Нацистський “новий порядок” у Європі
Тема 1. ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА. СВІТ ПІСЛЯ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ
§ 3 Окупаційний режим у поневолених країнах. Рух Опору. Воєнні дії в 1943 р.
1. Нацистський “новий порядок” у Європі.
Німеччина та її союзники встановили на загарбаних ними територіях “новий порядок” – режим нещадного терору та насильства Сенс “нового порядку” зводився до ліквідації незалежності й суверенітету, усіх демократичних і соціальних здобутків поневолених країн, нещадної економічної експлуатації та свавілля окупантів.
Нацистська окупаційна
Згодом виникла ідея вислати із Східної Європи 46-51 млн осіб, а найкращі землі заселити німецькими колоністами. Установлення “нового порядку” на окупованих землях супроводжувалося проведенням адміністративних реформ.
Польща була перетворена на німецьке генерал-губернаторство, Чехія та Югославія розділені, судетські землі приєднані
В особливому становищі перебувала Франція. Окупанти зберегли у “вільній” зоні її уряд, який провадив політику співробітництва з ними. Окупована частина була підпорядкована німецькій адміністрації.
Після нападу на СРСР частину окупованої радянської території (зокрема й тилові райони груп армій) гітлерівське керівництво передало під управління військового командування, а іншу підпорядкувало міністерству окупованих східних територій на чолі з А. Розенбергом і поділило на два рейхскомісаріати – “Остланд” (Прибалтика та більша частина Білорусії) й “Україна”. Західноукраїнські землі були приєднані до Польського генерал-губернаторства. Буковина й частина Південно-Східної України (Чернівецька, Одеська, Ізмаїльська, частина районів Вінницької, Миколаївської та Херсонської областей) об’єднані в дистрикт1 “Трансністрія” та передані Румунії.
Економіки всіх поневолених країн працювали на загарбників. Мільйони жителів Європи примусово вивезли до Німеччини. Лише із СРСР до рейху було забрано майже 5 млн юнаків і дівчат. Промисловість працювала на замовлення окупантів. Сільське господарство постачало їх продовольством, робоча сила використовувалася на будівництві військових об’єктів.
Погляд дослідників
3 книжки “Україна і Німеччина в Другій світовій війні” дослідника французького історика В. Косика
Автор пише про умови утримання українських робітників у трудових таборах Німеччини. Він повідомляє факти з донесення військового керівника, який їх інспектував. Харчування робітників зі Сходу, сказано в документі, складалося переважно з півлітра юшки та 300 г хліба на день, а також 50-75 г маргарину та 25 г м’яса на тиждень. Така їжа призводила до виснаження, що сприяло виникненню багатьох захворювань. Під час роботи невільників часто били. Жінок били по обличчю дошками із цвяхами. Вагітних били ногами в живіт. Чоловіків і жінок часто замикали в льодові карцери, де вони знаходилися роздягнені та голодні. У деяких таборах знемагали без батьків діти віком від 4 до 15 років.
Для утримання населення в покорі широко застовувалася система заручництва та масових екзекуцій. Символом цієї політики стало повне знищення жителів сіл Орадур у Франції, Лідице – у Чехословаччині, Хатинь – у Білорусії. За роки окупації в республіках Прибалтики, у Білорусії, Україні, Російській Федерації гітлерівці знищили понад 10 млн чоловіків, жінок, дітей. Нацистський режим демонстрував усьому світові свою антилюдяну сутність.
1 Дистрикт – адміністративна, судова, виборча дільниця (район) в окремих державах.
Запровадження “нового порядку” в Україні. Сумська обл.