Недійсні вибори

Політологічний словник

Недійсні вибори – вибори, які відповідно до діючого закону не можуть бути визнані такими, що відбулись, або дійсними. Тобто результати виборів нелегітимні, не можуть бути визнані, що у відповідному порядку зафіксовано та про що прийнято рішення. Основними причинами для визнання виборів недійсними є порушення виборчого законодавства в частині, що впливає на результат голосування, в тому числі фальсифікація результатів голосування або невиконання обов’язкових вимог.

Разом з тим порушення виборчого законодавства

в процесі проведення виборчої кампанії можуть бути такими, що фактично впливають на результати виборів, але формально не можуть бути оцінені або доведені як порушення, що суттєво вплинули на результат. Так, порушення фінансування виборчої кампанії за рахунок використання готівкових коштів часто зустрічається у політичній практиці, але реально є таким, яке складно довести. Також можливе дублювання виборчої кампанії кандидата, на яку накладається рекламна кампанія певної юридичної особи (бізнес – структури, благодійного фонду та інше), таким чином від імені останньої може відбуватись матеріальне заохочення
виборців з натяком на кандидата, а формально сам кандидат як не витрачає кошти, так і не підкуповує виборців. Ці та інші порушення у виборчому процесі можуть мати характер таких, які важко довести. Тому для функціонування прозорості та демократичності виборів у частині адекватного визнання виборів недійсними, окрім формальної регламентації виборчого процесу, необхідний відповідний незалежний судовий механізм та зрештою громадська свідомість.

Разом з тим механізм визнання виборів недійсними має бути присутній як застереження, Фактична відсутність такого інституту реально забезпечила б дозвіл на прямі порушення. Цей механізм має бути зваженим, щоб легкість його застосування не призвела до паралічу виборчого процесу в принципі.

Проте механізм визнання виборів недійсними інколи використовується в такий спосіб, щоб перешкодити перемозі лідера. Ефективність роботи механізму визнання виборів недійсними забезпечується не тільки формальними правовими елементами. Для цього також необхідна прозорість виборчого процесу, конкурентне політичне середовище, плюралізм і свобода ЗМІ, громадська свідомість.

Окрім порушень виборчого законодавства як умови визнання виборів недійсними, є варіант, коли вимоги виборчого регламенту не виконано. Зокрема, відома практика, коли використовується бар’єр активності – необхідна обов’язкова кількість виборців, що взяли участь у голосуванні, як обов’язкова умова визнання виборів дійсними. Так, у виборчих законах радянського періоду та законах перших виборів незалежної України було зафіксовано, що вибори вважаються такими, що відбулись, коли в них взяло участь більш як 50 % виборців. В окремих випадках (округах) складалося так, що необхідна кількість виборців не брала участі у виборах, таким чином без порушень, за формальною ознакою вибори були такими, що не відбулись, не дійсними.

Кравченко В. В., Пухтинський М. О. Закон України “Про вибори народних депутатів України”: Наук.-практ. комент. – К., 1998; Законодавство України про місцеве самоврядування: 36. законодавчих актів. – К., 2001.

Р. Балабан


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Недійсні вибори