодокументи, кінодокументи та ін.
У свою чергу, текстові документи поділяють на загальні, стандартні і типові. Загальними є документи, якими оформляють різні дії відносини (накази, прохання, вимоги). Документи, оформлення яких передбачено в певній послідовності і за суворо обов’язковими правилами, називаються стандартними (доручення, свідоцтво про народження. бланки планових документів тощо). Якщо для документа суворо визначені не тільки форма, а й зміст, такий документ називається типовим (наприклад, типовий договір).
Документи бувають терміновими і нетерміновими. Термінові документи визначають дату виконання або дій. До них належать посвідчення про відрядження, доручення, документи з відміткою “терміново”, “дуже терміново”, а також телеграми і телефонограми.
За видами виділяють 7 груп документів:
1) інформаційні документи і документи колегіальних органів управління:
А) службові листи, службові телеграми, телефонограми, довідки, доповідні, пояснювальні та службові записки;
Б) протоколи, стенограми;
2) організаційно-розпорядчі (адміністративні або ділові) – застосовуються в процесі здійснення організаційно-розпорядчих функцій управління:
А) організаційні – статути, положення, інструкції, правила внутрішнього розпорядку, загальний алгоритм управління та ін.;
Б) розпорядчі – рішення, розпорядження, накази, постанови, ухвали;
3) обліково-фінансові документи – оформлення відкриття розрахунків у банку, заяви, зобов’язання, відмови від акцепту, акти, трудові угоди, доручення;
4) документи з особового складу кадрів – документи про прийняття на роботу, підготовку і перепідготовку персоналу у зв’язку з розвитком виробництва: заяви про прийом на роботу, характеристики, накази по особовому складу, документи-контракти;
5) документи з господарсько-договірної діяльності – договори на поставки, підряди, про майнову відповідальність матеріально-відповідальних осіб, господарські договори в науковій діяльності, у взаємовідносинах підприємств і банку, в попередній діяльності по створенню нових форм господарювання;
6) документи з господарсько-протекційної діяльності – протоколи розбіжностей до угод, комерційні акти, претензійні листи, позовні заяви;
7) документи з зовнішньоекономічної діяльності – документи з організації зовнішньоекономічних зв’язків, документи щодо створення спільних зв’язків, документи по створенню спеціальних підприємств.
Розрізняють також документи за походженням – офіційні, особисті; за місцем виконання – внутрішні, зовнішні; за змістом – прості, складні; за видом діяльності – адміністративні, трудові; розрахункові – фінансові, постачальницькі.
Управлінська документація включає такі підсистеми: планову, бухгалтерську, матеріально-технічного постачання, організаційно-розпорядчу, службову, інформаційну, з особистого складу. Кожна підсистема включає певні види документів:
А) із загальних і адміністративних питань: накази і рішення вищестоящого органу про утворення підприємства, листи, запити, телеграми, накази з особистого складу та ін.;
Б) з оформлення майна і засобів підприємства – листи-подання вищому органу про встановлення розміру (нормативу) власних оборотних засобів підприємства, листи-рішення вищої організації про вилучення у підприємства зайвих оборотних коштів тощо;
В) з питань виробничо-фінансової діяльності підприємства – наказ про організацію роботи відділу (служби), про використання засобів транспорту, документів, якими оформляють роботу винахідників і раціоналізаторів підприємства і т. ін.;
Г) з оформлення прав підприємства в галузі планування, капітального будівництва і капітального ремонту, зовнішньоекономічної діяльності, постачання, збуту і т. ін.;
Д) з питань управління, організації і ліквідації підприємства – накази про призначення і зміну керівництва підприємства, положення про структурні підрозділи. Документи щодо особового складу
Класифікація документів
Найважливішою класифікаційною ознакою документа є його зміст, зокрема відношення зафіксованої в ньому інформації до предмета чи до напряму діяльності. Відповідно до цього виділяють різні види документів за ознаками класифікації і групами:
За найменуванням / Заява, лист, довідка, інструкція, телеграма, протокол та інші.
За походженням / Службові(створені організаціями, службовими особами, які їх представляють) та особисті(створені окремими особами поза сферою їх службової діяльності).
