МЕДОГОНКА
МЕДОГОНКА – призначена для відкачування меду з розпечатаних стільників. Діє вона за принципом центрифуги та складається з бака у формі циліндра й барабана – чотирикутної рами з віссю посередині. У нижній частині бака влаштований кран для стікання меду. Обертанням ручки за допомогою зубчастої передачі рухають барабан.
На пасіках найчастіше використовують два – і чотирирамкові хордіальні М. (рис. 23). Дворамкові М. установлюють на невеликих пасіках, чотирирамкові – на тих, де утримується до 100- 150 бджолиних сімей.
За способом розміщення рамок у М. їх поділяють на хордіальні, радіальні, хордіально-радіальні.
Дворамкова хордіальна М. використовується на невеликих пасіках, складається з алюмінієвого бака (790 х 855 х 595 мм) і ротора з двома касетами. Швидкість обертів ротора 160-180 на хв. Стінки касет складаються з металевої сітки з великими чарунками, де й розміщають одну гніздову або дві магазинні рамки. Конусоподібне дно М. утворює медяну кишеню, розрахована на 40 кг. Продуктивність М. – 50 гніздових рамок на годину, маса – 24,3 кг.
М. трирамкова безкасетна призначена для відкачування меду з хордіально розташованих
М. хордіально-радіальна служить для добування меду з розташованих хордіально чотирьох гніздових стільників або з 24 гніздових рамок, розміщених радіально. M. складається з алюмінієвого бака (800 х 815 мм), число обертів ротора 160-180 на хв. Продуктивність: при хордіальному розміщенні – 80 рамок, при радіальному – 120 рамок на годину. Маса – 24,2 кг.
М. універсальна застосовується для відкачування меду з розміщених хордіально чотирьох гніздових стільників або 32 магазинних стільників, розташованих радіально. Розміри М. 820 х 960 мм, ємність бака 60-65 кг меду, число обертів ротора 250- 300 на хв, маса – 29,8 кг. Продуктивність – 50 гніздових або 120-130 магазинних рамок на годину.
Чотирирамкова хордіальна М. служить для відкачування меду на пасіках, що містять 100-150 бджолиних сімей, складається з алюмінієвого бака, редуктора, ручки приводу, ротора з чотирма касетами, який самовідключається (1 касета вміщає 1 гніздову або 2 магазинні рамки). Припиняють роботу М. поворотом ручки приводу у зворотному напрямку. Габаритні розміри М. – 820 х 960 мм, медяна кишеня розрахована на 35 кг меду, число обертів ротора – 160-180 на хв, маса М. – 27,7 кг, продуктивність – до 78 рамок на годину.
За день до початку роботи з відбору меду в теплому приміщенні (18 °С) установлюють М. на підставці-хрестовині. Кран М. повинен бути на такому рівні, щоб під ним легко можна було поставити відро для стікання меду. М., щоб вона не хиталася й не зрушувалася під час роботи, укріплюють. Попередньо М. миють, просушують і змазують рідким медом всі тертьові деталі: п’ятник, підшипники, шестірні. Медяну мастило в процесі роботи протирають, щоб воно не потрапляло в бак з медом.
Для розпечатування стільників готують спеціальний стіл або широку дошку з укріпленим над нею ящиком і прикріпленою знизу лудженою сіткою для стікання меду зі зрізаних кришечок запечатки.
Для розпечатування меду використовують два гострі ножі або віброножі. Ножі в процесі роботи треба тримати в ємності з гарячою водою, з постійним підігрівом. Гострі й нагріті ножі дають рівний зріз і не мнуть чарунок стільників.
Для перенесення рамок з медом і рамок, звільнених від меду, готують легкі ящики.
Розпечатують рамку. Її тримають майже прямовисно над столом, і гарячим ножем зрізують тонкий шар забруса (печатки) меду. Забрус зрізують знизу вгору таким чином, щоб зняти тільки воскові кришечки над медом.
Рамки, розпечатані з обох боків, ставлять у касети М., підбираючи однакові за вагою на протилежні касети. Різниця у вазі рамок викличе погану роботу М. У касетах нижні бруски рамок повинні бути спрямовані в один бік і при обертанні барабана знаходитися спереду, а верхній брусок – позаду. Щоб не зіпсувати стільники, обертання барабана починають повільно, 30-40 обертів на хвилину, поступово прискорюючи. У важких стільників при швидкому обертанні мнуться чарунки стільників, вони ламаються і з них погано викачується мед. Відкачавши частину меду при тихому обертанні, перевертають рамку (у касетах, що не обертаються) іншим боком. Із цього боку також тихим обертанням відкачують більшу частину меду, а потім, прискорюючи оберти, звільняють повністю цей бік стільників від меду. Удруге перевертають рамки й так само швидко відкачують решту меду. Не слід різко зупиняти рух барабана.
Необхідно постійно стежити за наповненням чана М. і вчасно зливати з нього мед через сито у відро, а потім у відстійник. Відстоюється мед 3-4 дні, після цього з поверхні знімають піну й сміття й розливають мед у чисту, заздалегідь приготовлену тару.
М. розбирають, миють, сушать на сонці або витирають. Щоб не іржавіли деякі деталі, їх протирають тканиною, змоченою в рослинній олії, накривають чохлом і зберігають у сухому приміщенні.
Викачування меду проводять при доброму й тривалому узятку кілька разів за період медозбору, поки показання в контрольному вулику не знизяться до 1 кг прибутку на день. При слабкому медозборі мед відкачують наприкінці узятку один раз.
Після останнього відкачування меду дають бджолам стільники для обсушування. Мед з рамок від хворих сімей відкачують тільки після здорових. М. слід помити й продезінфікувати. У необсушених рамках мед кристалізується також наступного року, при заповненні чарунок новим, свіжим медом, він швидко кристалізуватиметься. Такий мед непридатний для зимівлі бджіл. Сушити стільники на пасіці не можна, тому що це може привабити бджіл-злодійок.