МУТАЦІЙНА МІНЛИВІСТЬ
Тема. ЗАКОНОМІРНОСТІ МІНЛИВОСТІ
УРОК 12. МУТАЦІЙНА МІНЛИВІСТЬ
Цілі уроку: розглянути особливості мутаційної мінливості та її значення для живих організмів; розвивати логічне мислення і навички порівняльного аналізу; виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання й матеріали: таблиці або слайди презентації, які демонструють особливості мутаційної мінливості, схема мейозу, схеми життєвих циклів тварин і рослин.
Базові поняття й терміни: мутаційна мінливість, гени, хромосоми, мутації, статеве розмноження, нестатеве
ХІД УРОКУ
I. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Питання для бесіди
1. Як реалізується комбінативна мінливість у мікроорганізмів?
2. Як реалізується комбінативна мінливість у багатоклітинних організмів?
3. Які переваги надає живим організмам комбінативна мінливість?
4. Чи завжди комбінативна мінливість пов’язана зі статевим розмноженням?
III. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя з елементами бесіди
Мутацією (лат. mutatio – зміна) називають зміну, яка зумовлена реорганізацією структур
Ученим такі зміни були відомі давно. Мутаційній мінливості присвятили свої роботи С. І. Коржинський (1899) і Г. де Фриз (1901). Останньому належить термін “мутація”. Крім того він сформулював основні положення теорії мутацій (1901-1903):
1. Мутації виникають раптово, як дискретні зміни ознак.
2. Нові форми є стійкими.
3. На відміну від неспадкової мінливості мутації не утворюють безперервних рядів і не зосереджуються навколо якогось середнього типу. Вони є якісними змінами.
4. Мутації проявляються по-різному. Вони можуть бути і шкідливими, і корисними.
5. Вірогідність виявлення мутацій залежить від числа досліджених особин.
6. Одні й ті самі мутації можуть виникати повторно.
Тепер відомі мутації в усіх класів тварин, рослин і вірусів. Існує багато мутацій і в людини. Саме мутаціями зумовлений поліморфізм людських популяцій: різна пігментація шкіри, волосся, колір очей, форма носа, вух, підборіддя тощо. У результаті мутацій з’являються й успадковуються аномалії в будові тіла, спадкові хвороби людини. З мутаційною мінливістю пов’язана еволюція – процес утворення нових видів, сортів і порід.
Заповнення таблиці разом з учнями
Нормальні й мутантні форми живих організмів
Живі організми | Нормальна форма | Мутантна форма |
Ячмінь | Нормальна довжина стебла | Карликове стебло |
Банан | Плоди з насінням | Плоди без насіння (культурна форма, яка розмножується вегетативно) |
Сосна | Нормальна форма крони | Плакуча форма крони (отримана після дії хімічного мутагену) |
Ворона | Чорне та сіре забарвлення пір’я | Біле забарвлення пір’я |
Дрозофіла | Сірий колір тіла | Чорний колір тіла |
Людина | П’ять пальців на руці | Шість пальців на руці |
IV. Лабораторна робота
Тема. Спостереження нормальних і мутантних форм дрозофіл, їх порівняння
Мета: ознайомитися з нормальними й мутантними формами дрозофіл і провести їх порівняння.
Обладнання й матеріали: лупи, фотографії або малюнки нормальних і мутантних (три-чотири лінії) форм дрозофіл (за наявності бажано використовувати колекційні екземпляри імаго різних ліній дрозофіл), підручник, робочий зошит.
Хід роботи
1. Розгляньте зображення нормальних екземплярів дрозофіл (дика форма). Відмітьте й запишіть характерні ознаки: колір тіла, форму крил, колір очей.
2. Розгляньте зображення мутантних екземплярів дрозофіл (усіх наявних форм). Відмітьте й запишіть характерні ознаки: колір тіла, форму крил, колір очей.
3. Зробіть висновок, у якому вкажіть особливості кожної з мутантних форм, за якими вона відрізняється від нормальних особин.
V. Домашнє завдання