КРАЇНИ ЛАТИНСЬКОЇ АМЕРИКИ. ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОВІДНИХ КРАЇН

УРОК 44. КРАЇНИ ЛАТИНСЬКОЇ АМЕРИКИ. ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОВІДНИХ КРАЇН

Навчальна мета: визначити географічні, природні та соціально-економічні особливості провідних країн Латинської Америки; розвивати уміння працювати в групах, самостійно розподіляти обов’язки учасників групи, використовувати набуті знання в нестандартних умовах.

Обладнання: політична карта Південної Америки, аркуші паперу А3, маркери, фломастери, атласи.

Основні поняття: ЕГП, природні ресурси, трудові ресурси, природний приріст, урбанізація, псевдо-урбанізація,

безробіття, спеціалізація, промисловість, сільське господарство.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і умінь учнів

Запитання

– Чим обумовлено виникнення назви регіону “Латинська Америка?”

– Чим пояснюється особлива велика роль столичних міст в Латинській Америці? Як на конфігурації транспортної мережі регіону відображається його залежність від світового ринку?

Завдання 1. Поясніть, як ви розумієте твердження, що географічний розподіл праці між столичними та периферійними містами Латинської Америки грунтується

не на принципі “місто для країни”, а на принципі “країна для міста”.

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Згадавши про країни Латинської Америки, у нас, українців, одразу виникають асоціації, пов’язані із запашною бразильською кавою, ритмічним аргентинським танго, яскравими карнавалами та найкращими футболістами світу. Багато хто знає про досягнення доколумбових цивілізацій майя, ацтеків, інків. Однак далеко на всім відомо, що в Бразилії, наприклад, щорічно випускають близько 2 млн автомобілів, які працюють на етиловому спирті, що виробляють з цукрової тростини, а Венесуела входить в першу десятку країн світу за видобутком та експортом нафти. Аргентина належить до найбільших світових виробників телятини та яловичини, а за настригом вовни поступається лише Австралії та Новій Зеландії. Чилі є не лише найдовшою і найвужчою країною у світі, а й посідає провідні місця за видобутком міді, молібдену і природної селітри. А в Мексиці – найрозвиненішій країні Латинської Америки – вздовж кордону із США існує ряд “подвійних” місць, для яких характерний особливий тип підприємств, що використовують американський капітал та дешеву мексиканську робочу силу.

І хоча серед країн Латинської Америки ще чимало таких, що “пасуть задніх”, у провідних країн регіону нам є чого повчитися. Давайте детальніше про це дізнаємося.

IV. Вивчення нового матеріалу

Завдання 2 (робота по групах)

1. Прослухати доповіді учнів, які готувалися заздалегідь, про географічні природні та соціально-економічні особливості провідних країн Латинської Америки (кожна група опрацьовує доповіді про одну з країн (Бразилія, Мексика, Аргентина, Венесуела, Чилі).

2. Підготувати власну коротку розповідь про вказану країну.

3. Створити власний герб країни на аркуші паперу А3 та пояснити його елементи.

4. Скласти кросворд із запитаннями, що стосуються даної країни (10 запитань). Скласти вірш “сінквей” про вказану країну.

Матеріали для вчителя

Аргентина. Назва означає “срібна”, латинського походження (argentum – “срібло”). 40,9 млн. осіб (2009 р.). Природний приріст – 12 %о. Середня густота населення – 14 осіб/км2. Урбанізація – 88 %. Найбільшими містами є Буенос-Айрес і Кордова. Гірничодобувна промисловість (свинець, цинк, уран, залізні руди), металургія та сільське господарство, транспортне й сільськогосподарське машинобудування, виробництво металорізальних верстатів, електротоварів, кольорова металургія, хімічна, деревообробна, поліграфічна промисловість. Провідною галуззю сільського господарства є тваринництво – м’ясне скотарство й вівчарство (“м’ясний цех Латинської Америки”).

Бразилія – найбільша держава Латинської Америки (47,7 % південноамериканського континенту). 199 млн осіб (2009 р.). Щорічно кількість населення збільшується на 3 млн. осіб. Високо-урбанізована країна, 3/4 населення проживає у великих прибережних містах і їхніх передмістях, кількість яких швидко зростає. Етнічна різноманітність. Агломерації розміщені на сході країни (Сан Паулу, Ріо-де-Жанейро).

10 місце за загальним обсягом ВВП. В електроенергетиці провідну роль відіграють ГЕС (92 %). Розвинені чорна і кольорова металургія, машинобудування (30 % промислового виробництва країни), хімічна лісова, текстильна, харчова, легка. У сільському господарстві зайнято 30 % ЕАН, переважає рослинництво.

Мексика. Одна з найчисельніших країн світу – 111 млн. осіб (2009 р.). Найбільша етнічна група – метиси – складає близько 60 % населення, індійські народи (29 %), вихідці з Європи (іспанці, баски, німці, французи, італійці), уродженці Гватемали та інших країн Америки. 96 % католики. 70 % мексиканців проживають у 24 містах. Найбільші: Мехіко (22 млн. осіб), Монтеррей (3,6 млн. осіб), Гвадалахара (3,4 млн. осіб), Пуебла (1,9 млн. осіб). Посідає друге місце в Латинській Америці (після Бразилії) за розміром промислового потенціалу. За запасами нафти вона посідає четверте місце у світі. Провідними галузями промисловості є гірничодобувна, нафтова, нафтохімічна, металургійна, будівельна, текстильна, харчова й машинобудування.

Венесуела – держава на півночі материка Південна Америка. Слово “Венесуела” означає “маленька Венеція”. 26,8 осіб (2009 р.), природний приріст – 19 %о. Католицизм. Урбанізація – 87 %. За видобутком та експортом нафти входить у першу десятку країн світу. Крім нафти видобувають алмази, золото, кам’яне вугілля, природний газ. Працюють підприємства кольорової і чорної металургії, хімічної, легкої і харчової галузей промисловості. Вирощують банани, кукурудзу, рис. Основними експортними культурами є кофе і какао. У країні нараховується понад 15 млн. голів великої рогатої худоби, 4,5 млн. свиней і 4 млн. кіз.

Чилі – “найдовша” з усіх південноамериканських країн – близько 4300 км, при цьому найширша частина її території досягає 355 км, а найменша – лише 15 км.

Більшість чілійців є метисами. Природний приріст 12 %о, загальна чисельність населення – 16,6 млн. осіб (2009 р.). 90 % населення проживає в центрі країни, а понад однієї третини – в столиці країни Сантьяго та її околицях. Католицизм. Чилі посідає одне з провідних міст у світі за видобутком та продажем міді, природної селітри, йоду, молібдену. Розвинені легка і харчова промисловість, металургійна, машинобудівна, хімічна і нафтохімічна галузі.

V. Закріплення нових знань і умінь учнів

Виступи груп, пояснення гербів, обмін та розв’язання кросвордів, читання віршів.

VI. Підсумок уроку

Обговорення виступів груп. Оцінювання, самооцінювання.

VII. Домашнє завдання

– Опрацювати § .

– Скласти схеми зовнішніх економічних зв’язків для Бразилії, Аргентини та Мексики.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: КРАЇНИ ЛАТИНСЬКОЇ АМЕРИКИ. ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОВІДНИХ КРАЇН