Колір як засіб створення образу в живописі. Кольорові пори року. Мелодія осені
Тема уроку. Колір як засіб створення образу в живописі. Кольорові пори року. Мелодія осені.
Мета уроку. Вчити дітей розкривати в малюнку вибрану тему; удосконалювати навички роботи фарбами; розвивати спостережливість, зорову пам’ять, окомір; виховувати любов до природи, почуття прекрасного, естетичний смак.
Обладнання:
– проектор, комп’ютер (ноутбук), екран, слайд-шоу;
– художні матеріали та інструменти: олівці, акварельні фарби;
– зошити-альбоми;
– література: Образотворче мистецтво: підруч. для 4 кл. / М.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
ОСІНЬ
Картину осені так важко змалювати,
Вона мінлива, гарна, чарівна.
Могутній клен розкинув жовті шати
І павутинки тоненька струна
На сонці так виблискує іскристо,
Здається, лиш торкнися – зазвучить!
В бездоннім небі синьо й чисто-чисто,
Туди злетіти хочеться на мить!
А в лісі жовта осінь догорає
І гріється у сонячнім теплі.
Яскравий лист під сонечком кружляє
І
У небі синь бездонна і врочиста,
А на землі вже осінь догора.
І на душі спокійно так і чисто.
Це так приходить осені пора…
Н. Красоткіна
II. Стимулювання і мотивація навчально-пізнавальної діяльності. Визначення мети і завдань уроку.
Осінь… Скільки поезії в цьому золотаво-сонячному слові. Її часто звуть чудовою, замріяною, золотою, загадковою. Може, саме через це її не оминали і не оминають своєю увагою поети, художники і композитори. Вони за допомогою своїх специфічних засобів передають красу осінньої природи. Для художника – це фарби, для композитора – звуки, а для поета – це слово.
Мені здається, що у цієї красуні в руці чарівна паличка. Тільки торкнеться дерев – й одягне їх у золоту сукню. Змахне тією паличкою – вся земля золотим килимом вкриється. Сьогодні ми теж, як і осінь, пензликом будемо малювати пейзаж.
– Чи любите ви осінь?
– Чим вона приваблює вас?
Осінь – справжня художниця, розмальовує природу в найяскравіші кольори. Але ми знаємо, що все розмаїття базується на трьох основних кольорах. Назвіть їх.
– Назвіть похідні кольори, що утворюються після змішування основних.
– Разом вони становлять хроматичну гаму – усі кольори веселки.
Сьогодні ми будемо виконувати малюнок акварельними фарбами – вони допоможуть зробити його барвистим, живим.
III. Актуалізація опорних знань.
Розповідь учителя
– Без кольору світ стане нудним. Для того щоб передати все його різноманіття, ми маємо чудового помічника – живопис. Цей термін складається з двох слів – “живо” і “писати”. “Живо” – тому що художник передає життя. Але чому “писати”, а не “малювати”? Ми з вами малюємо олівцями, крейдою, вугіллям та іншими твердими матеріалами. А писали раніше рідким чорнилом. Усі фарби рідкі, тому серед художників прийнято вважати, що живописні картини пишуть. Кожен колір чи його відтінок викликає в нас певні почуття.
Живопис – вид мистецтва, який здатний відтворити видиму реальність за допомогою кольору на двовимірній поверхні. Це зображення створено завдяки використанню художником законів перспективи, лінії, кольору, світлотіні. Психологи уподібнюють вплив живопису на людину до впливу музики. Світ живопису багатий та різноманітний. Це скарби, котрі людство накопичувало тисячоліттями. Не можна сказати, що художник змальовує життя таким, яким воно є. За допомогою фарб він передає власні думки, почуття, естетичні ідеали своєї епохи.
Твори живопису можуть бути станковими, монументальними, декоративними та мініатюрними. (Запис до словничків.)
Розберімося, чим же різняться ці види живопису.
