Ріки басейнів Північного Льодовитого й Атлантичного океанів. Басейн внутрішнього стоку

Розділ 2 МАТЕРИКИ

Тема 5. Північна Америка

§54 Ріки басейнів Північного Льодовитого й Атлантичного океанів. Басейн внутрішнього стоку

Пригадайте

Від чого залежать рівень і кількість води в ріках?

До басейну Північного Льодовитого океану належать такі великі річки Азії, як Об, Єнісей і Лена та багато інших. Об за площею басейну посідає шосте місце у світі і перше місце в Євразії (майже З млн км2). Вона утворюється від злиття двох річок, що беруть поча­ток на Алтаї. Десь на півдорозі до Карського моря в Об впадає Іртиш, площа басейну

якого становить понад половину площі усього Обського басейну. Довжина Обі з притокою Іртишем становить 5400 км. Більшу частину року (близько 200 днів) річка вкрита льодом. Об з Іртишем – типові рівнинні ріки з повільною спокійною течією.

Єнісей починається в Саянах і також прокладає собі шлях на північ до Карського моря. На відміну від Обі, течія 6’нісею переважно бурх­лива й стрімка. У руслі Єнісею часто трапляються пороги, що утруд­нює судноплавство. Проте річка багата на гідроенергію. Не випадково на Єнісеї та його притоках збудовані одні з найбільших у світі гідрое­лектростанцій.

Лена – найдовша

річка басейну Північного Льодовитого океану. Вона бере початок у хребтах Прибайкалля порівняно невели­ким струмком. Проте на тривалому шляху до моря Лаптєвих річка приймає понад 400 приток. У нижній течії відстань між її берегами подекуди досягає 30 км, а її дельта перевищує за площею Київську область.

Розливаються Об, Єнісей і Лена навесні, коли тануть сніги. У цей час рівень води в них може підняти­ся до 12 м, а у нижній течії Єнісею – навіть до 18 м.

До басейну Атлантичного океа­ну належать переважно євро­пейські річки, водний режим яких неоднаковий у різних регіонах.

Наприклад, на рівнинах Середньої Європи багато річок повноводні впродовж усього року (мал. 183).

На відміну від них, річки Півден­ної Європи мають бурхливу течію в холодний період року, а влітку деінде і зовсім пересихають.

Ріки басейнів Північного Льодовитого й Атлантичного океанів. Басейн внутрішнього стоку

Мал. 183. Річка Майн повноводна впродовж усього року

Ріки басейнів Північного Льодовитого й Атлантичного океанів. Басейн внутрішнього стоку

Мал. 184. Повінь на річці Дунай Практичне завдання

Використовуючи карти атласу, визначте найбільші ріки Середньої і Південної Європи. З якими особливостями клімату пов’язані відміни в їхньому водному режимі?

У живленні річок Східної Європи велику роль відіграють талі снігові води. Повені бувають навесні (мал. 184), улітку рівень води значно знижується. У зимовий період більшість річок, як, наприк­лад, Дунай і Дніпро, замерзають.

Факти сьогодення

Паводки в Європі. Наприкінці літа 2005 року потужний циклон з Атлантики спричинив катастрофічні паводки в ряді європейських країн – в Австрії, Швейцарії, Франції, Німеччині, Чехії, Румунії, Угор­щині, Молдові й Болгарії. Тисячі людей змушені були покинути свої домівки. Під водою опинилися цілі села й лани.

Дунай – друга за довжиною (2850 км) та площею басейну річка Європи (мал. 185). Вона починає свій шлях у невисоких горах Німеччини і впадає трьома голов­ними рукавами (гирлами) у Чорне море. У верхів’ях Дунай має типо­во гірський характер, він повно­водний і влітку. Проте ліві й праві притоки ріки беруть початок у різних кліматичних поясах, що ускладнює її водний режим.

Дніпро – третя за довжиною річка Європи (2201 км) і найбільша в Україні. Вона бере початок на Валдайській височині та впадає у Дніпровський лиман Чорного моря. Живиться річка переважно талими сніговими водами, з якими пов’язана весняна повінь. Найнижчий рівень води спостерігається влітку, а також взимку, коли морози сковують Дніпро кригою. На річці споруджено багато водосховищ.

Басейн внутрішнього стоку приймає води найбільшої річки Європи – Волги (3530 км). Басейн Волги нагадує розгалужене могутнє дерево, що охоплює третину площі Східноєвропейської рівнини. Річка бере початок на Валдайській височині й живиться переважно талими сні­говими водами. Її стік регулюють водосховища. Найбільші притоки Волги – Кама й Ока – щедро живлять річку, що, впадаючи в Каспій­ське море, утворює найбільшу в Європі дельту.

Ріки басейнів Північного Льодовитого й Атлантичного океанів. Басейн внутрішнього стоку

Мал. 185. Річка Дунай у межах Будапешта

Серед інших значних річок басейну внутрішнього стоку – найбільші річки Центральної Азії Амудар’я і Сирдар’я, що беруть початок високо в горах. Річки живляться сніговими й льодовикови­ми талими водами. На рівнинах їхні води розбирають на зрошення. З господарською метою витрачають так багато води, що річки, які ще донедавна впадали в Аральське море, уже не досягають цієї водойми.

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 8 (продовження)

Позначення на контурній карті основних географічних об’єктів материка

Позначте річки: Рейн, Ельба, Дунай, Дніпро, Дністер, Волга, Об, Єнісей, Лена, Амур, Хуанхе, Янцзи, Меконг, Ганг, Інд, Євфрат, Тигр.

ПІДСУМКИ

Річки басейнів Північного Льодовитого океану розливаються здебільшого навесні, під час танення снігів.

Водний режим річок басейну Атлантичного океану помітно відрізняється в різних регіонах.

Річки басейну внутрішнього стоку живляться сніговими, а та­кож льодовиковими талими водами і тому розливаються навесні або влітку.

Запитання і завдання для самоперевірки

Біла горизонтальна смуга на прапорі Австрії символізує річку, яка перетинає країну із заходу на схід, а також протікає територією ще восьми країн Європи (включно з Україною). Назвіть цю річку й країни, які вона перетинає.

У Санкт-Петербурзі перед першою російською біржею є скульп­турні зображення богів річок, зокрема найбільшої і третьої за довжиною в Європі. Назвіть ці річки й поясніть, як вони живляться.

Коли й чому розливаються найбільші річки басейнів Північного Льодовитого й Атлантичного океанів?

Назвіть найбільші річки басейнів Північного Льодовитого й Атлантичного океанів.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...WordPress › Error

There has been a critical error on your website.

Learn more about debugging in WordPress.