За місцем виникнення / внутрішні(мають чинність лише всередині певної організації) та зовнішні( що є результатом спілкування установи з іншими організаціями).
За призначенням / щодо особового складу, кадрові, довідково-інформаційні, організаційні, розпорядчі, господарсько-договірні.
За напрямом / вхідні та вихідні.
За формою / стандартні та індивідуальні.
За терміном виконання / Звичайні безстрокові, термінові, дуже термінові.
За ступенем гласності / для загального користування, службового використання, таємні, цілком таємні.
За стадіями створення / Оригінал – основний вид документа, перший і єдиний його примірник. Має підпис та при потребі печатку та штамп. Копія – точне відтворення оригіналу з поміткою “копія”.
За складністю / прості та складні.
За терміном зберігання / тимчасового(до 10 років), тривалого(понад 10 років), постійного зберігання.
За технікою відтворення / рукописні, відтворенні механічним способом.
За носієм інформації / на папері, диску, фотоплівці, дискеті, магнітній стрічці.
Відповідно до змісту документа, зокрема відношення інформації документа до особи, структури, предмета, напрямку діяльності укладача чи адресата, за ознаками і класифікації та групами розрізняють такі документи:
I. За найменуванням: акт, протокол, інструкція, лист тощо.
2. За змістом і спеціалізацією:
– загальні;
– з адміністративних питань;
– з питань планування оперативної діяльності;
– з питань підготовки та розподілу кадрів;
– спеціалізовані з фінансово-розрахункових і комерційних питань, – постачально-збутові, зовнішньоторговельні тощо.
3. За призначенням:
– щодо особового складу;
– організаційно-розпорядчі;
– кадрово-контрактові;
– довідково-інформаційні;
– господарсько-договірні;
– обліково-фінансові.
4. За походженням:
– службові (офіційні) – укладаються працівниками, які офіційно уповноважені це робити від імені установи, організації для вирішення службових питань;
– особисті (приватні) – укладаються будь-якою особою для вирішення індивідуальних, власних питань.
5. За місцем укладення:
– внутрішні – мають чинність у межах установи, де їх укладено;
– зовнішні – виступають чинником або результатом спілкування з іншими установами, організаціями, особами.
6. За напрямком (спрямуванням):
– вхідні (надходять до установи, організації, підприємства, фірми);
– вихідні (адресовані за межі установи).
7. За способом створення, структурними ознаками (формою) і ступенем стандартизації та регламентації:
– стандартні, типові – укладаються на трафаретних, бланкових паперах із захисними символами в суворо регламентованій послідовності (паспорт, свідоцтво, атестат, диплом, військовий квиток тощо);
– нестандартні, нерегламентовані – в яких певна частина даних готується заздалегідь (типовий лист, довідка, перепустка, положення, інструкція тощо);
– індивідуальні – укладаються за загальними принципами й формою, але автор довільно добирає та компонує мовні засоби залежно від конкретної ситуації (автобіографія, звіт, протокол, оголошення, запрошення тощо).
8. За ступенем складності:
– прості (односкладові) – відображають одне питання, факт;
– складні – відображають два й більше питань, фактів.
9. За стадіями відтворення:
– оригінали;
– копії, витяги, дублікати.
10. За терміном виконання:
– звичайні безстрокові (нетермінові) – виконуються (опрацьовуються) в порядку загальної черги;
– термінові – укладаються за завчасно визначеним терміном виконання, а також телеграми, телефонограми тощо;
– дуже термінові – зі спеціальною позначкою терміну виконання.
11. За ступенем секретності (гласності):
– звичайні (несекретні) – для загального користування;
– для службового користування (ДСК);
– таємні (Т);
– цілком таємні (ЦТ).
12. За юридичною силою:
– справжні – чинні, нечинні;
– підробні – фальсифікати.
13. За технікою відтворення:
– рукописні;
– відтворені за допомогою технічних засобів.
14. За терміном зберігання:
– тимчасового зберігання (до 10 років);
– тривалого зберігання (понад 10 років);
– постійного зберігання.
Документи поділяються за призначенням та найменуванням. Деякі документи мають однакову назву, але виконують різні функції.
