Механізм поглинання рослинами елементів живлення
Лісівництво
РОЗДІЛ 3. БІОЛОГІЧНІ ОСНОВИ РУБОК ДОГЛЯДУ
Лекція 4. КОРЕНЕВЕ ЖИВЛЕННЯ ДЕРЕВНИХ РОСЛИН ТА ВПЛИВ РУБОК ДОГЛЯДУ НА НЬОГО
4.1 Механізм поглинання рослинами елементів живлення
Мікориза та мікотрофність деревних порід. Механізм кореневого живлення дерев до кінця ще не вивчений. Уявлення про кореневе живлення змінювалися з часом. У минулому існувала гіпотеза про осмотичну природу всмоктування кореневими волосинками іонів поживних речовин та пасивне переміщення іонів шляхом дифузії. Вважаються, що у коренях більшості
Сучасне уявлення про кореневе живлення за І. І. Смольяніновим, зводиться до процесів, що відбуваються у ризосфері.
Ризосфера – це шар грунту навколо кореневого волоска величиною у діаметрі, що дорівнює довжині волоска (кілька мм). Коренева волосинка деревної рослини обволікає часточки
Чому саме катіонів водню на поверхні кореневих волосинок є найбільше? Тому, що корені дихають, виділяють СО2, вбирають кисень, а СО2, з’єднуючись з водою, утворює вугільну кислоту, яка швидко розкладається на катіон водню та гідрокарбонатний іон НС03. Якщо рослині потрібні катіони кальцію, магнію та інших елементів, то волосинка передає в розчин катіон водню, а якщо аніон фосфору – то накопичені гідрокарбонатні іони. Потрібно відмітити, що в ризосфері, тобто в радіусі 1-3 мм від кореневої волосинки грунт максимально заселений мікроорганізмами – бактеріями, актиноміцетами, які, очевидно, отримують від деревних рослин потрібні речовини та приймають участь у різних процесах, що сприяють живленню рослин.
Подальший рух елементів живлення у рослинах пов’язаний з утворенням основних форм органічної матерії – білків, жирів, вуглеводів. При цьому відбуваються дуже складні процеси, в яких обов’язково приймають участь елементи грунтового живлення.
Багато деревних порід, особливо тих, що зростають на бідних та відносно бідних грунтах, мають на коренях так звану мікоризу, тобто на коренях поселяються гриби, найчастіше утворюючи на корінчиках свого роду чохлик або плівочку. Це екзомікоризні гриби, яких налічується до 2500 видів. Меншу групу (20 видів) утворюють ендомікоризи, що не тільки мають чохлик, але і проникають у внутрішні тканини коренів. Основна користь від мікоризи для лісових дерев полягає в тому, що вона є високоефективним акумулятором поживних речовин і води в ризосфері. Поживні речовини і вода є доступними як для дерева – господаря, так і для гриба. Особливо ефективно мікориза акумулює азот з грунтів, бідних на цей елемент. Мікориза значно збільшує адсорбційну поверхню коренів. Корені з мікоризою довше живуть та функціонують. Є відомості, що мікориза здатна захищати дерево – господаря від хвороботворних організмів, що викликають кореневу гниль. Це досягається як механічним захистом, так і шляхом дії антибіотиків.
Якщо деревні рослини висаджують у таких місцях, де ліс не ріс, і сіянці вирощені в таких же умовах, то для успішного їх росту потрібно вносити “мікоризну”(лісову) землю, лісову підстилку. Такий захід для степових умов рекомендував свого часу академік Г. М. Висоцький.