КЛІМАТИЧНІ УМОВИ АНТАРКТИДИ. РОСЛИННІСТЬ І ТВАРИННИЙ СВІТ. ПРИРОДНІ БАГАТСТВА, ПРОБЛЕМИ ЇХ ВИКОРИСТАННЯ
УРОК 40. КЛІМАТИЧНІ УМОВИ АНТАРКТИДИ. РОСЛИННІСТЬ І ТВАРИННИЙ СВІТ. ПРИРОДНІ БАГАТСТВА, ПРОБЛЕМИ ЇХ ВИКОРИСТАННЯ
Навчальна мета: формувати систему знань про природу Антарктиди та Антарктики; сприяти розумінню причин утворення суцільного покривного зледеніння та впливу льодовикового покриву на природу материка, проблем використання природних багатств; розвивати уміння оцінювати сучасний стан природи та природних багатств материка, висловлювати судження про вплив Антарктиди на природні особливості планети.
Обладнання: фізична
Основні поняття: клімат, кліматотвірні чинники, альбедо, стокові вітри, антарктична пустеля, антарктичний оазис, природні ресурси.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань та вмінь
1. Закінчіть речення
– Час від часу краї льодовиків Антарктиди обламуються, утворюючи…
– В основі більшої частини Антарктиди лежить…
– Під крижаним щитом материка розташовані такі форми рельєфу, як…
– Про продовження гороутворювальних
– Гігантський гірський ланцюг в Антарктиді називають…
2. Географічна мозаїка
З наведеного переліку слів складіть речення.
1. Материк, завдяки, Антарктида, льодовиковий, найвищий, Земля, є, покрив.
2. Еребус, на, острів, розташований, діючий, море Росса, один, вулкан, найбільший, з.
3. корисні копалини, Антарктида, надра, зосереджено, різноманітні, в, багато.
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
На попередньому уроці ви досліджували рельєф Антарктиди та вплив льодовикового покриву на його формування. Але ця “льодовикова шапка” має вплив і на інші природні компоненти материка – клімат та органічний світ. Як це відбувається та які наслідки має, ви визначатиме сьогодні.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Антарктида – найхолодніший материк Землі
Клімат Антарктиди – найхолодніший і найсуворіший на земній кулі. Це пояснюється географічним положенням материка в полярних широтах і наявністю гігантського куполоподібного льодовикового покриву. Морозність південно-полярної області впливає на клімат усієї Південної півкулі, яка в цілому холодніша за Північну. Протягом тривалого полярного дня Антарктида одержує таку саму кількість сонячної радіації, що й екваторіальні широти, однак 90 % цієї радіації відбивається сніжною поверхнею та йде в космічний простір. Це обумовлює надзвичайно низькі температури повітря. Особливо суворий клімат внутрішніх районів материка. Середньорічні температури в центральних областях становлять -56 °С, що на 30-35 °С нижче, ніж у прибережних областях Антарктиди.
Стокові вітри – постійні вітри, що дмуть із внутрішніх районів Антарктиди до прибережних. Причиною їх утворення є великий контакт атмосферного тиску між внутрішніми та прибережними областями.
Уся територія материка, за винятком Антарктичного півострова, розташована в антарктичному кліматичному поясі. Антарктида – льодова пустеля із середньою річною кількістю опадів менш ніж 100 мм.
Антарктичні оазиси – невеликі ділянки суходолу поблизу узбереж, вільні від льоду. У прибережних оазисах температура влітку в середньому на 3-4 °С вище, ніж над навколишніми льодовиками. Саме в оазисах селяться рослини Антарктиди – мохи і лишайники, в озерах – водорості, навіть зустрічаються три види квіткових рослин.
2. Рослинний і тваринний світ Антарктиди
Повідомлення учнів
В Антарктиді сформувався своєрідний органічний світ. Життя зосереджене переважно в прибережних районах. У водах Антарктики водяться кити, тюлені. Типові мешканці Антарктиди – пінгвіни. На берегах Антарктиди й островах багато птахів.
3. Природні багатства Антарктиди
В Антарктиді зосереджені унікальні природні ресурси – біологічні, мінеральні, кліматичні, колосальні запаси прісної води. Із перших років відкриття Антарктида була й залишається територією, доступною для наукових досліджень усіх країн. У 1998 р. 26 країн підписали Конвенцію, яка пропонує оголосити Антарктику Світовим парком.
V. Закріплення вивченого матеріалу
– Чому Антарктида одержує протягом року велику кількість сонячного тепла, хоча розташована у високих широтах?
– Які чинники обумовлюють формування холодного і суворого клімату Антарктиди? Чому на узбережжі Антарктиди випадає більше опадів, ніж у внутрішніх областях?
– Що являють собою антарктичні оазиси?
– Які факти свідчать про те, що Антарктида – пустеля?
– У чому полягає своєрідність органічного світу материка?
– Чому життя тварин Антарктиди тісно пов’язане з морем?
– Які природні ресурси становлять багатство Антарктиди?
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
– Опрацювати параграф…
– Позначити на контурній карті Антарктиди деякі її полюси за відомими координатами та визначити назви цих полюсів.
А) 90° пд. ш.; б) 82° 06′ пд. ш., 54° 58′ сх. д.; в) 78° 28′ пд. ш., 106° 48′ сх. д.; г) 65° 46′ пд. ш., 138° 18′ сх. д.
(Південний Полюс, Південний магнітний полюс, Полюс Холоду, Полюс Неприступності.)
– Уявити, що ви очолюєте наукову експедицію вглиб материка Антарктида. Скласти опис вашого маршруту і перелік необхідного спорядження.
– Підготувати шаблон контуру Північної Америки.