Related posts:
- Вимоги до тексту документів УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Вимоги до тексту документів Текст – головний елемент документа. При складанні тексту документа мають виконуватися вимоги, найголовніші з яких – достовірність та об’єктивність змісту, нейтральність тону, повнота інформації та максимальна стислість. Достовірним текст документа є тоді, коли викладені в ньому факти відображають справжній стан речей. Точним текст […]...
- Робота зі шрифтами. Шаблони документів. Робота з ними. Структура документа. Друкування документа ТЕМА 5.1. ТЕКСТОВИЙ РЕДАКТОР (12 ГОДИН) Урок 38 Робота зі шрифтами. Шаблони документів. Робота з ними. Структура документа. Друкування документа Мета: – навчити встановлювати параметри сторінки, використовувати нумерацію сторінок, колонтитули та зноски; – формувати та розвивати основні практичні вміння та навички роботи з різноманітними шрифтами; – виховувати культуру оформлення текстових документів. Тип уроку: урок систематизації, […]...
- Найважливіші риси офіційно-ділового стилю ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 1. Сучасна українська літературна мова і культура ділового мовлення Найважливіші риси офіційно-ділового стилю 1. Точність, послідовність і лаконічність викладу фактів, чіткість у висловленні. 2. Однозначність формулювань. 3. Несуперечлива аргументація викладеного в документі. 4. Відсутність образності, емоційності й індивідуальних авторських рис (хоча службові листи можуть мати окремі індивідуальні авторські риси). 5. Уживання […]...
- Класифікація документів ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 7. Писемне ділове мовлення Класифікація документів Ознаки Класифікація За найменуванням *заява; *лист; *наказ; *протокол та ін. За змістом інформації *загальні; *адміністративні; *спеціалізовані з фінансових, комерційних питань тощо. За призначенням *організаційні; *розпорядчі; *інформаційні; *колегіальних органів. За походженням *внутрішні; *зовнішні. За напрямом *вхідні; *вихідні. За джерелами виникнення *первинні; * вторинні. За формою *стандартні […]...
- ЖУРНАЛ, обліку вихідних, вихідних, внутрішніх документів Економічна безпека підприємства ДОДАТКИ ДОДАТОК 2 Типові зразки організаційно-методичних Документів системи правового захисту Комерційної таємниці Підприємства ЖУРНАЛ Обліку вихідних, вихідних та внутрішніх документів Порядковий № Дата реєстрації №, дата вхідного (вихідного) документа, гриф конфіденційності Звідки надійшов або куди відправлений документ Короткий зміст документа Прізвище виконавця внутрішнього документа Кількість Кому виданий документ Розписка в отриманні документа, […]...
- Мовні стилі (повторення). Мовні жанри офіційно-ділового стилю: план роботи, оголошення ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 64 Мовні стилі (повторення). Мовні жанри офіційно-ділового стилю: план роботи, оголошення Пригадаймо! У різних ситуаціях спілкування використовуються різні мовні стилі. Мовний стиль – це вибір слів, словосполучень, речень, залежно від умов спілкування. Наприклад, невимушена розмова з рідними, друзями належить до розмовного стилю, а оповідання – до художнього. Відповідь на уроці за […]...
- АКТ на знищення документів, справ Економічна безпека підприємства ДОДАТКИ АКТ На знищення документів та справ Комісія в складі__________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________________ (прізвище, ініціали, посада) Відібрала для знищення наступні документи, що втратили практичне значення та не мають наукової і історичної цінності: 1 2 3 4 5 6 7 8 № Обліковий номер та дата документа або справи Гриф конфіденційності Найменування документа або справи […]...
- Правила вживання апострофа у текстах документів Тема 2. Особливості української орфографії у професійному мовленні та її значення для правильного оформлення ділових паперів План: 1. Правила вживання апострофа у текстах документів. 2. Правила вживання м’якого знака у текстах документів. 3. Вживання великої літери 4. Спрощення у групах приголосних. 5. Подвоєння літер на позначення подовження і збігу приголосних. Подвоєння приголосних на письмі 6. […]...
