КАНАДА
Розділ 2. Регіони і країни світу.
Тема 3. Країни Північної Америки
§43. КАНАДА
Загальні відомості про країну. Площа Канади – близько 10 млн км2; населення 33,7 млн осіб. Канада – друга за розмірами країна світу після Росії. За формою державного правління Канада є конституційною монархією, за формою державного устрою – федерацією (мал. 127). Столиця країни – Оттава. Главою держави є Королева Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії. Представляє монарха в Канаді генерал-губернатор, якого призначає монарх за
Географічне положення Канади на півночі материка визначило її природні особливості. На півдні і північному заході країна межує зі США, з якими підтримує найтісніші економічні зв’язки. Решта кордонів країни – на півночі, заході і сході – морські. До складу Канади входить велика група арктичних островів, так званий Канадський арктичний архіпелаг, який має суворі природні умови і поки що мало освоєний. Поряд з Канадою розташований найбільший острів світу Гренландія, вкритий потужним
Мал. 127 Провінції Канади
Природні умови і ресурси. Канада відрізняється наявністю різноманітних природних ресурсів – мінерально-сировинних, земельних і лісових. На заході Канади здіймаються високі гірські хребти Кордильєр. Гори поступаються місцем Великим рівнинам з їхніми вічнозеленими хвойними лісами на півночі і преріями на півдні. До рівнин на півночі примикає Канадський щит – дугоподібний виступ фундаменту Північноамериканської платформи. У рельєфі – це скелясте плато з розташованими на ньому численними озерами й горбами.
Канада розташована в арктичному, субарктичному та помірному кліматичних поясах. На півночі країни кліматичні умови суворі, узимку з пронизливими вітрами, що утримують температуру набагато нижче нульової позначки. Лише на півдні і заході переважає дещо м’якіший клімат. Найбільша кількість опадів спостерігається на західному узбережжі.
Країна відрізняється величезними запасами водних, і зокрема гідроенергетичних, ресурсів. Велике господарське значення мають Великі озера з річкою Св. Лаврентія, водні системи Великих Канадських озер, річки Маккензі з Атабаскою, Нельсон із Саскачеваном та ін. Природа в Канаді перебуває під охороною держави.
Канада посідає одне з перших місць у світі за запасами деревини, володіє значними (світового значення) покладами мінерально-сировинних ресурсів, зокрема рудами кольорових і дорогоцінних металів, залізною та урановою рудами, нафтою і природним газом, калійними солями і азбестом, вугіллям.
Народонаселення і культура. Природний приріст населення Канади, як і більшості розвинутих країн, становить менше 1 %о. А найголовнішим чинником формування населення країни є імміграція. Так, за рахунок іноземців, які інтенсивно переселялися до Канади в XIX ст., населення країни збільшилося в п’ять разів! Значними міграційні процеси були й до 70-х років XX ст. Нині темпи переселення населення до Канади суттєво зменшилися. Іммігранти не тільки вплинули на чисельність населення, а й визначили його вікову, статеву, національну і професійну структуру. У Канаді переважає населення у віці старше 15 і молодше 65 років. Проте в останні роки намітилася тенденція до старіння населення. Тривалий час в країні переважали чоловіки. Тепер їхня кількість суттєво зменшилася.
Національний склад населення Канади дуже строкатий, проте його основою є дві нації, яких часто називають засновниками країни. Це – канадці британського походження (40 % від усього населення країни) і канадці французького походження (відповідно 25 %). Є серед жителів корінне населення – індіанці та ескімоси, кількість яких становить близько півмільйона осіб. Найбільше корінного населення проживає в північно – західній частині країни в провінції Нунавут.
Канада характеризується дуже низькою густотою населення. Найгустіше заселені південні райони країни на кордоні зі США. Довжина заселеної смуги в 40 разів перевищує ширину. Малозаселеними або зовсім незаселеними є території на Півночі та в центральній частині країни. У багатих на природні ресурси північних районах проживає тільки 1,5 % її жителів.
Серед віруючих переважають католики і протестанти, яких у країні майже порівну (по 40 %), представники інших конфесій та поза вірою – близько 20 %. У державі діє дві офіційні мови – англійська та французька. Двомовність дотримується вельми скрупульозно: двомовними є всі офіційні документи, етикетки на товарах, оголошення, написи та ін. Причиною цього є неодноразове загострення мовної проблеми між канадцями британського та канадцями французького походження, яке вилилося у так званий Квебекський конфлікт.
