Класифікація уроків
3.2. Класифікація уроків
Для чіткої організації навчально-виховного процесу уроки української мови поділяються на типи залежно від поставлених педагогічних завдань. У дидактичній та лінгводидактичній літературі цей поділ здійснюється за різними ознаками, а тому й досі нема єдиноприйнятої, загальновизнаної типології уроків, хоч сама проблема класифікації уроків почала розв’язуватися ще в середині минулого століття. Нею займалися О. Біляєв, В. Онищук, К. Плиско, М. Поздняков, О. Текучов, С. Чавдаров та ін.
Так, С. Чавдаров в основу класифікації
Намагання розробити наукову класифікацію уроків належить М. Позднякову. В її основу покладено етапи засвоєння учнями мовного матеріалу й виділено такі типи уроків: повідомлення нового матеріалу, закріплення одержаних відомостей; перевірки одержаних відомостей; перевірки засвоєння знань і навичок: узагальнення засвоєного.
Класифікація М. Позднякова більш досконала, однак вона не охоплює усієї різноманітності уроків мови.
О. Текучов
Сучасні класифікації уроків теж не відзначаються одностайністю, що спостерігається в працях дидактів.
Так, В. Онищук виділяє: 1) урок засвоєння нових знань; 2) урок формування (засвоєння) вмінь і навичок; 3) урок застосування знань, умінь і навичок; 4) урок узагальнення і систематизації знань; 5) урок перевірки знань, умінь і навичок; 6) комбінований урок. Кожний з типів уроку має свою дидактичну мету, тому тут спостерігається загальний підхід до класифікації уроків на основі його навчальних цілей.
О. Пометун і Л. Пироженко пропонують п’ять типів уроків залежно від змісту, форм, методів та засобів навчання. Вони виділяють:
– уроки вивчення нового навчального матеріалу;
– уроки формування і вдосконалення умінь і павичок;
– уроки закріплення та застосування знань, умінь і навичок;
– уроки узагальнення та систематизації знань;
– уроки контролю та корекції знань, умінь і навичок.
Як бачимо, і ця типологія уроків не відзначається оригінальністю, хоча принципи їх виділення дещо інші. Крім дидактичної мети, автори в її основу кладуть умови навчання, зміст, технологію і засоби навчання. На їх думку, спочатку вчитель визначає, що планує зробити, а потім – як і якими засобами.
Лінгводидакти уроки української мови орієнтовно ділять на дві групи: аспектні й розвитку зв’язного мовлення. Саме цю класифікацію найчастіше кладуть в основу сучасні методисти, деталізуючи й конкретизуючи її. І в цьому є певний сенс. Аспектні уроки пов’язані з вивченням окремих аспектів мови. Головна мста їх – на основі теоретичних відомостей з мови сформувати частковомовленнєві уміння і навички (орфоепічні, лексичні, словотвірні, правописні). На цих уроках переважає засвоєння одиниць мовної системи та норм літературної мови.
Друга група – уроки розвитку зв’язного мовлення, що проводяться з метою формування і розвитку в учнів комунікативних умінь і навичок.
На думку О. Біляєва, класифікація уроків мови за метою здобула широкого визнання лінгводидактів та вчителів і є найбільш прийнятною, оскільки навчально-виховна та розвивальна мета уроку, як відомо, є тим центром, навколо якого організовуються усі складові змісту уроку та діяльність учителя й учнів на уроці.
Автор виділяє такі основні типи уроків мови: вивчення нового матеріалу; закріплення вивченого; перевірки й обліку набутих знань, умінь і навичок; аналізу контрольних робіт; узагальнення і систематизації вивченого; повторення теми. розділу. Крім того, виділяються уроки розвитку зв’язного мовлення за такими різновидами: уроки, присвячені виконанню учнями творчих робіт “малих жанрів”, і уроки проведення та аналізу великих за обсягом письмових переказів і творів. Окремо виділяється урок підготовки до контрольного твору.
Відзначимо, що розглянута класифікація стала традиційною. Учителі тривалий час користуються нею, вносячи в структуру уроків окремі інноваційні елементи. Однак реформування шкільної освіти потребує нових підходів до типології і структурування уроків. Отже, класифікація уроків – категорія змінна і в теоретичному плані потребує удосконалення. Сучасні праці з лінгводидактики демонструють наукові пошуки вчених у цьому напрямі.
