Музична фактура. Поліфонія. Гомофонія. Робота над піснею “Степом, степом”. Слухання музики. Й. Бах. Органна фуга ля мінор

7 КЛАС

Тема 1. Образний зміст музики

Урок 12

Тема уроку. Музична фактура. Поліфонія. Гомофонія. Робота над піснею “Степом, степом”. Слухання музики. Й. Бах. Органна фуга ля мінор

Мета уроку: ознайомити учнів з поняттям “фактура” та виробити навички та вміння визначати поліфонію та гомофонію; розвивати ладове відчуття та музичну пам’ять; виховувати інтерес до органної музики.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: магнітофон, фортепіано, аудіо-запис, портрет Й. С. Баха.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

1.

Музичне вітання.

2. Оголошення теми уроку

II. Актуалізація опорних знань учнів.

– Діти, погляньте на вправу. Яка це вправа?

(Мелодична, двоголоса).

– Що характерно для обох голосів?

(Вони одинакові, але II. голос вступає на один такт пізніше).

– Отже, такий музичний виклад називається – каноном.

Багатоголосна музична побудова – це фактура, яка є сукупністю засобів музичного викладу. У музичному використанні різні фактури:

Поліфонія – поєднання самостійних мелодичних голосів;

Акордова фактура – лише акорди;

Гомофонія – коли виразно звучить провідний голос

мелодії із супроводом.

– Отже, канон ми відносимо до поліфонії. Чому?

(Відповіді учнів).

2. Розспівування у тональності ре мінор, тонічний тризвук. Просольфеджуємо І голос вправи, а потім II. (Далі ділю клас на дві групи і виконуємо канон).

3. Бажаючих опитую на оцінку

Музична фактура. Поліфонія. Гомофонія. Робота над піснею Степом, степом. Слухання музики. Й. Бах. Органна фуга ля мінор

III. Роботу над піснею “Степом, степом” А. Пашкевича (продовження).

Звертаю увагу на образний зміст твору, характер мелодії.

Розповідь.

Ось що розповідав про створення цієї пісні А. Пашкевич: “Пісня викликала потрясіння. Пам’ятаю, під час концертів хор, бувало, зупинявся, тому що голоси у виконавців спазмували від схвильованої реакції залу…”

IV. Слухання музики.

У пісні “Степом, степом” ми побачили три образи – чекання, надія, скорбота – і водночас єдиний образ Матері.

Образ мужньої, гордої, сповненої життєвої сили постає перед вами, діти, коли ви послухаєте органну Фугу ля мінор Йоганна Себастьяна Баха.

Й. С. Бах – німецький композитор, органіст, скрипаль. Народився у м. Єйзенах 1685 року. Найулюбленішим його музичним інструментом був орган, для якого композитор створив величезну кількість творів. Бахівські органні токати, фантазії, прелюдії і фуги відкрили цілий підрозділ музичної творчості. Своїм учителем вважали Баха композитори класичної пори і композитори-романтики. .

“Там, над обламками епох

З усмішкою на губах,

Ведуть розмову Бог і Бах”.

2. Діти слухають Фугу ля мінор.

3. Характеристика прослуханого твору.

Форма поліфонічної музики, коли одна і та сама мелодія (тема) змінюючись і розвиваючись проходить у різних голосах, називається фугою.

Фуга починає одноголосо головну тему, далі ця тема з’являється в II і ІІІ голосі, в залежності від кількості голосів у фузі.

Бах так писав про поліфонію: “Кожен голос у творі – це особистість, а багатоголосий твір – бесіда між цими особистостями, і треба слідкувати, щоби кожна особистість говорила добре і вчасно, а якщо їй нічого сказати, то краще помовчати і почекати”.

4. Послухайте твір ще раз і дайте відповіді на питання:

– Скільки голосів у цій фузі? (Чотири).

– Скільки музичних тем? (Одна).

– Чим вразила вас органна музика Й. Баха?

V. Підсумок уроку.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Музична фактура. Поліфонія. Гомофонія. Робота над піснею “Степом, степом”. Слухання музики. Й. Бах. Органна фуга ля мінор