- Групи організаційно-розпорядчих документів ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 7. Писемне ділове мовлення Ключові слова: текст, документ, реквізит, засоби стандартизації мови, бланк, сторінка. Документ – основний вид писемної ділової мови Документ (від лат. сіоситепйші – доказ) – це носій інформації. Документ – це засіб фіксації певним чином на спеціальному матеріалі інформації про події, факти, явища об’єктивної дійсності та розумової діяльності […]...
- Текст як основа службового документа ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 7. Писемне ділове мовлення Текст як основа службового документа Основний елемент документа – це текст, який має такі ознаки: Об’єктивність і достовірність змісту Викладені факти мають відображати справжній стан речей Точність В документі не допускається подвійне тлумачення слів і висловів Переконливість Текст документа має сприяти прийняттю адресатом пропозиції або виконанню прохань, […]...
- Організація документообороту і зберігання документів БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК ЧАСТИНА 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ Розділ 6. Документація та інвентаризація 6.5. Організація документообороту і зберігання документів Організація документообороту Всі документи з моменту їх створення до передачі в архів проходять певний шлях. Процес від складання бухгалтерського документа або отримання документа від іншого підприємства, до його здачі в архів називається документооборотом або документообігом. Документообіг […]...
- Основні вимоги до ділового мовлення ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 1. Сучасна українська літературна мова і культура ділового мовлення Основні вимоги до ділового мовлення З поняттям стилю тісно пов’язане поняття культури мовлення. Культура мовлення будь-якої особи є складовою її загальної культури і безпосередньо залежить від знання норм сучасної української літературної мови. Культура мовлення починається з уміння слухати, правильно, точно і логічно […]...
- Бухгалтерські документи і вимоги щодо їх оформлення БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК ЧАСТИНА 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ Розділ 6. Документація та інвентаризація 6.1. Бухгалтерські документи і вимоги щодо Їх оформлення Предметом бухгалтерського обліку є сукупність об’єктів, які можна об’єднати у три групи: 1) господарські засоби; 2) джерела утворення господарських засобів; 3) господарські процеси. Відправним моментом при відображенні об’єктів в обліку є їх документування. Це […]...
- ІНСТРУКЦІЯ, організації, ведення на підприємстві діловодства документів, що містять комерційну таємницю Економічна безпека підприємства ДОДАТКИ ДОДАТОК 2 Типові зразки організаційно-методичних Документів системи правового захисту Комерційної таємниці Підприємства ІНСТРУКЦІЯ Щодо організації і ведення на підприємстві діловодства документів, Що містять комерційну таємницю Введена в дію наказом №____від __________________ I. Загальні положення 1.1. Система захисту комерційних секретів передбачає організацію спеціального діловодства з документами-носіями комерційної таємниці підприємства, що встановлює порядок […]...
- Основні правила оформлювання документів Тема 2. Особливості української орфографії у професійному мовленні та її значення для правильного оформлення ділових паперів 9. Основні правила оформлювання документів Назва організації відтворюється на бланку в повному розгорнутому найменуванні. Скорочену назву організації зазначають тоді, коли її офіційно зафіксовано в статусі. Назва виду документа – обов’язковий реквізит будь-якого документа, крім листів. Назва є на бланку […]...
- Основний бюджет підприємства Основний бюджет підприємства – загальний фінансовий план діяльності підприємства (фірми, компанії), в якому зіставлено передбачувані надходження грошових коштів і витрат у плановому періоді (як правило, за один рік) з метою виконання поставлених цілей, а отже, функцій. Основними функціями О. б. п. є планування, координація, мотивація, інноваційна, новаторська, відтворювальна, контроль за виконанням та оцінка ефективності. О. […]...
- СТВОРЕННЯ ДОКУМЕНТА З МАЛЮНКАМИ РОЗДІЛ 2 ОПРАЦЮВАННЯ ТЕКСТУ НА КОМПЮТЕРІ 11. СТВОРЕННЯ ДОКУМЕНТА З МАЛЮНКАМИ Документи, що створюються в текстовому редакторі WordPad, можуть містити не тільки текст. До документа можуть входити малюнки, фотографії тощо. Алгоритм додавання зображення 1. Встанови курсор у потрібне місце тексту. 2. Вибери кнопку Зображення Відкриється вікно із заголовком Вибрати зображення. 3. У вікні Вибрати зображення […]...
