ЛІТОСФЕРА
6 КЛАС
ЛІТОСФЕРА
Мета: повторити, узагальнити, закріпити знання учнів з теми “Літосфера”; розвивати допитливість, кмітливість, любов до географії, творчі здібності дітей, інтepec до пізнання cвітy; активізувати навчальну діяльність учнів за допомогою ігрових технологій; виховувати вміння працювати в колективі, допомагати один одному, співпереживати за успіx колективу.
Обладання: атлас; жетони, сигнальні картки; схеми, колекція мінералів та гірських порід; секундомір.
Тип уроку: закріплення знань, умінь і навичок (у формі змагання).
ХІД
I. Організаційний момент
Привітання.
Перевірка готовності до уроку.
На парті: атлас, ручка, експрес-тест, щоденник, підручник, оцінний лист.
Учитель. Покажіть сигнальною карткою свій настрій.
II. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Вступне слово вчителя
Сьогодні ми завершуємо вивчати першу земну оболонку. Яку? (Літосфера) Що це за оболонка? (Це тверда оболонка Землі, яка складається з земної кори та астеносфери.) Ви дуже багато дізналися, вивчаючи внутрішню будову, зовнішні та внутрішні сили, гірські породи та корисні копалини, рельєф нашої планети. Дошка
Наш урок незвичайний. Це узагальнюючий урок-змагання. Тому в ньому братимуть участь дві команди: “____________________________”, капітан ________________________ та “_________________________________”, капітан ___________________________________. (Діти пояснюють, як назва команди пов’язана з темою.) У складі нашого журі учні сьомого класу, які вже вивчали цю тему і добре знають її. Головним суддею та ведучим змагання буду я. Хочу додати, що змагаються не тільки команди, а й особисто учні. Після кожного конкурсу за правильну відповідь команда отримує круглий жетон-бал, а учень – прямокутний жетон-бал. За кількістю жетонів-балів будемо визначати команду-переможницю та учнів – кращих знавців теми. Успіхів вам у змаганні!
ІІІ. Конкурси-змагання
1. Географічна розминка
Учитель. А зараз – розминка, вона не оцінюється, але переможець першим розпочне змагання. Розминкою сьогодні будуть експрес-тести. Вони незвичайні. Ви повинні записати букву правильної відповіді. Із цих букв треба скласти слово. Яка команда впорається швидше, та й розпочне конкурси.
Отже, експрес-тести:
1. Проявом внутрішніх сил Землі є:
А) землетруси;
Б) вивітрювання;
В) робота вітру.
2. Гірські системи утворюються в основному внаслідок…
Г) вертикальних рухів земної кори;
Д) вивітрювання;
Е) зіткнення літосферних плит;
Є) землетрусів.
3. Який зовнішній процес сприяє утворенню ярів?
Ж) Робота вітру;
З) робота підземних вод;
И) землетруси;
І) робота поверхневих текучих вод.
4. Сучасна епоха горотворення:
Ї) архейська;
К) байкальська;
М) герцинська;
Л) альпійська.
5. Виберіть назви гірських порід, які людина використовує як паливні ресурси:
Н) граніт;
О) нафта;
П) сірка;
Р) кам’яне вугілля;
С) природний газ.
6. Найсильніші руйнування під час землетрусів спостерігаються…
Т) в епіцентрі;
У) в гіпоцентрі;
7. До магматичних гірських порід належить:
Ф) граніт;
Х) пісок.
Відповіді: 1 – а, 2 – е, 3 – і, 4 – л, 5 – о, р, с, 6 – т, 7 – ф. (Літосфера)
2. “Світлофор”
Учитель. Я буду показувати на карті певні райони, а ви своїми картками сигнальте мені, чи можливі виникнення землетрусів у зазначених районах, та поясніть, чому ви так вважаєте.
1. Австралія. (Ні)
2. Гімалаї. (Так)
3. Острови Індонезії. (Так)
4. Чілі. (Так)
5. Серединно-океанічний хребет Атлантичного океану. (Так)
Додаткове питання. У яких із названих районів відбувається ще й вулканічна діяльність?
Висновок. Де найчастіше зароджуються землетруси? (У зонах зіткнення літосферних плит) Вулкани? (Вулкани, як і землетруси, розміщені на Землі нерівномірно. Вони виникають на межах літосферних плит, внаслідок їхнього руху.)
