Клас Павукоподібні

Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

Тема 4. ЧЛЕНИСТОНОГІ

§ 22. Клас Павукоподібні

“Де убивця? Злодій де? В мене кару він знайде!” – так пишуть у дитячих книжках про павука. Чи варто після цього дивуватися, що ця тварина викликає у дітей страх і бажання розчавити її. Але ж ми вже не діти! Час встановити істину.

Клас Павукоподібні – жителі суходолу

Тіло павукоподібних, вкрите волосками, складається з головогрудей і черевця (яке не має кінцівок). Очі прості, вусиків немає. На головогрудях 6 пар кінцівок: хеліцери – органи захоплювання

й убивання здобичі (через них уприскується отрута); педипальпи – органи для захоплювання й обмацування здобичі – і чотири пари ходильних ніг (складаються з недиференційованих члеників і закінчуються кігтиками). Травлення в цих тварин зовнішньо-внутрішнє, дихають вони легенями і трахеями. До павукоподібних належать павуки, скорпіони, косарики, кліщі.

Павук-хрестовик

Спосіб життя. Живуть хрестовики на всій території України, а назву дістали за візерунок у формі хреста на спині. Це хижаки, полюють за допомогою ловильної сітки, павутини. На черевці розташовані павутинні бородавки, в них – залози,

які виробляють рідину, що застигає на повітрі, павутину. Чому павук не прилипає до своєї павутини? Радіальні нитки, по яких він бігає, неклейкі на відміну від спіральних. Як павуки полюють? Сховаються і чекають. Потрапивши в павутину, жертва починає її розгойдувати. Павук підбігає, встромляє в неї хеліцери та вприскує отруту, яка спочатку паралізує, а потім перетравлює тіло жертви.

З часом павук висмоктує здобич.

Будова. Тіло павука-хрестовика складається з головогрудей і черевця. На голові розташовані хеліцери, педипальпи та вісім простих вічок, на грудях – чотири пари ходильних ніг, на черевці – павутинні бородавки, отвори органів дихання, статевий і анальний отвори.

Живлення і травлення. Основна їжа павука-хрестовика – комахи. Отрута, введена в тіло жертви, містить травні ферменти. Це етап позакишкового травлення. Кашку, що утворилася, павук всмоктує через ротовий отвір за допомогою глотки. Велику роль відіграє травна залоза, що заповнює більшу частину черевця. їжа надходить у кишечник, а неперетравлені рештки виводяться через анальний отвір.

Клас Павукоподібні

Павук (вид зверху):

1 – педипальпа

2 – ходильна ніжка

3 – хеліцера

4 – очі

5 – головогруди

6 – черевце

7 – павутинні бородавки

Клас Павукоподібні

Павук (вид знизу):

1 – дихальні отвори

2 – павутинні бородавки

Клас Павукоподібні

Схема внутрішньої будови павука:

1 – педипальпа

2 – хеліцера

3 – рот

4 – павутинні залози

5 – яєчник

6 – трахеї та дихальні мішки

7 – мальпігієві судини

8 – шлунок

9 – серце

10 – кишка

Органи дихання павука – легені й трахеї (сітка розгалужених трубочок). Повітря в них потрапляє через дихальця – отвори, розташовані на черевці. Кровоносна система, як і у ракоподібних, незамкнена. Органи виділення – мальпігієві судини, які відкриваються в кишечник.

Нервова система складніша, ніж у ракоподібних. Надглотковий нервовий вузол і черевний нервовий ланцюжок, зливаючись, утворюють один ганглій. У павуків складні інстинкти (плетіння павутини, шлюбна поведінка).

Органи чуття. Чутливими волосками, якими вкрите їхнє тіло, павуки відчувають навіть легкі дотики. За допомогою зору вони розрізняють форму та рух. На ногах і педипальпах розташовані органи смаку та хімічного чуття.