Цікавою є класифікація уроків, запропонована К. Плиско. Вона вважає, що “типи уроків доцільно виділяти за метою організації, тобто залежно від того, для чого вони організовуються – для вивчення нової інформації, закріплення чи застосування її. Цю думку поділяє С. Караман. “При цьому, – уточнює вчений, – розглядаємо типи уроків як цілісну систему, тобто здійснюємо системний підхід. Склад системи визначаємо з урахуванням її основи і меж. Основою служать етапи пізнання змісту, а межами – цілі навчання і ланки засвоєння інформації”.
Керуючись метою навчання мови і грунтуючись на етапах пізнання, автор визначає склад системи і типів уроків з урахуванням ланок засвоєння. Модель системи типів уроків має такий вигляд:
Ця модель дає нові знання про типи уроків, їх місце в системі, визначає зв’язки між ними і зовнішнім середовищем. За С. Караманом, система уроків включає три типи, інваріантом якої є урок вивчення інформації, бо він акумулює в собі основні ознаки інших типів уроків – варіантів системи.
Слід мати на увазі, що названі типи уроків містять не лише мовну, але й мовленнєву інформацію. Тому на всіх уроках має місце робота з розвитку мовлення, в тому числі й зв’язного. Кожен тип уроку об’єднує в собі за спільною дидактичною метою методичні варіанти уроків, що передбачають формування знань, умінь і навичок (1 тип), зміцнення знань, умінь і навичок (2 тип), удосконалення знань, умінь і навичок (3 тип).
К. Плиско пропонує методичні варіанти уроків першого типу оформити так:
1. Урок формування нових понять, вивчення мовних явищ.
2. Урок формування нових способів дій.
3. Урок формування нових понять і способів дій.
Уроки закріплення інформації спрямовані на відтворення, закріплення й повторення вивченої інформації. Одночасно здійснюється систематизація й узагальнення засвоєного мовного й мовленнєвого матеріалу.
Методичні варіанти 2 типу уроків такі:
1. Уроки закріплення (відтворення) мовних понять і способів дій. 2. Уроки повторення вивченої інформації. 3. Уроки узагальнення систематизації вивченої інформації.
Навчальною метою уроків застосування вивченої інформації є вдосконалення знань, умінь і навичок. Для її реалізації проводиться робота з розвитку мовлення, а також перевірки й корекції інформації.
Методичними варіантами 3 типу уроків є:
1. Уроки розвитку зв’язного мовлення.
2. Уроки перевірки і корекції засвоєної інформації.
3. Уроки аналізу контрольних робіт.
Усі сучасні класифікації уроків по суті модифікують традиційну, якої й дотримується більшість учителів. Очевидно, перевага її в тому, що на кожному новому етапі розвитку освіти, зокрема й навчання української мови, вона легко модифікується, піддається організаційним і структурним змінам, залишаючись у своїй основі науково апробованою й виправданою.
Однак зміни в змісті мовної освіти, зміщення акцентів у змістових лініях шкільної програми викликають необхідність творчого використання різних типів уроків, моделювання навчального процесу з урахуванням вимог концепції мовної освіти 12-річної школи і Державного стандарту базової повної середньої освіти, головною метою якого є формування комунікативної компетенції на основі мовленнєвої діяльності учнів.
За цих умов сучасна класифікація уроків могла б бути такою:
1. Урок засвоєння знань (формування мовної і мовленнєвознавчої компетенцій).
2. Урок формування знань, умінь і навичок (формування мовної і мовленнєвої компетенцій).
3. Урок повторення, узагальнення і систематизації знань, умінь і навичок (формування мовленнєвої компетенції).
4. Уроки розвитку комунікативних умінь і навичок (формування комунікативної компетенції).
5. Урок контролю знань, умінь і навичок (перевірки володіння усіма видами мовленнєвої діяльності).
Така типологія уроків української мови дозволяє модернізувати традиційну класифікацію, не порушуючи системи уроків, їх цілей, завдань, і пристосувати її до виконання головної мети – формування мовної особистості, що володіє високим рівнем комунікативної готовності і комунікативної самореалізації.