Реалії сьогодення
Найкраще місце для життя. За оцінками ООН, Канада вже кілька років поспіль є “одним з кращих у світі місцем для проживання” за загальним рівнем життя, можливістю отримати освіту, за екологічними умовами, за розвитком культури і мистецтва, особистісною безпекою людини тощо. За комплексним показником “індекс розвитку людського потенціалу” Канада стійко випереджає США, Японію та розвинуті країни Європи. У 2002 р. в Канаді набрав чинності імміграційний закон, який забороняє проникнення в країну “з чорного ходу”, тобто нелегально.
Господарство. Канада входить до країн Великої сімки. За рівнем ВВП (1,3 трлн дол.) вона посідає тринадцяте місце у світі. Для Канади, як і для США, характерна ринкова модель розвитку економіки, що грунтується на ринкових відносинах, приватному підприємництві та приватній ініціативі, стабільному правовому забезпеченні всіх видів економічної діяльності.
В основі динамічного розвитку країни лежить раціональне використання природних ресурсів країни, застосування найсучасніших досягнень НТР, значні іноземні інвестиції, розширення міжнародного співробітництва, зокрема в рамках НАФТА.
Однією з провідних галузей економіки Канади є добувна промисловість, що відрізняє її від більшості розвинутих країн світу (80 % продукції цієї галузі йде на експорт).
Прогноз
У провінції Альберта є величезні запаси бітуму та бітумного піску. А як відомо, бітум за певних технологій виробництва може використовуватися для виробництва нафти. Значний стрибок цін на нафту, що спостерігався в останні роки, породив у країні значне зростання інвестицій і виробництва “бітумної нафти”. Експерти стверджують: якщо ціни на нафту будуть так стрімко зростати, то в найближчому майбутньому Канада без особливих труднощів може стати одним з найбільших у світі постачальників палива.
У структурі обробної промисловості країни головні позиції посідають машинобудування, металургія та деревообробка. 3/4 продукції обробної промисловості виробляють провінції Онтаріо та Квебек. Провінція Альберта є ядром нафтохімії, а Британська Колумбія – центром лісової промисловості країни.
Провідні підприємства
Лідери промисловості. У Канаді розмістили свої провідні автомобільні корпорації США і Японія (“Дженерал-Моторс”, “Форд”, “Крайслер”,”Хонда”, “Ніссан”), хоча власних підприємств цієї галузі країна не має. Натомість Канада є одним зі світових лідерів в авіаційному машинобудуванні і виробництві потягів метро. Однією з найкращих машинобудівних компаній є “Бомбардьє Інк”. Частина виробленої продукції потрапляє на канадський ринок, але більшість направляється до південного сусіда.
Для Канади характерне високотоварне, багатогалузеве сільське господарство. Сільськогосподарські угіддя становить лише 7 % території країни, а чисельність фермерських поселень становить менше 4 % жителів Канади. Проте тут щороку виробляють 50 млн т зерна, більша частина якого є товарною продукцією експорту. Частка Канади у світовому виробництві зерна становить 4 % та 13 % світового експорту і 20 % світового експорту пшениці. Головні житниці – це провінції Саскачеван, Альберта та Манітоба. Ці провінції спеціалізуються також на розведенні великої рогатої худоби і виробництві м’яса. У Британській Колумбії розвинене птахівництво, а Квебек є найбільшим у Канаді виробником молока, володіє другим за розмірами поголів’ям великої рогатої худоби в країні.
“Фруктові кошики Канади”, як називають провінції Нова Шотландія та Британська Колумбія, спеціалізуються на вирощуванні фруктів, зокрема яблук, які експортуються в понад 30 країн світу. В атлантичних провінціях Канади вирощують картоплю. У прибережних водах розвивається рибальство – традиційна галузь країни. Спеціалізується ця провінція переважно на вилові раків, креветок, коропів, лангустів. Суттєве зменшення обсягів риби стало причиною заборони риболовлі у водах на широті Ньюфаундленду і Лабрадору. Дотримуючись заборони, Канада намагається не допускати в ці води й інші країни, зокрема Іспанію. Між ними ведеться тривалий економічний і політичний спір із цього питання.
