ДВИГУН ВНУТРІШНЬОГО ЗГОРЯННЯ
“ДВИГУН ВНУТРІШНЬОГО ЗГОРЯННЯ”
Урок-діалог
Мета. Сформувати поняття про роботу пари і газу; вивчити будову та принцип дії двигуна внутрішнього згоряння; розвивати вміння учнів працювати з текстом підручника, користуватися таблицями; порівнювати й зіставляти процеси, що вивчаються; ознайомити учнів з екологічними проблемами, які пов’язані з використанням двигунів внутрішнього згоряння.
Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання. Модель двигуна внутрішнього згоряння, таблиця чотирициліндрового двигуна
Методичні поради. На цьому уроці застосовується така схема вивчення теми: практичне застосування двигуна – ідеалізована схема його роботи – використання цієї схеми для пояснення дії реальних двигунів.
На уроці широко використовуються прийоми емоційного впливу на учнів: таблиці, діафільми, раніше підготовлені повідомлення учнів, незвичайна форма домашнього завдання – інтерв’ю. Для закріплення знань учні двічі проговорюють матеріал: один раз із використанням підручника, другий – під час “озвучування” діафільму.
План уроку
Зміст
1. Вивчення й закріплення нового матеріалу.
2. Історія створення двигуна внутрішнього згоряння.
3. Застосування двигунів внутрішнього згоряння.
4. Будова двигунів
5. Робота двигунів.
6. Екологічні проблеми, пов’язані із застосуванням двигунів внутрішнього згоряння.
7. Цікаві факти
8. Висновки, завдання додому.
Методи і засоби
1. Розповідь.
2. Бесіда.
3. Демонстрування моделі двигуна, таблиць, діафільму.
4. Робота з підручником.
5. Спостереження, зіставлення.
6. Повідомлення учнів.
7. Повідомлення учнів.
8. Оцінювання і коментування відповідей.
Хід уроку
Учитель. Сьогодні ми ознайомимося з будовою і принципом дії двигуна внутрішнього згоряння. Двигуни внутрішнього згоряння були винайдені нещодавно. Трохи більше ста років тому німецький механік Г. Даймлер одержав патент на винахід бензинового двигуна. Цей двигун був установлений на перших автомобілях (1885-1886) у Німеччині компанією “Даймлер і Бенц”. 1888 року капітан морського флоту Росії О. С. Костьович розробив проект бензинового двигуна. Цей двигун мав потужність 60 кВт і був призначений для дирижабля. Пізніше його застосовували на транспорті і в сільському господарстві.
Двигуни внутрішнього згоряння використовуються у мотоциклах, автомобілях, кораблях, тепловозах, комбайнах та літаках.
Поміркуймо, чому ці двигуни називаються двигунами внутрішнього згоряння.
(Демонстрування фрагменту “Третій такт” із діафільму “Теплові двигуни”.)
Як бачите, пальна суміш згоряє всередині циліндра двигуна. Тепловий двигун, у якому паливо згоряє всередині самого двигуна, називають двигуном внутрішнього згоряння.
(Демонстрування моделі й діафільму.)
Які частини двигуна ви бачите? Покажіть їх на моделі.
Учень. Двигун складається з циліндра, поршня, шатуна, клапанів, свічки, колінчастого вала і маховика.
Учитель. За рахунок якої енергії рухається поршень?
Учень. Поршень рухається за рахунок внутрішньої енергії нагрітого газу.
Учитель. Найпоширенішим двигуном внутрішнього згоряння є чотиритактний. Один робочий цикл двигуна здійснюється за чотири ходи поршня, або, як кажуть, за чотири такти. Крайні положення поршня в циліндрі називають мертвими точками. Розгляньмо ці такти. То де ж згоряє паливо у двигуні?
Учень. Паливо згоряє всередині циліндра.
Учитель. Як паливо потрапляє всередину циліндра? Знайдіть відповідь у підручнику.