О. Біляєв пропонує в окремий тип виділити уроки зв’язного мовлення. Його класифікація має такий вигляд: 1. Урок навчального переказу. 2. Урок контрольного переказу. 3. Урок аналізу контрольного переказу. 4. Урок навчального твору. 5. Урок підготовки до контрольного твору. 6. Урок контрольного твору. 7. Урок аналізу контрольного твору.
Ця класифікація тривалий час слугувала основою уроків зв’язного мовлення. Не втратила вона своєї цінності й досі. Однак комунікативно-діяльнісний і функціонально-стилістичний підходи до навчання створили необхідність виділення й інших типів уроків зв’язного мовлення: уроки аудіювання, читання, складання діалогів та ін. Вони за іншим принципом – комунікативно-діяльнісним – не вкладаються в рамки існуючої класифікації. Цікаву класифікацію уроків зв’язного мовлення пропонує Г. Шелехова. Визначаючи за основу цих уроків провідну мету, вона виділяє 1) уроки формування нових понять (про текст, стилі, типи мовлення, ситуацію спілкування, вимоги до мовлення та ні.); 2) уроки формування комунікативних умінь і навичок; 3)
Уроки контролю; 4) уроки вдосконалення усних і письмових висловлювань. Однак і ця система уроків зв’язного мовлення не розкриває до кінця їх суті, ролі і місця в навчальному процесі. Ділком зрозуміло, що виникає потреба переосмислення сутності уроків зв’язного мовлення, місця в системі уроків, їх структури, цільового призначення, технології проведення. Ця проблема ще чекає свого наукового дослідження.
Очевидно, такий тіш уроків доцільно назвати уроками формування мовленнєво-комунікативної компетенції, або уроками комунікації, теоретичною основою яких будуть мовленнєвознавчі поняття, а практичною – усі види мовленнєвої діяльності, спрямовані на формування комунікативної компетенції учнів.
Реформування мовної освіти, надання їй комунікативного спрямування викликало до життя уроки, безпосередньо пов’язані з мовленнєвою діяльністю учнів. Це уроки аудіювання, читання, говоріння (складання діалогів, полілогів, усні відгуки на повідомлення товариша тощо).
Уроки аудіювання і читання можна об’єднати в одну групу – уроки сприймання усної і писемної інформації. Щодо уроку складання діалогів, то він більше тяжить до уроків творчих робіт (творів), однак має свою специфіку за формами і технологією проведення, оскільки процес навчання діалогів (полілогів) основується на попарному (груповому) навчанні і потребує особливої організації. Усні відгуки на відповідь товариша належать до особливої категорії уроків усного мовлення (усний переказ, твір). Особливу групу уроків становлять уроки опрацювання ділових паперів, як і робота над діловим мовленням взагалі.
З усього сказаного випливає, що класифікація уроків мови – гнучка система різних типів уроків, що склалася історично і здатна, щораз модифікуючись, забезпечувати навчання мови на різних етапах розвитку освіти. А реформування і стандартизація мовної освіти вимагає нових досліджень і наукового осмислення типології уроків української мови.
Related posts:
- КАЛЕНДАРНО-ТЕМАТИЧНЕ ПЛАНУВАННЯ УРОКІВ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В 10 КЛАСІ КАЛЕНДАРНО-ТЕМАТИЧНЕ ПЛАНУВАННЯ УРОКІВ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В 10 КЛАСІ № з/п Дата Зміст уроку Примітки ВСТУП 1 Мовлення як предмет стилістики й культури мовлення. Стилістика та її підрозділи: стилістика мови й стилістика мовлення, їх відмінність 2 Два рівні володіння мовою: мовлення правильне й комунікативно доцільне. Синоніміка й варіативність. Стилістична норма й стилістична помилка 3 Урок розвитку […]...
- Методичні рекомендації до аналізу уроків Методичні рекомендації до аналізу уроків Аналіз уроку – важлива ланка професійної підготовки студентів під час педагогічної практики. Його мета: поглиблювати знання з методики; розвивати дослідницькі, конструктивно-планувальні, комунікативно-навчальні, організаційні професійні вміння майбутнього вчителя; сприяти формуванню індивідуального стилю педагогічної діяльності. Завдання проведення аналізу уроку: – оволодіння вміннями щодо фіксованого спостереження за діяльністю вчителя або студента-практиканта та правильного […]...
