ГОЛОВНА ПІСНЯ КРАЇНИ
РОЗДІЛ 1 МУЗИКА МОГО НАРОДУ
ТЕМА 2 ГОЛОВНА ПІСНЯ КРАЇНИ
Напевно, ти вже знаєш, що в кожній країні є свої державні символи, один з яких – музичний твір, який називається гімн. Без виконання гімну не розпочинається жодне державне свято чи урочиста подія, зокрема, святкова шкільна лінійка, спортивні змагання, футбольні матчі тощо.
А звідки взялися ці пісні – гімни?
Вважається, що перші гімни виникли у Стародавній Греції. Співи хвалебного характеру – гімни – складали на честь міфічних богів і героїв. Минали століття, упродовж
Гімн – урочиста пісня, один із державних символів країни.
Національний гімн – це найвищий вияв волелюбних прагнень народу, його духовно-патріотичних устремлінь. Гімн нашої держави був написаний композитором Михайлом Вербицьким на вірші поета Павла Чубинського. У пісні “Ще не вмерла України” втілена споконвічна мрія нашого народу стати суверенним, незалежним, здобути волю. Музика і вірші цього твору виражають незламну віру
Композиторська пісня – це музичний твір, написаний композитором і поетом.
А чи пам’ятаєш, як треба триматися під час виконання національного гімну? Співають гімн урочисто, піднесено, таким чином виражаючи гордість за свій народ і повагу до держави. Пам’ятай: під час виконання Державного гімну треба стояти рівно, опустивши руки або поклавши праву руку на серце.
Слухаємо музику
Державний Гімн України, вірші Павла Чубинського, музика Михайла Вербицького.
– Які почуття тебе охоплюють, коли звучить гімн? Проспівай гімн із відповідним настроєм. А допоможе тобі гідно і з честю виконати гімн фея Інтонація зі своїми словами-підказками.
МУЗИЧНИЙ КАЛЕЙДОСКОП
В історії музики існує безліч пісень урочистого характеру, серед яких – державні, військові, релігійні, революційні гімни. Так, відомий у всьому світі гімн “Марсельєза” створили повсталі французи під час буржуазної революції кінця 18 століття. Сьогодні цей твір є Державним Гімном Франції.
Ілюстрований фрагмент нот “Марсельєзи”
Ми звикли, що гімн – це самостійний твір, однак іноді він може бути частиною великого музичного твору: опери, ораторії, балету Так, у характері гімну Людвиг ван Бетховен завершив свою Дев’яту симфонію. Ця хорова частина написана на текст оди Шиллера “До радості” й сьогодні відома як Гімн Європейського Союзу, адже у творі прославляється всесвітнє братерство людей.
Доволі часто в ефірі радіостанцій спортивного спрямування можна почути твір американського композитора Аарона Копленда. Його п’єса для мідних духових та ударних інструментів називається “Гімн простій людині”.
Музика навколо нас
1. Допоможи Тріольчику визначити, до якої групи пісень належить гімн.
2. Поміркуй, у чому полягають відмінності між народною піснею і композиторською. Заповни таблицю в робочому зошиті.
НАРОДНА ПІСНЯ | КОМПОЗИТОРСЬКА ПІСНЯ |
3. Досліди історію походження Державного Гімну України.