Невська битва та Льодове побоїще

СЛОВ’ЯНИ ТА ЇХНІ СУСІДИ

§ 18. Північно-Східна Русь. Утворення Московської держави

4. Невська битва та Льодове побоїще

Русь, крім монголів, мала й інших ворогів: із півночі на її землі зазіхали шведи та німці. Дев’ятнадцятирічний Олександр Ярославич, який князював у Новгороді, у 1240 р. хоробро відбив напад шведів. Шведська флотилія на чолі з ярлом (князем) Біргером увійшла в гирло Неви й прямувала до Новгорода. Біргер послав Олександру Ярославичу гінця з такими словами: “Якщо можеш, чини опір, але знай, що я вже тут і завоюю твою

землю”.

Невська битва та Льодове побоїще

Печатка князя Олександра Невського

Невська битва та Льодове побоїще

Невська битва. Мініатюра. XVI ст.

Олександр негайно виступив назустріч шведам з своєю військовою дружиною та новгородським ополченням і зненацька напав на шведський табір. Біргер виявився не підготовленим до бою: кораблі шведів стояли біля берега, воїни були в наметах. Новгородці кинулися на ворога й почали його рубати сокирами й мечами. Бій тривав від світанку до сутінків. Як оповідає літописець Олександр напав на Біргера й поранив йому обличчя.

Князь Олександр Ярославич повернувся в Новгород зі

славною перемогою, за яку отримав почесне прізвисько “Невський”. Але того ж 1240 р. він посварився з новгородцями й поїхав із міста. Новгород залишився без князя в час навали німецьких рицарів. Німці захопили Ізборськ, підійшли до Пскова, спалили довколишні села й цілий тиждень стояли під містом. Псковичі були змушені відкрити їм ворота, виконати всі вимоги переможців і навіть своїх дітей віддати в заручники. Після цього німецькі рицарі разом із племенами чуді напали на територію однієї з новгородських волостей.

Новгородці примирилися з Олександром Невським і він згодом відвоював Псков. Вирішальна битва з німецькими рицарями відбулася 5 квітня 1242 р. на льоду Чудського озера. Тому й записана в літописах як Льодове побоїще. Німці зазнали нечуваної поразки. Це змусило Німецький орден укласти мир і відмовитися від усіх захоплених новгородських і псковських земель.

ВИВЧАЄМО ДЖЕРЕЛА

XVI ст. Уривок із “Симеонівського літопису” про Льодове побоїще

[Війська] зійшлися на Чудському озері; було тих і других величезна кількість. Був же тут з Олександром і брат його Андрій з множеством воїнів батька свого, і було їх у Олександра багато хоробрих, сильних і міцних, і всі сповнилися войовничим духом, і були у них серця, подібні до левових. І сказали: “Княже, нині прийшов час покласти свої голови за тебе”

…Був же тоді день суботній і на сході сонця зійшлися обидва війська. І німці, і чудь пробилися клином крізь полки. І була тут люта велика січа для німців і чуді, і чути було тріск від списів, які ламалися, і звук від ударів мечів, так що і лід на замерзлому озері підломився, і не видно було льоду, бо він покрився кров’ю…

Невська битва та Льодове побоїще

П. Корін. Олександр Невський. 1942 р.

Перемоги Олександра Невського вселяли віру в те, що молодому й талановитому князю не забракне мужності та сил виступити проти монгольських поневолювачів. Проте Олександр Невський намагався зберігати мирні стосунки з монголами, щоб захистити руські землі від їхніх набігів.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Невська битва та Льодове побоїще