- Планування уроків мови та підготовка до них 3.6. Планування уроків мови та підготовка до них Технології проведення сучасного уроку передує підготовка до нього. Як підготувати сучасний урок, щоб він відповідав тим вимогам, що ставляться до нього? Відповідь на це питання криється в сутності самого уроку і вимог до нього. Важливу роль в ефективному проведенні кожного уроку відіграє планування роботи, що здійснюється з […]...
- КАЛЕНДАРНО-ТЕМАТИЧНЕ ПЛАНУВАННЯ УРОКІВ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В 11 КЛАСІ. РІВЕНЬ СТАНДАРТУ КАЛЕНДАРНО-ТЕМАТИЧНЕ ПЛАНУВАННЯ УРОКІВ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В 11 КЛАСІ. РІВЕНЬ СТАНДАРТУ № зп Дата Зміст уроку Примітки ВСТУП. ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ 3 СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ 1 Вступ. Українська мова у світі. Українська діаспора 2 Розвиток мовленнєвих умінь. Культура мовлення і комунікація. Поняття комунікації як діяльності учасників спілкування з мстою інформаційного обміну та взаємовпливу. Дотримання […]...
- Календарно-тематичне планування уроків української мови в 5 класі Календарно-тематичне планування уроків української мови в 5 класі II семестр № пп Дата Зміст уроку Соціокультурна лінія Фонетика. Графіка. Орфоепія. Орфографія (продовження) 57 Ненаголошені голосні [е], [и], [о] в коренях слів. Правопис. Орфограма (практично) 58 Ненаголошені голосні, що не перевіряються наголосом 59 Основні правила переносу. Культура мовлення. Засвоєння складних випадків слововживання. Слухання-розуміння текстів різних стилів […]...
- Спілкування в школі та після уроків І семестр ТЕМА “АНГЛІЙСЬКА МОВА В ПОЗАУРОЧНИЙ ЧАС” УРОК 12 Тема. Спілкування в школі та після уроків Мета: – вдосконалювати навички аудіювання, ММ і ДМ з теми “Спілкування в школі та після уроків”; – формувати навички вживання ситуативної лексики у граматичних структурах Present, Past Simple Tense / should / would; – формувати навички теоретичного та […]...
- Календарно-тематичне планування уроків української мови в 6 класі. І семестр № пп Зміст уроку Дата ВСТУП 1 Краса й багатство української мови 2 Урок розвитку комунікативних умінь № 1. Загальне уявлення про ситуацію спілкування та її складники. Навчальне аудіювання тексту художнього стилю 3 Урок розвитку комунікативних умінь № 2. Жанри мовлення: оповідання, замітка, повідомлення, план роботи, оголошення, особливості їх побудови ПОВТОРЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ Й ПОГЛИБЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО […]...
- Функціональна класифікація – КЛАСИФІКАЦІЯ ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ Розділ 6 КЛАСИФІКАЦІЯ ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ § 15. Функціональна класифікація Для усного монологічного мовлення Д. Баранник запропонував функціональну класифікацію, виділивши п’ять основних груп: 1) фразеологічні метафори народного характеру: Брати в шори, пасти задніх, хитрий як лисиця (ідіоми, приказки); 2) фразеологічні метафори літературного характеру: аннібалова клятва, троянди й виноград (крилаті метафоричні словосполучення); 3) фразеологічні образні узагальнення народного характеру: […]...
- Роль і місце позакласної роботи в системі навчання української мови 10. ПОЗАКЛАСНА РОБОТА З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ 10.1 Роль і місце позакласної роботи в системі навчання української мови Важливого складовою навчально-виховного процесу є позакласна робота з української мови, під якою розуміють цілеспрямовані, організовані на добровільних засадах, на основі пізнавальних інтересів учнів мовні заняття з ними, що виходять за межі уроків, іноді й за межі програми з […]...
- МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ПРОВЕДЕННЯ УРОКІВ МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА В 2 КЛАСІ Пропонуємо стислі методичні розробки навчальних тем, які сприятимуть більш глибокому опрацюванню матеріалів підручника “Музичне мистецтво, 2 клас”, підвищенню результативності та якості музичної освіти школярів. Зауважимо, що навчальний зміст першої чверті передбачає здебільшого повторення й поглиблення знань, здобутих у 1 класі щодо сутності й різновидів музичного мистецтва, творців та виконавців музики, правил “спілкування” з музичним твором […]...