Учень. Під час повороту вала двигуна поршень рухається вниз. Об’єм над поршнем збільшується – створюється розрідження. У цей час відкривається впускний клапан, і в циліндр надходить пальна суміш.
(Демонстрування І такту на моделі двигуна. Запис на дошці: І такт – впуск пальної суміші. (мал. 1))
Мал. 1.
Учитель. Прочитайте, що буде далі.
Учень. Поршень піднімається вгору і стискує пальну суміш.
Клапани закриті. У кінці II такту суміш загоряється від електричної свічки.
(Демонстрування II такту на моделі. Запис на дошці: “II такт – стиск пальної суміші”.)
Учитель. Прочитайте у підручнику опис III такту. Як він називається?
Учень. III такт називається робочим ходом, тому що гази, які утворилися внаслідок згоряння пальної суміші, тиснуть на поршень і рухають його вниз. Виконується робота.
(Демонстрування III такту на моделі. Запис на дошці: “III такт – робочий хід”.)
Учитель. Прочитайте наступний абзац і ознайомтеся із IV тактом. Як він називається?
Учень. Випуск. У IV такті поршень рухається вгору і виштовхує гази через відкритий випускний клапан. У кінці IV такту клапан закривається.
(Демонстрування IV такту за допомогою моделі. Запис на дошці: “IV такт – випуск відпрацьованих газів”.)
Учитель. Отже, за скільки тактів відбувається один робочий цикл у двигуні? Як називаються ці такти?
Учень. Ми розглянули чотири такти: впуск, стиск, робочий хід, випуск.
Учитель. Запишіть у зошити цикл роботи двигуна. Подивіться на модель. Що відбуватиметься при подальшому обертанні колінчастого валу?
Учень. Такти повторюватимуться.
Учитель. Чим пояснити вихід поршня з положень, що називаються “мертвими точками”?
Учень. Колінчастий вал із маховиком, отримавши поштовх від поршня під час робочого ходу, продовжує обертатися за інерцією і забезпечує подальший рух поршня.
(Демонстрування таблиць із зображенням одноциліндрового і чотирициліндрового двигунів.)
Учитель. Чим відрізняються ці двигуни?
Учень. Кількістю циліндрів.
Учитель. Як ви вважаєте, чи однакова потужність цих двигунів?
Учень. Потужність чотирициліндрового двигуна більша.
Учитель. Правильно. Багатоциліндрові двигуни забезпечують рівномірне обертання вала і мають більшу потужність. Одноциліндрові двигуни встановлюють на моторних човнах і мопедах. На мотоциклах встановлюють двоциліндрові, на автомобілях, тракторах – 4, 6, 8, 12-циліндрові двигуни. А чому поверхню циліндра часто роблять ребристою?
Учень. Така поверхня забезпечує краще охолодження двигуна.
Учитель. А для чого необхідно охолоджувати двигун? Як цього досягають?
Учень. Під час роботи двигун нагрівається. Якщо двигун не охолоджувати, пальна суміш може передчасно загорітися. Тому охолодженням підтримують певну температуру двигуна.
Охолодження буває рідинне і повітряне.
(Демонстрування нагрівання велосипедного насоса під час накачування повітря: учень робить кілька швидких рухів поршнем, прикриваючи вихідний отвір.)
Учитель. Що відчуває палець?
Учень. Тепло.
Учитель. Отож, під час сильного і швидкого стискання газ нагрівається. Це явище використовується в дизельних двигунах. У цих двигунах паливо запалюється від нагрітого повітря. Про дизельні двигуни нам розповість інший учень.
Повідомлення учня.
Двигун внутрішнього згоряння із самозапалюванням сконструював у 1897 р. німецький інженер Рудольф Дизель. На честь винахідника цей двигун названий дизелем. У циліндрі дизеля стискається не пальна суміш, а чисте повітря, яке нагрівається при цьому до 650°С. У момент підходу поршня до верхнього положення у циліндр через форсунку впорскується пальне, яке в циліндрі загоряється.
