Гігієнічні вимоги під час занять фізичними вправами

ФІЗИЧНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ’Я

Тема 4 ОСОБИСТА ГІГІЄНА

Урок 8 Гігієнічні вимоги під час занять фізичними вправами

На цьому уроці ви дізнаєтесь:

Про вимоги щодо правильної організації активного відпочинку та занять фізичною культурою;

Про важливість занять фізичними вправами для розвитку основних систем і нормального функціонування організму;

Про необхідність занять фізичними вправами для підтримання належного рівня фізичного розвитку.

Пригадайте

На попередніх уроках ми наголошували на важливості занять фізичними

вправами для нормального фізичного розвитку. Які види спорту сприяють цьому?

Сучасне життя школяра – це заняття в школі, приготування уроків, читання, перегляд телевізійних передач. Вимушене обмеження різноманітних рухів позначається на загальному стані організму – швидко з’являється втома, різко змінюється настрій, погіршується пам’ять і увага. Що ж робити? Як допомогти собі?

Що таке активний відпочинок

Насамперед слід навчитися активно відпочивати. Пригадайте, що таке активний відпочинок. Це рухливі ігри або фізичні вправи на свіжому повітрі. Такий відпочинок збадьорює, знімає втому

після тривалого сидіння за партою. Розгляньте малюнок 21. Які види активного відпочинку зображені на ньому?

У вашому розпорядку дня має бути передбачено щоденно 1-1,5 години для прогулянки, фізичних вправ чи спортивних ігор. Навантаження бажано зменшувати в ті дні, коли на уроці фізичного виховання в школі ви багато бігали або брали участь, наприклад, у лижних перегонах.

Які фізичні вправи чи види спорту краще вибрати

Будь-які, що відповідають вашому віку. Головне, щоб ці вправи приносили задоволення і не шкодили вашому здоров’ю.

Найкращий час для занять фізичними вправами – за годину після обіду та не пізніше ніж за дві години до сну. Ввечері, після приготування уроків, бажано просто прогулятися на свіжому повітрі. Це сприятиме міцному сну.

Навесні та влітку, якщо ви встаєте рано, можна також встигнути зробити кілька фізичних вправ. Добре, коли це стане вашою звичкою.

У школі на уроках фізкультури учні виконують вправи за спеціальною навчальною програмою. Але що робити тому, хто фізично слабкий і не може зробити все, що пропонує вчитель? Тоді слід робити вправи, які подобаються чи краще виходять.

Гігієнічні вимоги під час занять фізичними вправами

Мал. 21. Приклади рухливих ігор

Запамятайте

– Якщо ви вирішили самостійно виконувати фізичні вправи, періодично звертайтесь до шкільного лікаря чи у свою поліклініку, щоб перевіряти стан свого здоров’я.

– До лікаря необхідно терміново звертатись також у всіх випадках, коли ви відчуваєте погіршення стану здоров’я.

– Якщо протягом двох-трьох діб самопочуття не поліпшиться, слід припинити заняття і обмежитись тільки ранковою гімнастикою. У подальшому збільшувати навантаження можна лише за вказівкою лікаря.

Де краще виконувати фізичні вправи

Чудово, якщо біля вашого будинку є спортивний майданчик, сквер чи парк. На спортивних майданчиках можна пограти у футбол, волейбол, теніс та інші рухливі ігри. Можна тренуватися й у дворі будинку, а бігати – навколо житлового масиву по вулицях. При цьому бажано не заважати пішоходам, а перебігаючи вулицю, треба бути надзвичайно уважним. За негоди (дощу, сильного морозу) гімнастику можна зробити вдома. Для цього підходять такі вправи: біг на місці, підстрибування, гімнастичні рухи, для хлопчиків – вправи з гантелями та еспандером тощо (мал. 22).

Гігієнічні вимоги під час занять фізичними вправами

Мал. 22. Приклади фізичних вправ, які можна виконувати вдома

Правила гігієни під час занять фізичними вправами

Не можна бігати та фізично навантажувати себе натщесерце або одразу після їжі. Бігати краще по м’якому грунту. За тривалого бігу по жорсткій поверхні, наприклад по асфальту, може з’явитися біль у м’язах ніг.

На початку занять необхідно робити розминку, а наприкінці – вправи на розслаблення м’язів. Якщо недостатньо розігріти тіло під час розминки, можуть боліти м’язи.

Для занять фізкультурою дуже важливо правильно підібрати комфортний одяг та зручне взуття. Вони не повинні обмежувати рухи і мають бути виготовлені з матеріалу, що добре вбирає вологу.

Після занять фізичними вправами треба обов’язково помитися під теплим душем протягом двох-трьох хвилин. Але якщо ви прийшли з холоду, почекайте 10-15 хвилин. Різка зміна температури може призвести до порушень роботи серця. В жодному разі не можна митися дуже гарячою або дуже холодною водою.

Поміркуйте

Після тривалої хвороби ваш товариш виявив бажання зайнятися спортом. Що б ви йому порадили?

Ви вирішили бігати зранку, як це робить ваш однокласник. Однак уже через 100 м відчули задишку, ногам стало важко. Чому? Адже ви з цим однокласником ровесники і майже однієї статури.

ЯК БУТИ

Ви вже багато знаєте про важливість помірного фізичного навантаження на організм, що росте. Знаєте, що регулярні фізичні вправи допоможуть вам стати стрункими, мати гарну фігуру. А це надасть впевненості у собі. Проте чи багато ваших ровесників відвідують спортивні секції?

На жаль, ні. Іноді на заваді цьому стають нестатки сім’ї або проблеми зі здоров’ям. А буває, просто ліньки вставати рано, бігти на вулицю. Дехто соромиться робити гімнастичні вправи на очах перехожих. Подолати ці труднощі вам допоможе дружба.

Знайдіть собі однодумців, і вас не зупинять жодні перешкоди. Ніщо так не єднає людей, як спільна мета (мал. 23).

Гігієнічні вимоги під час занять фізичними вправами

Мал. 23

Доведіть, що ви знаєте

1. Як ви гадаете, чому відпочинок має бути саме активним? Чи не ліпше полежати на дивані з улюбленою книжкою?

2. Пригадайте, який час найкращий для фізичних вправ.

3. Як впливають на організм підлітка фізичні вправи? Чому так важливо звертати увагу на своє самопочуття?

4. Зазначте, з яких вправ потрібно починати спортивне заняття, а якими завершувати.

5. Чи обов’язково після тренування митися під душем?

Домашнє завдання

З допомогою батьків і друзів знайдіть майданчик для занять фізичними вправами. Разом з батьками підберіть зручний одяг для занять у спортивному залі та на вулиці.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Гігієнічні вимоги під час занять фізичними вправами