- Класифікація голосних і приголосних звуків – Звуки мови – Фонетика Українська мова Фонетика Звуки мови Класифікація голосних і приголосних звуків Голосні (6): , , , , , . Голосні – це звуки людської мови, основу яких становить голос. Приголосні (32): дзвінкі: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ; глухі: […]...
- ТЕМАТИЧНЕ ПЛАНУВАННЯ УРОКІВ МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА В 2 КЛАСІ Тематичне планування уроків у другому класі відбувається на основі Державного стандарту початкової загальної освіти, базової програми з музичного мистецтва для 1-4 класів і варіативної авторської концепції підручників. Згідно з цими документами, музична освіта другокласників (35 год, з них 4 год – резервні) спрямовується на подальше ознайомлення дітей з джерелами й розмаїттям музичних творів, музичною мовою […]...
- Після уроків Unit 7. І AM AT SCHOOL Lesson 7 Тема. Після уроків Мета: Навчальна: активізувати вивчений лексико-граматичний матеріал, розвивати вміння та навички читання, письма, усного мовлення, удосконалювати компетенції читання, аудіювання й усного монологічного мовлення; Розвивальна: розвивати логічне мислення, увагу та зорову пам’ять, спостережливість, удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків, усні комунікативні уміння з опорою на наочність; Виховна: […]...
- Генетична класифікація – КЛАСИФІКАЦІЯ ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ Розділ 6 КЛАСИФІКАЦІЯ ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ § 14. Генетична класифікація Генетичний принцип, а точніше – класифікацію за джерелами, розробив на початку 60-х років XIX ст. Л. Булаховський. Вона включає вісім груп: 1) прислів’я та приказки; 2) професіоналізми; 3) усталені вислови з анекдотів, жартів тощо; 4) цитати й образи зі Старого й Нового Завітів; 5) ремінісценції античної старовини; […]...
- КАРТИ МАТЕРИКІВ ТА ОКЕАНІВ, ЇХ КЛАСИФІКАЦІЯ ЗА МАСШТАБОМ, ПРОСТОРОВИМ ОХОПЛЕННЯМ, ЗМІСТОМ І ПРИЗНАЧЕННЯМ Мета: Навчальна: повторити поняття “карта”, удосконалити знання про особливості різних видів картографічних джерел знань та використовуваних при цьому методів; навчити визначати вид карти за різними ознаками; формувати вміння та навички найпростіших географічних досліджень за картами; Розвивальна: розвивати допитливість та спостережливість, уміння аналізувати й систематизувати картографічну інформацію, робити висновки й узагальнення, уміння працювати у групі; показати […]...
- Класифікація хімічних реакцій за різними ознаками Тема 2 ХІМІЧНІ РЕАКЦІЇ Урок 21 Тема уроку. Класифікація хімічних реакцій за різними ознаками Цілі уроку: узагальнити й систематизувати знання учнів про хімічні реакції; розвивати вміння й навички визначення типів хімічних реакцій за рівняннями хімічних реакцій; формувати знання учнів про хімічні рівняння на прикладі класифікації рівнянь реакції за тепловим ефектом, наявністю каталізатора, зміною ступенів окиснення […]...
- Основні завдання педагогічної практики Основні завдання педагогічної практики Навчальні: 1) забезпечити зв’язок теоретичних знань фахових дисциплін з реальним педагогічним процесом, використання їх у розв’язанні конкретних навчальних, розвивальних та виховних завдань; 2) розвивати в практикантів уміння проводити уроки з використанням сучасних методів і прийомів навчально-пізнавальної діяльності; 3) формувати в студентів психологічну готовність до роботи в школі; наукові: 1) поглибити теоретичні […]...
- Спостереження й аналіз уроку 3.7. Спостереження й аналіз уроку Одним із шляхів підвищення майстерності учителя, удосконалення технології проведених ним уроків є спостереження й аналіз уроку. Умінням спостерігати й аналізувати урок має володіти кожен учитель, особливо молодий, для якого цей процес є засобом вивчення педагогічного досвіду й удосконалення власних умінь і здібностей. Для студента спостереження й аналіз уроку є важливою […]...
