Множення та ділення раціональних чисел
Урок № 92
Тема. Множення та ділення раціональних чисел
Мета: підготувати учнів до виконання тематичної контрольної роботи.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання
Усні вправи
1. Обчисліть:
А) | Б) |
2. Обчисліть, вибравши зручний порядок дій:
А) (-5) – (-6) – 7;
Б) (-1) – (-5) – (-8);
В) (-12) – 5 – 0 – (-6);
Г)
Д) (-0,2) – (-0,2) – (-0,2) – (-0,2);
Є) 1,2 – -(-1,8)-.
3. Назвіть коефіцієнт виразу: -0,5ab; ab; – cb; – abc; Ab; –Ху; 1,7mn ; -2,3х.
4. Назвіть подібні доданки в сумі та їх коефіцієнти:
A) 5a – 7a + 8b – 2b;
Б) 3х – 4y + 8,2х – 5У;
В) -15х + у – х – у;
Г) -2B – 1 – b + 8b.
Зведіть подібні доданки.
5. Розв’яжіть рівняння:
А) 3 – х = 0;
Б) 3 – (х – 0,5) = 0;
В) 3 – (3х + 0,3) = 0;
Г) х – (3х + 0,3) = 0.
II. Систематизація знань
@ На цьому уроці ми “підбиваємо
III. Відтворення, вдосконалення та корекція вмінь
@ Після проведеної систематизації знань (див. вище) дуже важливо перевірити практичні вміння учнів, тому особливу увагу звертаємо на розподільну властивість множення (зведення подібних доданків в алгебраїчних сумах та перетворення цілих виразів у алгебраїчну суму із застосуванням розподільної властивості множення) та сполучну властивість множення і властивість нуля при множенні. Відповідно підбираємо завдання.
1. Обчисліть значення виразу.
А) 34 – (-4); -7,2 – (-7); -2,6 – 3,4; -32,15 – (-0,6); -3-1; -3–.
Б) -14,3 – 0,6 + 5,7 – (-1,4); (23,42 – 54) – (-4,12 + 4,04);
В) ––; .
2. Використавши сполучну властивість множення:
1) обчисліть:
А) -5,49 – 4; б) -125 – 17 – (-0,8); в) 0,4 – (-25) – (-5) – (-0,2); г) -3,73 – 50 – (-2) – (-0,01); д) -(-4,5)--0,4; є) –––-(-22);
2) спростіть вираз:
А) -1,2 – 3а; б) -0,8х – (-0,7); в) -5b – 2,4с; г) -6а – 0,7b – (-0,5с); д) –X – – (-y); є) 1X – ;
3) спростіть вираз -0,5т – 20п і знайдіть його значення при m = -1; n = -2.
3. Використовуючи розподільну властивість множення:
1) розкрийте дужки:
А) 2(х – 7у + 3z); б) -7(5 – a – 4b); в) (с – 8d + 66)-(-1,2);
Г) -0,6х(-5 + 3m – 1,4n); д) – р(-х + 2у -4,6); є) -8;
2) зведіть подібні доданки:
А) 8а + 19а – 28а + 3а;
Б) -4х + 11х + 35х – 38x,
В) 1,4а – a + b – 2,6b;
Г) 1,6m – 1,2 – 3,1m + 0,8;
Д) 1,1p + 0,9d – 1,2 – 1,3p – 3,8d;
Е) –A + B + A – B;
3) розкрийте дужки і зведіть подібні доданки:
А) 7(4а + 6) – 12а;
Б) 8х – 4(16 – 2х);
В) 1,7(а – 4) + 0,6(6 – 2а);
Г) 1,5(8x – 6y) – (5y – 3x) – 2,4;
Д) -(4,3х – 2,4) – (5,8 – 2,6х);
Є) .
Додаткові вправи
Знайдіть значення виразу: 1) 0,6(4х – 12) – 0,4(5х – 7) при х = 4;
2) 5(y – 7) – 3(14 – y) при y = -0,4.
IV. Підсумки уроку
Звертаємо увагу на ті моменти, що викликали труднощі під час розв’язування вправ.
V. Домашнє завдання
1. Виконайте дії:
А) (- 5 + 4,8) – (- 0,5)2;
Б) (8 – 10,2) – (- 9 + 7,5);
В) (- 7 – 8 + 16,1)2;
Г) (- 2,75 + 3) – (- 0,2)2.
2. Виконайте дії: – (1,2 – 1,8).
3. Спростіть вираз:
А) (2a – 5) – (4 – 7а);
Б) -(-6 – 4х) + 2(-8х + 3);
в) (6x – 4y + 1) – (-2x + 3y – 5);
4. г) 0,5(8 – 4а) – 3(0,2а – 1);
Д) (1,2a – 1,8b + 3)-(-2) – 5(1,2a + 1,8b – 1,3);
Є) –-4-.
5. Знайдіть значення виразу -3X –Y; якщо х = , у = ..