Музика весняного дощу
Урок 29
Музика весняного дощу
Мета уроку: поглиблювати уявлення учнів щодо образів і явищ природи, утілених в народній творчості та в музиці українських композиторів. Розвивати творчі здібності першокласників, вдосконалювати виконавські й слухацькі навички. Засобами мистецтва виховувати почуття любові до природи. Залучати учнів до інсценізації народних пісень та ігор, пояснювати їх життєвий зміст.
Очікувані результати: учні мають уявлення про втілення образів і явищ природи в народній творчості, в музиці українських композиторів,
Обладнання:
Тип уроку: комбінований; поглиблення теми, засвоєння нових знань.
Домінанти уроку:
– життєвий зміст музики;
– образ дощу в народній і професійній творчості.
1. Організаційний етап
1.1. Вхід до класу під музику.
1.2. Перевірка присутності учнів:
Кількість за списком _____,
Кількість присутніх на уроці _____,
Відсутніх _____.
1.3. Перевірка готовності учнів до уроку.
1.4. Перевірка готовності класного приміщення до уроку.
2.
2.1. Вхід до класу під звучання п’єси В. Косенка “Дощик” або мелодію української народної пісні “Дощик”.
2.2. Музичне привітання.
2.3. Бесіда за темою уроку.
2.4. Розспівування. Українська народна пісня “Жайвір прилетів” або пісня А. Філіпенка “Дощ накрапає” (1 куплет).
2.5. Розучування української народної пісні-гри “Іди, іди, дощику”; інсценування сюжету пісні-гри.
2.6. Слухання п’єси В. Косенка “Дощик”.
2.7. Розучування пісні Н. Май “Кап-кап” або української народної пісні “Дощик”. Виконання з танцювальними рухами. Створення ритмічного супроводу.
2.8. Узагальнення матеріалу уроку. Контрольні запитання.
2.9. Вихід із класу під звучання пісні Н. Май “Кап-кап” (або на розсуд учителя).
ДОЩ НАКРАПАЄ
Вірші Т. Волгіної
Музика А. Філіпенка
3. Актуалізація опорних знань
3.1. Музичне привітання.
3.2. Розспівування.
3.3. Повторення матеріалу попереднього уроку.
3.4. Виконання в русі вивчених веснянок.
4. Мотивація навчальної діяльності
4.1. Повідомлення теми уроку.
4.2. Мотиваційна бесіда.
Весняний дощ дуже важливий для майбутнього врожаю. Раніше, якщо дощу довго не було, люди звали його піснями-закличками (“Іди, іди, дощику”). Знайомство з музичними творами про дощ збагачує наші уявлення про життя природи.
5. Етап засвоєння нових знань
5.1. Бесіда з учнями за темою уроку.
5.2. Розучування пісні Н. Май “Кап-кап” або української народної пісні “Дощик”.
5.3. Слухання п’єси В. Косенка “Дощик”. Визначення особливостей музики. Пластичне інтонування.
5.4. Інсценування української народної пісні-гри “Іди, іди, дощику”. Виконання в русі.
6. Узагальнення та закріплення знань
– Що нового дізналися учні про дощик за допомогою музики?
– Для чого потрібні пісні-заклички?
– Чим сподобалася учням музика п’єси “Дощик” В. Косенка? Гра “Іди, іди, дощику”?
– За бажанням – завдання в “Робочому зошиті з музичного мистецтва”.
7. Підбиття підсумків уроку
Образ дощу переданий і в народній творчості, і в музиці професійних композиторів. Образи різного дощу створюються засобами музичної виразності.
8. Домашнє завдання
Слухати музику.