- Класифікація органічних сполук – РОЗМАЇТТЯ І КЛАСИФІКАЦІЯ ОРГАНІЧНИХ РЕЧОВИН Хімія підготовка до ЗНО та ДПА Комплексне видання ЧАСТИНА І ЗАГАЛЬНА ХІМІЯ ОРГАНІЧНА ХІМІЯ РОЗМАЇТТЯ І КЛАСИФІКАЦІЯ ОРГАНІЧНИХ РЕЧОВИН Класифікація органічних сполук Класифікація органічних сполук за складом Для вивчення органічних речовин зручно розділити їх на окремі класи відповідно будові або властивостям. Найпростіші органічні сполуки містять тільки два елементи – Карбон і Гідроген, їх називають вуглеводнями […]...
- КЛАСИФІКАЦІЯ ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ Розділ 6 КЛАСИФІКАЦІЯ ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ Залежно від того, за якою ознакою розподіляють фразеологізми на групи, по-різному їх і класифікують. Виділяють різну кількість груп. Укладач найавторитетніших фразеологічних словників російської мови О. Федоров, наприклад, увесь фонд фразеологізмів залежно від семантики й значень слів – компонентів, які входять до складу ФО, поділяє на дві основні групи: ідіоми і фразеологічні […]...
- Класифікація приголосних звуків – Звуки мовлення ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Звуки мовлення Класифікація приголосних звуків Приголосні звуки утворюються за допомогою голосу і шуму або тільки шуму. Приголосні, що складаються з голосу і шуму, називаються Дзвінкими ( , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ), а ті, що утворюються лише […]...
- Фізична картина світу. Роль науки в житті людини й розвитку суспільства. Сучасні уявлення про будову речовини 2-й семестр УЗАГАЛЬНЮВАЛЬНІ УРОКИ УРОК 1/94 і УРОК 2/95 Тема. Фізична картина світу. Роль науки в житті людини й розвитку суспільства. Сучасні уявлення про будову речовини Мета уроків: узагальнити відомості про розвиток фізики й поглядів на наукову картину світу. Тип уроків: урок закріплення знань. ПЛАН УРОКІВ 1. Внесок фізиків у створення природничо-наукової картини світу. 2. […]...
- Огляд сучасної комп’ютерної техніки. Технічні характеристики комп’ютерів. Комп’ютерні мережі. Класифікація, основні характеристики та принципи використання комп’ютерних мереж. Апаратні компоненти комп’ютерних мереж. Доступ до інформаційних ресурсів ТЕМА 2. ІНФОРМАЦІЙНА СИСТЕМА (5 ГОДИН) Урок 9 Огляд сучасної комп’ютерної техніки. Технічні характеристики комп’ютерів. Комп’ютерні мережі. Класифікація, основні характеристики та принципи використання комп’ютерних мереж. Апаратні компоненти комп’ютерних мереж. Доступ до інформаційних ресурсів Мета: – систематизувати та узагальнити знання учнів щодо архітектури сучасних ПК; поширити знання учнів, ознайомивши з класифікацією та топологією комп’ютерних мереж; – […]...
- Класифікація документів ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 7. Писемне ділове мовлення Класифікація документів Ознаки Класифікація За найменуванням *заява; *лист; *наказ; *протокол та ін. За змістом інформації *загальні; *адміністративні; *спеціалізовані з фінансових, комерційних питань тощо. За призначенням *організаційні; *розпорядчі; *інформаційні; *колегіальних органів. За походженням *внутрішні; *зовнішні. За напрямом *вхідні; *вихідні. За джерелами виникнення *первинні; * вторинні. За формою *стандартні […]...
- БЮДЖЕТНА КЛАСИФІКАЦІЯ Культурологічний словник БЮДЖЕТНА КЛАСИФІКАЦІЯ визначена Законом України “Про бюджетну систему України” як єдине систематизоване, функціональне згрупування доходів і видатків бюджету за однорідними ознаками, що забезпечує загальнодержавну і міжнародну порівняльність бюджетних даних. Структура бюджетної класифікації розробляється Кабінетом Міністрів і затверджується Верховною Радою України. Бюджетна класифікація України складається з чотирьох розділів: Розділ І. Доходи бюджету. Розділ ІІ. […]...
