Матеріально-технічна база водного транспорту і організація її експлуатації
Організація транспортних подорожей і перевезень туристів
Розділ 4. ПЕРЕВЕЗЕННЯ ТУРИСТІВ НА ВОДНОМУ ТРАНСПОРТІ
4.2. Матеріально-технічна база водного транспорту і організація її експлуатації
Матеріальна база водного транспорту складається з двох основних елементів: морських і річкових портів і флоту.
Порти призначені для організації посадки й висадки пасажирів, проведення вантажних операцій, зберігання вантажів, нагляду за плаванням, оформлення документації.
Для забезпечення цієї мети вони мають у своєму підпорядкуванні
У будівлі пасажирського вокзалу здійснюються всі види операцій по відправленню суден в рейс та їх зустрічі з плавання, в тому числі забезпечення технологічних умов і можливостей для швидкого і ефективного проведення прикордонного, митного і санітарного контролю.
Розташування різних приміщень пасажирського вокзалу повинно забезпечити оптимальні умови для комплексного обслуговування подорожуючих. Важку
Флот водного транспорту поділяється на транспортний, технічний і допоміжний.
Транспортний флот служить для перевезення вантажів і пасажирів. Технічні судна проводять днопоглиблювальні й дноочисні роботи. Допоміжний флот обслуговує транспортні й механічні судна.
Основною частиною флоту є транспортний флот, що включає пасажирські, вантажопасажирські й вантажні судна.
Плавальний склад пасажирського водного транспорту включає різні за видами, потужністю, місткістю і функціональним призначенням транспортні засоби. Традиційні пасажирські судна в залежності від технічної характеристики двигуна поділяються на пароплави, теплоходи, дизель-електроходи. За функціональним призначенням засоби морських пасажирських перевезень можна класифікувати таким чином:
– пасажирські лайнери регулярних ліній каботажного плавання – у межах прибережних територіальних вод держави;
– пасажирські лайнери регулярних ліній міжнародних рейсів між портами різних держав або між портами однієї держави, але із заходом у порт іноземної держави;
– пасажирські лайнери регулярних трансокеанських ліній;
– круїзні судна – cruises ships, що здійснюють 5 – 15-денні й більш тривалі рейси із заходом у кілька портів різних держав із короткочасною (1-2 дні) стоянкою;
– пороми – ferry, що здійснюють регулярні вантажопасажирські перевезення;
– судна для перевезення спеціальних категорій пасажирів, наприклад, учасників фестивалів, олімпіад, дослідників, прочан – special trade passenger ship. їхнє устаткування й експлуатація регулюються спеціальними вимогами Special Trade Passenger Ships Agreement;
– високошвидкісні судна – fast ferry – для пасажирських паромних перевезень – на повітряній подушці, катамарани, судна на підводних крилах; вітрильні судна, у тому числі навчальні й екскурсійні; яхти (вітрильні, пар усно-мотор ні й інші типи);
– круїзери й моторні човни всіх типів;
– спеціальні екскурсійні судна, у тому числі із прозорим дном, і туристські підводні човни.
Сучасні круїзні судна розрізняються також за класом. Всесвітньо відомий незалежний довідник Berlitz Ocean Cruising and Cruise Ship, що оновлюється кожного року, оцінює круїзні судна за понад 400 позиціями, згрупованими в 20 параметрів (технічне забезпечення, простір відкритих палуб та їх обладнання, внутрішнє облаштування та простір приміщень, декор інтер’єрів, меблі, предмети мистецтва, умови розміщення пасажирів в каютах, харчування, професійний рівень обслуговуючого персоналу, якість розважальних програм, стиль проведення круїзів тощо). За їх співвідношенням виставляється загальний бал, який дозволяє віднести судно до класів “стандарт”, “преміум” або “люкс” .
Чим вище клас лайнера, тим більше в його інтер’єрах натуральних матеріалів, предметів мистецтва, більш якісними будуть столові прибори, посуд, столова і постільна білизна.
Суднами класу “стандарт” володіють компанії Carnival Cruises, Royal Caribbean International, Norwegian Cruise Line, Princess Cruises, Thomsons Cruises, Costa Cruises, Star Clipper, Star Cruises, Royal Olympic Cruises, Orient Line та деякі інші. Круїзи цих операторів відносно недорогі, але тут забезпечується достойний рівень сервісу, широкий спектр послуг і розваг на борту.
До групи компаній, що мають судна класу “преміям” входять Celebrity Cruises, Holland America Line, Windstar Cruises. Круїзи на суднах цього класу помітно дорожче, але внутрішнє оздоблення, меблі і навіть лежаки на палубах на таких суднах виконані з дерева, тоді як інтер’єр суден компанії Carnival оформлений з пластику і різних замінників.
Судна класу “люкс” – найдорожчі і найбільш розкішні. Круїзи на таких лайнерах пропонують Crystal Cruises, Canard Line, Radisson Seven Seas Cruises, The Yachts of Seabourn, Sea Drem Yacht Club. їх відмінна риса – найкращий спектр послуг та найвища якість обслуговування.
Експлуатація пасажирських суден на водному транспорті здійснюється у рамках двох основних організаційних форм: лінійного (регулярного) судноплавства та рейсового (круїзного) судноплавства.
Лінійне судноплавство передбачає організацію руху одного або групи закріплених за лінією суден для перевезення пасажирів між визначними портами по заздалегідь оголошеному розкладу (річному або сезонному).
Рейсове (круїзне) судноплавство передбачає організацію роботи кожного окремого судна в оренді у замовника або по спільній програмі судновласника з туроператорами на основі угоди фрахтування.
Рейсова експлуатація суден отримує все більше поширення за останні десятиріччя і у значній мірі заміщає лінійну.