Людські цінності й життєві цілі. Хобі людини
Розділ 2. ЛЮДИНА СЕРЕД ЛЮДЕЙ
& 14. Людські цінності й життєві цілі. Хобі людини
Поміркуй! Що ти розумієш під висловом “людські цінності”?
За багато тисячоліть моральної еволюції людство виробило певні життєві цінності. Це повага до інших людей, любов до сім’ї, дружба, здоровий спосіб життя, підвищення рівня культури й освіченості. Але це фундаментальні цінності. Тобто ті, які лежать в основі людського єства. А от головні цілі й цінності в кожної людини свої.
Хтось намагається присвятити
Цінність – це те, що здатне задовольнити людські потреби.
Назви цінності, які важливі для тебе.
Чи може людина мати багато цілей у житті?
Що ти вважаєш найбільшою цінністю людини?
Прочитай прислів’я. Поясни їх значення.
* * *
Від своєї совісті не втечеш.
* * *
Не одяг прикрашає людину, а добрі справи.
* * *
Чесному всюди честь.
Доберіть прикметники до слова “життя”.
Прочитай.
У світі дуже багато цікавого. Улюблене заняття дуже добре характеризує людину. Недарма під час знайомства запитують: “Чим ти захоплюєшся?”.
Хобі – це якесь захоплення, улюблене заняття на дозвіллі.
Екстремальні розваги до душі людям енергійним, непередбачуваним, активним. Вони завжди потребують нових відчуттів, емоцій, ризику.
Парашутизм
Колекціонування монет
А от люди вдумливі, зосереджені й розважливі зазвичай колекціонують марки, монети, книги. Вони люблять усамітнення і тишу.
Дуже цікавими співрозмовниками є люди із творчим хобі. З тими, хто любить співати, танцювати, малювати або віршувати, ніколи не нудьгуватимеш. До того ж такі люди цікаві й активні не лише у сфері своїх захоплень, а й взагалі в житті.
Спорт – це хобі завзятих і працьовитих. Хіба можна стати олімпійським чемпіоном без тривалих щоденних тренувань? Таких людей не лякають жодні труднощі й перешкоди. А поруч із ними ти можеш бути впевненим у надійності дружнього плеча.
У світі є багато незвичайних хобі. Хтось колекціонує марки і монети, хтось грає у футбол, а один американець щодня дорогою з роботи додому роздає людям гроші. Головне, щоби твоє захоплення нікому не шкодило й приносило тобі задоволення.
Розкажи про свої захоплення. Чим вони тобі подобаються? Про які незвичні хобі ти чув чи бачив по телевізору?
Прочитай.
День народження дракона
Якось увечері пізнайки сиділи з драконом біля багаття і смажили зефір. Небо було таке зоряне, а зефір такий смачний. Тому спати ніхто не хотів.
– Ех! – зітхнув Спритник. – Пам’ятаю, коли я був зовсім маленьким, на мій день народження ми з батьками щороку брали намети і йшли з ночівлею в ліс. Увесь день збирали гриби, рибалили, гралися з м’ячем. А ввечері ми сідали біля багаття і смажили зефір.
– А на мій день народження, – підхопив розмову Сніжок, – ми з батьками виходили на вулицю й грали в сніжки. Щоправда, в сніжки ми гралися щодня, але в день народження це було якось по-особливому весело.
Перебиваючи один одного, пізнайки розповідали про свої дні народження. У кожного було щось нове й цікаве.
– А в мене ніколи не було дня народження, – якось невпевнено сказав дракон.
– Та бути такого не може! – засміявся Спритник. – У всіх є день народження. Це день, у який людина народжується. Якщо в тебе немає дня народження, виходить, що ти ще не народився?
– Народився я вже, народився. І мій день народження післязавтра. От тільки святкувати в нас, драконів, не прийнято. Та й не було з ким мені це робити, адже я сам жив на острові.
Посидівши ще трохи біля багаття, дракон побажав усім на добраніч й полетів у свою печеру. А пізнайки взялися обговорювати почуте. Вони ніяк не могли зрозуміти, як можна не святкувати день народження – це ж найвеселіше свято в році. Тому вирішили: хоче дракон цього чи ні, вони влаштують йому справжній день народження. Пекар Бублик погодився спекти великий торт. А садівник Квітик пообіцяв прикрасити печеру дракона квітами. Але найголовніше – подарунок.
– Подаруймо драконові велике м’яке ліжко, – запропонував Сонько. – На ньому він зможе солодко й міцно спати. Зручне ліжко – це найнеобхідніша річ у кожному домі!
– Ти що? – перебив його Спритник. – Навіщо драконові ліжко? Його дідусь – китайський дракон – торік прислав йому добротне ліжко. Ортопедичне. А от пара гарних кросівок – це, мабуть, те, що знадобиться драконові. У них він зможе спритно бігати й стрибати на острові. А це ж так весело!
– Ти що з глузду з’їхав? – заперечив Квітик. – Навіщо драконові кросівки? Він же майже увесь час літає. Вони йому не знадобляться. А от хороша садова лопатка й набір гарних квіткових горщиків – це доконче потрібна річ. Подаруймо драконові набір садівника!
Так і сперечалися до опівночі. Втрутився Мудрець:
– Ви пропонуєте лише ті подарунки, які подобаються вам. І зовсім не думаєте, чи потрібні вони драконові. А треба вибирати те, що сподобається йому. Поміркуймо, що любить дракон.
– Літати! – вигукнув хтось із пізнайків.
– Правильно, літати, – погодився Мудрець. – А що ще?
– Слухати музику!
– Ось бачите? Потрібно подарувати драконові що-не – будь таке, щоб він міг одночасно літати і слухати музику.
– Драконові потрібен плеер з навушниками! Тоді він буде слухати музику під час польоту, – навперебій закричали пізнайки.
Сподобався подарунок і драконові, який через два дні вдав, що дуже здивувався влаштованому на його честь святу. Він пообіцяв, що буде слухати музику тільки на маленькій швидкості. А після цього розрізав торт, на якому так і не зміг задути свічки (надто гарячий у нього подих), і пригостив усіх своїх друзів.
Що порадив Мудрець пізнайкам? Що з того вийшло? Коли ти збираєшся до товариша на день народження, яким чином вибираєш для нього подарунок? Довіряєш тільки своєму смаку чи шукаєш те, що сподобається йому?
Розкажи про свої життєві цінності та цілі.
Підсумуй свої знання
– Людські цілі та цінності бувають фундаментальними (прийняті в суспільстві) й особистими (характерні для конкретної людини).
– Фундаментальні цінності – повага до людей, доброта, дружба, любов до рідних. Особисті цінності кожна людина визначає для себе сама.
Перевір себе
1. Що таке людські цінності і цілі?
2. Що таке хобі? Якими вони можуть бути?
Підготуй розповідь про свої життєві цінності і цілі. Чи зміняться вони, на твою думку, років через 15-20? Чому?