ДОРОЖНЯ БЕЗПЕКА. ПЕРЕХІД ДОРОГИ З ОБМЕЖЕНОЮ ОГЛЯДОВІСТЮ
Мета: поглибити знання учнів про правила пішохідного руху; вивчити правила переходу дороги з обмеженою оглядовістю; виховувати дисциплінованість пішохода, уважність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Гра “Вільний мікрофон”
– Що слід зробити перед тим, як увімкнути газову плиту?
– Де розташовано вентиль, що перекриває подачу газу до газової плити?
– За якими ознаками можна визначити, що стався витік газу?
– За яким номером телефону можна викликати аварійну газову
– Чому, почувши запах газу, не можна запалювати сірники і вмикати світло?
2. Робота над загадками
– Два брати спереду гудуть,
За ними двоє ще женуться,
Біжать, ніяк не доженуть,
Об землю спересердя б’ються. (Колеса)
– Тягнеться нитка, а в клубок не змотаєш. (Дорога)
– Ми всі – пішоходи у випадку, коли ходимо пішки, тобто рухаємося дорогою, але не користуємося транспортом. Для пішоходів існують певні правила дорожнього руху, з якими ви ознайомилися у попередніх класах. Назвіть їх.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви поглибите свої знання про
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
– Про вашу безпеку на дорогах дбає багато людей. Але і ви самі маєте бути обережними. Наприклад, ви вже знаєте, що не можна переходити дорогу на червоний сигнал світлофора. Та не поспішайте і тоді, коли загориться зелене світло. Спочатку впевніться, що всі автомобілі зупинилися. Пам’ятайте, що автомобіль не може зупинитися миттєво.
2. Робота за підручником (с. 92-94)
– Які діти стають винуватцями дорожніх пригод?
– Розгляньте малюнки на с. 92 унизу. Для кого є обов’язковими правила дорожнього руху?
– Розгляньте малюнки на с. 93. Розкажіть пам’ятку пішохода.
– Розгляньте малюнки на с. 94. Які дорожні знаки означають місце зупинки автобуса і тролейбуса?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Продовження роботи за підручником (с. 94-97)
1) Розгадування ребусів.
Дорожні знаки. Рух.
2) Робота над малюнками.
– Розгляньте малюнки нас. 95.
– Які правила дорожнього руху порушують діти?
3) Читання статті “Перехід дороги з обмеженою оглядовістю”.
– Де можна переходити дорогу за відсутності пішохідних переходів та світлофорів?
– Що заважає пішоходам добре бачити проїжджу частину?
– Де у такому разі треба переходити дорогу?
– Розгляньте малюнки на с. 96. До кого дітям слід звернутися по допомогу?
– Що ще може обмежувати оглядовість дороги?
– Розгляньте малюнки нас. 96. Що у такій ситуації необхідно зробити?
Запам’ятайте! Для переходу дороги слід обирати місце, яке добре проглядається в обидва боки!
2. Розповідь учителя
– Дуже часто небезпечні ситуації на дорогах виникають через обмежену оглядовість у сутінках, уночі, у туман, під час дощу або снігопаду.
В умовах недостатньої оглядовості водій може надто пізно помітити пішохода і не встигне загальмувати.
Зробити пішоходів і велосипедистів помітнішими у світлі фар допомагають флікери. Це світловідбивні пов’язки, підвіски, значки та інші елементи. їх розміщують на одязі, ранцях і велосипедах.
Запам’ятайте! В умовах обмеженої оглядовості користуйся світловідбивачами!
Разом із дорослими доберіть кілька світловідбивачів та прикріпіть їх до ранця, куртки, комбінезона. Розкажіть друзям про необхідність використання флікерів.
3. Робота в парах
– Розкажіть одне одному правила переходу дороги.
4. Тест “Так чи ні?” (додаток)
1) Як перейти дорогу, якщо на зупинці стоїть трамвай?
О Обійти спереду;
О почекати, поки від’їде;
О обійти ззаду.
2) Обмежена оглядовість – це:
О добра видимість;
О частково видно шлях;
О нічого не видно.
Я) Коли рухаєшся в умовах обмеженої оглядовості, потрібно:
О добре оглянути шлях;
О спокійно перейти дорогу;
О швидко перейти дорогу, добре її оглядаючи.
4) Правила безпечного переходу:
О поглянь праворуч, а потім ліворуч;
О поглянь ліворуч, а потім праворуч;
О переходь дорогу, коли заманеться.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Бесіда
– Які дорожні знаки є на дорозі, якою ви йдете до школи?
– Чому не можна виходити на проїжджу частину дороги з-за перешкоди?
– Чи можна переходити дорогу в тому місці, де вона піднімається вгору чи спускається вниз? Чому?
– Обговоріть з батьками небезпечні місця на дорозі від дому до школи.