Сфера послуг створює 3/4 ВВП Канади і є значним джерелом доходів країни. Провідна роль у сфері послуг належить торговельним (22 %) і фінансовим (19 %) послугам. Міста Торонто і Монреаль – це головні фінансові центри Канади, у яких зосереджено багато різноманітних фінансових установ, бірж, банків тощо.
Джерелом доходів є й туризм. Торонто, Ванкувер (мал. 128), Монреаль є містами-рекордсменами щодо прибуття туристів з пізнавальною метою.
Мал. ю 128. Ванкувер (1) і Торонто (2)
Добре розвинений в країні й екологічний туризм, що зумовлено наявністю унікальних національних парків (мал. 129). Серед них: Вуд-Баффало – з найбільшим стадом бізонів, Елк-Айленд – лосиний острів, Джаспер – з льодовиками, озерами, гарячими джерелами тощо.
Канада – це країна із сучасною транспортною системою, у якій розвинені всі види транспорту. Канадські залізниці посідають четверте місце у світі за довжиною. Міста країни з’єднані між собою автомагістралями. Серед них виділяється “Трансканадська автомагістраль”, завдовжки у вісім тисяч кілометрів, від Тихого до Атлантичного океану. У Канаді діє найбільш використовувана в світі автомагістраль – Автострада 401. Найбільшим автодо – рожним вузлом країни є Монреаль з розвинутою системою швидкісних доріг. Головними канадськими портами є Ванкувер, Монреаль, Галіфакс, Торонто. Функцію повітряних воріт країни виконують Торонто, Ванкувер і Монреаль.
Зовнішньоекономічна діяльність. Канада найбільший серед розвинутих країн виробник урану, нікелю, цинку, азбесту, калійних солей, газетного паперу. Вона посідає друге-третє місце в світі з видобутку золота, платини, молібдену, титану, гіпсу, сірки, кобальту, кадмію, міді, свинцю, виробляє достатньо багато алюмінію. Тому одним з напрямків експорту є сировина. Експортує Канада також і готову продукцію: автомобілі та комплектуючі до них, верстати, літаки, телекомунікаційне обладнання, хімікати, целюлозу, добрива, електроенергію, алюміній.
Канада імпортує значну частку технологій переважно з країн Великої сімки. Найголовнішим економічним партнером Канади є США. Товарообіг між цими двома країнами є найбільшим у світі. Економічна інтеграція цих двох країн є джерелом процвітання Канади, хоча й створює проблему економічної залежності, особливо технологічної. Помітна також інформаційна експансія США в Канаді. Так, 80 % усіх журналів та 90 % фільмів, що демонструються в Канаді, мають американське походження.
Мал. 129. Національний парк Банф, гора Рандл
Проблема
Як відомо, Канада має значні запаси прісної води, за яку США платять, в районі Великих озер. Експорт прісної води Канади до США є предметом обговорення в різних колах обох країн. А яке ваше ставлення до факту продажу води Канадою?
Канадсько-українські відносини розвиваються динамічно з часів набуття Україною незалежності. Наприклад, Канада першою визнала суверенітет нашої держави, налагодила повітряне сполучення. Крім того, між двома країнами підписано низку угод про співпрацю в галузі освіти, з питань надзвичайних ситуацій, з питань захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС, підписано також комерційні угоди між бізнесменами. Канада є торговельним партнером України. Вона неодноразово надавала допомогу Україні в розвитку інфраструктури, ПЕК, фермерських господарств, розвитку малого й середнього бізнесу.
УЗАГАЛЬНЕННЯ
Канада розташована в межах трьох географічних поясів на півночі Північної Америки. Країна володіє різноманітними природними ресурсами, що визначає її господарський розвиток.
Найголовнішим чинником формування населення країни є імміграція.
Для Канади характерна ринкова модель розвитку економіки, у якій провідними є добувна галузь промисловості і високопродуктивне сільське господарство.
Сфера послуг Канади створює понад 75 % ВВП країни. Провідними галузями цієї сфери є торговельні, фінансові, туристичні та транспортні послуги.