Станковий живопис (від слова “станок” – мольберт, на який ставлять основу – картон, дошку, полотно для малювання картин) об’єднує твори самостійного значення, не пов’язані з архітектурним ансамблем. Твори станкового живопису розраховані на сприйняття з близької відстані, їх можна переносити, зберігати в житлових приміщеннях, установах, музеях. (Учитель розповідає про станковий живопис, його особливості та найвідоміші твори.)
Монументальний живопис – це живопис на архітектурних спорудах та інших стаціонарних основах. Йому властивий суспільно-значущий зміст, масштабність задуму, громадянський пафос, високий лад образів, звернення до великої колективної аудиторії та ін. В ансамблі монументальний живопис виконує також декоративну роль. (Учитель розповідає про монументальний живопис, його особливості та найвідоміші твори.)
Одним із найстаріших видів монументального живопису є стінний розпис.
Сьогодні стіни та вікна будівель також прикрашають монументальним живописом. (Учитель розповідає про фрески, мозаїки, вітражі.)
Декоративний живопис – це частина архітектурного ансамблю чи творів декоративно-прикладного мистецтва: орнаментальні розмальовки та композиції, що не мають самостійного значення: панно, орнаменти, які підкреслюють функції предмета або оточують великі настінні сцени. (Учитель розповідає про декоративний живопис, його особливості та найвідоміші твори.)
Мініатюра (живопис) – невеличкий за обсягом твір у рукописах, книгах, на полотні та ін. (Учитель розповідає про живописну мініатюру, її особливості та найвідоміші твори.)
Гармонійне поєднання кольорів на картині, а також його загальне колірне вирішення називають колоритом.
Робота з підручником (с. 19-22).
ОСІНЬ ЧАРУЄ
Осінь завжди чарує
Кольором незбагненним,
Пишністю нас дивує,
Листям своїм вогненним!
Щедро усім дарує
Груші свої медові.
Ягодами частує,
Фрукти дає чудові!
Кольором золотавим
Землю свою огортає.
Жестом своїм ласкавим
Просить усіх до гаю.
Н. Красоткіна
– Якою змальована осінь у цих віршах?
– Якими словами поет описав осінь?
Рідне слово живе в душі кожного з нас. І певний час свого життя людина починає говорити віршами, бо в цьому є потреба душі. Душа, переповнена любов’ю, добротою, світлом і красою світу, звертається до поезії, музики, фарб і пензля, намагаючись відтворювати красу.
Ви також переживаєте зміни настрою, адже завершилися літні канікули, настала осінь – час напруженої праці і для дітей, і для дорослих.
Сьогодні я пропоную вам створити композицію, яка передасть ваш настрій. Називатиметься вона “Мелодія осені”.
Фізкультхвилинка.
IV. Вправи за зразком.
Робота в зошиті-альбомі
– Працюватимемо фарбами, пензликами.
– Виберіть колір, який відображає ваш настрій.
– Поставте посередині аркуша пляму цього кольору.
– Візьміть колір, що передає настання осені в природі. (Жовтий).
– Поєднайте його з кольором вашого настрою.
– Утворіть відтінки кольорів для виготовлення вашої композиції.
– До композиції можна додати конкретні зображення (осіннє листя, хмаринки, парасольку тощо).
Успіх роботи залежатиме від прояву вашої фантазії і бажання створити художній образ.
V. Застосування знань, умінь і навичок у нових умовах.
Звучить музика А. Вівальді “Пори року” (“Осінь”),
Учні беруться до виконання завдання. Учитель уважно стежить за їхньою роботою, при потребі надає індивідуальну допомогу.
VI. Перегляд, аналіз та оцінювання учнівських робіт. Підсумок уроку. Рефлексія.
– Для чого художник у своїх роботах створює художній образ?
– Що таке колорит картини?
– Як колорит допомагає передати настрій картини?
Друзі, розмістіть ваші композиції на виставковій дошці й оцініть загальний настрій у класі.