КОМБІНУВАННЯ ПРИРОДНИХ І ПЛАСТИЧНИХ МАТЕРІАЛІВ. ЛІСОВА СКУЛЬПТУРА
Мета: вдосконалювати навички роботи з природним матеріалом та пластиліном; розвивати творчі здібності, образне мислення, асоціативну пам’ять, фантазію, увагу, терпіння та охайність; виховувати естетичне ставлення до навколишнього світу.
Обладнання: пластилін; шишки; пір’я; жолуді; стеки; серветки; дощечка; мультимедійна дошка.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Привітання
Привітайтесь: “Добрий день!”
Тепер тихенько поверніться,
Одне одному всміхніться,
На урок старання не забудьте взяти,
Сядьте
2. Перевірка готовності до уроку
3. Упорядкування робочих місць
ІІ. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення теми та мети уроку
– Сьогодні ми будемо комбінувати природні і пластичні матеріали.
Робота за підручником (с. 17)
– Які матеріали можна використати?
– На кого можуть перетворитися жолуді, шишки та каштани?
– Ми будемо виготовляти лебедя з шишок та пластиліну.
2. Вступна бесіда. Робота над загадками
– Світ навколо нас дуже великий, різнокольоровий. Ми повинні любити та охороняти природу, бережливо та турботливо
– Відгадайте загадки, а відгадки стануть назвами природних матеріалів, з якими ми сьогодні працюватимемо.
– Що з землі можна легенько піднімати,
Але далеко не можна закидати? (Пір’я)
– На ялиночках високих
Вони ховаються в гілках,
Ласощі птахів та білок.
Моє питаннячко для діток:
“Так що ж вони усі їдять?” (Шишки)
– З ковпачком на голові,
Ніби в шлях готовий,
Він ховається у листя
Дуба золотого. (Жолудь)
– Молодці!
Сьогодні на уроці за допомогою цих природніх матеріалів та пластиліну ми будемо виготовляти лебедя.
3. Робота за підручником (с. 17-18)
Фізкультхвилинка
Лебеді білі летіли. (Махають руками.)
Літали, літали та присіли, посідали. (Двічі виконують присідання.)
Та й знову полетіли. (Махають руками та крокують на місці.)
І за парти знов тихенько сіли. (Сідають за парти.)
4. Демонстрування та аналіз зразка
1) Інструктаж учителя.
Мультимедійна презентація
1. З яких частин складається лебідь? (Тулуб, довга шия, голова, дзьоб, хвіст та крила)
2. З чого зроблений тулуб? (З шишки)
3. Шия? (З пластиліну)
4. Голова? (З жолудя)
5. Хвіст та крила зроблені з пір’я. (Закріплені на тулубі за допомогою пластиліну.)
6. Дзьобик та очі зроблені з пластиліну. Дзьобик – червоний, очі – біла крапочка з чорною усередині.
7. З синього пластиліну зробіть озеро із зеленою травичкою.
8. Посадіть вашу пташку на озеро.
2) Повторення правил безпеки під час роботи.
5. Цікаво знати!
Лебідь (Cygnus) – рід водоплавних птахів родини качкових.
Оперення лебедів за своїм забарвленням буває або сніжно-білого, сірого, або чорного кольору. Самок і самців на вигляд дуже важко відрізняти. Типові виводкові птахи. Оперення щільне і водонепроникне.
Від гусаків лебедів відрізняє ще довша шия, що дозволяє в глибших водах обшукувати дно у пошуках їжі, а також їх розмір, за яким вони є найбільшими водоплавними птахами. Розмах їх крил досягає 2 м, а маса може перевищувати 15 кг. Якщо розмір такий самий, як і в гуски, лебедя можна відрізнити за наростом на початку дзьоба. Лапи досить короткі, через що лебеді, пересуваючись по землі, справляють незграбне враження. Зате у них дуже розвинена літальна мускулатура, що дозволяє їм долати тисячі кілометрів на їх щорічних перельотах на південь і назад. Добре літають, але по суші пересуваються важко.
Пара лебедів тримається до кінця життя. Якщо самець чи самка гине, то інший член сім’ї собі іншого/іншої не шукає. Потомство виводиться обома батьками, що опікуються своїм молодняком протягом року після народження.
ІІІ. ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ
IV. ВИСТАВКА ТА ОЦІНЮВАННЯ РОБІТ УЧНІВ
– Хто вважає, що сьогодні працював у повну силу?
– Кому потрібно ще попрацювати, щоб робота вийшла якісною?
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– З якою пташкою ви сьогодні ознайомилися?
– З якими природними матеріалами працювали?
– Як потрібно ставитися до природи? Чому?