- Обробка бухгалтерських документів Обробка бухгалтерських документів – підготовка матеріалів для запису у відповідні облікові (бухгалтерські регістри). Документи, які надходять до бухгалтерії, перевіряються на законність й необхідність господарських операцій, дотримання встановленої форми, наявність в них обов’язкових реквізитів, правильність зроблених обчислень і підрахунків, що слугує основою для їх оцінки та групування. Завершується О. б. д. виявленням зв’язку між рахунками з […]...
- ЖУРНАЛ обліку вхідних, вихідних та внутрішніх документів – Типові зразки, організаційно-методичні документи системи правового захисту комерційної таємниці підприємства – Форма № 2 Економічна безпека підприємства ДОДАТКИ Форма № 2 Гриф конфіденційності ЖУРНАЛ обліку вхідних, вихідних та внутрішніх документів...
- ЯКІСНИЙ АНАЛІЗ ДОКУМЕНТІВ Соціологія короткий енциклопедичний словник ЯКІСНИЙ АНАЛІЗ ДОКУМЕНТІВ – логічна інтерпретація текстів з метою їх соціол. вивчення відповідно до теми дослідження. На відміну від кількісних засобів аналізу документальних джерел, які відтворюють природничо-наукову модель пізнання, Я. а. д. спирається на методологію феноменол. підходів у соціології, спрямованих на розуміння, конструювання образів соціальної реальності з допомогою досліди, стратегій, котрі […]...
- Текстовий документ і його об’єкти Розділ 4 Текстовий процесор 18. Текстовий документ і його об’єкти ТИ ДІЗНАЄШСЯ: Вивчаємо Які об’єкти може містити текстовий документ? Удома чи в школі ти можеш ознайомитись із прикладами текстових документів. Це – книги, газети, рекламні оголошення і буклети, табель з оцінками чи грамота. Ці документи різняться за призначенням, вмістом, зовнішнім виглядом. Текстовий документ – документ, […]...
- Повідомлення – Довідково-інформаційні документи ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 7. Писемне ділове мовлення 7.3. Довідково-інформаційні документи Повідомлення Один з поширених документів довідково-інформаційного характеру – повідомлення (повістка-запрошення) про засідання, збори, конференцію і т. ін. Повідомлення є різновидом ініціативного листа. Тому і формуляр його має ті ж самі реквізити. У заголовку великими літерами вказують різновид документа (ПОВІДОМЛЕННЯ), а малими – мету майбутнього […]...
- Створення і збереження документа Microsoft Word ОПРАЦЮВАННЯ ТЕКСТУ НА КОМП’ЮТЕРІ § 11. Створення і збереження документа Microsoft Word Данилку! Пограймо в цікаву гру. Згоден! Тільки гратися з друзями завжди цікавіше, тому пропоную сьогодні всім учням у класі об’єднатися у творчі групи й пограти разом. А я для кожної групи вже підготував сюжет гри та цікаве завдання. Завдання для першої групи. Уявіть, […]...
- Факс – Довідково-інформаційні документи ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 7. Писемне ділове мовлення 7.3. Довідково-інформаційні документи Факс Факс – узагальнена назва різноманітних за змістом документів, що безпосередньо за допомогою телекомунікативного зв’язку та принтера надходять до організації, установи, підприємства, фірми. Реквізити: – назва документа (факс); – дата; – назва адресата, установи, яка передає факс; – прізвище, посада особи, що підписала документ; […]...
- Оформлення розрахункових документів та приймання їх установами банків БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК ЧАСТИНА 2. БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ФІНАНСОВИЙ ОБЛІК Розділ 3. Облік грошових коштів 3.5. Оформлення розрахункових документів та приймання їх установами банків Нормативним документом, який врегульовує питання оформлення розрахункових документів та їх приймання установами банків є Інструкція “Про безготівкові розрахунки в господарському обороті України”, яка затверджена Постановою Національного банку України від 02.08.1996 р. № 204 з […]...