3. “Цифровий лабіринт”
Учитель. Яке відношення до рельєфу та будови Землі мають ці цифри?
Відповідає команда, яка першою сигналізує про готовність відповідати. Або роблять це паралельно, записуючи результати на спеціальних аркушах, які перевіряються після закінчення.
4. “Антикросворд”
Учитель. Удома команди склали антикросворди: перша – з ключовим словом “гори”, а друга – “лава”. (“Антикросворд” – це кросворд навпаки. У клітинках записані слова, до яких треба скласти питання.) Зараз команди обміняються кросвордами і дадуть визначення поняттям.
5. “Заморочки з бочки”
На столі – “бочка”, у якій запитання.
Учитель. Діти, у цій “бочці” сховані питання з нашої теми. Ви по черзі будете витягувати їх та давати повну відповідь.
Питання:
1. На які групи поділяються корисні копалини залежно від застосування в господарстві?
2. Чим відрізняється магма від лави?
3. Чим відрізняються гейзери від гарячих джерел?
4. Що таке магматизм? Які його види ви знаєте?
5. Що таке вивітрювання? Які його види ви знаєте?
6. Що таке рельєф? Як ви вважаєте, чи остаточно сформувався рельєф Землі? Чому?
7. Як розрізняють рівнини за абсолютною висотою? Яким кольором їх позначають на карті?
8. Назвіть “країни-лідери” за кількістю землетрусів. Чому саме в них спостерігається це явище?
9.Чим відрізняються гірські породи від мінералів? Наведіть приклади мінералів.
10. Назвіть основні елементи рельєфу дна Світового океану.
6. “Географічна естафета”
Для цього конкурсу від кожної команди виступає вісім учнів. Кожному дається картка з назвою географічного об’єкта. Члени команди почергово показують на карті цей об’єкт та називають форму рельєфу. Перемагає та команда, яка швидко та правильно виконає завдання.
Інші члени команди у цей час за наданими координатами знаходять об’єкт.
1 команда | 2 команда |
1. Гімалаї | 1. Уральські |
2. Середньосибірське | 2. Бразільське |
3. Кракатау | 3. Везувій |
4. Амазонська | 4. Східноєвропейська |
5. Фудзіяма | 5. Декан |
6. Індо-Гангська | 6. Ключевська Сопка |
7. Анди | 7. Атлас |
8. Карпати | 8. Кордільєри |
7. Конкурс капітанів “Географічний прогноз”
Учитель. Ми знаємо, що рельєф нашої планети остаточно не сформувався і ніколи не сформується тому, що на нього постійно впливають внутрішні і зовнішні сили Землі. Як ви думаєте, через багато років фізична карта світу буде мати такий вигляд, як зараз, чи ні? Капітани повинні запропонувати свої географічні прогнози щодо зміни рельєфу нашої планети в далекому майбутньому.
8. Конкурс мінералогів
Кожній команді за три хвилини треба відгадати найбільшу кількість мінералів і гірських порід з колекції та назвати ті, які є у своїй області, з назвами родовищ.
9. Додатковий конкурс “Най-най-най”
(Якщо залишиться час)
1. Найвищий діючий вулкан нашої планети. (Льюльяйльяко, Південна Америка)
2. Найспокійніший материк, на якому немає діючих вулканів. (Австралія)
3. Найважча рідина на планеті. (Ртуть, 1 літр = 13520 г, тобто ртуть у 13,5 раза важча за воду)
4. Найтвердіший мінерал. (Алмаз)
5. Найпоширеніший мінерал на Землі. (Вода)
6. Найпоширеніший метал на Землі. (Алюміній)
7. Найбільша низовина. (Амазонська)
8. Найвищі гори у світі. (Гімалаї)
ІV. Підсумок. Оцінювання
1. Журі підбиває підсумки.
2. Бесіда.
– Що сподобалося на уроці?
– Який конкурс сподобався найбільше?
– Які питання викликали труднощі?
– Покажіть, будь ласка, карткою свій настрій.
3. Оцінювання індивідуальної роботи учнів в оцінному листі.
Оцінний лист |
Прізвище |
Самооцінка |
Оцінка товаришів |
Оцінка вчителя |
4. Визначення з допомогою сигнальних карток найкращого учня на уроці
5. Визначення та нагорода переможця
V. Домашнє завдання
Підготуватися до тематичного оцінювання з теми “Літосфера”.