Дизель економічніший і має вищий коефіцієнт корисної дії.
Дизельні двигуни ставлять на автомобілях великої вантажопідйомності, тракторах, морських суднах, тепловозах.
Учитель. Зараз у світі нараховується понад 300 мільйонів автомобілів і їхня кількість щорічно зростає ще на 30 мільйонів. Збільшуються масштаби транспортних перевезень, а заодно і масштаби екологічної шкоди, якої вони завдають природі. Про деякі екологічні проблеми розкаже нам учень…
Повідомлення учня.
Так, лише один сучасний реактивний пасажирський літак протягом восьмигодинного польоту з Європи до Америки “з’їдає” від 50 т до 75 т кисню, викидаючи в атмосферу десятки тонн оксиду карбону (вуглекислого газу), оксидів нітрогену та інших шкідливих сполук. Легковий автомобіль забирає з повітря кисню майже в 100 разів, а вантажний – у 200 разів більше, ніж одна людина. На автомобільний транспорт припадає понад 40 % забруднення атмосфери великих міст. Підраховано, що якби з’єднати всі вихлопні труби автомобілів, які рухаються вулицями Києва, в одну трубу, то утворився б зловісний кратер діаметром 25 м, з якого щорічно викидається 110 тис. тонн шкідливих газів. Справа погіршується ще й тим, що автомобільні викиди концентруються в приземному шарі повітря – саме в зоні нашого дихання.
Учитель. Як боротися із цим забрудненням?
Повідомлення учня.
У результаті спалювання вуглеводневого палива у двигунах внутрішнього згоряння в атмосферу викидається вуглекислий газ, концентрація якого зростає приблизно на 0,25 % за рік. Це небезпечно, бо може викликати в майбутньому розігрівання атмосфери за рахунок парникового ефекту. З вихлопних труб автомобілів в атмосферу викидаються також оксиди сульфату й нітрогену, що спричиняється до виникнення кислотних дощів. Атмосфера забруднюється також дрібними твердими частинками попелу, шлаку, неповністю згорілого палива (сажею). Для зменшення токсичності вихлопних газів автомобілів застосовують регулювання двигунів, впроваджують екологічно чисті марки пального, встановлюють на автомобілях спеціальні каталізатори, які допалюють чадний газ до вуглекислого тощо.
Учитель. Підіб’ємо підсумок. Що ми сьогодні вивчили?
Учень. Ми вивчали будову і принцип дії двигуна внутрішнього згоряння.
Учитель. Чому він так називається?
Учень. Тому що в такому двигуні паливо згоряє всередині циліндра.
Учитель. Тепер озвучимо діафільм.
(Демонстрування фрагментів діафільму. Учні називають такти робити двигунів і розповідають, що при цьому відбувається.)
Учитель. Ви ознайомилися з двигунами внутрішнього згоряння двох видів. Що об’єднує ці двигуни?
Учень. Це теплові машини, в яких механічна робота виконується за рахунок внутрішньої енергії палива. В одному з них пальна суміш запалюється від іскри свічки, а в другому паливо запалюється в повітрі, розігрітому до високої температури завдяки стисканню.
Учитель. До якого виду двигунів можна віднести вогнепальну зброю?
Учень. До двигунів внутрішнього згоряння.
Учитель. До наступного уроку візьміть інтерв’ю у батьків, знайомих, професія яких пов’язана з двигунами внутрішнього згоряння, запропонувавши їм відповісти на такі запитання.
1. Якого типу двигуни встановлені на тракторах чи машинах?
2. Які потужності цих двигунів?
3. Які заходи вживаються конструкторами для охорони атмосферного повітря від забруднення?
(Учитель оцінює й коментує відповіді учнів, їхнє уміння працювати з підручникам, аналізувати діафільми, активну роботу на уроці, цікаві й змістовні повідомлення.)
Домашнє завдання:
§ 20; № 920, 921 зі збірника задач В. І. Лукашика.