- СТВОРЕННЯ НОВОГО ТЕКСТОВОГО ДОКУМЕНТА РОЗДІЛ 2 ОПРАЦЮВАННЯ ТЕКСТУ НА КОМПЮТЕРІ 10. СТВОРЕННЯ НОВОГО ТЕКСТОВОГО ДОКУМЕНТА Художні тексти бувають прозові й віршовані. Вони по-різному розташовуються на папері. Наприклад: Зимовий вечір Падає сніг, такий лагідний, м’який, пухнастий, великими сніжинками. Яскраві, темніші, а то й зовсім білі зірочки падають повільно й тихо. У небі не видно золотих зірок. Вечір гарний. Такі приємні […]...
- Трудова угода – Документи з господарсько-договірної діяльності ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 7. Писемне ділове мовлення 7.4. Документи з господарсько-договірної діяльності Трудова угода Трудова угода – це документ, що укладається між організацією (-ями) і працівником (-ами), який (-і) не входить до складу цієї організації, для виконання певних видів робіт, коли ці роботи не можуть бути виконані на договірних засадах з відповідними установами та […]...
- АНАЛІЗ ДОКУМЕНТІВ Соціологія короткий енциклопедичний словник АНАЛІЗ ДОКУМЕНТІВ – один з основних методів одержання конкретного знання про соціальну реальність на основі інформації, зафіксованої в різних документах. Діапазон вживання А. д. у соціології досить широкий, охоплює різноманітні її галузі. Застосовується як основний метод вивчення істор., статист., худ., особистих документів, текстів масової комунікації, соціол. інструментарію. Часто є додатковим методом […]...
- Створення текстових документів Розділ 4 Текстовий процесор 20. Створення текстових документів ТИ ДІЗНАЄШСЯ: Вивчаємо Як створити новий текстовий документ? Створення нового текстового документа – процес складний і цікавий, адже для цього потрібно бути і дизайнером, і редактором, й оформлювачем одночасно. Створювати текстові документи, які комп’ютерні презентації, можна кількома способами: на основі шаблону, шляхом редагування вже існуючого документа та […]...
- ОФІЦІЙНО-ДІЛОВИЙ СТИЛЬ Тема 1. Літературна мова як основа ділового та професійного спілкування. Стилістична диференціація української літературної мови 4. Стилістична диференціація української мови ОФІЦІЙНО-ДІЛОВИЙ СТИЛЬ Цей стиль сучасної української мови певний час розвивався тільки як епістолярій приватного характеру, оскільки український народ не мав своєї державності і українська мова в царській Росії офіційною владою взагалі не визнавалась як мова, […]...
- Редагування текстового документа Розділ 4 Текстовий процесор 21. Редагування текстового документа ТИ ВЗНАЄШСЯ: Вивчаємо Як відредагувати текст у середовищі текстового процесора? Внесення змін до вмісту текстового документа називають його редагуванням. Редагування тексту – внесення змін у текст: виправлення помилок, видалення, переміщення, копіювання, вставляння фрагментів тексту та інших об’єктів. Тобі вже доводилося виправляти помилки в текстовому документі та виконувати […]...
- ТЕКСТОВИЙ ДОКУМЕНТ. ТЕКСТОВИЙ ПРОЦЕСОР LIBREOFFICE WRITER Розділ 6. Текстовий процесор LIBREOFFICE WRITER У цьому розділі ви дізнаєтеся про: Текстовий документ та його об’єкти Текстовий процесор, його призначення та можливості опрацювання текстового документа в текстовому процесорі LibreOffice Writer 6.1. ТЕКСТОВИЙ ДОКУМЕНТ. ТЕКСТОВИЙ ПРОЦЕСОР LIBREOFFICE WRITER 1. Що таке текстові повідомлення? У яких сферах діяльності людини вони використовуються? 2. Опишіть вікно програми LibreOffice […]...
- Звіт – Довідково-інформаційні документи ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 7. Писемне ділове мовлення 7.3. Довідково-інформаційні документи Звіт Звіт – це документ, в якому подається в письмовій формі повідомлення про виконання якоїсь роботи. Реквізити: – назва виду документа (звіт); – період, за який складається звіт, назва установи, організації, підприємства; – текст; – підпис; – дата складання звіту, індекс документа; – гриф […]...
