ГРАДУСНА СІТКА НА ГЛОБУСІ Й КАРТІ
РОЗДІЛ II ЗЕМЛЯ НА ПЛАНІ ТА КАРТІ
Тема 5 ГЕОГРАФІЧНІ КООРДИНАТИ
§16. ГРАДУСНА СІТКА НА ГЛОБУСІ Й КАРТІ
– Пригадайте з уроків математики, що називають градусом.
– Пригадайте з уроків природознавства, що таке паралелі й меридіани.
Як правильно нанести на карту міста, гори, річки? Таке питання турбувало ще Ератосфена в III ст. до н. е. Для цього вчений грек довільно наніс на карту тонкі лінії, які назвав паралелями й меридіанами. Якщо ви уважно подивитесь на сучасні глобус або географічну карту, то побачите ці лінії. Але проводять
ДЕ ПРОХОДЯТЬ МЕРИДІАНИ. Меридіани – це умовні найкоротші лінії, проведені на карті чи глобусі від одного полюса до іншого (мал. 52). На місцевості їх немає. Усі меридіани зближуються біля полюсів, а потім сходяться в точці полюса.
Напрямок меридіана збігається з напрямком тіні від предметів на поверхні Землі опівдні (мал. 51). Меридіан можна провести через будь-яку точку земної поверхні, й усюди він буде спрямований на північ і південь, тобто до полюсів.
ЯК ПРОВОДЯТЬ ПАРАЛЕЛІ. Вам уже відомо, що на глобусі на однаковій відстані від полюсів проведене коло – екватор.
Екватор – також паралель, причому головна.
Від нього відлічують інші паралелі, проведені через певні відстані в градусах у Північній і Південній півкулях.
Паралелі – так само умовні лінії, проведені на карті чи глобусі паралельно екватору. Вони оперізують земну кулю із заходу на схід. Паралель, як і меридіан, можна провести через будь-яку точку земної поверхні. На відміну від меридіанів, на глобусі паралелі не однакові за довжиною. Найдовша паралель – екватор.
Від нього в напрямку до полюсів радіус кіл-паралелей зменшується.
Подорож у слово
Слово меридіан означає полуденна лінія.
Мал. 51. Лінія меридіана (а) збігається з напрямком тіні від предмета опівдні (б)
Мал. 52. Меридіани
Мал. 53. Паралелі
Мал. 54. Градусна сітка
Найдовша і головна паралель Землі – екватор. Його довжина – 40 076 км. Щоб проїхати таку відстань потягом, знадобиться місяць, а щоб пройти пішки – приблизно 5 років.
ЯК УТВОРЮЄТЬСЯ ГРАДУСНА СІТКА. , Меридіан і паралель можна провести через будь-яку точку земної поверхні. На карті і глобусі їх проводять через однакову кількість градусів, наприклад через 10° або 20°. Перетинаючись, вони й утворюють градусну сітку (мал. 54). Зрозуміло, що на земній поверхні цієї сітки немає. Вона є уявною. Усі лінії градусної сітки зображені на глобусах і картах для зручності вивчення нашої планети.
Градусна сітка дає змогу визначати напрямки на карті. Якщо на планах місцевості напрямок на північ орієнтований точно на верхню рамку, то на картах його вказують меридіани. А паралелі відповідно – напрямок “захід – схід”. На карті сторони горизонту враховують тоді, коли визначають положення материків, країн, населених пунктів щодо більших об’єктів. Наприклад, Антарктида розташована в Південній півкулі, Франція – на заході Європи, Кримський півострів – на півдні України.
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ
– Меридіани – це умовні найкоротші лінії, проведені на карті чи глобусі від одного полюса до іншого.
– Паралелі – це умовні лінії, проведені на карті й глобусі паралельно екватору.
– Градусна сітка – це сітка на глобусі або карті, утворена паралелями й меридіанами, які проведені через певну кількість градусів.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1. Що називають меридіанами? Який вони мають напрямок на глобусі й карті?
2. Користуючись картою півкуль, визначте, уздовж якого меридіана простягаються Уральські гори.
3. Що називають паралелями? Як їх проведено на глобусі й карті?
4. За глобусом визначте, які паралелі не перетинають жодного материка.
5. Через скільки градусів на карті півкуль у вашому атласі проведено найближчу до екватора паралель?