ФОРМЕНІ ЕЛЕМЕНТИ КРОВІ – КРОВ – ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВ’Я
Довідник з біології
ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВ’Я
КРОВ
ФОРМЕНІ ЕЛЕМЕНТИ КРОВІ
Еритроцити (від грец. erythros – червоний і kytos – вмістилище, тут – клітина) – червоні кров’яні тільця. Вони визначають колір крові. Це без’ядерні клітини, що мають вид двояко-вгнутого диска діаметром 7-8 мкм і завтовшки 1-2 мкм. В еритроцитах міститься специфічний пігмент крові – гемоглобін, який є білком, пов’язаним з атомом заліза. У нормі в крові міститься 13,0-16,0 г% гемоглобіну. Еритроцити утворюються в червоному кістковому мозку. Віл крові
Лейкоцити (від грец. leukos – білий і…цит) – білі кров’яні тільця, що не мають постійної форми, вони містять ядро і здібні до амебоїдного руху їх розміри від 8 до 20 мкм. Вони можуть проникати через стінки судин і пересуватися між клітинами. Існують декілька видів лейкоцитів, які відрізняються розмірами, наявністю або відсутністю зернистості, формою ядра. Нейтрофіли, базофіли, еозинофіли відносяться до зернистих лейкоцитів; лімфоцити і моноцити – до незернистих. Кількість лейкоцитів сильно коливається: при визначенні їх вранці, натще, вона складає від 4×109 до 9×109 віл крові. Лейкоцити утворюються в червоному кістковому мозку, селезінці, лімфатичних вузлах, руйнуються в селезінці, осередках запалення. Тривалість їх життя 2-4 дні. Основна функція лейкоцитів – захист організму від мікроорганізмів, чужорідних білків, чужорідних тіл – здійснюється завдяки їх здібності до фагоцитозу. Різновид білих клітин крові – лімфоцити здатні утворювати антитіла у відповідь на проникнення в організм збудників захворювань. Лейкоцити також здатні знищувати відмерлі клітини організму.
Тромбоцити (від грец. thrombos – згусток і…цит) – без’ядерні кров’яні пластинки округлої або овальної форми діаметром 2-5 мкм. Вміст їх віл крові – (180-320) х 109. Утворюються в червоному кістковому мозку, руйнуються в селезінці.
Тривалість їх життя 8-11 днів. У кров’яних пластинках виявляються специфічні гранули, що містять серотонін і речовини, які беруть участь у згортанні крові, а також мітохондрії, мікротрубочки (які зумовлюють, як вважають, рухливість пластинок), гранули глікогену, іноді рибосоми. Функція тромбоцитів – участь у згортанні крові.