Міста і села в пейзажі
Розділ II. Пейзаж
Тема 7. Міста і села в пейзажі
У міських і сільських пейзажах художники розкривають особливості забудови, зображають вулиці, площі, сквери.
Картини, створені митцями багато століть тому, дають нам можливість побачити архітектуру старовинних міст і сіл, ознайомлюють з епізодами життя їхніх мешканців.
Різновидом міського пейзажу е архітектурний пейзаж – картина, малюнок або гравюра із зображенням реальної або уявної архітектури в навколишньому середовищі.
У міському індустріальному пейзажі голови им є
Щоб зобразити на картині будівлі та інші об’ємні об’єкти, розташовані у просторі, художники застосовують лінійну перспективу.
Дмитро Даніш. Міський пейзаж
Тарас Шевченко. Комора в Потоках
– Роздивіться міські й сільські пейзажі, порівняйте старовинну архітектуру із сучасною. Проаналізуйте, як у картинах застосовано лінійну та повітряну перспективу.
Лінійна перспектива – зображення предметів на площині відповідно до зорового сприйняття їх у просторі; побудова такого
Поліна Рыбакова. Сербія. Петроварадін
Микола Глущенко. Монмартр. Сакре-Кер
Григорій Іващенко. Крижані заводи
Це цікаво. Ведути Каналетто
Різновид архітектурного пейзажу – ведута – набув популярності в Італії у XVIII ст.
Високим мистецтвом зробив ведуту відомий італійський художник Каналетто (Джованні Антон і о Каналь), який зображав панорами Венеції з численними каналами. Картини художника вирізняються документальною точністю рисунка, довершеністю перспективної побудови. Твори приваблюють світловими та повітряними ефектами, оригінальністю композиційних рішень. Побутові епізоди, події міського життя надають пейзажу правдивості. Художник застосовує в картинах стафож – невеликі зображення людей і тварин, що допомагають уявити реальні розміри споруд.
А. Каналетто.
Повернення на Вознесіння Господнє
Стафаж – другорядні елементи композиції; у пейзажному живописі – невеликі фігури людей і тварин, зображені для пожвавлення та прикрашання краєвиду.
Ведута – різновид пейзажу із документально точним зображенням певної місцевості або міста з архітектурою в навколишньому середовищі, нерідко із водоймою та застосуванням стафажу.
– Роздивіться картину та схему побудови лінійної перспективи, що їй відповідає.
Точка сходження – уявна точка на лінії горизонту, у якій при побудові лінійної перспективи сходяться всі паралельні лінії, спрямовані вглиб простору.
Каналетто. Регата на Гранц-каналі
– Опишіть зображений сільський пейзаж. Поміркуйте, до якого літературного або музичного твору він міг би стати ілюстрацією.
Юрій Бірюков. Краєвид села з вітряком
Секрети художніх матеріалів і технік. Олійний живопис
Олійний живопис – живопис фарбами, у яких зв’язувальною речовиною є горіхова, лляна, соняшникова олії та лаки. Застосовується у станкових творах (живопис на полотні, дереві тощо), а також у монументальних (настінних) розписах.
Багатошаровий олійний живопис – різновид техніки живопису, що передбачає послідовне виконання картини в кілька етапів. Між цими етапами художники роблять перерви, поки фарби цілком не висохнуть. Таким чином створюється прозорість олійного живопису, що збагачує колорит картини і створює відчуття глибини простору.
Практичне завдання
Намалюйте міський або сільський пейзаж (гуаш).
Поради
Придумайте образ міста чи села, який хочете зобразити. Спочатку виконайте пошукові ескізи та визначте, що буде зображено в центрі, на передньому і дальньому планах. Для того щоб передати простір, застосуйте лінійну і повітряну перспективу. Доберіть відповідний колорит.
Послідовність побудови зображення в лінійній перспективі
Запитання і завдання
1. Порівняйте сільський і міський пейзажі на конкретних прикладах.
2. Що таке лінійна перспектива?
Самостійна робота для допитливих
1. Дослідіть, чиє пам’ятки архітектури у вашій місцевості.
2. Виконайте замальовки архітектурних пейзажів рідного краю.
Тематична виставка
Організуйте виставку малюнків “Моє місто” чи “Моє село”