ДВОЧАСТИННА БУДОВА МУЗИКИ

Урок 28. ДВОЧАСТИННА БУДОВА МУЗИКИ

Вступ
Сьогодні ми розглянемо двочастинну будову музики.
Ми вже знаємо, що кожний музичний твір має свою будову. А ті з них, що побудовані на одному музичному матеріалі та не містять контрастних частин, відносять до одночастинних.
Демонстрація французької народної пісні “Пастух”
Прослухайте вже знайому нам французьку народну пісню “Пастух”, пригадаємо її зміст і мелодичну лінію, прослідкуємо за будовою.
Продовження розучування французької народної пісні “Пастух”

Продовжіть

розучування французької народної пісні “Пастух”. Зверніть увагу на точний спів початкової інтонації, а також на доспівування до кінця половинних тривалостей і збереження наспівності в рухливому темпі.

1. Чуєш, грає пастушок,
Кличе вівці на лужок.
Тільки небо запалає,
Вийде в поле та й заграє:
“Ту-ру, ту-ру, та-ра-ра,
Чути з нашого двора”
2. Трави срібні від роси,
Скрізь пташині голоси.
Соловейко сів на гілку,
В руки хлопчик взяв сопілку:
“Ту-ру, ту-ру, та-ра-ра,
Нам на луки вже пора!”

Повторне слухання пісні “Пастух”, визначення прийому виконання


Послухайте французьку народну пісню “Пастух” в дещо іншому виконанні та спробуйте відповісти на запитання: що змінилося?
Аналіз прослуханого твору
Твір виконаний каноном.

Канон – це прийом багатоголосного виконання музики, в основі якого лежить точне повторення мелодії декількома голосами, кожен з яких вступає по черзі із запізненням. У каноні можуть брати участь два і більше голосів.

Спробуйте створити власний канон на мелодію французької народної пісні “Пастух”.
Слухання. Е. Гріг “Пісня Сольвейг” (повністю)
Ми продовжимо розглядати будову музичних творів і знову послухаємо “Пісню Сольвейг” норвезького композитора Едварда Гріга.
Зверніть увагу, чи прозвучить цей твір так само, як і на минулому уроці.
Аналіз прослуханого твору

Ми прослухали “Пісню Сольвейг” норвезького композитора Едварда Гріга і відчули її двочастинну будову. Наспівна мелодія цього твору поступається місцем більш рухливій, світлішій, танцювальній; плавний рух – гострому ритмові; мінор – мажорові. Усе це відтворює зміну настрою Сольвейг, а також перехід від сумних роздумів до світлих сподівань. Зміна частин у творі пов’язана зі зміною характеру музики, розвитком почуття та настрою.

Підсумки уроку

Якщо в музичних творах є два яскраво виражених характери, настрої, ми можемо говорити про його двочастинну будову. До такої форми музики відносять пісні, що складаються із контрастних заспіву та приспіву. Наприклад, українські народні пісні “Верховино, світку ти наш” та “Дівка Явдошка”, п’єса “Пісня Сольвейг” Едварда Гріга.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: ДВОЧАСТИННА БУДОВА МУЗИКИ