- Створення текстового документа Тема. Створення текстового документа. Мета. Закріпити знання і вміння роботи в середовищі текстового редактора. Формувати 1 КТ-компетентності учнів та ключові компетентності для реалізації творчого потенціалу дітей. Розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення, самостійність учнів. Розвивати інтерес до здобуття знань. Формувати особисту відповідальність за власний результат і результат роботи товаришів, сприяти відповідальному ставленню до своїх обов’язків. Виховувати […]...
- Підсумковий документ аналізу соціологічної інформації Соціологія: загальний курс. Навчальний посібник для студентів вищих закладів освіти України ЧАСТИНА ЧЕТВЕРТА. МЕТОДОЛОГІЯ І МЕТОДИ СОЦІОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ Розділ 10. СТАТИСТИЧНА ОБРОБКА І АНАЛІЗ ЕМПІРИЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ 10.4. Підсумковий документ аналізу соціологічної інформації Підсумковий документ аналізу соціологічної інформації – “це вид звітності про хід і результати соціологічних досліджень, який (якщо дослідження було замовленим) передається замовнику дослідження. […]...
- Документ Документ – передбачена законом матеріальна форма одержання, зберігання, використання і поширення інформації шляхом фіксації її на папері, магнітній, кіно -, відео -, фотоплівці або на іншому носії. Розрізняють Д. первинні, вторинні та вихідні. Первинний документ містить вихідну інформацію. Вторинний документ підготовлений в результаті аналізу та обробки інформації, яка міститься у первинному документі і характеризує зміст […]...
- ТЕКСТОВИЙ ДОКУМЕНТ. ТЕКСТОВИЙ ПРОЦЕСОР WORD Розділ 4. Текстовий процесор 4.1. ТЕКСТОВИЙ ДОКУМЕНТ. ТЕКСТОВИЙ ПРОЦЕСОР WORD 1. Що таке текстові повідомлення? У яких сферах діяльності людини вони використовуються? 2. Опишіть вікно програми PowerPoint. 3. Які елементи діалогових вікон ви знаєте? Поясніть їх призначення та використання. ТЕКСТОВИЙ ПРОЦЕСОР Вивчаючи інформатику в 5-му класі, ви вже ознайомилися з роботою в графічному редакторі Paint […]...
- Дії з графічними об’єктами текстового документа Розділ 4 Текстовий процесор 24. Дії з графічними об’єктами текстового документа ТИ ДІЗНАЄШСЯ: Вивчаємо Як вставити графічний об’єкт у текстовий документу Microsoft Word? Часто до текстового документа додають графічні об’єкти: фото, малюнки, схеми або діаграми. Такий і люстрований текст сприймається легше, а відомості, подані у графічній формі, краще запам’ятовуються. Додати потрібні графічні об’єкти до тексту […]...
- Вставлення зображень у текстовий документ ОПРАЦЮВАННЯ ТЕКСТУ НА КОМП’ЮТЕРІ § 10. Вставлення зображень у текстовий документ Комп’юшку, ти розповідав раніше, що в текстовому процесорі Microsoft Word є можливість додавати в документи малюнки. Я знайшов зразок вітальної листівки й хотів би створити подібну для моїх друзів. Я навчу тебе додавати малюнки та змінювати їх властивості в документі. Алгоритм вставлення зображень у […]...
- ПЕРЕЛІК ОБЛІКОВИХ ДОКУМЕНТІВ І РЕГІСТРІВ НАВЕДЕНИХ У ПІДРУЧНИКУ БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК ПЕРЕЛІК ОБЛІКОВИХ ДОКУМЕНТІВ І РЕГІСТРІВ НАВЕДЕНИХ У ПІДРУЧНИКУ Назва облікового документа або регістра ОБЛІК ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ ТА НЕМАТЕРІАЛЬНИХ АКТИВІВ Зразок 1.1. Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів Зразок 1.2. Інвентарна картка обліку основних засобів Зразок 1.3. Інвентарний список основних засобів (за місцем їх знаходження, експлуатації) Зразок 1.4. Акт приймання-здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих […]...