Розмноження павуків. Це роздільностатеві організми, самка трохи більша. Цікавою є шлюбна поведінка павуків. Самка може сприйняти самця за здобич, тому деякі самці, наближаючись, розгойдують павутину в певному “заспокійливому” ритмі. Інші приносять “шлюбний дарунок” – здобич. Поки самка висмоктує її, відбувається спаровування. Самка каракурта після спаровування з’їдає самця. Запліднені яйця павуки відкладають у кокон, з якого згодом виходять молоді павуки. Вони випускають павутинку-вітрило, вітер підхоплює її і разом з павуком відносить на велику відстань.

Різноманітність і значення павукоподібних

До павукоподібних належать павуки, косарики, кліщі, скорпіони. Павуки приносять користь людині, знищуючи мух, комарів і комах – шкідників.

Клас Павукоподібні

Павук ерезус цікавий тим, що ловчу сітку він будує у вигляді лійки, горловина якої є житлом самого павука. Іноді один із країв павутини павук згортає у вигляді навісу, що закриває від дощу вхід у житло

Існують отруйні павуки. У степовій зоні України та в Криму живе каракурт. Отрута самки у 15 разів сильніша за отруту гримучої змії. Укуси спричиняють сильний біль у всьому тілі та втрату свідомості, 3 % людей гине. Якщо ввести людині протикаракуртову сироватку, за три-чотири дні вона одужує.

Тарантул – отруйний павук завдовжки до 55 мм, живе в південних районах України. Його укус спричиняє сильний біль, набряк, утруднення дихання, але за 5-6 годин симптоми зникають.

У ставках і річках живе павук-сріблянка. З павутини він будує житло під водою, наповнюючи його бульбашками повітря, необхідного йому для дихання.

Ряд Кліщі об’єднує переважно мікроскопічних тварин. Тіло кліща злите (голова, груди і черевце), ротовий апарат – хоботок. Багато видів кліщів приносять користь, живлячись гнилими рослинними рештками, беруть участь у грунтоутворенні. Більшість кліщів – паразити тварин, рослин і людини, багато з них є переносниками збудників захворювань. Наприклад, іксодові кліщі переносять понад 20 інфекційних захворювань, серед яких такі небезпечні, як поворотний тиф, енцефаліт, туляремія.

Якщо після прогулянки лісом ви виявили у своєму тілі кліща, змастіть його олією. Вона закупорить дихальця – кліщ задихнеться і відвалиться. Відривати кліща не можна, ротові органи можуть залишитися в шкірі та спричинити зараження. Кліщ коростяний свербун спричиняє захворювання людини – коросту. Він поселяється в шкірі, прогризає в ній численні ходи й відкладає яйця, з’являється нестерпний свербіж. Зараження відбувається під час контакту з хворим або його речами.

У скорпіонів, на відміну від інших павукоподібних, членисте черевце, на кінці якого міститься жало з протоками отруйних залоз. Клішнями педипальп, вони ловлять здобич, паралізуючи її жалом. У разі укусу скорпіона у людини з’являється біль, пухлина в місці укусу, підвищення температури, можуть виникнути судоми й навіть смерть (щоб запобігти цьому, необхідна сироватка).

Клас Павукоподібні

Іксодовий кліщ – кровосос, переносник весняно-літнього енцефаліту

Клас Павукоподібні

Скорпіон кримський веде нічний спосіб життя. Цей хижак полює на дрібних безхребетних

Запам’ятайте найважливіше

Павукоподібні – жителі суходолу, дихають легенями й трахеями. Тіло, вкрите волосками, складається з головогрудей і черевця (без ходильних ніг). Кінцівки з кігтиками утворені з недиференційованими члениками. Очі прості, вусиків немає. На головогрудях – хеліцери, педипальпи та 4 пари ходильних ніг. Травлення зовнішнє. До цього класу належать павуки, скорпіони, косарики, кліщі.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Клас Павукоподібні