- Класифікація видів обліку БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК В УКРАЇНІ: ОСНОВИ ТА ПРАКТИКА В УКРАЇНІ Розділ 1. ЗАГАЛЬНІ ПОНЯТТЯ ПРО БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК 1.2. Класифікація видів обліку В економічній літературі з питань бухгалтерського обліку не досягнуто єдиного підходу до класифікації видів обліку взагалі та обліку, що здійснюється господарюючими суб’єктами з метою підготовки необхідної для користувачів інформації. У самому широкому розумінні облік визначається […]...
- Семантична класифікація – КЛАСИФІКАЦІЯ ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ Розділ 6 КЛАСИФІКАЦІЯ ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ § 13. Семантична класифікація Ідіоматичні словосполучення (ідіоми) і фразеологічні одиниці, за Л. Булаховським, – це характерні стійкі сполучення слів, у яких слова набувають “цілком або відносно специфічного змісту”. Ідіома – це своєрідні вирази з певних мов, що за своїм ужитком є цілісні й одиничні за змістом, звичайно не можуть бути точно […]...
- ОРІЄНТОВНЕ КАЛЕНДАРНЕ ПЛАНУВАННЯ УРОКІВ ТРУДОВОГО НАВЧАННЯ В 4 КЛАСІ ОРІЄНТОВНЕ КАЛЕНДАРНЕ ПЛАНУВАННЯ УРОКІВ ТРУДОВОГО НАВЧАННЯ В 4 КЛАСІ № Пор. Дата Проведення Тема уроку Сторінки Підручника Сторінки Альбому 1 Конструювання рухомих моделей із картону та паперу. Рухома іграшка “Совеня” 22-27 3 2 Конструювання рухомих моделей із картону та паперу. Рухома іграшка “Веселий клоун” 22-27 4-6 3 Сюжетна витинанка “Їжачок з равликом” 28-33 7 4 […]...
- Функції та склад операційної системи. Класифікація операційних систем ТЕМА 3. ОПЕРАЦІЙНІ СИСТЕМИ (9 ГОДИН) Урок 12 Функції та склад операційної системи. Класифікація операційних систем Мета: – ознайомити учнів з функціями та складом ОС, класифікацією операційних систем, особливостями ОС Windows; – навчити учнів завантажувати та завершувати роботу з ОС; – удосконалювати навички та вміння виділяти головне під час роботи з підручником; – виховувати людину, […]...
- Основні вимоги до формування мовної особистості старшокласника 9. УДОСКОНАЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК З МОВИ У СТАРШИХ КЛАСАХ 9.1. Основні вимоги до формування мовної особистості старшокласника Одне з найважливіших завдань учителя української мови полягає в підготовці мовної особистості випускника. У методичній науці це поняття широко використовується останнім часом у зв’язку з розробкою комунікативного підходу до навчання мови. Мовного особистістю називають людину, яка […]...
- Особливості структури уроку мови 3.3. Особливості структури уроку мови Тип уроку визначає лише його головну спрямованість. Істотне значення для навчання мови має структура уроку. Під поняттям “структура уроку” розуміють, з яких елементів (етанів) він складається, в якій послідовності ці елементи розташовані і як пов’язані, між собою. Проблема структури уроку – одна з найскладніших у сучасній дидактиці та лінгводидактиці. Спірним […]...
- КЛАСИФІКАЦІЯ Екологія – охорона природи КЛАСИФІКАЦІЯ – система підпорядкованих понять (класів, об’єктів) будь-якої галузі знань або діяльності людини, що використовується як засіб для встановлення зв’язків між цими поняттями або системами об’єктів; умовний розподіл сукупності суб’єктів, індивідів, предметів, явищ і процесів на групи за будь-якою подібною ознакою або за кількома ознаками незалежно від значущості і прир. характеру […]...
- ОРІЄНТОВНЕ КАЛЕНДАРНО-ТЕМАТИЧНЕ ПЛАНУВАННЯ УРОКІВ ОРІЄНТОВНЕ КАЛЕНДАРНО-ТЕМАТИЧНЕ ПЛАНУВАННЯ УРОКІВ З “ОСНОВ ЗДОРОВ’Я” У 4 КЛАСІ № З/п Тема і зміст уроку Дата І. ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ (3 год) 1 Цінність і неповторність життя і здоров’я людини Зміст предмета “Основи здоров’я”. Знайомство з підручником і зошитом з “Основ здоров’я”. Що таке цінності. Цінність і неповторність людського життя і здоров’я 2 Про безпеку […]...
- ОРІЄНТОВНЕ КАЛЕНДАРНЕ ПЛАНУВАННЯ УРОКІВ № уроку Тема уроку Дата Сторінка 1 Повторення, узагальнення і систематизація навчального матеріалу за 3 клас Операції над папками і файлами 2 Створення папок 3 Копіювання файлів і папок 4 Видалення файлів і папок Опрацювання тексту на комп’ютері 5 Тексти і текстовий редактор. Середовище текстового редактора. Правила введення тексту. Відкриття та збереження текстового документа 6 […]...
- Оксиди, їх склад і назви. Класифікація оксидів Тема 2 ОСНОВНІ КЛАСИ НЕОРГАНІЧНИХ СПОЛУК УРОК 12 Тема. Оксиди, їх склад і назви. Класифікація оксидів Цілі уроку: розширити знання про класифікацію неорганічних речовин на прикладі оксидів та їх класифікації за складом; ознайомити із сучасною науковою українською номенклатурою оксидів; формувати навички використання номенклатури на прикладі назв оксидів; розвивати навички учнів у складанні формул бінарних сполук […]...
- Класифікація розділів політики БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК В УКРАЇНІ: ОСНОВИ ТА ПРАКТИКА В УКРАЇНІ Розділ ХІІІ ПОЛІТИКА БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ТА ПОДАТКОВИХ ВІДНОСИН 13.2. Класифікація розділів політики Раніше вже було відмічено, що у загальнотеоретичному плані облікову політику можна розглядати у чотирьох основних аспектах, а саме: теоретичному, методологічному, технологічному і організаційному. Теоретичні аспекти облікової політики розробляються переважно бухгалтерами-дослідниками. Теоретичні дослідження облікової політики […]...
- Узагальнюючий урок з теми “Прикметник”. Навчальний переказ Урок 70 Тема. Узагальнюючий урок з теми “Прикметник”. Навчальний переказ Мета: узагальнити знання і вміння учнів з теми “Прикметник”, підготувати їх до контрольної роботи; розвивати мовлення дітей; виховувати вміння співпрацювати у групі. Обладнання: рулетка для гри, картки із завданням. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання Виставка книжок-маляток. Вчитель пояснює дітям, що у подальшому їх можна […]...
- Практична робота 1. Виявлення Карбону, Гідрогену, Хлору в органічних сполуках І СЕМЕСТР Тема 2. ВУГЛЕВОДНІ Урок 11 Тема уроку. Практична робота 1. Виявлення Карбону, Гідрогену, Хлору в органічних сполуках Цілі уроку: продовжити формування навичок роботи з хімічними речовинами й лабораторним устаткуванням; перевірити знання техніки безпеки під час роботи в кабінеті хімії; поглибити знання про елементний склад органічних речовин і способи його визначення; визначити рівень засвоєння […]...
- Основи, їх склад і назви. Класифікація основ Тема 2 ОСНОВНІ КЛАСИ НЕОРГАНІЧНИХ СПОЛУК УРОК 15 Тема. Основи, їх склад і назви. Класифікація основ Цілі уроку: розширити знання про класифікацію й номенклатуру неорганічних речовин на прикладі основ; розвивати вміння й навички складати формули неорганічних сполук за валентністю на прикладі основ, складати назви речовин за сучасною українською номенклатурою, розпізнавати класи неорганічних речовин. Тип уроку: […]...
- Класифікація надзвичайних ситуацій,- Надзвичайні ситуації: визначення, причини, класифікація Безпека життєдіяльності 3. БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ В НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ 3.1. Надзвичайні ситуації: визначення, причини, класифікація 3.1.3. Класифікація надзвичайних ситуацій Загально уживаної класифікації НС не існує. В основу існуючих класифікацій кладуть масштаб та глибину НС. Згідно з цим принципом НС поділяють на: – локальні; – об’єктові; – місцеві; – регіональні; – національні; – глобальні. Локальна НС – […]...